Odmena za nákup na ZľavaDňa

streda 7. januára 2015

Zdravotný stav Rómov sa stále zhoršujeDôvodov zlého stavu v rómskych osadách je viacero. Zlé hygienické podmienky, nízka úroveň zdravotného povedomia, ale často aj nezáujem samosprávy a chýbajúca pitná voda sú podľa denníka SME dôvodom horšieho zdravotného stavu rómskeho obyvateľstva. Ukázali to údaje mimovládnej organizácie Zdravé komunity, ktorá v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva zamestnáva Rómov ako zdravotných preventistov v 145 osadách. 

"Voda nám tu tečie iba dva razy za deň, po dve hodiny - ráno a večer," povedala pre denník zdravotná asistentka Monika Gáborová. Práve toto je podľa nej najväčší zdravotnícky problém v osade za košickým sídliskom Ťahanovce - Na Demetri. V osade žije štyristo ľudí, väčšinou deti. Samospráva vypla Rómom vodu pre narastajúce dlhy. Téme sa venuje denník na titulnej strane v príspevku s názvom "Rómom chýba pitná voda".  

Ja osobne si nemyslím, že len toto je problém zlého zdravotného stavu Rómov na Slovensku. Minulý rok som uverejnil článok "Sterilizácia Rómskych žien z osád jedným z riešením populácie???" Článok vyvolal protichodné reakcie čitateľov... Možno, že som článok "bez servítky" napísal dosť nezrozumiteľne pre väčšinu čitateľov. V rómskych osadách sa zlý zdravotný stav podpisuje aj na budúcej, ešte nenarodenej generácii. Rodia sa mentálne, alebo telesne postihnuté deti, a to má za následok aj ich budúci život v osade. Takéto deti sú zvyčajne odstrčené od okolitého sveta, nedostatočná starostlivosť zo strany rodičov predurčuje takéto deti k izolovanejšiemu svetu, už aj tak v izolovanom svete. 

Viem, že mnohí ma za tento článok znova "ukameňujú", ale treba si priznať, že za zlým zdravotným stavom Rómov v osadách nie sú len nedostatočné hygienické podmienky, či nedostatočná zdravotná starostlivosť, ale aj sociálny úpadok. 

Svetová zdravotná organizácia asi pred rokom vydala správu, v ktorej sa okrem iného hovorilo, že prevažná čas rómskeho obyvateľstva, žijúceho hlavne v osadách, trpí genetickým ochorením spôsobeným incestom, teda plodením a rozmnožovaním sa medzi príbuzenstvom. Takýto jedinci sa rodia s vrodenou demenciou, neschopnosťou žiť v reálnom svete, a pri veľmi nízkej citovej a socializačnej úrovni je takýto jedinec úplne odrezaný od spoločnosti, ako v komunite, tak aj v majorite... 


Mimovládne organizácie, ktoré poberajú zo štátnej pokladnice nemalé finančné stimuly na ich činnosť, sú v tomto bezbranné a v podstate ich práca nie je ani dostatočne vidieť, problém sa prekladá z roka na rok, z roka na rok tieto organizácie dostávajú nemalé financie na riešenie problému, avšak bez viditeľnej zmeny... 

