Odmena za nákup na ZľavaDňa

piatok 5. februára 2016

Naozaj sa Rómom nechce pracovať??!

Mnohokrát je nám Rómom vyčítané, že nechceme pracovať...
Vidieť, ako za sebou Róm ťahá, ale tlačí pred sebou vozík plný železa, či dreva, alebo v taškách má jedlo, no nie z obchodu, ale jedlo, ktoré našiel v smetnom koši, aby mohol uživiť svoje hladné deti, je pre mňa veľmi bolestné. Je to ťažké prežiť, keď Róm nemá prácu, no ešte ťažšie ak Róm bez práce pochádza z lokality, v ktorej je v podstate odsúdený, aby chodil po smetiskách, búraniskách, kde tu našiel kus železa, zbieral papier, aby mal aspoň na chleba??? Napriek nepredstaviteľnej chudobe tento človiečik, špinavý z chodenia po smetiskách a unavený zo života, skrýva v ruke malý keksík pre svoje deti a v druhom vrecku pár drobných, aby mohol svoje deti poslať autobusom do školy. Na spiatočnú cestu domov zo školy už deťom nemá čo dať a tak sa deti vydávajú späť domov zo školy pešo...
Aj my chceme príležitosť a šancu na lepšiu budúcnosť aspoň pre naše deti, no tu na Slovensku, kde sú silné predsudky, diskriminácia, rasizmus je ťažko nájsť príležitosť na lepší život.

To všetko prispelo k tomu, že sa v nás zakorenil pocit menejcennosti, pocit, že tu nepatríme, že sme pre túto spoločnosť vnímaní ako potkany, a tak aj žiaľ v tých najchudobnejších lokalitách na Slovensku kde žijú Rómovia v podmienkach z roku 1500, sa aj ten život na potkana podobá.
To všetko do seba zapadá ako ozubené kolieska, prístup našej spoločnosti k naším ľudom vedie k tomu, že chudoba, izolovanosť má vedľajší efekt patologických javov na sociálnom princípe života ľudí v niektorých osadách na Slovensku, kde zostal stáť nielen čas, ale za hranicou osady aj zákon tejto spoločnosti a platí tam zákon džungle... silnejší prežijú... Určite po prečítaní môjho článku mi niektorí z vás napíšu, príležitosť na prácu je, len oni nechcú, lebo sú to darebáci, alkoholici, feťáci a podobne... Každý človek, či je Róm, či neróm, keď stratí pôdu pod nohami, sa to takéhoto letargického stavu môže dosať, keď už nevidí na konci dlhého tmavého tunela ani náznak svetielka. Iným zase súčasný stav Rómov na Slovensku vyhovuje, veď nebyť tých najchudobnejších lokalít, neboli by ani "profesionálni Rómovia".   Nie je sa čomu čudovať, ak sa neviete zamestnať, neviete dať deťom lepšie bývanie, či žiť na akej takej úrovni, tak vás to privádza k alkoholizmu, človek tým zabúda na všetky problémy, ktoré má a čo teda s fetom? No väčšinou je to u mladých, áno, je veľa patologických javov, jeden z tých je fet. Ja to poviem takto. Človek, ak sa nudí, tak prichádza do partie, ktorá chce všetko skúsiť a keď človek to raz skúsi, nevie sa z toho dostať.
Ja osobne som to nemal za potreby, aj keď občas som si dal pivo, lebo viem čo je alkoholizmus, no ale prečo fetujú? Nemajú čo robiť zabíjajú čas, ktorého majú veľa, a keď sa chcú z toho dostať, nevedia ako. Ja som nechal štyri stredné školy, pred piatimi rokmi som maturoval, dosť neskoro viem, ale vtedy som pochopil... Bol som externým študentom a nič som nestíhal. Veľa Rómov sa nudí, alebo nie sú na to až tak pripravení aby študovali, väčšina z nich je, alebo bola preradená do špeciálnych škôl, lebo nevedeli rozprávať slovensky...
To sú príčiny prečo je mnohokrát Róm aj nevzdelaný, ohrdnutý touto spoločnosťou len preto, že inak vyzerá, preto že mnohokrát sa im nedovolí zviditeľniť sa. Ja som tak isto nedostal veľa možností a keď som dostal, tak väčšinou od Rómov, tak ako mi dala moja škola možnosť študovať ako externý študent, kde riaditeľom je pán Gejza Adam, ďalšia moja možnosť bola Redakcia1 a Jozef Kmeťo. Prácu som dostal od rómskeho podnikateľa Jozefa Patkaňa, či Františeka Patkaňa  a ďalší mnohí Rómovia, ktorí mi dali možnosť. Len nikdy nie možnosť od tejto spoločnosti, až na pár výnimiek. Platím tak isto dane ako aj iní, ale možnosti na uplatnenie sa som dostal len od Róma, nie od tejto spoločnosti a prečo? Len preto, že som sa narodil ako Róm...

