Odmena za nákup na ZľavaDňa

štvrtok 5. septembra 2013

Chceme čo najviac regionálnych poslancov !Volebná kampaň do regionálnych volieb VUC sa ešte nezačala, ale jednotlivé majoritné strany už predstavujú svojich kandidátov. Teší nás, že do volieb sa chystajú aj rómske politické strany a pán František Tanko, predseda Strany Rómskej únie na Slovensku poskytol  našej Redakcii1 ako prvým rozhovor na túto tému .

 
Je strana Rómskej únie pripravená ísť do volieb?

Strana sa chystá do volieb VUC, v rámci prešovského a košického kraja už máme pripravených niekoľko kandidátov, máme dokonca kandidáta v Dolnom Kubíne, intenzívne vyberáme kandidátov v Poprade a už sa nám ozývajú aj kandidáti z okresu Dunajská streda.
Každému kandidátovi na poslanca pomôžeme vypracovať volebný program, ktorý bude pokrývať presne problémy jeho regiónu. Máme v strane tím odborníkov z rôznych oblastí, preto garantujeme kvalitu volebných programov.

V rámci Východoslovenského kraja som navštívil asi osem osád v okrese Michalovce, v košickom kraji a prešovskom kraji. Rozprával som sa s mnohými Rómami  a viem že je veľa rómskych aktivistov, s ktorými sa dá spolupracovať na vysokej úrovni, pochopili myšlienky a snahu o napredovanie Strany Rómskej únie.
Strana Rómskej únie chystá kampaň v kultúrnych domoch, ale aj priamo v osadách, úzko chceme spolupracovať aj s ľuďmi, ktorí začínajú napredovať v riešení rómskej problematiky.
Pridávajú sa k nám vzdelaní ľudia – Rómovia s vysokoškolským vzdelaním, ktorí už myslia úplne iným systémom ako títo starší naši rómski spoluobčania. Dúfame, že sa ľudia poučili z posledných parlamentných volieb, kde ich Smer oklamal, nasľuboval im sociálne istoty. Obávam sa toho, že začiatkom budúceho roka prídu tie tzv. ,, zlé opatrenia ,, voči Rómom a preto treba začať vyjednávať s vládou. Chystáme ďalšie protestné akcie v rámci Slovenskej republiky.  


A čo ostatné kraje?


Najsilnejšia koncentrácia Rómov je v košickom a prešovskom kraji, preto sa sústreďujeme predovšetkým na tieto dva kraje, ale veľmi radi privítame, keď sa k nám pridajú Rómovia aj z iných krajov a budú ochotní kandidovať za poslancov. Chceli by sme spojiť v týchto voľbách čo najviac Rómov.


Aj nejaké konkrétne mená z kandidátky v jednotlivých krajoch?


K menám sa zatiaľ nebudem vyjadrovať, pretože prvý predvolebný míting bude 15.9. v Poprade, ďalej v Prešove, Vranove, Michalovciach, Trebišove, vo veľkých okresoch s vysokou rómskou populáciou. Uvidíme teda, ako kampaň dopadne, ale pevne dúfame že Rómovia si už otvoria oči a čo sa mi veľmi nepáči je to, že rómski aktivisti zo stredoslovenského kraja vyhľadávajú kontakty na kandidátov na županov z radov majority a ponúkajú im svoje služby. Nie som tým prekvapený, nie je to nič nové, ale samozrejme nás to mrzí.

Mítingy chceme otvoriť širokej verejnosti. Nebudú to stretnutia iba v rámci našej strany, ale privítame všetkých ľudí, chceme im ukázať že robíme niečo predovšetkým pre tých najobyčajnejších ľudí.  Čo sa zmení pre Rómov, ak sa vám podarí dostať svojich ľudí za poslancov?


Ak by sa podarilo našim kandidátom dostať sa za poslancov vo VUC, chceme v každom meste, kde budeme mať poslancov,  zriadiť kancelárie, kde budeme aspoň raz týždenne robiť deň otvorených dverí a kancelária a naši poslanci budú k dispozícii všetkým Rómom a pomáhať im aktívne riešiť ich konkrétne problémy a radiť im. Chceme predovšetkým odstrániť diskrimináciu, pomôcť ľuďom aktívne hľadať prácu. Preto by sme na kandidátku chceli postaviť iba ľudí, ktorí sú odborníkmi a vyznajú sa v rôznych oblastiach života a samozrejme budú to ľudia bezúhonní a čestní. Pretože strana si zakladá na tom, aby ju zastupovali ľudia ktorí nemajú 5 tvárí a boli čestní a úprimní a budú ťahať iba za Rómov.


Takže sa snažíte vybrať kandidátov, ktorí sú vzdelaní a čestní...

Ano presne tak.  Je veľká škoda, že strana nemá aj v súčasnosti  prostriedky na otvorenie regionálnych kancelárii. Kde by sme dokázali zamestnať niekoľko desiatok rómskych asistentov ktorí by pomáhali Rómom v rôznych oblastiach riešiť ich problémy a ja garantujem, že do pol roka by sme dosiahli veľmi dobré výsledky. Plánovali sme v Košiciach otvoriť Dom Rómov, chceli sme ukázať ako sa rieši rómska problematika a nie tak ako to rieši úrad splnomocnenca pre Rómske komunity.


