Preskočiť na hlavný obsah

Na zúfalstve utečencov sa dobre vytĺka politický kapitál...

Nemôžem si pomôcť, ale v poslednej dobe pri čítaní a sledovaní správ o utečencoch zo Sýrie, Iraku, či Afganistanu, mi príde, že ide len o politickú hru "kto z koho" a tí ľudia, ktorí utekajú z domovov sú im v skutočnosti ukradnutí. Európska únia schválila kvóty pre krajiny EU, podľa týchto kvót by mal každý člensky štát prijať určité množstvo utečencov. Slovensko na tieto kvóty odpovedalo rezolútnr nie!!! Zo strany pána premiéra Fica na tlačových konferenciách padali silné slova, "my si nenecháme tlačiť myšlienky EU do našej politiky"... na čo je potom status Európskej únie, keď iným štátom diktuje vôľu väčšiny štátov (silnejších politicky a ekonomicky štátov) a malé štáty by sa im mali podriadiť.

Napriek slovenskému nesúhlasu ministri odobrili kvóty a budeme musieť záväzne prijať 1 502 migrantov z Talianska a Grécka. Proti plánu prerozdelenia 120 000 utečencov hlasovalo len Slovensko, Česká republika, Rumunsko a Maďarsko. Fínsko sa zdržalo hlasovania. Podľa predsedu vlády Roberta Fica je schválenie kvót zlým rozhodnutím.
Maďari stavajú ostatné drôty 

Rozhodnutie Európskej únie natoľko rozčúlilo Fica, že sa rozhodol podať na Európsky súdny dvor žalobu za nerešpektovanie slobodnej vôle členských štátov EU, pričom sa odvolával na Lisabonskú dohodu, na tú dohodu, ktorú sám podpísal. Lisabonská dohoda je dokument, ktorý zaväzuje v prípade ohrozenia celistvosti Európskej únie na poli politickom, ekonomickom, či napríklad v tomto prípade najväčšiemu exodu ľudí od čias druhej svetovej vojny, že Európska únia pri riešení problémov bude postupovať jednotne, aj keby sa našli jeden, či dva členské štáty, ktoré by s postupom nesúhlasili. V tomto prípade rozhoduje väčšina.... 


To čo sa deje v postkomunistických krajinách hlavne východnej Európy, ma doslova ako človeka šokuje. Kde sa vytratila empatia a ľudskosť ľudí z krajín, ktoré veľmi dobre poznajú čo je emigrácia. Maďarsko a 56-ty rok, kedy do Maďarska prišli vtedajšie sovietské vojská, krajina v tej dobe bola na pokraji občianskej vojny. A práve v tom období z Maďarska utekali státisíce ľudí na západ, báli sa o svoj život. Dnes Maďarsko akoby na túto časť svojej histórie zabudlo a po viac ako 25 rokoch stavia ostatné drôty. Oddeľuje tak krajiny kde sú najväčšie problémy z utečencami, ako je Chorvátsko, Srbsko a teraz pribudne ostnatý drôt medzi Macedónskom a Slovinskom. Čo vyvoláva ďalšie napätie, hlavne na Balkáne, kde sa stále nezabudlo na krvavé rany vojny v 90. rokoch.  
Poľsko v osemdesiatich rokoch politické hnutie solidarita, ich prívrženci boli nútení utiecť na západ. Počas 80. rokov to boli státisíce ľudí, ktorí utiekli na západ, nie všetci však boli politickí... 

Československo od roku 1948 až do roku 1988 krajinu opustilo odhadom niekoľko miliónov ľudí, ak mi niekto chce nahovoriť, že všetci boli politickí, tak tomu nikdy neuverím. Prevažná časť vtedajších emigrantov boli ekonomickí dobrodruhovia, ktorí si mysleli, že na západe nájdu "eldorádo". Najväčší odliv utečencov Československo zaznamenalo v rokoch 1968, kedy v auguste do krajiny prišli sovietske vojská a tak ukončili politický proces slobodnejšieho myslenia pod názvom Pražská jar. Druhý odliv bol v 70. rokoch, kedy v roku 1977 niekoľko tisíc ľudí podpísalo chartu 77... Jedna vec bolo podpísať tento dokument a druhá vec strach a tak utiekli na západ. No ako som písal, nie všetci boli politickí, mnoho iných utieklo predovšetkým z ekonomických dôvodov, a verte mi, že tie čísla idú do státisícov. Len taký príklad, nie, žeby som niečo proti nemu mal, ale spevák Robo Grigorov v roku 1987 možno neskôr neviem presne, utiekol do Belgicka, myslel si, že tam urobí terno, chlapec sa veľmi mýlil a do roku 1989 hrával na ulici. Po roku 89 sa veľmi rád vrátil domov, aby tu zo seba robil emigranta a výborného hudobníka, ktorý sa chvála Bohu mohol vrátiť na obrazovky a nemusel hrávať na ulici. A o takýchto emigrantoch by som mohol písať a písať... 

