Preskočiť na hlavný obsah

Žijeme s vami

Claudia Greta.
Počas svetového dňa Rómov Amnesty International požiadalo o dodržiavanie ľudských práv  pre Rómov v Európe. Vyzýva Európsku Úniu aby sa viacej angažovala  v boji proti diskriminácii Rómov a sankcionovala štáty a členov Európskej Únie, ktoré budú ignorovať boj proti diskriminácii.
  
„Bohužiaľ situácia Rómov je stále rovnaká, ba dokonca sa v mnohých krajinách Európy zhoršuje. Veľa úsilia bolo venovaného v Európe aby členské štáty únie sa snažili zmeniť situáciu vo svojich krajinách tvrdí člen Amnesty International pán Nicolas Beger. 
 „Rómovia sú diskriminovaný všade, v autobuse, na ulici, nevedia si nájsť zamestnanie len preto, lebo sú Rómovia a diskriminácia je aj v školách“ upozorňuje Rómska aktivistka pani Claudia Greta.

„Tu a teraz ľudské pravá pre Rómov“ tak takýto slogan použilo Amnesty International počas svojej kampane. Vyše 6 miliónov Rómov žije v Európskej Únii až 80 % žije v chudobe a  v otrasných podmienkach ktoré sú vystrihnuté ako z minulého storočia...  Násilné vysťahovania Rómov z krajín ako je Francúzsko, Taliansko či Veľká Británia  sú ešte stále bežným procesom...  Násilné vysťahovania sú ale aj v krajinách kde Rómovia žijú, sú prinútený si svoje obydlia stavať za hranicami obcí a miest, takýmto spôsobom vznikajú chudobné geta, osady plné stratených ľudských osudov. Henry Scicluna poradca pre Európu vraví, že  počas komunizmu v centrálnej Európe Rómovia pracovali a mali ubytovanie ale po politických zmenách v Európe  títo ľudia stratili aj to trošku čo mali. Fabriky kde Rómovia pracovali skrachovali a tak stratili prácu, boli vysťahovaný, pretože nemali z čoho platiť nájom a tak väčšina chatrč v osadách  boli postavené ľuďmi, ktorý stratili všetko počas politických zmien. 

Samozrejme že Rómske osady tu boli aj počas socializmu, keď sa pozrieme na krajiny v centrálnej Európe, tak zistíme že v Maďarsku na Slovensku v Čechách či v Rumunku osady existovali nie len počas socializmu, ale dávno pred tým...  

Vznik osád by sme mohli datovať od panovania Rakúskej  cisárovnej Marie Terézie. Počas jej panovania boli donútený rôznymi dekrétmi a zákonmi, si  Rómovia  stavať svoje obydlia za hranicami obci a miest. ktoré dokonca zakazovali pohyb v niektorých častiach vtedajšieho  Rakúska Uhorka.  

Životná situácia Rómov v Európe sa z dňa na deň zhoršuje, no čo je ale ešte horšie, že túto situáciu využívajú pre svoje politické ciele nie len rôzne strany ktoré tak získavajú na popularite, ale aj neofašistické hnutia a organizácie, ktoré ako by sa prebúdzali zo spánku v ktorom doteraz boli.  Pred dvadsiatimi rokmi by bolo nemožné aby sa do národných parlamentov niektorých krajín ako napríklad vo Francúzsku či Maďarsku dostali nacionalné strany ktoré sympatizujú s národným socializmom, a určitými prvkami odkazu Adolfa Hitlera, neštítia sa svoju politiku upriamiť proti prisťahovalcom, židom, černochov či nás rómov. Európa sa musela zblázni, z jednej strany oslavuje víťazstvo nad fašizmom a z druhej strany dovolíme aby v krajinách Európy silnel hlas neofašizmu, nacionalizmu a pod...  

Druhého agusta sme si u nás na Slovensku pripomenuli deň, kedy 2.8.1944 bol v noci zlikvidovaný cigánsky tábor v Osvienčíme. V tú noc zomrelo 2874 Rómov. Rómsky novinár Braňo Olah vo svojom článku : Generálka na holokaust napísal, "... Díval som sa do plameňov večného ohňa a premýšľal o hrôzach nacizmu. Ako vzniká absencia ľudskosti? Pred očami sa mi mihali obrázky vycivených mŕtvol, ktoré zahrabáva bager. Neprestávam sa čudovať čo všetko dokáže človek, človeku urobiť, koľko zla, bolesti, utrpenia. Cestou domov sa mi v mysli premietala nielen minulosť, ale hlavne prítomnosť. Realita v ktorej žijeme sa totiž veľmi podobá dobe tesne pred druhou svetovou vojnou. Aj vtedy bola hospodárska kríza, ktorá vyniesla k moci Hitlera a spol. Dnes stále viac a častejšie počúvame o anticigánskych pochodoch, kde vidíme v čele hajlovať vyholené lebky, ktoré pripravujú nový holokaust. A za nimi poslušne pochoduje bežný, radový občan. Slepo nasleduje nacistov, verí, že za jeho hladovú mzdu, za hypotéku na byte,  za exekúcie, ktoré mu hrozia, lebo všetko čo vlastní má na splátky, môžu zlí cigáni. Veď niekto za to musí byť vinný. Médiá sa predháňajú v prinášaní tých najnegatívnejších správ. Pekne každý deň  masírujú verejnú mienku, aby bolo jasné, že majorita nemôže za tento stav. Ale, ako som spomínal, niekto musí byť vinný a tak sa verejnosti predchodí vinník..."  

