Preskočiť na hlavný obsah

Kto použil "cigánské" karty?!

Keď sa pozerám do zrkadla, vidím tvár ženy v stredných rokov, s hnedou pleťou a typickými etnickými a rodinnými črtami, na ktoré som hrdá. Tak nejako by som opísala, vzťah k tomu, kto som. Áno, som Rómka, páči sa mi byť Rómkou, nikdy som netúžila po tom, aby si to nikto nevšimol a každopádne sa za to nehanbím.

A akoby som mohla, v zrkadle každý deň vidím, ako sa ponášam na mamu, na babku... Aj, keď som od nich ďaleko, často myslím, ako sa im darí. Mala som a mám veľa priateľov nerómov, ale nikdy sa nebudem poklonkovať a žobráčiť o priateľstvo! Mám veľa dobrých priateľov, ktorých si vážim, dokonca od školských liet a skvelého manžela neróma.


Veľa sa toho na Slovensku zmenilo, samotní Slováci sa zmenili na nepoznanie. Pamätám si, ako k nám chodili priatelia mojich rodičov bez rozdielu pleti, hostilo sa kávou, jedlom a pitím. Vtedy, ale bol iný systém, vraj to bol zlý, nevyhovujúci socializmus.

Mohla by som viniť štát a jeho politiku do nekonečna. Ale štát netvoria len politici a zlé alebo dobré zákony. Zrkadlom každej krajiny sú jeho obyvatelia, títo obyvatelia sú rôznorodí a mnohých národností. Už nejakú dobu som, ako Rómka vystavená na pranier, bez toho, že by som k tomu dala komukoľvek súhlas. Slovenský občan je na seba veľmi citlivý, ak sa jeho svojprávnosti a hrdosti ktokoľvek dotkne. Mojej hrdosti a identity sa viac krát dotkol aj Premiér Róbert Fico, vysmial sa mne a podobným, ako sa len vysmiať dá. To sa dá veľmi ťažko prehryznúť a zabudnúť. Vsadil na veľmi populárnu a vždy fungujúcu kartu, na kartu rómsku.

Rómska karta, je karta, ktorú vyťahujú veľmi všetečne mnohí Európski kandidáti na politické, papaláš-ké kresla. Stačí totiž len svojim voličom prisľúbiť, že sa zametie a urobí prievan s Rómami. Obyvateľstvo tlieska rukami, skáče od radosti, problém je, že okrem toho, že sa páchajú proti-humánne prečiny proti tmavému obyvateľstvu, nič iné sa nerieši.

Rómska karta je vďačná téma, vyťahuje sa na populárnych Social network, samozrejme, že Facebook exceluje. V posledných dvoch rokoch narástol záujem o rómsku problematiku medzi radovými občanmi. Je veľmi obľúbená aj téma hlavne medzi mládežou a strednou vekovou vrstvou, kde sa neštíti nikto vysloviť, čoho demokraticky zrovna napadá. Tak som sa dozvedela, že demokratický, slovenský občan má právo diskutovať o tom, či zrovna má chuť ma nazvať príživníkom, kakaovníkom, hodiť ma do veľkej jamy alebo do plynu. Možností je veľa a dozvedela som sa, že takíto občania sú v práve a mám si zvyknúť.

Pochopila som, že aj keď milujem tým kým som, tento národ ma nenávidí, údajne niet čomu dôverovať a za svet nemôže rozoznať, či som neprispôsobivá alebo nie. Ako sa rozozná neprispôsobivý Róm a ako sa definuje? Mám v tom zmätok, stáva sa mi v tejto krajine, že sa stretám s nedôverou, aj keď disponujem pekným a čistým oblečením, slušným vystupovaním na úrovni, nevracia sa mi to rovnakým dielom. Dostáva sa mi nevrlosti, neochoty, a výsmechu. Na dôvažok nájdem ešte vždy miesta a ľudí, kde sa môžem prichýliť a určite pár slušních ľudí s dobrým srdcom poznám, ale začínajú sa vytrácať. Dobrí ľudia, ktorí rozmýšľajú sa strácajú v hysterickom nenávistnom dave „ kto nejde s nami ide proti nám“.


