Odmena za nákup na ZľavaDňa

štvrtok 15. januára 2015

Zuzana Palošová pre pána Kmeťa Platforma je o niečom inom...

Vážený pán Kmeťo,

dovoľte mi upresniť niekoľko informácií, keď ste sa už rozhodli súdiť prácu iných. Bolo by profesionálnejšie, keby ste teda o nej vedeli viac. 
1. Platforma na podporu zdravie znevýhodnených skupín nie je projekt, ale záujmové združenie právnických osôb. Projekt sa volá Zdravé komunity. 
2. Osvetári musia mať ukončenú povinnú školskú dochádzku, nie základnú školu. 
3. Náplň práce asistenta je trochu širšia. V prvom rade spolupracuje s lekármi, ktorí ich usmerňujú čo majú robiť v prípade epidémií, alebo ako sa majú starať o pacienta, aby ten dodržal inštrukcie lekára. Sprevádzajú klientov k lekárom a "prekladajú" im reč lekárov, resp. do zrozumiteľného jazyka pre klientov. V zimnom období robia s pacientmi rehabilitáciu v domácom prostredí podľa inštrukcií lekára. Podávajú lieky, vybavujú pre klientov vyšetrenia, zdravotnícke pomôcky (polohovateľné postele, vozíčky, ZŤP). Organizujú hromadné očkovania, spolupracujú s RUVZ, iniciujú na obciach rôzne aktivity smerujúce k zlepšeniu životných podmienok (deratizcie, dezinsekcie, prístup k pitnej vode, likvidácia odpadov atď.). Starajú sa o hypertenikov, ktorým podľa požiadaviek lekára merajú tlak v domácom prostredí a merania odovzdávajú lekárovi. Spolupracujú so školami a s rodičmi v prípade rozšírení pedikulózy, svrabu alebo iných ochorení, zároveň ich vedia eliminovať aj bez finančných prostriedkov. Spolupracujú s pracovníkmi úradu práce, sociálnych vecí a rodiny a s rodinami v kritických situáciách, a pomáhajú im dodržať neriadenia úradu aby nemuselo dôjsť k odobratiu dieťaťa. Vedia podať prvú pomoc a vedia odrodiť dieťa, ak sa stane, že záchranná služba nevie doraziť včas. Pozývajú a dohliadajú na účasť na povinnom očkovaní a prehliadkach, robia osvetové aktivity v lokalite aj na školách. A môžu podávať aj inzulín, ale nie klasickou injekčnou striekačkou, ale aplikátorom na laické použitie. A mohla by som menovať ďalej...  3. Výsledky činností asistentov boli hodnotené európskou komisiou a členskými štátmi za najlepšie v tejto oblasti a ostatné krajiny uznali náš model organizačnej štruktúry za najlepší. Výsledky sú zhrnuté v textovej časti troch záverečných správ, ktoré majú spolu približne 1200 strán (kompletné správy aj s vyúčtovaním asi 7000). Sú k dispozícii na úrade splnomocnenca alebo u nás a môžte si ich prečítať, ak budete mať záujem.
4. Vzdelávanie prebieha 3 krát ročne pre každú skupinu. Jedno vzdelávanie trvá 2,5 dňa a bolo formované cca 10 rokov. Doteraz sme realizovali takmer 60 vzdelávacích aktivít. Kurz prvej pomoci a prvej pomoci pri spontánnom pôrode tvorí 4 % zo vzdelávania, takže ani zďaleka nie základ. Áno, projekt je stavaný na dôkladnom školení asistentov. O vzdelávaní píšem aj vo svojom blogu (http://palosova.blog.sme.sk/c/367595/mali-velki-ludia.html) prosím môžte si prečítať. Vám sa ten blog tiež páčil a chceli ste ho uverejniť. :) Prečo ste tak neurobil? 
4. Platy. Žiaľ nemôžme tlačiť platy osvetárov vyššie. Nemôžme im dať platy vyššie, než za aké pracujú ľudia so strednou, dokonca vysokou školou. Neprešlo by to. Súhlasím, že by si zaslúžili viac. 
5. Asistentov vzdelávajú ďalej lekári, pracovníci RUVZ, psychológovia a pod. Nie, nechceme z nich robiť ošetrovateľov ani sestričky. Na to sú školy a každý ich môže navštevovať a vyučiť sa v toto odbore.
6. Áno, projekt stojí peniaze, ako každý. Ale je jeden z najlacnejších a najefektívnejších. Obce môžu žiadať na infraštruktúru z iného balíka. Minulý rok sa z toho balíka minulo len 15 % a ostatné sa vracia únii. Prečo asi? Ak o ne starostovia nepožiadajú, tak ich nebudú mať.
7. Áno, môj plat prevyšuje plat asistenta. Možno preto, lebo mám dva doktoráty a dve vysoké školy. A možno preto, lebo robím prácu, ktorú by pravdepodobne asistent nezvládol. Ak máte pocit, že vy hej, milerada vám svoje miesto na deň "požičiam".
8. Projekt takmer zanikol z iných dôvodov, nie kvôli tomu, že by nemal výsledky. Ak niekto sledoval oný boj, ktorý spomínate, tak vie prečo bol v ohrození. 
9. Ľudia v projekte budú pracovať do konca roku 2022 a zmenia čo bude v ich silách. Odporúčam aj vám vyskúšať si prácu asistenta na jeden deň, aby ste aspoň trochu videl do tohto sveta a mohol tak súdiť ich prácu. 
Mám tušenie, že môj komentár vymažete, ale snáď poslúži aspoň Vám na doplnenie informácií. Prajem pekný deň všetkým! 