Áno musím len s tým súhlasiť, situácia nás Rómov je dnes veľmi zlá, je horšia ako kedykoľvek predtým. Predovšetkým my Rómovia musíme sami na túto neutešenú životnú situáciu ktorá je magnetom pre neofašistické hnutia upozorňovať viac a viac....  

Ľudské práva pre všetkých 
Amnesty International je nezávislá, mimovládna organizácia, ktorá bojuje proti porušovaniu ľudských práv na celom svete. Je to celosvetové hnutie, takmer 2,5 miliónov ľudí z viac než 150 krajín a regiónov sveta. Pridajme sa všetci nech náš hlas je silnejší, veď ľudské práva sa porušujú nie len u nás Rómov ale u všetkých ľudí ktorí nezapadajú do merítka mocných a ľudí ktorý si myslia že len oni majú nárok na život na tejto zemi. 


Nájdeš nás aj  na facebooku : https://www.facebook.com/redakcia1

František B

Komentáre

 1. Par slov k članu.Krety je dos skreslim a mylnimi udaji.1)Z Francie byli vyhnani na Francousky Romove.Ktery znaj zakoni svi země.A ví co si muzou dovolit.Ale Romusky Romove co si udelali v parku ve mestach stanoví tabor a smetiště.Tak že byli vypovezení!!.2)František B poplet datum.2.8.1948 už bylo davno po válce.Lividace Romu v Osvetimi bylo 2.8.1944.Pavel

  OdpovedaťOdstrániť
 2. František B. pekný blog...páči sa mi hlavne jeho posolstvo. Držím palce, nech sa Vám darí.
  Lucia V.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Dobry den, clanku by velmi pomohla uprava gramatiky. Vsetko dobre.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. O framatiku se tu stara Jozef Kmetu.Asi to odflak.:-))))Pavel

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Veľmi dobrý blog, už dávno som nečítala tak dobrý článok... A ku gramatike, nemyslím si že štýl či zopár malých chýb, by potrebovalo vypichovať na verejnosti... Najviac ma pobavil pán Pavel ktorý bezodkladne ukázal prstom na pána Kmeťa, a pritom čo sledujem jeho komentáre tak sa ani nedajú čítať ako zle píše.... No čo už nepovie pán psovi, povie pes pánovi.... Držte sa priatelia Milka

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Jak spravně uvedla tady Milka.Moje članky diky gramacice se nedaj cist.Proto že jsem dislektik,pro neznali to je porucha psaní.Pan Kmeto se sam nabyt ze mi 2 članky sem pomuze.Ale to jsem nevewdel ze děla nejen redaktora,ale i cenzora jedni osobe.A tak ti članky nebyli uvedeni.Pravěpodobně ze nejsem Rom.:-))))Pavel

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vážený pán Pavel, na tom že vaše články, konkrétne ten, kde bez znalosti histórie hanobíte našu rómsku vlajku, sme sa zhodli všetci, že toto uverejniť v našom blogu nemôžeme. Aj keď sme Rómovia, náš blog je slušný a naši autori sú inteligentní ľudia. My sa nebránime tomu, aby medzi nás prišli aj bieli autori, ale články musia mať aj nejakú úroveň, inteligenciu a nejaké posolstvo. Nesmú nikoho urážať, hanobiť a znevažovať. Vy ste toto nedodržali ani v jednom bode. Nikto vám nebráni, aby ste si založili vlastný blog, či už na niektorom českom, ale aj slovenskom portáli. Pravopis si môžete skontrolovať priamo vo vašom pc, alebo ku každému článku napíste upozornenie že ste dislektik.

   Odstrániť
 7. Pavel má pravdu, ja som tiež nedostal možnosť písať sem do blogu, asi tiež preto že nie som róm :D Tak ako je to pán Kmeťo ste cenzor??? Fúúúúúúúúúúúúúúúúúúj Kmeťo je rastita a cenzor !!!!

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…