Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Tento rok Medzinárodný deň Rómov sa nesie v naliehavej prosbe "Spojme sa" !!!

Už asi každý z nás by mal vedieť prečo sa 8. apríl nesie v znamení Medzinárodného dňa Rómov. Svetový kongres, ktorý sa uskutočnil v roku 1971 v Orpingtone bol prvým oficiálnym a jednotným politickým vystúpením rómskeho etnika. Zástupcovia zo 14 štátov deklarovali svoj spoločný pôvod, etnické pomenovanie Róm, deklarovali svoj spoločný jazyk, schválili vlajku, ktorá reprezentuje náš národ a prihlásili sa ku krajine svojich predkov Indii. To sú základne informácie, ktoré by dnes malo vedieť už každé dieťa, to rómske určite... 

Položil som si však otázku, ako vidím ja Medzinárodný deň Rómov? Priznám sa, premýšľal som o tom dlho, vlastne ani nebolo o čom premýšľať, každý vieme v akej situácii sa nachádza náš ľud. Skôr som si kládol otázku, má náš ľud vlastne nádej v tomto svete plnom neutíchajúceho rasizmu a predsudkov...??!  

Na túto otázku by sme si mali vedieť odpovedať sami, aspoň tí, ktorí sledujú dianie okolo seba. Pozrime sa na Slovensko. Marián Kotleba, výrazný člen a predstaviteľ nacionalizmu s príchuťou rasizmu, okoreneného dávkou silného predsudku voči Rómom, Maďarom a nevynechal vo svojich vyhláseniach aj Židov. Svojimi vyhláseniami sa "dokričal" až na pôdu predsedu samosprávneho kraja Banská Bystrica, kde už jeho nacionálne výkriky zoslabli pod vidinou dobre sa nahrabať, a na pomoc si prizval svojich vyholených kumpánov, no a aby toho nebolo málo, aj svoju manželku. No čo, za peniaze aj národná hrdosť padne...  
Boli sme svedkami "policajného výcviku" v Rómskej osade Moldava nad Bodvou a v obci Vrbice okres Michalovce. Vraj tam hľadali podozrivé osoby, pritom však nezabudli mlátiť hlava nehlava  deti, ženy aj mužov, to asi preto, aby bolo vidieť po nich nejakú prácu... Minister vnútra Kaliňák sa nechal počuť, že on vlastne nepočul, nevidel a nevie... Asi pri toľkej práci nemá čas počuť, vidieť, vlastne on nemá ani čas ako predstaviteľ polície riešiť veci spravodlivo... A tak ako správny predstaviteľ polície zobral "metlu a lopatku" a pozametal všetko pod koberec... Okresný súd Košice II oslobodil spod obžaloby zneužitia právomoci verejného činiteľa desiatich už väčšinou bývalých policajtov a ďalších štyroch, ktorí boli obžalovaní aj z vydierania v mediálne známej kauze šikanovania rómskych chlapcov. A dôvod? Nedostatočný dôkazový materiál, ktorý si na mobil natočili "spravodliví"  policajti. Súd ako dôkaz nepripustil na CD nosiči nahraté obrazové a zvukové záznamy. Zdôraznil, že dodnes nie je známy pôvod CD nosiča, ktorý súd získal od denníka SME, a nahrávok, ktoré nie sú originálom. Podľa policajného experta je záznam veľmi nekvalitný, zrejme pre viacnásobné kopírovanie a bol upravovaný. Orgánom činným v trestnom konaní sa nepodarilo získať originálny záznam ani zo zaistených mobilných telefónov policajtov, ktorí si údajne šikanovanie detí natáčali, nenašli v nich ani žiadnu stopu po takom zázname. Je však zaujímavé, že ten nedostatočný dôkaz viac ako rok koloval po sociálnych sietiach na Youtube a na základe tohoto nedostatočného dôkazu a tlaku médii najprv boli policajti odvolaní z aktívnej služby, neskôr súdení, aby nakoniec boli oslobodení a dokonca niektorí vrátení späť do aktívnej služby. Tomu ja hovorím Kocúrkovo ako sa patrí :-D 
Nepredstaviteľná chudoba je len z jedným z mála znakov dnešného stavu Rómov na Slovensku. Ku chudobe môžeme ešte prirátať izoláciu celých generácii Rómov žijúcich v osadách, zlý zdravotný stav a v neposlednom rade absenciu socializačných opatrení, ktoré by tento neutešený stav zvrátili. 

No nemyslím si, že len to je problém dnešnej doby, tento problém je doslova živený zo strany hladných "krkavcov"... Áno, nebojím sa to tak nazvať, v poslednej dobe sme svedkami, ako sa doslova vyhadzujú peniaze na podporu Rómov na Slovensku do kanála, lepšie povedané do vreciek kšeftárov a podvodníkov. Napríklad, sa akože urobí festival pre Rómov, sami organizátori festivalu si odklepnú peniaze na podporu kultúry Rómov, pozvú sa hostia, aby sme to neprehnali asi 100 ľudí, z festivalu je vlastne obyčajný bál na ktorý si organizátori zobrali peniaze zo štátneho a zarobené peniažky idú pekne do vrecka, no a teraz mi napíšte, že vy by ste také bály nerobili... :-D 

Pomyselný kanál je plný peňazí z polo projektov, ktoré v konečnom dôsledku nič neriešia, ak iba živia tých, ktorí z týchto projektov žijú a verte mi, že sa im nežije zle. A tak ešte dlho budeme svedkami neutešeného stavu Rómov na Slovensku. A rasizmus a predsudky??? Prosím vás pekne, to je už obohraná platňa... My nepotrebujeme rasizmus a predsudky, my si vystačíme sami... Raz som napísal, gádžo nás nenávidí, ale cigán cigána by utopil v lyžičke vody. Nie sme schopní jeden druhého podporiť, o pomoci tu radšej ani nebudem písať, lebo by mi na to nestačili ani dva články.  

A tak na záver mi dovoľte napísať len... pekný Medzinárodný deň Rómov a bodaj by sme si uvedomili našu existenciu a naliehavý výkrik celého sveta kde žijú naši bratia ešte v horších podmienkach ako na Slovensku. Upre Róma !!!! 


Jozef Kmeťo   
Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…