Odmena za nákup na ZľavaDňa

sobota 30. januára 2016

Koľkí z Vás, milí kandidáti, si trúfnu odpovedať na moje otázky...

Koniec januára, čo nevidieť február a následne marec. Ako každý dobre viete, je to čas volieb do NR SR a tým prídu opätovné zmeny. K lepšiemu, horšiemu, ťažko povedať a môj pohľad sa budem snažiť obsiahnuť v globálnom merítku. Žiadne mená, žiadne politické strany, len tak voľne a či to prijmete, alebo nie je na vás. Ste slobodní občania a tým právo na názor, vyjadrenie vám nik nemôže brať, iba uzurpátor ich môže deformovať. Nevadí, ostáva nám viera a tú vážení nám zobrať nikto nemôže. 
Prejdem však k jadru môjho príspevku v Redakcii 1, ktorá ako kolektív vníma vec volieb rozdielne, čo neznamená však pracovať samostatne, práve naopak jednota ostáva. Nie je to super? Nie je to o rešpekte? Je! ...a tu začnem pri našich kandidátoch...

Slovensko má niekoľko politických strán a v niektorých nájdeme aj kandidátov z našich radov Rómov. Je tu však i Róbert Botoš, regulérny kráľ olašskej komunity, ktorá má na Slovensku početné zastúpenie. Máme kanditátov, kráľa, sny, nádej, že dejiny Rómov sa začnú prepisovať. Veľakrát som obvinená a označená ako "gádžovka". Nevadí mi to. Kandidáti z našich radov predstavujú programy, hovoria aké majú super riešenia, no za toto volebné obdobie vytvorili koľko pilotných programov? Kde boli, keď Rómovia potrebovali oporu? Neboli. A ak, tak v úzadí. Teraz sú však tu a žiadajú našu dôveru. Presvedčujú každý po svojom, no presvedčujú na základe vnútra, alebo na základe potrieb politickej strany. Hlasy, hlasy, hlasy... nás Rómov. To už vedia oni sami a my sa rozhodneme komu dáme svoj hlas. Rómske vízie sú teoreticky i prakticky v jednotnom názore a to rómska jednota no i napriek tomu sa žiadny kandidát nevyjadril k otázkam vzájomnej podpory, spolupráce bez ohľadu na to za akú stranu kandidujú? Vytvorenie koalície na dlani na základe financií majority, pretože kauciu skladala každá politická strana a nedokážu to zúžitkovať v prospech Rómov ako celku. A toto majú byť rómsky politici, zástupcovia. Ak sa nedokážete spojiť, ste jednoducho povinní plniť záväzky k stranám, nie k Rómom. Je to môj pohľad a neviem to proste pochopiť.


Jednoducho sny o jednote ostanú a v rómskej komunite nastáva zmena, ešte väčšia roztrieštenosť ako bola doteraz. Ostávame pod taktovkou majority vážení a to je realita našej komunity. Preferovanie kanditátov je tiež na báze potrieb a hovoriť o rovnom metri nie je možné, ale čo už, nič nové v tomto našom svete túžob a nádejí. Naďalej budeme hľadať samých seba a odmietať, mrhať príležitosťami, ktoré nám druhá strana servíruje na podnosoch. Riešenia, programy, lepšia budúcnosť len bla,bla,bla a viem, že bude dostatok Rómov, ktorí svoje hlasy dajú majorite, ale to každý dobre vie. Niekde to bude na základe presvedčenia, niekde za finančnú odmenu. Nie opätovne to budú jedinci z našich radov a prečo? Kandidáti nedokážu presvedčiť dav a Róm vidí, vníma stav nie je hlupák. 
K samotným programom sa nevyjadrím, pretože by so musela uviesť mená a to nie. Nebudem kritizovať, ani obdivovať, sami kandidáti si musia položiť otázku prečo a pre koho. Mám pár otázok a som zvedavá na odpovede... 
1. Ako ste schopní, kandidáti rôznych strán, spolupracovať navzájom? 
2. Bránili by ste sa možného vzniku koalície vytvorenú kandidátmi? 
3. V prípade úspechu ste pripravení odhaliť tých, ktorí sa rôznymi projektami, ktoré neboli projekty plnené priživovali na úkor vlastných? 
4. Máte odvahu na transparentnosť vo veci nakladania s financiami úradu pre Rómske komunity? 
5. Ako sa pozeráte na možnosť spolupráce s pánom Botošom? Ste ochotní sadnúť za okrúhli stôl k diskusii pred samotnými voľbami? 

