Preskočiť na hlavný obsah

Ak chce rómske dieťa študovať, tak nie na tejto planéte... !!?

"Hlúpe smradľavé cigánky!" Tak vynadali mojej dcére a jej rómskym kamarátkam jej spolužiačky. Aj keď tie ostré slová dcéru zaboleli, tak sa nedala a začala sa brániť... "Ja som hlúpa??! Veď ty nevieš ani poriadne čítať, a to si už štvrtáčka!" Prišla domov zo školy a začala mi plakať. Začala ma slovne bombardovať otázkami, prečo nikto nemá rád Rómov a prečo tie nadávky tak boleli. Dcéra sa mi učí na výbornú, nosí mi veľmi dobré vysvedčenia, má samé jednotky a pochvaly. Zapája sa do matematických a literárnych súťaž. Robí mi radosť a škole osoh, pretože už nie raz prezentovala školu v literárnej súťaži. Rada navštevuje školu a ja ako matka ju motivujem k vzdelávaniu a snažím sa vychovávať moje deti podľa možnosti k získaniu kariéry a dobrého života. Motivujem ich k vzdelávaniu a správnemu spôsobu života, aby sa nikdy nehanbili za to, že sú Rómky, a aby vždy kráčali s hlavou hore a dôstojne. Dávam im lásku a starostlivosť... Učím ich, čo je správne a nesprávne... Vštepujem im do hlavy, aby sa nikdy nehanbili za seba kvôli svojej národnosti... Nikto si nevyberá kde sa narodí, či ako Róm, černoch, Japonec, alebo Mongol, aj ty si osoba živá s dušou a cítením. A dôležité v živote je byť zdravý a milovaný, mať pri sebe ľudí, ktorí ťa majú radi a ty si tým šťastný...


Išla som za triednou učiteľkou do školy a poprosila som ju, aby dávala pozor na takéto správanie detí, pretože si neželám, aby moja dcéra mala podobné problémy. Konkrétne spolužiačkam dala päťky a zakázala podobné správanie. V tomto prípade som mala šťastie, pretože triedna učiteľka hneď zakročila. No koľko je takých učiteliek, bez ochoty pomôcť a vyriešiť problém??! Obávala som sa, aby deti nestratili chuť do učenia a školy, a preto som im povedala, že takéto prípady ešte nastanú a viackrát... Pripravujem ich už teraz, aby sa tomu nepoddali. No určite nie je ľahké preglgnúť podobné situácie. Veľa podobných situácií poznám, kde deti stratili chuť do učenia a návštevy školy...


Tu si môžeme položiť otázku, kde väzí negramotnosť Rómov??! Prečo je veľa Rómov bez vzdelania??! Kde sa nachádza skutočný problém pre nedostatok edukácií??! Určite by som tu mohla opísať mnoho prípadov, ale to radšej nechám na vás čitateľov. Ak poznáte konkrétne prípady, prosím napíšte mi ich v komentároch...

Škola verzus Rómske dieťa... Ide o boj o prežitie pokojne a s úsmevom v školskej lavici. Ak už rómske dieťa nevládze ďalej znášať nadávky spolužiakov a nezáujem učiteľky venovať sa mu, tak sa radšej neučí a nedochádza do školy. Deti z osád, majú nedostatok podmienok pre vzdelávanie sa a väčšinou dochádza k diskriminácii a segregácii na školách.... A to žijeme v 21.storočí!!!

Podobné problémy boli v minulosti, kedy žili aj moji prastarí rodičia, starkí a rodičia. Tu už opisujem tri generácie. A podobné problémy som mala aj ja, a teraz aj moje deti. Spolu už ide o päť generácií, a problémy sú stále. Kde to väzí, keď je to stále nepremožiteľný a nezničiteľný problém. Toľko zákonov a nič!!? Nejako to neviem pochopiť, že toľko rokov, kde žijeme v modernej a vyspelej dobe sa problémy vôbec nekončia. Možno sa to nikdy nezmení a ak budeme chcieť, aby naše deti chodili do školy a učili sa bez nadávok, segregácií a diskriminácií, tak iba na druhej planéte. Smutné...!!!
Lucia Curejová