Štefan Dreveňák

14 komentárov:

 1. Źiaci,ktorí pochádzajú z rodín,ktoré sú v hmotnej núdzi majú obedy v školskej jedálni zadarmo.U nás ich je z majority 2x viac ako z rómskej komunity.Prečo sú na tých rómskych žiakoch príznaky chudoby oveľa viditeľnejšie ako u tých z majority?Však sú v rovnakej ekonomickej situácii.Sociálne dávky sú pre všetkých v rovnakej výške.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Pozorne sledujem život a dianie hlavne v osadách a mestských ghetách.Čítam záverečné správy základných škôl,kde chodí viac rómskych žiakov.Situácia je taká,že mnoho Rómov nie,že nechce pracovať,ale vôbec neuvažuje o tom,že by niekedy pracovali.Dievčatá končia základnú školu a začínajú rodiť.Chlapci končia základnú školu a stávajú sa otcami.Nevyučia sa žiadnemu remeslu.Chcú takíto Rómovia pracovať?Akú prácu chcú vykonávať?

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Zakladna otazka ,by mala znieť, kto zapričinil taky to stav v SR ,kto vyrobil umelo ghetá v SR , kto vyrobil bezdomovcov, komu vyhovuje taky to stav v SR a este ,by som mohol klast viac takych to a podobnych otazok!!!. Vsak vacsinovej spolocnosti vyhovuje taky to stav !! a mam tu na mysli prevazne oligarchov politikov ,ktori ,len takym to a inym javom sa vedia nabalovat , lebo vytvaraju vedome take to gheta a takym to sposobom aj zaostalu mensinovu spolocnost , vtomto pripade romov, .nikdo ,cest vynimkam nechce zamestnat roma, co zakladom pre prezitie cloveka je praca na zaklade coho si moze vytvorit aku taku moznost na normalny zivot cloveka, bez prace nieje moznost sa uplatnit v zivote. samozrejme ,ze ktomu patri aj vzdelania toho jedinca /cloveka . ale ked stat a majoritna spolocnost pripravi toho jedinca/ róma/aj o to zakladne , o pravo na pracu ,aby vedel ako tak uzivit seba a uz tu nechcem hovorit /pisat/ o rodine, clovek sa stane po urcitej dobe lahostajny nie len voci sebe ,ale aj k svojmu okoliu/ a zatial sa bavime len o ludi ktori poznaju sistem socializmu/ cim sa ratalo dopredu a kde je dalsiea generacia ? ktora nemala moznost vidiet nic ine od svojich rodicov a od spolocnosti len zivot aky ziju doteraz a od vacsinovej spolocnosti len utlak, opovrhnutie atd. . Tak ze netreba plakat nad rozliatym mliekom ale treba zmenit taky to system a prejst na system, kde vsetcci si budeme rovny tak pred zakonmy spolocnosti ako aj s povinostamy a potom ked sa ta stane ,vtedy mozeme odsudzovat /toho /jedinca ktory nechce sa prisposobit k spolocnosti ,kde mma vytvorene take iste moznosti ako kazdy obcan tohto statu..Ale takym to sposobom , systemom sa neda posudzovat clovek, ktory nema take iste moznosti dane zakonom ,hlavne nehadzat polena pod nohy mensinam v tom to pripade romom. nech kazdy obcan ma tejto spolocnosti vytvorene rovnake poidmieky a vtedy mozeme hovorut otom, ze romovia nechcu pracovat, su neprispobivi atdˇvsak tak stat ,ako aj majoritna spolocnost /cest vynimkam/ ste zobrali ludsku dostojnost chudobe a teraz tu idete kritizovat preco, a ako ,zeeee.????? to je na zaplakane a my Slovenska spolocnost ako stat si ideme hovorit ,ze sme si rovniii, ano ale vy majorita ste rovnejsi ako predzakonmy SR tak aj pred sami sebou ,lebo aj samy sebou mate problemi tohoto typu. Attila Lukáč