Vznikol projekt Platforma na podporu zdravia znevýhodnených skupín. Cieľom projektu sú ako tak vyškolení ľudia so základným vzdelaním z rómskych osád, aby dokázali v tejto neutešenej situácii poradiť v oblasti dodržiavania hygieny, či zdravia, alebo poskytnúť prvú pomoc. Prax je však iná... Ako vyzerá taký deň zdravotného asistenta v osade? Minulý rok sme mali v našom rómskom internetovom rádiu R1 - www.radior1.eu hosťa Petra Kokyho, asistenta osvety zdravia. Na našu otázku ako vyzerá jeho pracovný deň odpovedal... " Ráno vstanem, prejdem sa po osade, porozprávam sa s ľuďmi, potom idem k obvodnému lekárovi čo treba riešiť, napríklad rozniesť očkovacie preukazy. V čakárni čakám dosť dlho, lebo púšťam pred sebou iných pacientov, nemám sa kam ponáhľať, a takto mi ujde čas ..." Posúďte sami prácu zdravotného asistenta...  Tu treba ešte dodať, že tento projekt je dotovaný zo štátneho rozpočtu a z európskych fondov, pričom za minulý rok dostali viac ako 300 tisíc eur na činnosť v tomto roku. Výsledok ich činnosti takmer nulový!!!  Keď sa pozriete na činnosť zdravotných osvetárov, nie je sa ani čomu čudovať, že ich práca je nedostatočná. Zdravotného asistenta zväčša robia ľudia so základným vzdelaním, stačí aby vedeli rómsky. Takýto ľudia absolvujú niekoľko školení, aby ako tak vedeli podať prvú pomoc, ktorá zahrňuje aj napríklad pôrod dieťaťa. Ocenenia Roma Spirit 2014 si prevzal Jozef Gurguľ, asistent osvety zdravia z obce Iňačovce v okrese Michalovce, za samostatnú a odvážnu pomoc pri pôrode v náročných podmienkach. Lenže to je len malá lastovička na tak finančne náročný projekt, ktorý v konečnom dôsledku prináša veľmi málo ovocia. Treba ešte podotknúť, že plat zdravotného osvetára je okolo 430 eur a svoju prácu vykonáva plným časom. Celý tento projekt by mal omnoho pozitívnejšie výsledky, keby svoje základy staval na dôkladnom školení svojich zdravotných osvetových pracovníkov, keby dbal, aby si neskôr takýto pracovník doplnil vzdelanie v zdravotnom smere, minimálne ošetrovateľstvo. Pretože asistenti zdravia nemajú ani oprávnenie podať inzulín, či tabletky... Ich činnosť je čisto len poradná a v prípade úrazu poskytnúť prvú pomoc, či už zavolaním sanitky a podobne. No prepáčte, ako to musia dnes už ovládať aj účastníci autoškoly. 

Takto do kanála odtekajú desiatky tisíc eur, ktoré by sa dali použiť aj inak. No vrátim sa k sterilizácii rómskych žien. Každá žena, aj tá rómska by mala mať právo rozhodnúť sa pre sterilizáciu. Poznám prípady, že rómska žena po pôrode utiekla domov do osady za svojím, lebo sa bála, že by ju podviedol. Po tom čo si splnila čo mala, sa vrátila späť do nemocnice... Žena, ktorá ma minimálne 10 deti je unavená a vyčerpaná z toľkých tehotenstiev, myslím si, že práve sterilizácia je jedným riešením, no toto nebudete počuť od zdravotného asistenta. O inceste sa nebudem ani vyjadrovať, je to zbytočné, nie je to pravidelný jav, ale ani nie zriedkavý...  A tak o neutešenom zdravotnom stave rómskeho obyvateľstva budeme tento rok ešte veľakrát počuť...! Peniaze tečú dole kanálom a riešenia sú v nedohľadne, ale budeme sa tešiť z malých výsledkov, ja si pripadám ako Kocúrkove... 


Jozef Kmeťo    
  

 


16 komentárov:

 1. Jožko myslím si, že si naozaj našiel cestu, ktorá ťa obohacuje.
  Ja som tým už prešiel tiež, ale najzaujímavejšie v tom pre m§a bolo to, že to nebola cesta len k iným ľuďom a ich problémom a problémom v spoločnosti, ale to bola cesta smerom do môjho vlastného ja.
  A poviem ti, že tá je tak neprebádaná a nekonečná, že asi ani nedôjdem na jej koniec.
  Vždy keď už si myslím, že sa dosť poznám, tak vždy sa mi niečo v živote niečo naskytne , kde konám tak, ako som sa ešte nepoznal.
  A potom mám zasa možnosť na sebe pracovať a zdokonaľovať sa v službe iným stále lepšie a lepšie.
  Myslím, že týmto ešte budeš prechádzať, čo je inak povedané....rast osobnosti.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Google Velvet Evolution Universe TOUR