Komentáre

 1. Lucia skvelý článok, ako vždy a ešte aj výstižný! Tiež mám podobné skúsenosti, najskôr som to zažila ja v mojom živote ako školáčka a teraz môj syn v škole, pred tým dcéra a mohla by som pokračovať do rána bieleho o prípadoch podobných tomu vášmu. Len vo vašom príbehu reakcia pani učiteľky bola naozaj asi ojedinelá. Ja a moje deti nemali to šťastie, že zasiahla p. učiteľka, aby sa podobná situácia neopakovala. Diskriminácia a segregácia na školách je večná, aj keď mnohí to popierajú...inokedy sami k tomu prispevame, ako napr. p. Pollák a jeho kontajnerové školy priamo v osadách. Pýtate sa kde to väzí, prečo je tento problém nevyriešiteľný? Je to tak ľahké :-) Je to spoločnosťou, politikou a tým, že my Rómovia len vieme šomrať, sťažovať sa, akoby sme sa na nič iné nezmohli!! A kým to my sami nezmeníme, tento problém tu ostane navždy!!!
  Adriana Š.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. tak jak gadzovci su rasisti tak aj cigani su rasisti zazil som to od mala najhorsie je ked nevies ku komu patris ci ciganom alebo gadzom aj jedny ta odsudzuju ze si cigan a cigani ze si gadzo potom zacinas byt velmi agresivny a urobis vela chyb. nehovorit o olaskych ciganov jaky rasizmus maju v sebe.a co nemam rad na gadzov ked povedia rom lebo su falosny a zbabely povedat cigani pred ciganmi len by ste ich mali pocut medzi sebou jak sa vyjadruju o ciganoch.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. cely problem je tu na slovensku preto lebo slovensky gadzovci su primitivni bez minulosti cigani maju aspon minulost a

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Citace: ...slovensky gadzovci su primitivni bez minulosti cigani maju aspon minulost... To jsi mne pobavil, ano cikáni mají minulost a ta je samé násilí,krádeže a vraždy! Těch šest co vystudovalo to nezachrání i kdyby jste si tady lhali sebevíc !

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. NO a tu je presne to čo vy viete povedat alebo napísat a vy ste malo zabili alebo malo kradnete ....kolko je pripadov ktore v mediach ani neuvidime čo?????halvne že cigani vy bieli nič vy muzikanti že?????

   Odstrániť
 5. čisto cigánske triedy vám nevyhovujú, vraj chcete byť v triede so slovákmi, mate v nich pozitívny vzor, no aj na tomto modeli hľadate len chyby (viem, že to nie je ideálne)...tak zrejme tie kontajnerové školy budu predsa len lepšie riešenie, budete medzi svojimi, nebudete mať dôvod nadávať na slovenské deti...a ešte jedná poznámka..naozaj smutne a diskriminačné je opovrhovanie ciganskych detí z "lepších" rodín chudobnými deťmi z osad....

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Slovenskom sa rozhoreli protesty proti fašizmu a média mlčia

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Doposiaľ najväčší protest proti fašizmu sa vo štvrtok popoludní uskutočnil v Košiciach.
Najviac však o protestoch informujú rómske portáli na sociálnej sieti, naše média ako televízia Joj, Markíza a ďalšie média viac menej mlčia. Je veľmi smutné, že dokážu  Slovenské média v rýchlosti 10-1 priniesť negatívne spravy o Rómoch, ale to že ľudia a hlavne Rómovia povstali proti rasizmu neinformujú vôbec, alebo len okrajovo... 
Sú to spojené nádoby, všetko ako konáme v našej spoločnosti ma vplyv na nás všetkých... To že, fašistická strana ĽSNS Mariána Kotlebu sa teší výborným predvolebným preferenciám, môže nečinnosť politikov, súdov, prokuratúry, ktorí nechali fašizmu narásť do obludných rozmerov a ten sa môže nakoniec stať aj pre benevolentných sudcov a politikov osudným. Netreba totiž zabudnúť, že podobne začínal aj Hitler....  
Posledný protest bol  Piatok vo Fiľakove, kde ľudia kričali aby Kotelba a Mazurek išiel domov... "…