Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Z priateľa sa stava nepriateľ

Kto je priateľ ? Priateľ je ten ktorému úplne dôverujem, ktorí vie podržať pochopiť priateľa v najťažších situáciach nášho života. V poslednom čase sa zamýšľam nad slovom priateľstvo. Keď máme problém a potrebujeme sa vážne rozprava a počuť názor od nášho priateľa ako to vníma on danú situáciu ktorá vás trápi, obrátite sa na neho, niekdy priateľ je viac ako váš brat, o tom som sa už viac krát presvedčil, ale nečakal niečo čo prehodnotí môj pohlad na priateľstvo.

Určite sa ma opýtate ako vnímam priateľstvo, priateľstvo nieje len o tom aby som sa posťažoval keď mi je ťažko. je to aj o tom, že s priateľom trávim čas ktorí je príjemný nám obom. Som mladý 28 ročný muž a tak samozrejme, sú to diskotéky, rôzne oslavy, či len také posedenia, veď o tom je aj život... Priateľstvo je však veľmi tenký ľad, zrazu sa môže stať že "tvoj priateľ  je  tvoj nepriateľ." A práve tento fakt som zistil na vlastnej koži...

Pýtam sa sám seba, prečo mam mnoho priateľov ktorím slepo verím !?? Každý z nás ma vo svojom živote 13 komnatu, je komnata o ktorej viete len vy a keď máte dobrého priateľa, tak ja on, myslíte si že navždy 13 komnata ostanete zavretá, no v mojom prípade neostala zavretá aj keby som si to z celého srdca prial...  Moju 13 komnatu otvorili práve tí o ktorých som si myslel, sú  moji priatelia...


Môj život nieje štetcom maliara obrazu namaľovaný, narodil som sa a vyrástol v osade, život chlapca v osade vôbec nieje jednoduchý a prežijete  veci ktoré ukryjete v dospelosti v 13 komnate, zamknete ju, a nechcete ju nikdy viac otvoriť.

O tých o ktorých som si myslel že sú moji priatelia, moju komnatu otvorili a mne spôsobili bolesť môjho srdca. Pocítil som sklamanie, nárek môjho srdca, mojej duše. Cítil som ako sa mi zrak zalial slzami, pýtam sa prečo ? Je to preto lebo som slepo veril že moja 13 komnata ostane zavretá ?

Nedávno som oslávil svoje narodeniny, od mojich priateľov som dostal veľký darček, pekne zabalený, samozrejme že mi preletelo množstvo myšlienok, čo tam asi môže byť...  Keď som darček rozbalil, ostal som v šoku, v tom dobre zabalenom darčeku bola jedna jediná fotka, fotka môjho otca. Fotka otca s ktorým sa spája moje najťažšie obdobie môjho života, života chlapca ktorý poznal len krik, nenávisť, zlobu, šikanovanie a bitku... A ešte jedno, príbeh 13 komnaty môjho života o ktorom vedeli práve moji akože priatelia...

Po oslave som si sadol do mojej izby, premýšľal som, prečo, prečo práve takýto darček, prečo práve darček ktorý mi spôsobil bolesť, prečo darček ktorý pootvoril v mojom srdci 13 komnatu ktorú som tak dobre zamkol pred svetom.  Myslel som si že mám dobrých priateľov, myslel som si že okolo mňa sú ľudia ktorí by mi nespôsobili bolesť, nesnažili sa v mojich spomienkach oživiť najťažšie okamihy môjho života.

Bol večer, ľahol som si do postele, premýšľal nad pravým priateľstvom, nenašiel som odpoveď, možno raz tú odpoveď nájdem ale jedno viem už teraz. Moji akože priatelia na mňa vytiahli svoju trofej, boli na pár minút hrdinovia, smiech v ich očiach a škodoradostná radosť im na chvíľku hriala ich falošné srdcia, čo už taký je život povedal klaun a zo slzami v očiach si namaľoval úsmev na tvár... Nezmením to, a nezmením ani moju 13 komnatu, ktorú by som najradšej zamkol a stratil od nej kľuč a lebo by som ho hodil do modrého oceána, aby nikto ho už nikdy nenašiel... Viem však jedno, už si budem dávať pozor komu čo poviem, ale priatelia ruku na srdce, ako môžem ukryť kľuč od 13 komnaty v osade kde žijem, každý ma tu pozná a každému som len na smiech.  Prosím Boha aby mi dal krídla aby som vyletel do výšky modrého neba, snáď raz pochopím tajomstvo pravého priateľstva, lebo pravé priateľstvo je ako drahokam ktorý treba ukryť pred svetom aby falošný priatelia vám ho neukradli....

                                                                                                                          Štefan Dreveňak

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Neslávne slávny "krutý" exekútor si vymáha peniaze od buka do buka, ako sa mu zachce... Robí to roky a nikto voči nemu nezakročí. Prečo??!

Polícia vyšetruje, či exekútor Rudolf Krutý neprekročil svoje právomoci a nezneužil právomoc verejného činiteľa.

Telefonáty z jeho čísel, resp. automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého, otravuje ľuďom niekoľkokrát dennodenne život, aj keď napr. svoj dlh už máte dávno splatený.

To je aj prípad pani Jany. Približne v polovici februára tohto roku pani Jane začal niekto vyvolávať z neznámych čísel. Na niektoré nestačila zareagovať a nedvihla ich. V iných jej zas automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého oznamoval, že má uhradiť exekúciu.

Keďže si bola vedomá toho, že žiadne dlžoby nikdy nemala a vždy všetko uhradila, tak tomu nevenovala pozornosť. Telefonáty od Krutého ale neprestávali.

„Neustále ma vyzývali k zaplateniu. Nikdy v živote som neprišla do styku s exekútormi, pretože vždy všetko platím načas. Na tomto si dávam záležať. Preto ma to najskôr začalo urážať, potom ma to začalo otravovať a postupom času som telefonáty začala vnímať ako hrubý nátlak,“ vysvetľuje Jana.

P…