No otázok by bolo dosť, ale na začiatok stačí...

Tak čo milí kandidáti?
Evina Heráková

15 komentárov:

 1. 1. Ako ste schopní, kandidáti rôznych strán, spolupracovať navzájom?
  Bolo by to pekné tak, ako je to napísané.
  Ale realita je taká, že Rómsky kandidáti na gadžovských politických stranách sú tam iba preto, aby priniesli Rómsky hlas pre daný politický gadžovský subjekt.
  Miesta na kandidátke sú také, že sa do parlamentu málo ktorý Rómsky kandidát dostane.
  A ten, čo sa tam dostane bude veľmi natešený, že bude mať svoj stály poslanecký plat a iné výhody.
  Na Rómov kašľal do teraz a kašlať bude aj potom duplovane.
  A ktorý kandidát mi povie, že to nieje pravda, tak klame.
  Ja kandidujem preto, aby som pomohol zmeniť celý tento chorý, fašistický systém, lebo on ničí nás Rómov úplne evidentne a cielene a " akože ZÁKONNE".
  Ja nebojujem o Rómske hlasy a vzhľadom ku tomu, ako ma Rómsky akože lídri vykreslili a vnímajú, tak mi je a bolo jasné, že žiadny hlas od Rómov nedostanem.
  Moje ciele sú úplne iné a viem, že tým slúžim nám Rómom, ale nepotrebujem od nich aby ma velebili a ani inak oslavovali.
  Za nenávisť voči mne sa na nikoho z nich nehnevám, lebo som s ňou už dávno vopred počítal a počítam.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. 2. Bránili by ste sa možného vzniku koalície vytvorenú kandidátmi?
  Nebránil by som sa spolupráci..naopak bola by veľmi potrebná, ale je to nereálne vzhľadom ku tomu, že ja sa do NR SR nedostanem a ak by som sa aj dostal, tak somnou by žiaden z Rómskych kandidátov do spolupráce nešiel.
  Prečo nie ? Ja odpoveď viem a to mi stačí, aby som uvedené konštatoval.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. 3. V prípade úspechu ste pripravení odhaliť tých, ktorí sa rôznymi projektami, ktoré neboli projekty plnené priživovali na úkor vlastných?
  Ja toto robím už od r.1995 a preto ma mnohí Rómsky " lídri a predsedovia a prezidenti" ani vidieť nemôžu a najradšej by ma v lyžičke vody utopili.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. 4. Máte odvahu na transparentnosť vo veci nakladania s financiami úradu pre Rómske komunity?
  Za tú odvahu trpím aj bez toho aby som bol v NR SR..ku tomu nikto nemusí byť krytí imunitou, aby konal a odhaloval rozkrádanie financií.
  A je mi jedno, že aká to bola vláda ...robil som to aj za čias socializmu a preto ma komunisti označili za nepriateľa socialistického režimu, lebo som poukazoval na rozkrádanie a zneužívanie financií na takzvané riešenie cigánskych otázok, ktoré sa už v tom čase používali na výstavbu ciest v obciach, ale iba tam kde žila majoritná spoločnosť a do osád sa cesty nerobili a to isté boli z elektrikou a vodovodom a pod.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. 4. Máte odvahu na transparentnosť vo veci nakladania s financiami úradu pre Rómske komunity?
  Projekt Rómskeho kráľa bol určený nato, aby si pár Rómskych lídrov z olašskej komunity, ungrovskej komunity, ale aj rumungrovskej komunity rozdelilo dotáciu z EU fondov a dotáciu z Amerického veľvislanectva.
  Botoša si títo zlodeji vystupujúci ako Rómsky politici a lídry rozdelili, ale Botoš im prešiel cez rozum.
  Atak sa konalo intrmeco s odovzdaním kráľovskej koruny.
  Rómsky kráľ je iba divadlo pre verejnosť a manipulásiu nevedomých chudákov z radov olašských Rómov.
  Je to hanba na všetkých rómov, ktorí sa vážne trápia a snažia riešiť naše problémy.
  Rómsky kráľ je bez právnej subjektivity, kompetencií a teda z môjho pohľadu nejestvuje.
  Naväzovať teda spoluprácu s niečím, čo nieje a čo spôsobuje Rómom iba škodu a hanbu..???
  Ďakijem nie....iba ak , tak nechať prešetriť neoprávnené čerpanie z EU fondov, lebo to sú naše verejné zdroje.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. už 3 x som odpovedal na vyššie položené otázky stale sa vymaže .,tak že už nepíšem nič!!!!!!!!!