Máte aj kandidáta na župana? 


Strana SRU zatiaľ neuvažuje o kandidátovi na župana, pretože okrem iného na kampaň treba aj obrovské množstvo finančných prostriedkov, zatiaľ  uvažujeme iba o kandidátoch na poslancov. Voľby do VUC sú až v novembri a môže sa stať, že sa dovtedy zhodneme na predsedníctve na spoločnom kandidátovi a toho strana podporí.  Mali sme jedného kandidáta z Košíc, ktorý chce kandidovať ako nezávislý a požiadali sme ho, aby kandidoval za stranu SRU, dotyčný pán si vzal čas na rozmyslenie a vyjadrí sa na mítingu v Poprade.Strany pred voľbami a to je jedno, či Rómske, alebo majoritné nasľubujú voličom všeličo...

Chcem upozorniť, že strana rómskej únie je jediná strana, ktorá skutočne bojuje za práva Rómov.  Uvedomujeme si, že Rómovia majú svoje práva, ale aj povinnosti. Nebudem na sociálnych sieťach vypisovať nezmysly a sľubovať to, čo nemôžem sľúbiť, ale zasa ak niečo ako predseda strany, ale aj ako človek, Róm, niečo sľúbim, tak urobím všetko pre to, aby som svoj sľub dodržal.

Ja predpokladám že vo volebných kampaniach iných strán , či už v prezidentských voľbách, voľbách do VUC, voľbách za starostov sa budú množiť útoky na Rómov a preto chcem aj vyzvať širokú vrstvu Rómov, aby sa nebáli a pridali sa k našej strane, lebo strana je naklonená ľuďom, čo sa neboja bojovať za svoje práva a chcú niečo aj dosiahnuť. 

Som si vedomý toho, že máme aj veľa neprajníkov, ja ako predseda strany som sa s tým zmieril, pretože za posledných 20 rokov boli na Slovensku asi dve desiatky Rómskych strán, veľa z nich sa nechalo skorumpovať, alebo jednoducho svoje aktivity vyvíjali iba za účelom vlastného obohatenia a pomoci sebe a svojim rodinným príslušníkom. A toto ma veľmi hnevá. Je čas aby sme boli ochotní robiť už niečo aj zadarmo, bez vidiny zisku. 


Ja osobne za tie štrajky som dopadol tak, že som ostal bez práce. Prevádzkoval som sieť  Zdravotných dopravných a záchranných služieb,  v tejto oblasti som podnikal niekoľko rokov a kým som sa politicky neangažoval, všetko bolo v poriadku , mal som prácu, zamestnával som niekoľko desiatok ľudí z radov Rómov, aj nerómov a protestnými akciami som si sám pod sebou podpílil konár . Hoci som si uvedomoval, čo robím, nepočítal som s tým, že niektorý ľudia v snahe odstrániť ma zájdu až tak ďaleko, ale neľutujem to. To, čo robím, robím zo srdca rád a robím to pre budúcnosť nás všetkých Rómov.


Viete si predstaviť aj spoluprácu s inými Rómskymi stranami ?


Ja osobne a aj naša strana urobíme všetko pre to, aby sa nám podarilo zjednotiť ak nie všetkých Rómov, ale aspoň všetkých rómskych aktivistov. Zatiaľ sme vyzvali k spolupráci jednu rómsku politickú stranu SRK k spoločnej kandidátke do volieb, ale predseda strany pán Gejza Adam zatiaľ sa jednoznačne nevyjadril. Mnohí ma obviňujú, že nechcem spolupracovať s Rómskymi aktivistami a stranami, nie je to pravda, my sme naklonení spolupráci . Mám informácie, že sa zakladajú dve nové rómske strany a obe majú záujem spolupracovať s našou stranou. Je to Hnutie rómskych žien a druhá je strana Rómskych podnikateľov na Slovensku. 
Vraj ste sa zúčastnili na jednom Rómskom festivale v Kokave a bol to úspech...

Ano, zúčastnil som sa festivalu ako divák, ale prekvapil ma pán Sendrei, organizátor festivalu, ktorý mi dal priestor pozdraviť účastníkov  festivalu a bol som príjemne prekvapený reakciou ľudí. Nepotrpím si  na popularitu, ale veľmi ma potešilo, a hrialo na duši, že ma ľudia poznajú, ďakovali mi za moju prácu a jedna pani, bývalá sociálna pracovníčka mi povedala, že obdivuje moju odvahu, s akou robím túto často nebezpečnú prácu.  Táto pani povedala veľkú pravdu, lebo to, čo robím je skutočne často nebezpečná práca. 
Dostávam výhražné telefonáty, sledujú ma, lebo pravda je tá, že určitý ľudia sa Rómov boja. Ale my nechceme vyvolávať nepokoje, chceme riešiť veci pokojnou formou. 


