Odmena za nákup na ZľavaDňa

streda 16. júla 2014

"Dokedy budeme doplácať na cigánov"...

Róm a práca??! Neexistuje! Nie preto, že Rómovia nechcú a nevedia pracovať, ale preto, že nieto práce pre "čiernych". A tak to funguje nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách. Niet práce pre "čiernych"! Nie pre lenivých, zlodejov, smradľavých, ale nieto práce pre pracovitých, bezúhonných, svedomitých... Čiže, nie je práca pre Rómov. Okrem aktivačných prác, už dávno žiadny Róm nepracuje vo firmách a v podnikoch. Na verejných miestach ich vôbec nie je vidno, Róm nepracuje ani v obchode, ani v bare, dokonca ani v škôlke, dokonca ani v škole, okrem sociálnej pracovníčky a asistentky pre učiteľku. Róm okrem lopaty, metly, krompáču, inú prácu nepozná. Špinavá, podceňovaná práca je vždy určená pre Rómov. Nie preto, ako to každý tvrdí, že my Rómovia sme negramotní, bez edukácii a poznatkov, ale pre latentnú diskrimináciu a segregáciu na trhu práce.
Zavolám do podniku, že hľadám prácu, objednajú si ma na určitú hodinu a keď dôjdem, tak práce už niet. Pýtam, sa prečo??! Lebo som Rómka??! Odpoveď znie: "Už sme plní"! Poniektorí zamestnávatelia už podľa mena spoznajú moju rómsku identitu. V tom prípade som automaticky "zablokovaná" na trhu práce. Ešte som bola maličká, keď boli časy, že každý musel pracovať... Pekné komunistické obdobie... Súdruh Róm, či ne-Róm, každý bol súdruh. Podľa slov mojej babky, aj vtedy bol latentný rasizmus, ale nikto si nedovolil nazvať sa skinheadom a napadnúť Róma. Všetci mali práce, nemuseli žiť v osade, mohli si kúpiť domy a žiť slobodne, aj keď vládol silný režim. Dnes takmer nikto nepracuje. Veľa Rómov si odvyklo od práce. Poniektorým stačí sociálna podpora a všetky dodatočné peňažné prídavky. Ostatná časť Rómov darmo túži po práci. Žiadne pracovné miesta... Trh práce je prázdny... "Zelenou" svietia iba "aktivačky". No ruku na srdce... Je to práca, ktorá uživí človeka??! Taká mzda??! Hrôza!!! No ľudia si už aj na to zvykli, vedia, že zmena nepríde. No musím byť aj objektívna. Boli zamestnávatelia, ktorí prijali Rómov do práce, no nevykonávali svoju povinnosť. Kradli, neodvádzali dohodnutú výkonnosť, dane a iné. Dnes kvôli takýmto charakterom, si nevie ani jeden počestný rómsky pracovník nájsť prácu. Stereotyp sa vylučuje na všetkých Rómov. Bez výnimky. Dodnes majorita na nás ukazuje prstom ako na príživníkov. Sme pre nich iba zneužívatelia sociálnej pomoci. Pritom sa nevedia pozrieť realite do očí. Dnes je nedostatok práce aj pre nerómov. Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahla 14,25 percenta. Nezamestnaných je o vyše 13-tisíc viac ako pred rokom. A som si istá, že tento počet nevytvára iba rómska populácia. Na Slovensku nerómovia tvrdia, že aj oni vedia robiť špinavú prácu, ako napr. smetiar. Vraj sa umyjú a výplata nesmrdí...O čom tu všetci rozprávame??! 
Rómovia zneužívajú sociálny systém?! Žijú zadarmo?! Smradľaví úžerníci pre štát?! Rómska reforma?! Zlepšenie sociálneho systému a vyriešenie rómskeho problému?!  Ak sa cudzinec opýta Slováka na to, čo je nové na Slovensku, tak odpoveď znie asi takto: "Všetko v poriadku, okrem tých debilných cigánov..." Ak sa cudzinec opýta Róma, že čo je nové na Slovensku, tak odpoveď znie asi takto: "Všetko v poriadku, okrem tých nedorobených gádžov, ktorí nás hádžu všetkých do jedného vreca a stále idú proti nám, ako ten lačnokrvný Hitler..." Na Slovensku, ale aj v susedných krajinách je to podobné. V štátoch, kde žijú len Rómovia aj nerómovia, sa okrem ostatných problémov ako je kriminalita, nezamestnanosť, hospodárska a ekonomická kríza a iné, zhrňuje medzi najproblematickejšie ich vzťahy a pohľady jeden na druhého. Rómovia pre nerómov a nerómovia pre Rómov. Ani kriminalita u Rómov sa tak viac nepočíta pre majoritu, ako rómska nezamestnanosť a závislosť na sociálnu pomoc. Pritom aj majorita vie, aký je problém pri získaní práce. O čo viac šancí môže mať Róm??! Povedzme si pravdu, že takmer nulovú. Tu som žila, tu som vyrastala, študovala a pracovala, a dnes sa hanbím za takýto právny štát. Ak by ľudia z parlamentu nechceli vysieť na štíte sociálnej pyramídy, tak všetko by bolo oveľa krajšie. Snažili by sa menej pchať do vlastných vreckách a viacej pridávať do štátu, jeho občanov a globalite. Namiesto zatvárania firiem, továrni a fabrík, by sa malo všetko otvárať a perspektívne zveľaďovať. Každý Róm by mohol pracovať a tak by nikto nemusel nadávať na "využivateľov" sociálnej podpory. Bolo by fajn, keby sme mi mohli nadávať na majoritu... No to sa asi nikdy nestane. Je lepšie pre nich nadávať a ukazovať prstom na nás Rómov, ako ich vidieť pracovať a nemať prečo im nadávať. No možno aj vtedy by si vedeli čo nájsť, aby nás ničili. To už vychádza z ľudskej psychiky, asociácie a zvyku. Môj brat už viac ako 7 rokov je živnostníkom a mesačne odvádza daňovú povinnosť. Platí veľa tisíc eura ročne. A pozor, ide o Róma! A takýchto Rómov je viac... Tak čo asi majorita môže povedať na to? Určite to, že ten "čierny" cigán to vie robiť. Radšej uzatvorím túto tému, lebo by som asi nevedela skončiť.
Iba toľko na záver... Ten, čo si myslí, že Róm je šťastný z tej biednej podpory, tak nech mu dá poctivú prácu a mesačnú mzdu, ako sa patrí. Uvidí, ako Róm vie byť šťastný. Nikto nemusí nadávať na nás, že žijeme z ich daní. Dajte nám Rómom prácu a my pôjdeme pracovať!


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...