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Úsmevné otázky.Autorka a mnoho ďalších Rómov by si malo konečne uvedomiť,že tak ako medzi ostatnými ľuďmi ,aj medzi Rómami sú pravicovo,ľavicovo,liberálne,........atď.cítiaci ľudia.Podľa toho inklinujú k tej-ktorej strane a podieľajú sa na plnení jej rogramu,ktorý sa odlišuje od inej strany.Preto sú politické strany.V prípade postupu do NRSR bude niekto v koalícii,niekto v opozícii a tým je daná jeho pozícia.Už sa Rómovia zobuďte!!!Už nie je socializmus a všetci sme ľavicovo orientovaní.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. A čo to prinesie Rómom ak sa dostanú do parlamentu ? Ak jeden bude ľavičiar, druhý pravičiar, tretí liberál... Nemali by Rómovia byť ľavičiari? A kandidovať do parlamentu za ľavicovú strany? A ak by sa presadili do parlamentu, tak robiť spoločnú ľavicovú politiku?!

   Odstrániť
  2. Nie nie je sociálizmus, ale pravicová politika nie je pre nás Romov dobrá!!!!!!

   Odstrániť
 8. mna ked dakto ojebe tri krat tak u mna skoncil a ze roma ojebe rom tak budem ho mrdat

