Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Čo týždeň dal a čo mi vzal...

Milí priatelia, ani neviem ako mám vlastne začať dnešný môj blog, tak začnem asi takto... Každý deň som bičovaný rôznymi správami z televízie, či rádia, alebo internetu. Za hranicami Slovenska sa bojuje, inde zase počujem o biede, či hlade, a na opačnej strane našej planéty sa Američania chystajú na vojnu s Irakom. Niekdy mám pocit, že by bolo lepšie keby som nevidel, ani nepočul... Všade niečo... Už sa stalo pravidlom, že sa na každom kroku stretnem z niečím zlým, a dobré správy, aby som pomaly hľadal lupou...  No, ale ja to nezmením, nezmením ani svet, i keď som si ako malý a neskôr ako mladý chalan myslel, že ten svet zmením... Dnes už viem, že to tak nie je, ani nebude, žiaľ... Veď sa len pozrite okolo seba, každý myslí len na seba, svoje črevo a nezaujíma ho nič okolo. Takým dobrým "zrkadlom" okrem nášho každodenného života je sociálna sieť facebook. Keď sa pozriem na facebook a vidím tie príspevky, mám pocit, že práve sa mi zastavil mozog. Toľko nadutosti, pýchy a zlosti, to len tak nevidíte, ako práve na vašej obrazovke počítača, či "laptopu"... Desiatky rôznych skupín, do ktorých prispievajú tie najhoršie "zvery", pričom si dovolím povedať, že oslovením "zvery" som práve urazil zvieraciu faunu. V jednej skupine si dávajú stretko "roduverní" a "čistokrvní" Slováci, ktorí si v skupine navzájom pochlebujú kto je lepší, samozrejme pri tom pochlebovaní, nezabudnú riešiť Rómov, Maďarov, či Židov... Pri čítaní ich príspevkov mám pocit, že keby nebolo nás Rómov, tak na Slovensku by bol hotový raj...  Každý "roduverný" Slovák by mal prácu, dom, dve garáže, v nich dve autá, plnú peňaženku...


Vôbec by neboli miliardové "tunely", rozkradnuté továrne, či zničený a už prakticky neexistujúci slovenský priemysel. Pri tom vkladaní a predbiehaní sa príspevkov "roduverných" Slovákov akoby zabudli, že keby Slovensko malo problém len s nami Rómami, tak si môžeme gratulovať... Nemôžem opomenúť to najdôležitejšie, že "roduverní" Slováci, pri tom, ako nadávajú na nás Rómov a riešia malichernosti, zabudli na tých svojich, ktorí túto zem rozkradli a nebol to vozík z drevom, či železo do zberne, ale celé továrne, a strategické podniky...  V ďalšej skupine si zase svoje múdrosti vymieňajú odborníci na domácu, či zahraničnú politiku, pri návšteve takejto skupiny mám pocit, že som sa dostal do volebnej miestnosti kandidátov na samotného Boha! Už viem, už vás počujem... A čo skupiny, kde si svoje názory vymieňame my Rómovia?! No musím sa priznať, že bolo obdobie, keď som bol veľmi aktívny v takýchto skupinách, no v dnešnej dobe to už až také aktívne z moje strany nie je... Pýtate sa prečo??!  Odpoveď je jednoduchá, prestalo ma to baviť neustále presviedčať o svojej pravde iných, či vysvetľovať môj postoj, či názor na danú tému, či spoločenské dianie. Veď nakoniec, ja svoju pravdu mám, alebo aspoň si myslím, že ju mám, a možno sa niekedy môžem aj mýliť, ale chcem na to prísť sám... Nie, aby mi iní hovorili, písali, ako to mám robiť, či aký mám mať názor, najlepšie, aby som mal názor zhodný z väčšinovým zmýšľaním, vtedy by som bol najlepší...  A tí, ktorí si myslia, že ju nemám, ich zase nemá význam  o svojej pravde presviedčať, i keď bolo obdobie, že som sa o to snažil, avšak som sa dostal na úroveň tých, ktorí ma za moje presvedčenie virtuálne "ukameňovali"...  A tak čo mi dal tento týždeň a čo mi vzal?! No vlastne mi nevzal nič, ale viete čo mi dal? Uvedomil som si, že ostanem tým čím som a nebudem sa snažiť podobať tým, čo si za svojím názorom nevedia stáť, a keď už sa za svoj názor postavia, tak iba v prípade, že s toho niečo budú mať, inak sú "kade vietor, tade noha"...

Komentáre

  1. Prvý krát po decembri som si zaspievala. Vďaka Jožko. Mabisteren. E. La.

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…