So srdečným pozdravom Zuzana Pálošová
Ak máte záujem sa viac dozvedieť o našej práci prečítajte si môj blog 
http://palosova.blog.sme.sk

3 komentáre:

 1. Asi takto: Najväčším problémom nás Rómov sú Rómovia samotný.........toto som povedal a tvrdil už v r.1980 a trvám na svojom tvrdení.
  Pravdou však je to, že každá pracovná činnosť každého, kto pracuje by mala byť ohodnotená adekvátnou mzdou.
  Biblia hovorí: každý kto pracuje je hoden svojej mzdy.
  A hovorí tiež, že : Kto nepracuje , nech neje.
  Ľudia by si mali navzájom slúžiť, ale je potreba aj zvažovať to, že či takouto službou vlastne Rómom samotným neubližujeme.
  A prečo by to tak mohlo byť ?
  No ak sa im iba poskytujú služby takou formou, že oni sami sa nenaučia viesť taký spôsob života, aby sami boli zodpovedný za svoj stav v akom sa nachádzajú, lebo im niekto iný vlastne pomáha ku tomu aby takúto zodpovednosť mať nemuseli, tak potom to nieje služba Rómom, ale je to naopak ich likvidácia, ktorá je ešte aj nejakým spôsobom platená ?
  Z toho, čo som v obsahu blogu čítal o náplni práce v bode 3 skôr je to pomoc samotným lekárom a nie až tak samotným Rómom.
  Všetko to, čo je tam uvedené je predsa povinnosť lekára a nie pacienta.
  A ak si pacient svoje povinnosti neplní...čo viem, že v spôsobe života Rómov v osadách je bežné, zak je potreba odstrániť hlavné príčiny toho stavu.
  A tie pokiaľ ja viem spočívajú v tom, že Rómovia nemajú zamestnanie a teda nemajú ani financie na to , aby mohli k lekárovi vôbec cestovať.
  Večšinu svojho času strávia zoháňaním si nejakej potravy, čo je pre nich priorita než ísť na nejaké očkovanie trebárz.
  Ale toto vláda a pán Polák vôbec nerieši.
  Potom teda sa ani nečudujte, že niekto takúto činnosť nejakej agentúry a združenia aj kritizuje.
  To, že Rómovia neovládajú Slovenský jazyk, to je predsa problém špatného vzdelávania a to je potreba riešiť a v tomto sa realizovať a nie im robiť tlmočníkov.
  Je potreba ľudí učiť chyatať ryby a nie im ryby dávať.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Samozrejme že budete obhajovať svoj zdroj príjmu, boli by ste hlúpa, keby ste priznala,že toto je jeden z projektov do ktorého zbytočne tecu peniaze zvvreciek daňových poplatnikov. Ako k tomu prídu ostatní obyvatelia,dochodci, invalidní ktorí nemajú taký komfort aby im každý deň niekto zmeral doma tlak,vybavil recepty u lekára, vybral lieky či vybavil zdravotné pomôcky. A tie ostatné vaše body si vydiskutujte priamo s vašimi skolenymi asistentmi ktorí asi nedávali na školení pozor ako napríklad pán Koky ktorý by poskytol pomoc tak,že zavolá záchranku a inzulin by podal do žily. Ja by som vám stopol všetky štátne dotácie a hľadajte si na svoj projekt peniaze sami alebo to robte ako dobrovolnicku činnosť z lásky k blížnemu, ale to by ste hneď vycuvali. Mimochodom, povinná školská dochádzka je 10 rokov, 9+1, takže ak niekto skončí povinnú školskú dochádzku, stále má len základné vzdelanie,toľko by ste s toľkými titulmi mali vedieť.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Pekný večer praje no k tomu članku sa musim ozvat pracoval som tam ako Mediator osveti a zdravia tato praca ma naplnala a bavyla . Len že ja som sa v osade citil nepotrebni . Viete prečo ? No preto že ja som mal komfort tito ludia nemaju ani zaklad tim mam ny mysli pitnu vodu . Tak že pitam sa pani Palošova ako je to možne že takí to projekt môže fungovat ? Ako ma Mediator robit tu osvetu bez pitnej vody ? Priznam sa vám ked som si otvoril usta a niečo som chcel povedat tak väčšina stale hovorila prestan lebo potom poletiš a aj som poletel ale dakujem pán KMETO že otvarate oči ludom . Poprosim vás pan kmeto nech to naozaj ostane v anonimite nechcem aby škodili tito ludia mojej rodine ešte viac 1*

   Odstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...