Odmena za nákup na ZľavaDňa

nedeľa 24. januára 2016

Neubehol ani mesiac a je tu ďalšia tragédia úmrtia deti v osade...

Včera o 10. hodine večer 23.1. v rómskej osade v Lomničke pri starej Ľubovni sa znovu stala ďalšia obrovská tragédia...  Pričom sa rómska verejnosť ešte nevie spamätať s tragédie, ktorá sa stala v nelegálnej osade v Mašličkove pri Luníku IX., kde jedno dieťa zhorelo a jedno následkom chladu a mrazu zomrelo.

Tragédia v Lomničke si vyžiadala tri detské životy vo veku (5,4,2). Nebudem sa tu teraz rozpisovať o priebehu tragédie, ja budem písať o tom o čom sa nikde nepíše a to je o zodpovednosti, nielen 23 ročnej matky, ktorá vo svojom veku už mala 5 detí, ale aj o zodpovednosti terénnych pracovníkov, zdravotných osvetárov, starostov, a iných zodpovedných za udalosti, ktoré sa stali v rómskych osadách od začiatku tohto roku.

Nedávno som mal rozhovor s pánom Petrom Pollákom, kde som sa práve na tieto fakty snažil upozorniť. Ja sa znovu pýtam, ako je možné, že sa takéto niečo deje bez zásahu zodpovedných??! Veď v týchto prípadoch absolútne zlyháva starostlivosť, spoločenská aktivita našej spoločnosti a zlyhávajú tu orgány, ktoré by mali prispieť k tomu, aby sa takéto tragédie nestávali.

V 21. storočí tu máme vyše 1000 rómskych osád, z toho polovica je zbitá z dreva, bez pitnej vody, prístupových ciest, kanalizácie a ďalších dôležitých faktorov, ktoré prispievajú k zdravému vývinu človeka v spoločnosti.


Na moje otázky týkajúce sa bývania, existencie ľudí v osadách zbitých z dreva mi p. Peter Pollák odpovedal, že peniaze sú na riešenie týchto problémov, ale zodpovednosť je na starostoch, či primátoch, ktorí nepožiadali o finančnú pomoc, napríklad pri výstavbe nízkoštandartných bytov, ktoré by ako tak prispeli k zlepšeniu života Rómov v osadách.

Bože môj, je mi s toho na zvracanie, ako si každý prehadzuje zodpovednosť za súčasný stav Rómov žijúcich v osadách, kde absentuje všetko čo robí človeka človekom. Tu dokonca zodpovední popierajú aj prejavy neskutočnej chudoby, ktoré majú za následok alkoholizmus, incest, predčasné tehotenstvá dievčat vo veku 13 - 15 rokov. A my sa tu ideme na čo hrať??! Akože táto spoločnosť je zodpovedná??! Že my sme zodpovední, len informujeme o tragédii?!!

Spoločnosť nesie v sebe najväčšiu zodpovednosť, ako povedal Štefan Dreveňák, môj kolega bloger, "čo vlastne táto spoločnosť chce. keď sa nesprispôsobím je zle, keď sa prispôsobím je ešte horšie, keď chcem žiť ako človek medzi inými, tiež je zle, lebo majú problém, problém, ktorý sa volá čistý rasizmus..." Všetko sa stavia a robí, aby vznikali izolácie našich ľudí, aj tu musím citovať Štefana Dreveňáka, ktorý žije v osade, povedal "my tu máme všetko, máme to vlastnú ochranu, zdravotné stredisko, školu, terénnych sociálnych pracovníkov, zdravotných osvetárov, komunitné centrum, už nám len chýba sedemmetrový plot, ostnatý drôt a ceduľka Cigánska rezervácia vstup zakázaný"! Myslím, že vyjadrenie Štefana Dreveňáka, osadníka, netreba už nijako komentovať, samé jeho vyjadrenie hovorí za všetko...

Ja len za seba ako človeka musím povedať, že ma nesmierne bolí, keď musím čítať, že vďaka nezodpovednosti zodpovedných zomierajú deti...

