Preskočiť na hlavný obsah

Hladáš rómsku hudbu, tak jedine www.kolotoc.sk

Pod slovom kolotoč si hneď všetci môžme predstaviť reťazový kolotoč s hojdačkami, alebo malý kolotoč pre malé deti. No určite veľa rómskych kapiel, aj milovníci rómskej hudby si hneď predstavia rómske piesne, tanec, rómske kapely, miesto pre prezentáciu vlastnej hudby, reklamu, fanúšikov, komentáre pod videom, či piesňou, zárobok, čestné umelecké miesto, prestíž... Najmä tí, ktorí poznajú webovú stránku www.kolotoc.sk...
Webová stránka www.koloc.sk je archív rómskej hudby na internete. Momentálne obsahuje viac ako 124296, viac ako 110 umelcov a 52676 užívateľov. Denne sa pridávajú vlastné, alebo oľlúbené piesne a videá z youtube.com. Stránka dáva možnosť nielen profesionálnym skupinám, ale aj začiatočníkom. Tu si každý nájde miesto pre ukážky vlastnej tvorby, štýlu hudby, vlastnej schopnosti a talentu. Keď poviem, že Rómovia držia spolu, tak táto stránka dáva aj túto príležitosť na zachovávanie rómskej hudby, tanca a jazyka. Keď som sa stretla prvý krát s kolotočom, bola som veľmi rada, že môžem počúvať piesne nové aj staršie. Napríklad mne osobne pomáha pri upratovaní. Hneď som si vytvorila vlastný playlist, kde som si dala dohromady obľúbené piesne, ktoré zapínam na plný hlas, aby mi išla práca ľahšie, "od ruky"... Verte mi, že mne to pomáha. Neskôr sa mi podarilo zoznámiť aj so zakladateľom stránky. Nápad webovej stránky prišiel od Michala Krupice, ktorý po škole s informatikou nevedel nájsť uplatnenie. Rozmýšľal nad vlastným projektom na internete. Aj Michal ma rád hudbu a tiež hrával na gitare. Vyrastal v komunite s väčšou populáciou Rómov, presnejšie v Gánovciach blízko pri Poprade. Medzi priateľmi ma aj Rómov, ktorí hrajú a majú kapely.


 Tak vznikol nápad kolotoča. "Chcel som vymyslieť projekt, ktorý by sa dal prevádzkovať cez internet, a tým pádom z ľubovoľného miesta na zemi (rád cestujem)", vyjadril sa Michal Krupica. Vedel, že rómska hudba je tiež veľmi bohatá kategóriami a štýlmi. Pri vzniku kolotoča mu pomáhal jeho priateľ Miroslav Rišo, s ktorým naprogramoval prvotnú verziu webstránky www.kolotoc.sk Podľa slov Michala, cieľom webstránky www.kolotoc.sk je vybudovať špičkovú webstránku na prezentáciu, archiváciu a sprostredkovanie predaja rómskej hudby. Stránka sa objavila na internete v máji 2007. "Celú históriu Kolotoča vnímam ako súhru dobrého nápadu, dobrej exekúcie a šťastia. Som rád, že si Kolotoč našiel stabilné miesto na Internete a určite tu Kolotoč bude naďalej. Do budúcna by sme užívateľom chceli vylepšíť používanie webstránky www.kolotoc.sk na mobilných zariadeniach a tabletoch", dodal Michal. Na otázku, či bola aj kritika a negatívne názory na stránke sa Michal vyjadril tak, že prvá kritika prišla iba v roku 2012 v septembri, keď nastavil voľný desing a funkcionalitu. Úspechom kolotča prišiel aj nápad rozšíriť aj do okolitých štátov. Preto vznikli obnože webstránky www.kolotoc.sk v Maďarsku (www.gypsy.hu), Bulharsku (www.gypsy.bg) a Rumunsku (www.romale.ro). Tieto webstránky nevznikli iba preložením webstránky www.kolotoc.sk, ale ich obsah je prispôsobený rozdielnej hudbe (iné hudobné kategórie). Čo sa dá robiť na Kolotoči? Na Kolotoči môžu rómske kapely a rómski umelci požiadať o špeciálny umelecký účet a začať predávať svoju hudbu. Regulérni užívatelia môžu na Kolotoči počúvať rómske piesne, vytvárať playlisty, hodnotiť piesne a sťahovať vybrané piesne. Taktiež môžu kontaktovať iných užívateľov, alebo pridávať na youtube videá s tématikou rómskej hudby alebo tanca. Tak romale čavale aven te khelel, hopačáááááááááááá. CULY NOVEE - Trebišovsky čavo http://www.kolotoc.sk/#/detail/140422.htmlNájdeš nás aj  na facebooku : https://www.facebook.com/redakcia1


Lucia Curejova

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Slovenskom sa rozhoreli protesty proti fašizmu a média mlčia

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Doposiaľ najväčší protest proti fašizmu sa vo štvrtok popoludní uskutočnil v Košiciach.
Najviac však o protestoch informujú rómske portáli na sociálnej sieti, naše média ako televízia Joj, Markíza a ďalšie média viac menej mlčia. Je veľmi smutné, že dokážu  Slovenské média v rýchlosti 10-1 priniesť negatívne spravy o Rómoch, ale to že ľudia a hlavne Rómovia povstali proti rasizmu neinformujú vôbec, alebo len okrajovo... 
Sú to spojené nádoby, všetko ako konáme v našej spoločnosti ma vplyv na nás všetkých... To že, fašistická strana ĽSNS Mariána Kotlebu sa teší výborným predvolebným preferenciám, môže nečinnosť politikov, súdov, prokuratúry, ktorí nechali fašizmu narásť do obludných rozmerov a ten sa môže nakoniec stať aj pre benevolentných sudcov a politikov osudným. Netreba totiž zabudnúť, že podobne začínal aj Hitler....  
Posledný protest bol  Piatok vo Fiľakove, kde ľudia kričali aby Kotelba a Mazurek išiel domov... "…