Preskočiť na hlavný obsah

Translate

"Skvelý politický ťah"... Peter Polák bude vydávať svoj vlastný časopis...

Nemám slov... áno, nemám slov, aj tak by som mohol začať svoj dnešný blog. Peter Polák (OĽaNO) sa rozhodol, že úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity bude vydávať svoj vlastný, asi desať stranový časopis pod názvom Romane Nevipena /Rómske novinky/. Na tento časopis si sám spolu s dotačným programom úradu vlády SR pre kultúru národnostných menšín 2014 vydelil štedrú dotáciu vo výške 30 tisíc eur, len tak pre zaujímavosť, aby ste mali lepšiu predstavu, tak prepočítané na slovenské koruny je to cca. 1 milión korún.

Neveríte vlastným očiam??! Ani ja som neveril, keď som čítal túto správu...  Ako Peter Polák uviedol pre tlačovú agentúru SR, cieľom periodika je zvýšiť informovanosť samospráv i terénnych pracovníkov zúčastňujúcich sa na projektoch pre rómsku komunitu. Ďalej uviedol, že im chýbajú informácie o pripravovaných projektoch a realizovaných aktivitách v oblastiach, v ktorých pôsobia a tento priestor doposiaľ nevyplňovalo ani jedno z existujúcich periodik, vysvetlil Polák účel časopisu...

Dobre teda, povedal som si, Peter Polák rozhadzuje peniaze, ktoré mohli skončiť aj inde a v iných projektoch, alebo skôr už v existujúcich projektoch, lepšie povedané už v existujúcich periodikách, či rómskych médiach. V 90. rokoch pani Koptová založila prvé rómske periodikum vo vtedajšom Československu Romano Nevo ľil / Rómske nové Listy /. Nepoznáte ich??! No, ani sa vám nečudujem, toto periodikum sa rokmi stratilo z našich očí, z novín, ktoré boli týždenníkom sa stali občasník... Po pani Koptovej tieto noviny dlhé roky, až do svojej smrti viedla úžasná žena, žena ktorá stojí za mnohými známymi rómskymi žurnalistami, žena, ktorá ich doslova naučila v žurnalistike chodiť, žena, ktorú som mal možnosť tiež spoznať pani Daniela Hivešová Šilanová. Po jej smrti noviny začal viesť Roman Čonka, ktorý ich vedie doteraz, vlastne ani neviem čo vedie, kedže noviny sú prakticky v totálnom krachu. Z dotácie minulý rok dostali cca. 15 tisíc eur, čo nepostačuje na to, aby noviny, ktoré vznikli ako týždenník, aj ako týždenník vychádzali.


Keď už v hlave pána Petra Poláka "zasvietila žiarovka rozumu" a dostal chuť vydávať časopis, aby zvýšil ako povedal informovanosť samospráv, či terénnych pracovníkov o nových projektoch, prečo tie peniaze radšej, alebo ich časť, nevenoval už existujúcemu periodiku Romano Nevo ľil, kde mohol tieto informácie publikovať vo forme prílohy v týchto novinách. Prečo nepodporil tieto noviny dlhoročnou tradíciou v rómskej žurnalistike a nepostaral sa tak, aby sa z občasníka stali plnohodnotné noviny, ktoré by konečne mohli vychádzať každý týždeň. Veď je to hanba, že naša komunita na Slovensku nemá svoje noviny, teda má ich, len ich nikto už ani nepozná, lebo ako som napísal, prakticky sú v krachu, prežívajú z jedného dňa na druhý...  