Ľudia sú vystresovaní zlými ekonomickými pomermi a doteraz zlou vedenou politikou. Želajú si potrestať vinníkov a zbaviť sa príživníkov štátu. Už dlho sa hovorí o kríze, ktorá pohltila Európu, ak dnes robotník nedostane výplatu, do mesiaca skončí s rodinou na ulici, kdekoľvek a ktokoľvek! Rozdať si to so sociálne odkázanými, rómskymi rodinami nie je riešenie a neobdivujem toho, kto má na to odvahu. (Po Rómoch budú nasledovať invalidní občania, iné národnostné menšiny a komunisti).

Ja vidím národ, ktorý zúfalo kope a kričí! A z roka na rok sa táto zlosť zhoršuje, údajne aj do zbrane by mnohí radi, aj slušivé obleky si ušili, len aby zachránili, čo sa dá! Zatiaľ čo oni sú horliví a aktívni zmeniť pomery, jedna Rómka a mnohí podobní jej, v skutku nevedia, čo si majú myslieť. Cítime sa cudzincami vo vlastnej krajine a dáva sa nám to pocítiť teda riadne. V mojom živote som bola na zamestnaneckej podpore len raz a hneď som si našla prácu, nemyslím si, že by som bola vyvrheľ spoločnosti len preto lebo občania to  na ulici nerozoznajú a preto mi nemôžu dôverovať.

Vraj, keď som taká, tak sa nemám čoho báť a ani ozývať! Asi som vystresovaná aj ja zo zlých pomerov v krajine a určite mne podobní, čo nariekame. Len dúfam, že sa mi všetci týchto pocitov zbavíme, aby sme zase nezaťažovali štátnu pokladnicu na lekárov. Naša choroba sa prejavuje, že sa miešame s neprispôsobivými a často trpíme depresiami, keď si nás mýlia. No veď práve, podobáme sa, ako vajce – vajcu!

Prekvapili ma reakcie mnohých Slovákov na víťazstvo Kotlebu a ešte viac mlčanie mnohých neromských priateľov.....

A prekvapilo ma, keď istý rómský aktivista, vždy na problémy ktoré nastali, čakal s vyjadrením k udalostiam, čo sa týkali Rómov a pri tom veci boli jasné, ako facka. Donekonečna opakoval „počkajme, ako sa to vyvinie“. No nevolili ho, len nechápem prečo on  nechápe, ako sa to s ním " vyvynulo".

Tak z čoho si mám vybrať opatrnosť alebo extrémnosť?! Slovák, ako repa ponúkol občanom extrémnosť, ja tomu nerozumiem, svet tomu nerozumie!

Ale tiež svet v včetne Slovákov nerozumie prečo vlastne tí Rómovia nešli k voľbám a nevolili!?


Blanka di Carbini

Nájdeš nás aj  na facebooku : https://www.facebook.com/redakcia1

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Slovenskom sa rozhoreli protesty proti fašizmu a média mlčia

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Doposiaľ najväčší protest proti fašizmu sa vo štvrtok popoludní uskutočnil v Košiciach.
Najviac však o protestoch informujú rómske portáli na sociálnej sieti, naše média ako televízia Joj, Markíza a ďalšie média viac menej mlčia. Je veľmi smutné, že dokážu  Slovenské média v rýchlosti 10-1 priniesť negatívne spravy o Rómoch, ale to že ľudia a hlavne Rómovia povstali proti rasizmu neinformujú vôbec, alebo len okrajovo... 
Sú to spojené nádoby, všetko ako konáme v našej spoločnosti ma vplyv na nás všetkých... To že, fašistická strana ĽSNS Mariána Kotlebu sa teší výborným predvolebným preferenciám, môže nečinnosť politikov, súdov, prokuratúry, ktorí nechali fašizmu narásť do obludných rozmerov a ten sa môže nakoniec stať aj pre benevolentných sudcov a politikov osudným. Netreba totiž zabudnúť, že podobne začínal aj Hitler....  
Posledný protest bol  Piatok vo Fiľakove, kde ľudia kričali aby Kotelba a Mazurek išiel domov... "…