Preto aj plánujeme tieto mítingy medzi Rómami. Spolu s našimi podpredsedami pánom Kaliašom, pánom Kurejom, s krajskými predsedami strany sme sa rozhodli že poučení z minulých volieb pôjdeme inou líniou. Sme otvorení dialógu aj s ľuďmi ktorí nám neprajú, alebo v minulosti nás nejakým spôsobom osočovali . Kľudne si s nimi sadneme za jeden rokovací stôl a budeme hľadať spoločné riešenia.  Veď väčšine z nás ide o tú istú vec. Pomôcť našim ľuďom z biedy, dať im prácu a šancu na dôstojný život.


Prvý skutočný krok k svetlejšej budúcnosti bude ten, keď sa naši kandidáti dostanú za poslancov vo voľbách do vyššieho územného celku. Bude to signál, že sa Rómovia zjednocujú a začínajú chápať  že budúcnosť je len a len v našich rukách.


Rozhovor pre vás pripravila Helena Kmeťová
 

 
 Nájdeš nás aj  na facebooku : https://www.facebook.com/redakcia1


5 komentárov:

 1. Pán Tanko sa naučil diplomaticky odpovedať na otázky k rómskej problematike, ale žiaľ jeho odpovede sú len všeobecné a nič nehovoriace frázy...ako chce odstrániť diskrimináciu? Voličov by mal presvedčiť konkrétnymi návrhmi a riešeniami! Nie sľubmi, či jeho zbožnými prianiami!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Velmi pozorne som si precitala odpovede p.Tanku a nedá mi aby som na ne nereagovala.Vy chcete zriadit kancelarie kde budu budoucí poslanci riesit romsky problém už bolí zriadene také to kancelarie konkrétně v Rožňavě a co sa tam riesilo?Stretavali sa tam kamarati popijali a riesili oba seba SEBA ba do konca si tam pozyvali i damy.Peníze které chcete použít na zriadenie tychto kancelarii budu iba vyhodene do vzduchu a nech sa pouziju radsej na vzděláváne romských děti.Další a věc s kterou nemozem souhlasit je vzdělání niektorych vašich členov a kandidatov na pislancov do vuc...věd niektori nemaju ukončené ani základně vzdělánie su už dochodcovia a iurcite im nejde o naší lepsiu buducnost ale o budoucnost svojich rodin.toto Nie je nic nové co by nás malo přesvědčit a hlavně viest k spolupráci a k jednote,.Bohuzial kým budete mat v teame takychro ludi romsky problém zostane na věky problémem.

   Odstrániť
 2. Ak by aspoň vedeli Rómsky "politici" to, že aké sú kopmetencie a právomoci poslanca za VUC alebo župana, tak by si ani len ústa neotvorili a nenatárali takéto bludy.
  Ale keď, že mne je jasné, že to nevedia a nevedia to ani bežný ľudia , tak sa dá natárať hoci čo.
  Tí ľudia, ale čo to vedia, tak tým sme potom všetcí iba pre smiech, ale právom.
  A aj toto je jeden z dôvodov..prečo Rómska politika nieje ani politikou, ale je to skôr divadelnou komediálnou hrou pre verejnosť.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Pán Baláž, je mi jasné, že rómski politici sú vám na smiech, pretože už žiadna rómska politická strana o vás nemá záujem a považuje vás za neschopného človeka.V marcových voľbách 2012 vás postavila strana SRU na svoju kandidátku, ale tentokrát už tú chybu neurobili, tak chrlíte oheň a síru. Všeobecne je na vás názor, že ste kam vietor, tam plášť, snažíte sa silou mocou dostať do politiky a ak to nejde s rómskymi politikmi, neštítite sa ani spolupráce s nacionalistami. Zakrývate svoje nezdravé ambície tými náboženskými bludmi a hráte sa na svätého, ale rómovia vás prekukli, vám ide iba o vlastný prospech a prilepšenie k dôchodku.

   Odstrániť
 3. Když porovnam na Slovesku pana Tanka a jeho SRU.A unas v čechach pana Tancoš z RDS.Tak musim řic ze pan Tanko je natom omalinko lipe nez pan Tancoš.Pan Tanko nedela tak dlouho politiku jako pan Tancoš.Ale schyb přdchozich voleb v 2012 se snazi poučit a vyvarovat.Pan Tancoš je v politice už od 90 let.Dva roky zakladal RDS.A nebyt finacni inekce od Romu z Britanie tak ji nema dodnes.RDS jako jedina Roska strana jde do voleb a uchazy se o poslanecky mandat ve 4 krajich.Jenze předvoleby mitik v Kutny Hoře se zmenil Romskou zabavu.A tak tam alkohol tekl proden.A tak se ani nevi kdo tech 4 krajich bude vubec kandidovat.Tancošu předvolebni boj ve stilu:Vino,ženy,spev a tanec.Bude mit pokracovani jedini Romsky zabave v Kolině.Ostatni města a volici máj smulu.RDS došli penize.:-)))))Timhle amaterskym stilem se do parlametu nedostanou ani nahodou.Pavel

  OdpovedaťOdstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...