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aké konkrétne zákony Slovenskej republiky zakazujú rómskym deťom študovať? Prosím vymenujte ich v presnom znení, lebo inak je to právne napadnuteľné ohováranie.

   Odstrániť
  2. Nič také neexistuje práve naopak.Žiaci v hmotnej núdzi majú prijatie na učilištia bez skúšok,zadarmo internát,stravu,mesačné vreckové,štipendiá.Robím pre rómskych žiakov exkurzie do týchto učilíšť,kde sa môžu so všetkým oboznámiť.Problém je,že nechcú mať po základnej škole,ktorá je povinná ,už žiadne povinnosti iba práva.Právo na sociálne dávky a obslužné činnosti-asistenta osvety zdravia na zdravotnícke služby,TSP na vybavovanie a písanie žiadosti a vystupovanie pred úradmi,asistenta učiteľa na výchovu a vzdelávanie deti.

   Odstrániť
 4. O aké zákony tu meliete? šak si prečítajte vyšše čo som vám napísal a píšte k téme ako takej a nevyhovárajte sa na zákony ,ktoré ste si určili samy. Však vaše zákony nepomozu rodinám mozem ja mať zákon ,ktorý mi dá právo chodiť do skoly, ale naj samprv ,sa musim obliect, potom sa musim umyt, najesť atď , ato všetko mozem zabezpecit ,len vtedy ked budem mat pracu a si mozem za tu odmenu za vykonanu prácu zabezpecit ,aby aj moje dieta mohol rano sa najesť ,vecer sa vyspat ,obliecť atd. ale to za co by som to mohol zabezpecit ste vy ako majoritna spoločnost ste mi vzali!!!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dobrý deň pán Lukáč, ak ste vnímavý a objektívny človek musíte vidieť aj tieto skutočnosti: žiaci v hmotnej núdzi dostávajú v škole obedy/desiate za symbolickú cenu, majú výrazne zlacnené cestovné (v prípade potreby), v škole dostanú školské pomôcky zadarmo (preplatené štátom). Topánky a oblečenie by mali rodičia (v prípade, že sú nezamestnaní) zabezpečiť z rodičovských prídavkov, ktoré dostávajú na deti- veď to sú peniaze prioritne určené deťom. Drevo, vodu a starostlivosť o mladších súrodencov by mali zabezpečovať dospelí a nie deti, ktoré majú byť v škole. Viete dobre aj sám pán Lukáč, že keď chcete dnes zamestnanie, musíte ovládať cudzie jazyky, prácu s PC a mať aspoň výučný list. Kde zoberú človeka s ledva skončenou základnou školou? Skúste apelovať na rodičov, aby podporovali svoje deti vo vzdelávaní, nech majú väčšiu šancu na lepší život ako ich rodičia. Je to veľmi dôležité pre ich budúcnosť. Nejako sa už musí začať riešiť táto zúfalá situácia- jediná šanca je v deťoch a v ich vzdelaní (možnosti sú, len musí byť aj vôľa zo strany rodičov). A najviac ma teší,že čoraz viac mladých rómskych žiakov ide ďalej na strednú školu- kiežby boli pre ostatných vzor. S pozdravom.