Jozef Kmeťo


18 komentárov:

 1. Konečne je tu stará Redakcia 1, už som mala pocit že sa niečo stane aj s týmto jediným webom slobody Anna

  OdpovedaťOdstrániť
 2. je potrebné tých ľudí rozdeliť, postaviť im socialne nájomne byty v bohatších regiónoch slovenska (západné slovensko), tam kde je ako taka šanca sa zamestnať...keď sa postavia byty napr. na Spiši tak tých ľudí zakopeme na ďalších 100 rokov a pritom do regionu BA a okolia zachvíľu budeme kvôli nedostatku pracovnej sily dovážať cudzincov...tí skúsenejší a chytrejši maju možnosť vycestovať za pracou napr. do Anglicka ak je ta možnosť treba ju využiť je to lepšie ako čakať že príde práca za nimi do chudobných regionov, kde ani vzdelaní ľudia nemajú robotu (ktovie ako to bude ďalej s EU a voľnym pohybom pracovnej sily, ak je možnosť a chuť vycestovať do Anglicka netreba vahať, na východe Slovenska nie je perspektíva)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veľmi správne a triezve uvažovanie. Ak budete staviam byty nižšieho štandardu pod lesom a tam urobíme aj školy, tak to je koniec. Vyššie napísaný komentár jednoducho vysvetlil ako by sa mal riešiť rómsky problém. Rómovia by mali aj prácu, deti by chodili do tried s nerómskymi deťmi / nie segregovaných škôl, tried/ čo by zvýšilo ich šance vzdelávať sa a riadne sa uplatniť v spoločnosti a byť prínosom pre ňu. Problémov je však - politická nevôľa riešiť tento problém / im tieto problémy vyhovujú / A skúsil by niekto niečo také navrhnúť, tak ako politik by skončil a videli vy ste ako by sa roztrhalo vrece s petícia, že oni Rómov vo svojej blízkosti nechcú. Máme však nášho poslanca Petre Polláka. Prečo nenavrhol takéto riešenie, ale podporoval kontajnerové segregované školy a byty nižšieho štandardu ďaleko od civilizácie. A čo sa týka tých deti? Áno ma svoj podiel viny na tom matka, ale videli ste v akých podmienkach žili a v dome, ktorý sa rozpadával. Kde bola starostka obce / mimochodom Rómka/, že nepomohla tejto rodine s bývaním a prostriedkov splnomocnenca vlády Polláka a kde bol Pollák, keď táto rodina potrebovala pomoc?!!!

   Odstrániť
 3. jasne vycestovat lahko sa povie ale ak na to nemaju financie ?ved po niektori nemaju ani na potraviny

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. nemôže každý vycestovať, to je pravda, no existuju roma, ktorí sa vonku uchytili a mali by pomôcť romakom, ktorí to šťastie nemali...netreba zabudať, treba si pomahať

   Odstrániť
 4. Veľká pravda pán Kmeťo, môžem len súhlasiť

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Nedá mi nereagovať, kde bola matka ???? Ako je možne že zachránila len dve deti ? Nerozumiem.... Inak článok hodnotím ako kvalitne spracovaný pohľad blogéra, no ja nesúhlasím že je tu rasizmus. Vy cigáni ste len darmožráči, teda aspoň väčšina... No rád si prečítam čo si myslia, preto palec hore pre Kmeťa a palec dolu pre matku

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. 99% Slovákov sú rasisti a vy patríte medzi nich...

   Odstrániť
  2. Lenka Galbova 99% ciganov su rasisti a vy patríte medzi nich...len rasista môže takto paušalizovať!!.. a možno to ani nie je rasizmus, ale zlyhal pokus o multikulti-spoločnosť, stredoeuropania maju inu predstavu o živote, vyznávaju iné hodnoty ako cigani-romovia (ako chcete)... skúste si prejsť FB stranky, prečitajte si komentáre ciganov na adresu Slovakov...ta nevraživosť je tu dlhodobo no v poslednom období sa cez sociálne siete stupňuje..všetko je sledované, vyhodnocované, potom sa netreba diviť kam sa ubera politika štátu

   Odstrániť
 6. Vy chrapúni ste rasisti, teda väčšina

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Boze moj, je to naozaj o tom..kde su kompetentni???co sa deje???kde su osvetari?terenni pracovnici??preco sa vsetci robia ze nic nevidia ze sa nic nedeje???nevidia ze zeny rodia ako jablone kazdy rok, vlastne nie zeny ale dievcata...ze nezvladaju starostlivost o svoje deti?naco sa potom platia pracovnici do osad??naco funguju teranaci???nato aby brali svoj plat a hotovo???to nie je robota pre peniaze a ked to ludia nerobia srdcom tak nech ich vymenia a nech daju moznost pracovat na danych poziciach ludi ktori to budu robit s radostou...preco je to take nekontrolovane?caka sa az sa stanu taketo umrtia??lunik IX teraz Lomnicka este kolko pripadov sa musi stat aby sa nieco udialo a zmenilo?