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ako vyzerá Váš bežný pracovný deň pán Kmeťo? Chcela by som to vedieť a prosím pripíšte mi k tomu aj sumu z ktorej musíte vyžiť na mesiac. Ja potom určím, či sa nedali použiť tieto financie nejako účelnejšie. Pri všetkej úcte, v tomto Vašom článku je toľko bludov, že to ani zrátať neviem. Prosím nabudúce (píšem vám to pre Vaše dobro, aby ste sa nestrápňoval) si o téme zistite viac informácií a pokúste sa aspoň o akú takú objektivitu. Ak vytrhnete z kontextu fakty, pridáte k nim zhluk svojich domnienok, predstáv a klamstiev a zabalíte to do kváziintelektuálnej a akožedobroobhajujúcej gebudziny vznikne Vám takýto guláš z ktorého je každému, kto pozná prácu asistentov osvety zdravia a výsledky projektu mdlo. Vedela by som Vám vyvrátiť každú vetu, ktorou projekt znevažujete, ale o to tu asi nejde. Verím, že ani Vy sám neveríte tomu, čo ste tu napísal, čo ste tým sledoval hádam viete. Obávam sa však, že znevažovaním práce tých, čo sa snažia o lepšiu budúcnosť aj prítomnosť pre nás všetkých, prekrúcaním ich vyjadrení a vytváraním neexistujúceho nepriateľa sa Vám zaplátať dieru vo vašom neuspokojenom srdci nepodarí.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Pani Eva, rád Vám odpoviem. Pracujem ako pokladník v hypermarkete a keď Váš deň konči o 16 hod ja končím od 7 rána do 22 hod, prídem domov okolo 23:30 a na druhý deň sa kolotoč opakuje. Okrem tomu sa venujem rádiu www.radior1.eu a publikačnej činnosti. Pozrite sa ja som napísal článok na základe poznatkov ktoré sa mi dostali do ruky. V článku neznižujem prácu zdravotných asistentov, ale práca je neefektívna práve kvôli tomu čo som v článku opísal. Viete kritika sa ťažko číta, neviem ale prečo by som mal písať chválospevy, keď viem ako vyzerá práca asistenta v praxi.... Tie malé korunky úspechu sú ako napľuť do mora problémov. Nato aké financie sa do projektu a podobných projektov leje, je vaša práca neefektívna a ako som aj na záver v článku napísal, o tomto probléme budeme počuť viac a viac... Prajem Vám pekný deň Kmeťo PS: Máte možnosť keď Vás prejde nával zlosti sa článku vyjadriť. Napíšte o svojej práci a ja to zverejním, mne to problém nerobí, ale prepáčte vypravdovávať sa cez komentáre môžete z niekým iným

   Odstrániť
 4. Chapu Vas p.Zaujecova ,musite chranit svuj zadecek jinak by jste byla bez prace.Kdyz se tolik snazi o zlepseni proc je to v osadach stejny ba naopak rekl bych je to cim dal horsi.Ja bych rad vedel Vasi pracovni napln a jakou sumicku za to mate ,no vy urcite vyjdete na mesic.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Tu je pôvodný článok, ktorý Kmeťo vybrakoval a vytrhol veci z kontextu. http://romovia.sme.sk/c/7573351/romske-osady-trapia-vsi-a-hlodavce.html Je tam aj graf a kopec vecí sa zlepšilo. A keď ste takí majstri sveta všetci, tak začnite pracovať a nie len otvárať tlamu. Alebo si zistite informácie a potom tu tak bohapusto ohovárajte. Vy musíte byť impotentní alebo latentný gay. Alebo ho máte malého. Ste za tou pokladňou frustrovaný a potrebujete svoju neschopnosť zvaliť na niekoho iného. Úbožiak.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Toto je dobré anonym tu niekoho uráža. Vy hlupák pán Kmeťo nič nevybrakoval, začiatok článku je s TASR a druhá polka článku je jeho vlastná úvaha... Takže sa ukludnite a neurážajte človeka Andreja Lešková