  OdpovedaťOdstrániť
 9. ÚUUUUUUUPLNY SúHLAS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Obávam sa, že p. Marek Baláž ma pravdu, že do parlamentu sa nedostane ani jeden Róm. To je politika gádžov! Dajme Rómov na kandidátky našich politických strán, nech prinesú strane nejaké tie rómske hlasy, ale nedajme im voliteľné miesta. To je ich filozófia. Pred štyrmi rokmi dal na voliteľné miesto Matovič Polláka a aj preto je teraz Pollák v parlamente, ale ako vidieť sa Matovič prebudil a teraz dal Pollákovi 142. miesto, Edovi Čonkovi 60. miesto. Ostatní kandidáti majú v iných politických stranách vysoké miesta. Napríklad Hriczko na kandidátke Sieť 78. miesto... Aj ja som Róm a dostal som ponuku kandidovať na kandidátke parlamentnej strany, ale ponúkli mi miesto medzi 120 – 150. miestom. Prehodnotil som svoje možnosti a reálne šance dostať sa do parlamentu a keď som zistil, že nemám šancu , tak som sa kandidátky vzdal. Poďme ale trochu kalkulovať, aké sú reálne šance našich kandidátov dostať sa do parlamentu. Na to, aby kandidát z vyšších priečok sa prekruškoval do parlamentu potrebuje získať 3% hlasov z celkového počtu hlasov, ktoré získala strana a dostala sa do parlamentu. Čo to znamená: V roku 2012 napríklad OĽANO volilo cca 218 500 hlasov a získala 16 mandátov. Kandidáti z vyšších priečok než je 16 miesto na to, aby sa dostali do parlamentu potrebovali získať cca 6555 hlasov!!! Peter Pollák získal vtedy 6072 hlasov. Ak by nebol na 8. mieste, teda voliteľnom, tak nikdy by sa do parlamentu nedostal, lebo by mal málo preferenčných hlasov. To, že Pollák získal 6072 hlasov, tak to je preto, že bol na voliteľnom mieste a kružkovali ho aj gádžovia ! Veľa hlasov získal v okresoch kde ani Rómovia nežijú resp: je ich pomerne málo. Žilina -175, Martin - 165, L. Mikulaš -111, Dolný Kubín -76, Čadca – 57, Trenčín -157, Prievidza – 173. Na druhej strane v okresoch kde je vysoká koncentrácia Rómov získal veľmi málo hlasov Trebišov – 49, Sobrabce -20, Michalovce -43, Rožňava – 66, Vranov – 36, Stará Ľubovňa – 9, Sabinov – 55, Humenné – 35 / zdroj štatistický úrad SR/ . Paradoxom je, že v okrese Sabinov je obec Jarovnice, kde žije už viac ako 5000 Rómov a starosta tejto obce Róm Florián Giňa robil kampaň pre Polláka a ten získal v celom okrese iba smiešnych 55 hlasov. Takže spočítajte si Vážení kandidáti aké sú vaše šance dostať sa do parlamentu ?! Ja osobne bol by som veľmi rád, ak by sa tam dostali všetci naši kandidáti, ale je to absolútne nereálne. Budú si navzájom brať hlasy a to gádžovia vedia veľmi dobre, preto to robia, že berú Rómov na svoje kandidátky. Ja osobne by som rád videl v parlamente Mareka Baláža a týmto ho aj srdečne pozdravujem. Tento človek v čase keď skinheadi mlátili Rómov na Hornej Nitre / od roku 1995/ v Prievidzi a Handlovej, kde zabili staršieho Róma, Marek Baláž chodil z kožou na trh a bojoval proti skinheadom a policajným zložkám. Viem, že tento človek by vedel v parlamente presadzovať to čo trápi nás Rómov, viem, že by tam nesedel len tak a viem, že by sa nedal kúpiť!!! Čau Marek. Máš môj hlas. Prepáč, ale neviem za akú stranu kandiduješ. A prepáč, že som v anonymite, je to tak lepšie. Môžem povedať iba to, že aj ty ma poznáš.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Poznám ťa veľmi dobre a poznám tvoje srdce, tak ako poznám srdcia nás Rómov.
   Tiež nebudem zverejňovať tvoje meno, lebo viem, že by ťa naši Rómovia pre tento tvoj postoj voči mojej osobe už viac za Róma nepokladali, ale stal by si sa ešte horším darebákom a rasistom a najmä bláznom ako som v očiach Rómov ja sám.
   Ale ako som už napísal...ja som nič iné od našich Rómov ani nečakal, keď som sa pred 4 rokmi vybral medzi najväčších rasistov do ulíc.