Prišla jeseň a za ňou prichádza zima, politické špičky európskych krajín sa hádajú do úmoru bez zjavného výsledku. Státisíce ľudí uteká, prespávajú na holej zemi, v autách, autobusoch, alebo na hraničných prechodoch kde ich zadržia... Dobrovoľníci z Rakúska, Nemecka, Holandska, Belgicka, či iných západných krajín sa im snažia pomôcť... Deky, teplé nápoje, jedlo... ľudia im to všetko prinášajú a snažia sa unaveným ľudom aspoň trošku pomôcť. A čo Slovensko??! 

Slovensko je veľmi zvláštna krajina! Niekedy mám pocit, akoby som žil v zlom sne zvanom Slovensko. Obyčajný človek je tu len číslo, číslo zdravotnej poisťovne, číslo v zamestnaní, číslo, ktoré nikto nevidí a to sa zrejme sa odzrkadlilo na správaní ľudí žijúcich v tejto krajine. Slovensko je plné predsudkov, predsudky a rasizmus sú v tejto krajine zažraté ako rakovina a nikto na to nepozná liek. Myslím si, že toto je aj pravý dôvod, prečo obyvatelia tejto krajiny tak odmietajú emigrantov z iných krajín, boja sa inakosti. A práve na tomto postavení obyvateľov tejto krajiny si Róbert Fico, ale aj iný politici stavajú svoju politiku. Na čom sa dá postaviť dobrá politická kampaň, že budem ľudom hovoriť čo je im prijemne pre ich uši, vedia, že tak získajú potrebné preferencie, aby si zase sadli na teplé miestečká, z ktorých ďalšie 4 roky budú "kakať" na svojich voličov, alebo "volov"...!!! 

Milí priatelia, utečencom sa môžeme stať každý... Stačí aby sa zmenila politická situácia v krajine, ja som Róm, môže sa zmeniť v tejto spoločnosti niečo čo ma donúti zbaliť si svoje kufre a ísť niekam, kde budem v bezpečí. Preto ma udivuje, že proti utečencom sú aj niektorí Rómovia... Preto milí Rómovia, vy sami sa raz tými utečencami môžete stať. Najviac ma však šokuje, že proti utečencom sú Rómovia, ktorí sami utiekli do Nemecka, Francúzka, Kanady a podobne. Vy už ste milí priatelia zabudli čo je to byť utečencom?! Čo je držať v ruke kufor, v druhej dieťa, a premýšľať čo bude s nami?! Zamyslite sa prosím nad svojimi slovami... 

Na záver napíšem len toľko... je mi ľúto, že sa v 21. storočí nájde tak málo súcitu a ľudskosti. Pochopiť človeka, na to nepotrebujete vysokú školu, stačí mať iba srdce na správnom mieste... 


Jozef Kmeťo   

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Slovenskom sa rozhoreli protesty proti fašizmu a média mlčia

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Doposiaľ najväčší protest proti fašizmu sa vo štvrtok popoludní uskutočnil v Košiciach.
Najviac však o protestoch informujú rómske portáli na sociálnej sieti, naše média ako televízia Joj, Markíza a ďalšie média viac menej mlčia. Je veľmi smutné, že dokážu  Slovenské média v rýchlosti 10-1 priniesť negatívne spravy o Rómoch, ale to že ľudia a hlavne Rómovia povstali proti rasizmu neinformujú vôbec, alebo len okrajovo... 
Sú to spojené nádoby, všetko ako konáme v našej spoločnosti ma vplyv na nás všetkých... To že, fašistická strana ĽSNS Mariána Kotlebu sa teší výborným predvolebným preferenciám, môže nečinnosť politikov, súdov, prokuratúry, ktorí nechali fašizmu narásť do obludných rozmerov a ten sa môže nakoniec stať aj pre benevolentných sudcov a politikov osudným. Netreba totiž zabudnúť, že podobne začínal aj Hitler....  
Posledný protest bol  Piatok vo Fiľakove, kde ľudia kričali aby Kotelba a Mazurek išiel domov... "…