Preskočiť na hlavný obsah

Čas sú peniaze

Často skloňovaná, často používaná fráza, keď sa chceme vyhovárať a zamaskovať vlastnú nevšímavosť, letargiu a samoľúbosť. Doba je zlá, hovoríme a sťažujeme sa, nemáme čas sa zastaviť. Čas na samých seba, svoj ponor do hĺbky, prešľapy a pády, čas na pre svojich blízkych, priateľov a známych.. čas na to, aby sme vytočili známeho, ktorého sme dlho nevideli a opýtali ako sa má, či niečo nepotrebuje, či je v poriadku. Občas stojíme pred čerstvo vykopaným hrobom nejakého známeho a vtedy to príde. To, že počas jeho života sme čosi mohli urobiť, možno stačil úsmev, stisk ruky, letmý dotyk, čas na rozhovor. Zrazu je neskoro a slzy v očiach nestačia prekryť to, uvedomenie si, že čas sa vrátiš nedá, dokonca ani zastaviť. Nedávno, pred pár dňami médiami prebehla správa o 71 ľudských mŕtvol, ktorí v túžbe po sne o lepšom živote a slobode zahynuli morbídnym spôsobom, Udusili sa. Za svoj sen zaplatili tú najvyššiu možnú cenu. Títo ľudia už nemajú vymeraný čas. Kto a čo je na vine? 


Človek. Peniaze. Čas. Honba a pachtivosť, Vypočítavosť a arogancia. To, že strácame súdnosť a samých seba. Veľa ľudí si povie, boli to emigranti, cudzinci s inou mentalitou, svojimi bohmi a kultúrou, tradíciami a náboženstvom. Iste, ale predovšetkým to boli ľudia. Tak ako my všetci. V Božom slove sa píše, že Boh stvoril človeka na svoj obraz. Odkiaľ my berieme právo súdiť iných? Tamtí sú tmaví, títo bieli, žltí, veľkí, či malí. Pre každého je vymeraný čas. Je jedno, či žijeme v honosnej vile s bazénom, či v malom prenajatom byte, s titulom, či bez  neho. Niekto má nálepku ,,špinavý Róm“, niekoho spoločnosť vyhľadávajú, pretože má určitý status..Cudzinci, emigranti.. Či nie sme tak trochu všetci len cudzincami a pohostínmi na tejto zemi? Kto má  presne  vymeraný čas? Nikto. Záleží len na tom, ako žijeme, kým ten čas máme. Vnímam potreby iných, alebo som ignorant? Niekedy nedokážeme prekročiť svoj vlastný tieň, máme svoje železné košele a bojíme sa nových vecí. Ale máme čas súdiť a odsúdiť. Nemáme čas dvihnúť telefón, alebo podať ruku. A tak sa pýtam. Akú cenu má jeden ľudský život? Koľko eur stojí jedno hrejivé objatie  a či sa vôbec dá určiť cena a hodnota slov, keď niekoho vypočuješ, ak sa zastavíš a pomôžeš. Čo ak zajtra už ten čas nebude? Zostanú len slzy, spomienky a nejaké vyblednuté fotografie. Práve preto je tu jedno veľké dnes. Tu a teraz.
Anna Karenina 

Komentáre

 1. Múdrosť spolu s rozumnosťou a hlbokosť do podstaty ľudskej bytosti bol úplne jemne a v tichosti predložený obsah tohoto vyjadrenia vlastného stavu srdca pisateľky.
  Tak silný úder a s takou jemnosťou zasadila človeku a on sa nemôže ani len uraziť.
  Naopak iba byť vďačný za precitnutie v sebe samom.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Tak ja som dlho takýto článok nečítala, je plný pokory a múdrosti. Ellena Fabšičová

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Tak toto je už o niečom inom, nemám sni slov, článok zdieľam Braňo

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…

Kto je vlastne Róm, ktorý sa vo videu priznáva, že bude voliť Kotlebu?!

V poslednom čase sa na sociálnej sieti objavili videa malého drobného mužíka v spoločnosti priaznivcov ĽSNS, ktorý odkazuje, že bude voliť Ľudovú stranu Naše Slovensko a hovorí aj o tom, že sa hanbí za asociálov, ktorí aj jemu robia hanbu. Ďalej odkazuje všetkým, aby na ĽSNS neútočili a zobudili sa.

Kto je muž z videa? 

Je to Miroslav Didiaš, skrachovanec, ktorý to nikam v živote nedotiahol, ako k metle a k lopate. V nedávnej minulosti sa snažil na seba upozorniť tým, že pár krát vystúpil v reality show "Čo na to Mojsejovci", v ktorej vystupoval ako ich obdivovateľ a na plné ústa hovoril o sebe, že je gay, má za sebou veľmi pestrý sexuálny život, a že sa za to nehanbí, ani za to, že je cigán. 
Je to človek, ktorý vie využiť každú možnosť ako na seba upozorniť. Predpokladám, že jeho riťka toho hodne aj zažila a jedno obdobie než zaparkoval pri metle a lopate, bola jeho riťka hlavným nástrojom obživy.  Škoda, že tej inteligencie sa mu moc nedostalo, ale ani šarmu, pretože ak by m…

Norbert Hmilansky: Idiot, herec, youtuber, zlodej, alebo onanista na "fejzbuku"?

Sociálne siete sú pre mnohých z nás doslova centrom života. Pomáhajú nám byť v kontakte s priateľmi a známymi, môžu byť nápomocné aj pri našej práci, sledujeme cez ne najnovšie správy. Vďaka sociálnym sietiam sa vieme rýchlo navzájom informovať, ale aj rozhnevať, či dokonca sa navzájom ovplyvniť. 

A teraz dovoľte, budem hovoriť, alebo skôr písať, sám za seba. S mojím názorom nemusíte a môžete súhlasiť, je to môj vlastný pohľad a nikomu ho nevnucujem. Mám 46 rokov a celý môj život robím, a žijem ako väčšina ľudí. Mne nikto nepostavil byt a nikto mi nič nedal zadarmo. Na všetko čo mám som si musel sám zarobiť. Keď nebudem pracovať, nebudem mať na lieky, nájom, či jedlo. 
Sloboda slova, či názoru je tu aj preto, že nám umožňuje nahlas si povedať svoj názor a  "fejzbuk" jeden z prostriedkov kde ten svoj názor môžeme povedať. To je aj prípad Norberta Hmilanského. 
Ja mu jeho názor neberiem, ale pýtam sa, kto mu dal právo hovoriť za všetkých Rómov? Ja som mu ten mandát, aby hovoril z…