Nemám slov, ako som napísal na začiatku aj preto, lebo napríklad pri všetkej skromnosti jedno z médii sme aj my, lenže na rozdiel od iných rómskych médii, ako sú napríklad Mecem  /RPA, Rómske mediálne centrum/ a Gipsytv.eu, my sme nedostali tak štedré dotácie na rok 2014, my sme nedostali nikdy žiadne dotácie. My si ako Redakcia 1 rómski blogeri hradíme celú réžiu našej činnosti sami, a nebolo to jednoduché od začiatku nášho vzniku, kde sme sa častokrát stretli s nepochopením, výsmechom, a ponižovaním... Nie sme na takej úrovni ako Mecem, či Gipsytv.eu, ale zase tým, že sme nikdy neprosili o žiadnu dotáciu, hoci by sa nám zišla, zaistili sme si našu nezávislosť, to Mecem, či Gipsytv.eu teda nemôžu povedať, pretože za dotácie musia "tancovať" tak ako im Polák "píska" a Polák zase musí "tancovať" tak, ako mu "píska" Igor Matovič z OĽaNO. A nepíšem tu o malých dotáciách, Mecem, či Gipsytv.eu dostali dotácie z úradu splnomocnenca pre rómske komunity, ktorý je pod kontrolou ako samotného úradu vlády, tak aj Ministerstva vnútra, kde sa dotácie za rok 2013, ktoré majú platnosť v tomto roku schvaľovali... Ešte sú tu dotácie z Európskeho fondu pre národnostné menšiny, či iné projekty z EÚ. Do týchto dvoch zmieňovaných médii tečú nemalé finančné toky, ktoré im dokonca dovoľujú odmeňovanie spolupracovníkov, či zamestnať napríklad celý rodinný klan Váňových a Magdolenových v Mecem za pravidelný mesačný plat, mimochodom, kde MECEM je súkromná s.r.o, ktorej spoločníkmi sú Magdolenová, Váňová a Magdolen, kde vklady do tejto súkromnej spoločnosti boli po 2000 eur, a aj napriek tomu sú dotované štátom, teda súkromné podnikanie dotované štátom... No ja vám poviem, že ja by som dokázal tiež tak podnikať, že si otvorím "sro-čku" a pritom budem dotovaný štátom ako štátna spoločnosť...
A čo sa týka časopisu pána Poláka, ja v tom vidím politický ťah zo strany OĽaNO, ktorej je súčasťou aj pán Polák, aby si tak mohol prezentovať svoje úspechy, úspechy strany, jeho dobrodinca Igora Matoviča, veď parlamentné voľby sa blížia... Gratulujem pán Polák, "skvelý ťah"...


Jozef Kmeťo

Komentáre

  1. V rómskej komunite vládne marazmus a zo strany politickej strany, ktorú zastupuje vládny "mocný" nikým nekontrolovateľný spolnomocnenec, ktorý si je vedomý absolútnej moci, lebo sa nikomu nespovedá.Pán redaktor máte správny postreh, len sa treba pýtať ešte dôslednejšie ako sa môže vydávať časopis, ktorý bude mať obsahový priestor presne definovaný pre terénnu sociálnu prácu, pre asistentov zdravia, pre asistentov učiteľa, (ale aj pre prisluhovačov pána Polláka), nemali by také noviny vydávať vecne príslušné rezorty?Odpoveď je jednoznačná - udržať pti politickej moci cez noviny, v ktorých sa znesie všetko! Dobre odpozorovaný spôsob od pána Matoviča(ale ten si ich hradí sám) ako zísakavať hlasy a prekrúžkovať sa s väčším počtom osôb do parlamentu . Budú to platené finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu na politickú kampaň strany z ktorej p.Pollák je.Rómska kultúra je na kolenách, tvorba rómskych autorov temer nulová.A o rómskej žurnalistike ani nehovorím, tá neexistuje.MECEM je servilná skupina kvázy novinárov, ktorí nepíšu,ale tvoria slohové práce(tak je to aj v SME). Bieda, ak novinári nepíšu pravdu,ale len glorifikujú toho, kto im dáva peniaze, lenže peniaze nie sú Pollákove,ale štátne a preto by sa títo bijúci sa do prs novinári akí sú veľkí Romovia mali hanbiť, žiaľ veľa ľudí má hanblivosť vyoperovanú.Žiaľ taký je stav v tomto štáte a Rómovia ostávajú neprebudení, pretože vládne strach.A po včerajšej kauze Matovič verzus Procházka sa je čoho báť.

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…