   Odstrániť
 6. Je radost citat aki ste primitivi laco gives savorenge

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Ja som si dal tú námahu a pozrel som si článok na ktorí nás v tejto diskusii upozorňuje nejaký anonym, ale prepáčte paralely oboch článkoch sú diametrálne odlišne.... Pán Kmeťo píše úplne o niečom inom a v článku ktorí sa spomína je tiež niečo iné.... Takže ak chcel anonym pána Kmeťa diskreditovať mohol to aj inak urobiť ako takýmto lacným anonymom a dehonestovaním autora článku. Milan Hrčko

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Súhlasím s pánom Kmeťom v časti článku o genetických ochoreniach v súvislosti s incestom.Poznám komunitu cca 450 Rómov,kde sa používajú štyri priezviská-Ferenc,Demeter,Grundza a Goroĺ.Komunita je uzavretá,nikto do nej zvonku neprichádza,ani nikto neodchádza.Počet zdravotne postihnutých deti ešte nie je alarmujúci,no má stúpajúcu tendenciu.Do budúcna sa však môže situácia veĺmi zhoršiť,pretože všetci budú v nejakom príbuzenskom vzťahu.Netreba to brať na ľahkú váhu,treba o tom hovoriť a venovať už teraz primeranú pozornosť v našom vlastnom záujme. Fero Ferenc

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Vidieť ako ste ten článok čítali pán Jozef Kmeto nepoukazoval na incest a nič podobne ale na Mediátorov osvety a zdravia. Že praca ktoru robia je pod uroven a nemajú velke kompetencie

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Svetová zdravotná organizácia asi pred rokom vydala správu, v ktorej sa okrem iného hovorilo, že prevažná čas rómskeho obyvateľstva, žijúceho hlavne v osadách, trpí genetickým ochorením spôsobeným incestom, teda plodením a rozmnožovaním sa medzi príbuzenstvom. Takýto jedinci sa rodia s vrodenou demenciou, neschopnosťou žiť v reálnom svete, a pri veľmi nízkej citovej a socializačnej úrovni je takýto jedinec úplne odrezaný od spoločnosti, ako v komunite, tak aj v majorite...

   Odstrániť
  2. Skopíroval som pre Vás tú časť z článku,kde sa hovorí o inceste.Druhýkrát by bolo lepšie,ak by ste si článok Vášho kolegu prečítal pozornejšie.Predídete tak zbytočnému strápňovaniu. Fero Ferenc

   Odstrániť
  3. Tento komentár bol odstránený správcom blogu.

   Odstrániť
 10. Stefan Milo
  13 hod.
  Priatelia...som rád,že sa mi ozvala Peter Koky a poslal mi svoje vyjadrenie k článku pani Dzurkovej...zdravotný stav Rómov sa stále zhoršuje.
  Vážené Dámy a Páni, na moju adresu v blogu Jozefa Kmeťa sa vyskytlo meno s prekrútenou pravdou. Dovoľte mi prosím to uviesť na pravú mieru moje vyjadrenie bolo " Ráno vstanem, idem do osady kde sa rozprávam (chapte osveta)s ľuďmi o zdravý a hľadám problémy ktoré riešim. Keď som u obvodného detského lekára tak prednosť majú mamičky s malými detičkami ( chápte deti v perinke) , roznesiem pozvánky na očkovanie či na preventívne prehliadky, vysvetlím im kedy majú ísť a načo je dané očkovanie dobré. Toto bolo moje vysvetlenie mojej dennej činnosti je mi ľúto, že p Kmeťo moje slova prekrútil a vytvoril názor na moju osobu.Pán kmeťo je pre mňa osobne osoba ktorá potrebuje pocit výnimočnosti a pocit, že je stredobodom pozornosti.
  Páči sa mi to · · Zdieľať
  2 ľuďom sa to páči.