   Odstrániť
 5. Tento komentár bol odstránený správcom blogu.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Pán Kmeťo, prosím Vás nemažte mi príspevok, veď ja nepíšem vulgárne, to od Vás nie je pekné.Ďakujem

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Vážení páni, neviem či viete aké školstvo u nás majú rómske deti a aké sú ich šance riadne sa vzdelávať. Dnes už v takmer v každej obci s vysokou koncentráciou Rómov sú čisto rómske školy. Kontajnerové školy, ktoré sa stavali za posledné štyri roky, ktorých cena bola cca 270 000 ,- Eur / infraštruktúra 50 000,- Eur, škola – štyri bľachy 200 000,- Eur a zariadenie školy cca 20 000,- Eur / stoja vo väčšine pri rómskych osadách a navštevujú ich iba rómske deti !!! Okrem toho existujú školy, do ktorých chodia nerómske a rómske deti, ale sú oddelené pavilóny, triedy!!! Teda čistá segregácia pri ktorej rómske deti s nerómskymi sa ani nestretávajú v škole, tak ako sme chodili do školy my staršia a stredná generácia. Potom tu máme ďalší fenomén. Špeciálne základne školy do ktorých dávajú automatický rómske deti bez toho či tam patria alebo nie!!! Psychologické testy v Centrách Psychologicko-Pedagogického Poradenstva / CPPP / sú robené na objednávku riaditeľov škôl, aby mali dostatok deti. Konkrétne uvediem príklad z obce Rokycany pri Prešove. Tam v šk. roku 2006/2007 vznikla Súkromná špeciálna základná škola. Založil ju Dr. Švaňa a svoj biznis si založil na tom, že s rómskych detí robí debilov!!! Ako keby vedel, že v tejto obci sa budú rodiť deti s mentálnym postihnutím. Každý rok CPPP mu však „vyrobia“ na objednávku takýchto žiakov, lebo aj CPPP majú z toho biznis. Dr. Švaňa urobil ešte jednu fintu. Ako upratovačku si tam zamestnal miestnu Rómku, ktorá je celá ovešaná zlatom a je to pravdepodobne miestna úžerníčka. Tá presviedča Rómov, aby svoje deti nedávali do riadnej ZŠ do neďalekej obci /cca 3 km /, ale do tejto školy a keďže mnohí rodičia sú závislí od jej „pôžičky“, tak ju počúvajú. Tohto „tiežpedagóga“ by som zatvoril aspoň na 10 rokov do väzenia, aby neškodil viac našim deťom. Pýtam sa teraz, aké majú reálne šance tieto deti zo ŠŠ, deti zo segregovaných tried a škôl kde sa im poskytuje vzdelanie nižšej kvality, kde sa im pedagógovia vôbec nevenujú sa dostať na normálnu strednú školu?! Žiadne. Ak aj tie deti pokračujú v štúdiu na stredných školách, tak sú to iba Stredné internátne školy. Čo sú školy pre debilov. S výučným listom z takejto školy si môžu akurát tak utrieť viete čo!!! Takýchto ľudí nikto nezamestná, lebo sú pokladaní za debilov. Taká stredná škola je napríklad v Prešove na Masarykovej ulici, kde táto škola rozšírila svoje kapacity a urobila si plán na ďalšie roky, lebo opäť na základných školách, ktoré tieto deti navštevujú ich vedú „tiežvychovní“ poradcovia k tomu a presviedčajú rodičov, aby si ich deti dávali prihlášky práve na túto Strednú internátnu školu na Masarykovej, ktorá je pre debilov. Presviedčajú rodičov, že je to veľmi dobrá škola pre ich deti. Dohadzujú si kšefty. Čím viac deti na tejto debilnej škole, tým viac peňazí od štátu a z toho kvapne aj riaditeľom ZŠ na kávu. Keďže rodičia sa v tom nevyznajú a dôverujú škole, tak prihlášky svojich deti podpisujú. Toto sa deje na celom Slovensku, tam kde je vysoká koncentrácia Rómov. Potom sa nečudujte, že situácia je taká aká je a nie pravdou, že Rómovia nechcú pracovať. Absolventi tejto debilnej strednej školy v Prešove sa mnohokrát uchádzali o prácu vo firmách, ale keď videli ich výučné listy, tak sa s nimi ani nebavili. Tých Rómov čo majú normálne učňovky, tak tých bez problémov vzali do práce. Problémom je, že štát vyrába ľudí neuplatniteľných na trhu prácu a to sa môže štátu vrátiť ako bumerang.