Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Referendum pre Rómov nie je zaujímavé... tvrdí Peter Polák, alebo súhlasí, aby si homosexuáli adoptovali deti...?!

Rómovia o referendum o rodine  nemajú  záujem... Ako to vlastne je?

No čo vy na, aby sme sa na to pozreli a zamysleli sa nad tým?  15.1.2015 pre TASR uviedol  pán Peter Polák v tlačovej správe, že nebude vyzývať Rómov k účasti na referendum o rodine, ktoré bude 7. februára 2015. Vraj Rómovia si  myslia, že sú dôležitejšie veci ako referendum o rodine. Jasné, Rómov trápi kopec iných vecí, ako zamestnanie, peniaze a samozrejme základné živobytie rodiny. Kto je, alebo čo je rodina? Aby som nebol príliš dlhý, tak v krátkosti vysvetlím čo je vlastne tá rodina, poďme si teda zafilozofovať...
RODINA - je to sociálna skupina založená z dvoch alebo viacerých osôb žijúcich v jednej domácnosti, ktoré sú spojené manželským zväzkom...
FUNKCIE RODINY
- biologická - rodia sa  noví členovia rodiny
- ekonomická
- ochranná
- socializačná - rodina zabezpečuje sociálne prostredie pre zdravý vývin detí
- citová - emocionálna - rodina je  prvou ekonomickou jednotkou v spoločnosti

Vysvetlili sme si kto a čo je rodina, tak poďme ďalej, čo je dôležite pre Róma v dnešnej dobe, okrem toho čo som písal. Samozrejme dôležitou bunkou je rodina. Mnohí z vás si možno kladiete otázku, čo to tu ja vlastne píšem? No zamýšľam sa nad referendom o rodine a nad tým čo povedal  P. Polák, že ak referendum  nie je dôležite tak potom čo je dôležité??!  Pre  Petra  Poláka, aha  chápem, 400 miliónov eur je dôležitejších, ako nejaké referendum. Ale  musíme si uvedomiť, že je to dôležité najmä  pre nás Rómov. Možno v duchu si poviete, si hlupák, blázon, pomenujte ma ako chcete, ale to bude mať veľký vplyv pre Rómov. Mám veľa známych, ktorí sú opačne orientovaný, ale sú to   plnohodnotní ľudia aj  napriek  svojej orientácii. Chápem ich, že sú to len ľudia, ktorí sú plnohodnotní aj pre túto spoločnosť, ako každý  iný. Chápem homosexuálov preto, lebo
ja s tým mám problém, keďže som Róm, taktiež diskriminovaný  ako aj oni. Obzvlášť ak je to Róm a homosexuál,  to je ešte v rómskom svete, kde je to oveľa ťažšie a je dvojnásobne diskriminovanie...

Homosexuálne páry nevydržia byť dlho spolu, menia stále  partnerov, ale zase poznám páry,  ktoré sú aj 10 až 15 rokov spolu, ale to sú ľudia, ktorí vedia čo chcú. Nie som proti homosexuálom, ani nemám výhrady voči nim, len nesúhlasím s tým, aby sa deti adoptovali takýmto párom. Pýtal som sa môjho kamaráta, ktorý je homosexuál, či by si vedel predstaviť, že by vychovával so svojim partnerom dieťa. Odpoveď znela: "Nikdy!" Prekvapilo ma to, a pýtal som sa ho ďalej, prečo? No preto, odpovedal mi, že by sa mu smiali, a  neviem si predstaviť, ako by to bolo, keby naše dieťa videlo, že si dáme pusu a podobne. Pýtate sa, čo to má spoločné s nami? No, pozrite sa, čo sa deje v iných štátoch, napr. také Anglicko, kde rómske deti odoberajú rodinám a adoptujú si ich homosexuálne páry. Je to správna vec, chceme, aby naše deti  trpeli a nie len oni, ale samozrejme  aj samotní  rodičia? Z môjho menšieho prieskumu a reakcie ľudí ma dosť šokovalo, keď som sa opýtal pár známych horlivých aktivistov, tak sa začali správať dosť netradične a ich odpoveď znela v zmysle, že veď je to normálne, žiť v rovnakých pároch a je normálne adoptovať si dieťa. Je to ich názor, ktorý samozrejme rešpektujem.

Ja osobne nie som proti homosexuálom, ani nič podobné, každý má právo vynakladať zo svojím životom ako uzná za vhodné, ale zastúpenie otca, alebo mamy má v rodine veľký vplyv na dieťa. Áno, viac ma vychovávala mama ako otec, ale ten rešpekt ako dieťaťa u mňa bol aj u otca, zas nemôžem povedať, ale boli aj pekné chvíle s mojím otcom. Preto otca, alebo mamu nevedia nahradiť takéto  páry. Z tohoto celého vyznieva, že som proti, ale nie je to tak. Som za to nech sa sobášia, ale nie dať dieťa do takéhoto vzťahu. Poviem to takto, dieťa  žijúce v  takomto páre je "bábovka", je to potom okolo neho len "ťuťuli, muťuli", skrátka sladké rečičky... Neviem si predstaviť, keď dieťa v rodine dvoch ľudí rovnakého pohlavia, príde do pubertálneho veku a všetko spojené s tým, ako sa bude s tým adoptívnym rodičom baviť o chúlostivých veciach, napr. dievča bude dospievať, mám na mysli to čo z dievčaťa urobí ženu, napíšem to otvorene, keď prvýkrát  dostane menštruáciu, ako to vysvetlí takýto pár dievčaťu? Alebo chlapec, ktorý bude dospievať a všetko spojené s ním, ako mu to vysvetlia dve mamy? Nebude to pre to dieťa trápne? Poviete si, ale prečo, je to bežná vec... no nie je to bežná vec. Ja som mal s tým tiež problém, mame som to nechcel povedať a otec nejavil o mňa záujem, tak som vyrastal so svojimi problémami, sám som sa s tým musel popasovať a preto o tom píšem. Pýtam sa milí Rómovia a Slováci, chceme aby naše deti boli odoberané sociálkou a nastal boj o vlastné dieťa, aby bolesť tak veľmi sužovala... ??!


M.S. kamarát môj, ak to čítaš, prepáč...
Štefan Dreveňak

Komentáre

  1. Výborne! Som rád že v tomto sú cigáni alebo ak chcete, tak rómovia správni!

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Som veľmi rada že som si mohla prečítať tento článok, ako aj postavenie k tejto závažnej veci. Včera som počúvala aj Vaše rádio a musím iba skonštatovať že Vaša práca je prínosom rómskej komunite v oblasti otvorenej žurnalistiky. Odkaz pre pána Kmeťa. Sledujem Vašu prácu, a viem kam smerujete blogerstvo, pán Kmeťo mňa neoklamete, vy idete po tvrdej línie žurnalistiky, a blogerov tomu smerujete. Super práca držím Vám všetkým palce. Adriana Berkyová

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…