   Vedel som, že ak ma gadžovia nezabijú, ba dokonca ma budú počúvať, čo bolo a je jedným z mojich cieľov, tak ma zo sveta znesú naši Rómovia.
   Ale vôbec mi to neprekáža, lebo ako hovorím ja poznám ich srdcia, ich myslenie, ich správanie, ich reagovanie, ich emócie, ich spontánnosť, ale aj ich neznalosť, nevedomosť, ich pretvárky, ich falošnosť,ich neúprimnosť a najmä závisť.
   Rómovi stačí, aby mal čistejšiu košeľu ako mám ja a už je ko som, me som.
   Dokážeme si navzájom závidieť nie iba našu chudobu, ale aj chorobu...nikto z Rómov nesmie prečnievať, tí ostatný ho okamžite stiahnu za nohu , aby bol na ich úrovni, alebo pod ich úrovňou....aj toto je jedna z tisíce rokov starých príčin, že prečo sme sa ako Národ neposunuli ďalej dopredu, ale naopak naša situácia je už v stave zániku.
   Na smrť, ale milujem nás Rómov takých ako ich poznám, takých aký som bol aj ja sám.
   Ale iba vďaka Bohu som už taký neni a konám vôľu Boha nášho Dévla...a to aj napriek tomu, že mnohí ak nie všetci, čo toto čítajú sa smejú, alebo ich ide od jedu šľak trafiť.
   To, čo ti teraz tu napíšem , tak to prosím ťa aj dobre zváž.
   Je možné, že aj keď mi ten hlas dáš, že sa do NR SR vôbec nedostanem, aj keď som jediný z Rómskych kandidátov na voliteľnom mieste č.13.
   A ak by som sa nejakým zázrakom dostal do NR SR, tak mi je jasné, že tam síce mám obrovské možnosti ako môžem konať v Rómskej veci, ale na presadenie potrebných zákonov, ktoré mám pripravené to stačiť nebude.
   A gadžovské politické strany okrem tejto, čo v nej kandidujem žiadne zákony riešiace naše problémy nikdy nepríjmu, lebo oni majú zákony na iba reštrikciu a postupnú sociálnu likvidáciu nás Rómov.
   No určite by som využíval moju poslaneckú imunitu nato, aby som prísne kontroloval nakladanie z verejnými finančnými prostriedkami vo vláde, ministerstvách , štátnej správe, samosprávach.
   Určite by som všetko zverejňoval a na medzinárodnej úrovni riešil na súdoch a svetových fórach.
   Určite by som finančne podporoval vznik veľej Rómskej politickej organizácie zloženej z radov všetkých Rómskych komunít žijúcich tu u nás v SR, čo mám v pláne už desiatky rokov.
   Určite by som vytvoril špeciálne odborné Rómske sekcie z radov súčasných Rómskych aktivistov a to aj z radov tých, čo mi dnes ani na meno nevedia prísť.
   Určite by som zahájil svoj projekt kompexného riešenia problémov nás Rómov , ktorý okrem iného zabezpečuje plnú zamestnanosť každého kto pracovať chce a chce sám na sebe pracovť a meniť svoj doterajší zlý spôsob života.
   Určite by som rozbehol v rámci zamestnanosti to, že Rómovia by si sami začali stavať svoje domy, cesty , čističky a kanalizácie, vodovody a elektifikáciu na odkúpených pozemkoch.
   Určite by som inicioval za týmto účelom vznik takzvaného EU fondu na odstránenie chudoby a sociálnej vylúčenosti občanov SR z ktroého by si Rómovia, ale aj gadžovia mohli čerpať generačné úvery na realizáciu týchto zámerov.
   Schopný a vzdelaný Rómovia by pomáhali tým menej zručným a vzdelaným v rámci osvetového programu a bolo by to ich zamestnanie.
   Ale to som sa už moc rozpísal a rozsníval, lebo bez samotných Rómov ja sám neurobím nič iba to, čo môžem urobiť ja sám a to robím.

   Odstrániť
  2. Marečku držím ti palce, už viem aj za ktorú stranu kandiduješ, ale prosím ťa nerozpisuj všetky svoje plány, myšlienky lebo ti ich ukradnú a budú presadzovať ako svoje nápady a riešenia. Veľmi pekne si opísal mentalitu nás Rómov, áno sme takí bohužiaľ, ale chvalabohu, že sú medzi nami aj výnimky. Hlasy budeš mať nie len odo mňa, mojej rodiny, ale aj od veľa mojich známych. Ačh Devleha, bachtales phrala.

   Odstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...