  Iveta Friedrichova Prečítala som si váš status, nie je to pravda p. Koky!!!!! Ako sopm už včera napísala ja osobne som práve vtedy náhodou počúvala tú reláciu, pamätám si prečo som ju dopočúvala do konca! Verbálna komunikácia p. KOkyho ma dostala do šoku ako som už písala včera. Reláciu vtedy robil p. KMeťo a tuším ešte nejakí dvaja či traja iní?? Vtedy p. KMeťo položil p. Kokymu otázku ako vyzerá vaš deň? Preto si to pamätám, lebo presne to čo napísal p. kmeto, presne to odrecitoval do rádia. Do kolien ma dostala odpoved p. KOkyho, ked odpovedal na otázku niekoho tam, že kde by pichol inzulín, pričom použil. lekársku terminologiu z ktorej vyznelo že by ju pichol do žily! V radiu nastal smiech a samozrejme aj u nás doma a vtedy p. koky akokeby sa uvedomil a obrátil to na srandu. Takže PROSIM vas prestante už očiernovať ludí, ktorí vam nepritakávajú a p. Palošová, vidím že už lajkovala, ani sa nečudujem dám krk na to,že s tým vyjadrením pomáhala ona, aby sa obránila, pretože toto nie je zmýšľanie p. Kokyho súdiac podla rozhovoru v rádiu. Takže poriadok by sa mal urobiť p. Palošová predovšetkým s p. KOkym a nie útočiť na blogera, ktorý vlastne citoval len to čo p. Koky povedal. Viete ludí, ktorý chcu ísť pred "media" treba troška "vycvičiť" aby vedeli odpovedať a hlavne vyjadrovať sa a nemusela vzniknuť táto smiešna fraška. Dokonca si pamätám ako p.Palošova den po vysielaní uverejnila práve v tejto skupine vyjadrenie že vysielanie bolo zmanipulované, na čo Kmeťo vydal správu, v ktorej písal že p. Koky dostal absolútny zákaz vystupovať kdekolvek na verejnosti a ten zákaz vyšiel údajne zo strany p. Palošovej, čomu sa ani nečudujem po tom čo povedal v rádiu. Prestante už pre BOha robiť tie intrigy len za to, že niekto napíše svoj názor a nie je to blud, ale PRAVDA!

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Karol Bandy PočúvalPočúval som to a môžem potvrdiť, že pán Koky by pobavil,keby na ten projekt nešlo toľko peňazí , našich peňazí! Zdravotný asistent čo by podal prvú pomoc tak že zavolá záchranku, inak by pomôcť nevedel to z toho vyplynulo. Vlastne nevedel ani popísať čo je jeho náplň práce a. A tým inzulinom to je pravda, nevkde sa vlastne podava netunetušil a trepol hlúposť. Pamätám si ako ma zarazilo,že človek čo má vraj vysokoškolské vzdelanie na otázku poslucháča kde vidí seba o pár rokov povedal že za volantom kamiónu.Otvorme už konečne oči a dokážtdokazme prijať kritiku vlastných radov. Vy lincujete človeka čo poukáže na niečo zlé a nesprávne, alebo prejaví svoj názor, či dovolí si kritizovať niekoho...veď sme horší ako majoritamajorita!!! Kde je sloboda slova a názoru? Kmeto má jediný blog kde platí sloboda slova a vôbec je to jediný rómsky blog, prečo si to nevieme vážiť? Má to tisíce čitateľov, blog čítajú popredné osobnosti a žurnalisti aj z radov majority. Blogerov zKmetovho blogu už viackrát ocenili profesionálni žurnalisti z popredných periodík ako Pravda, Slovenka, iba naše rómske médiá a rómski žurnalisti proti Kmetovi stvu rómov a neustále im kladú polená pod nohy. Bez hnevu a z kludnou myslou, mali by sme sa nad tým zamyslieť. ....A čo sa tyka toho, že Kmeto má málo blogerov, nuž chápem to, viem že oslovil viacerých ktorých si vážil, ale tí aby i nepostavili proti desebe ludi okolo pani Vanovej radšej odmietli a Kmeťa lyncvylúčili zo skupín a kydaju na neho.PočúvavtedypKo

  OdpovedaťOdstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...