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Žiadny osvetár,či tereňák s tým nič neurobí.Rómovia v osadách si nastavili myslenie tak,aby rodinný život čo najskôr a najjednoduchšie dosiahol na sociálne dávky.Jedinou prekážkou je základná škola,ktorá je povinná.Potom už nasleduje iba párovanie deti,aby plodili deti ,získali sociálne dávky a žili biedny život .Takto to chcú a robia Rómovia z osád a zlepšenie vidia iba tak,že sa niekto postará,poľutuje ich a niečo im dá.Je to chyba štátu,že ich necháva takto ničiť životy a robiť hanbu ostatným ,snažiacim sa Rómom.Do osád treba zaviesť právo a poriadok.Trestať všetky trestné činy.Zo sociálnych dávok žije 200 000 gadžov.Koľko z nich si stavia drevené chatrče a žije v nich?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. akoze ziadny osvetar ci teranak s tym nic neurobi??a naco potom su???na co sa teda umelo vytvaraju taketo pracovne miesta ked nie su efektivne???moj nazor je ze prave osvetar alebo terenak by mal pomahat predchadzat takymto situaciam oni su totiz na to aby naucili zit Romov v osadach lepsie ...oni by mali byt aj svetlymi prikladmi pre deti zijucich v osadach...a snazit sa zabranovat takymto veciam....miliony tecu pre Romov a nikto to poriadne nevyuziva vzdy sa len niekto nahrabe...pred volbami spravia par dobrych skutov a zase sa potom 5 rokov nic nerobi...je mi luto hlavne tych deti ved vyhasli ludske zivoty...este tolko toho mali pred sebou a kazdy sa len prizera a nic sa nedeje...kedy sa to zmeni???podla mna naozaj pracu terenaka alebo osvetara by mal robit clovek srdcom a nie len preto ze ma pracu -placu

   Odstrániť
  2. Choď do takej osady robiť tereňáka,alebo osvetára.Len si daj pozor na srdce.lebo skôr dostaneš infarkt,akoby si pohol s myslením takýchto Rómov o mimlimeter.

   Odstrániť
  3. Áno 200 000 gádžov berie dávku a popritom pracuje na dohodu, akože za 20,-Eur mesačne ale do vrecka si dáva aj 600.-Eur. Takto vy vyciciavate štát a pritom nadávate na Rómov. Fico ak prijal zákon odpracovať si za dávku 32 hodín mesačne, tak to nebolo namierené voči Rómom, ale voči gádžom špekulantom, ktorí berú dávku a ešte aj zarábajú. Od kedy tento zákon je v platnosti, tak veľa gádžov prišlo o dávku, lebo odmietli odpracovať 32 hodín. Rómovia všetci do jedného si povinnosť odpracovať 32 hodín plnia.

   Odstrániť
  4. Čo sa týka teréňakov. Problém je v tom, že až 95% terénných pracovníkov sú gádžovia bez empatie k Rómom a vzdelaný Rómovia sú bez práce. Gádžovia chcú len plat, ale pomáhať ľudom nie!!!!!!!!!! Ak by tam boli Rómovia, bolo by iné.

   Odstrániť
  5. Čo sa týka teréňakov. Problém je v tom, že až 95% terénných pracovníkov sú gádžovia bez empatie k Rómom a vzdelaný Rómovia sú bez práce. Gádžovia chcú len plat, ale pomáhať ľudom nie!!!!!!!!!! Ak by tam boli Rómovia, bolo by iné.

   Odstrániť
 9. jedine Anglie..tu je jedno ci si cerny ci zlty...tu se stat postara vzdycky...s jednym deckom dotanes 300 libry na tyzden

  OdpovedaťOdstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...