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dobrý deň, ďakujem za Vašu rýchlu a obsiahlu odpoveď. Viem, že existujú kontajnerové školy pri "osadách", kde chodia iba rómske deti. Konkrétne príklady, ktoré ste uviedli,sú zahanbujúce a je správne, že ste ich spomenuli. Ale niektoré kontajnerové školy vznikli aj kvôli tomu, že pôvodné "kamenné školy" nezvládali kapacitne veľký počet žiakov (napr. v Jarovniciach je viac škôl, kde sa už deti jednoducho "nezmestili", tak aby sa neučili na lúke, bolo nevyhnutnosťou dostavať ďalšie šk. budovy). V mestách na ZŠ sú rómske deti v zmiešaných triedach a nie je ich málo, takže tam už záleží skutočne len na ich vôli, ako sa budú snažiť, či budú pokračovať ďalej vo vzdelávaní, ktoré im je ponúkané.
   Chcela som Vás ešte poprosiť, aby ste nepoužívali termín "debil" (to teraz myslím vo všeobecnosti aj pri naozaj mentálne handicapovaných)- v súvislosti s deťmi je to veľmi neetické a bolestivé.
   Okrajovo ste spomenuli problém úžery (okrajovo, lebo diskutujeme o inej téme), ale je dobré, že ste ho spomenuli, lebo je to veľmi krutý fenomén "osád". Na tomto blogu by ste sa mu mohli v rámci investigatívnej žurnalistiky venovať- aj menovite, aby boli ľudia, ktorí takto ubližujú vlastnej komunite zahanbení.
   Čo sa týka uplatnenia na trhu práce po absolvovaní niektorých škôl- v tomto má problém aj majorita- je to všeobecný problém (bohužiaľ taká je teraz doba).
   Chcela som len, aby ste poukázali aj na to, že niektorí rodičia sú naozaj ľahostajní k hodnote vzdelania pre svoje deti a to im v ich budúcnosti škodí. Nemôžete poprieť, že to tak nieje. A to nehovorím o neblahých skutočnostiach- ako alkoholizmus, toxikománia, násilie...- lebo tomu musia niektoré deti žiaľ čeliť.
   Správne ste poukázali na niektoré konkrétne problémy, ktoré je potrebné riešiť. Mne ale išlo o to, aby ste pochopili, že nestačí stále len ukazovať na druhého ("ty zlý"), ale vidieť aj vlastné chyby, byť sebakritický a od toho sa posunúť ďalej.
   Želám Vám veľa síl a úspechov vo Vašej práci (predpokladám, že pracujete zrejme v sociálnej oblasti).

   Odstrániť
 8. 1,každé má možnosť sa vzdelávať či už v meste alebo na dedine či cigán alebo gadžo
  pokiaľ viem je dostupne pre každého a zadarmo

  2,každý ma pravo si vybrať kam dá svoje dieťa do školy , či do školy na osade ak stade pochádza,ale bo na inú školu .

  3, bleger zase si zabudol zobrať tabletky inak pochádza s osady a mál by mať prehľad ale je mimo ako stále.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To je ten problém ty zakomplexovaný debil, že ak rómsky rodič chce dať svoje dieťa do školy medzi gádžov,tak ho tam nevezmú, lebo sa odvolajú na to, že oni majú svoju školu v osade!!!!!!!!!! A ak aj chodia rómske deti do školy kde sú aj gádžovia, tak rómske deti segregujú / oddeľujú / od bielych. Komentáre čítaj podrobne a až potom reaguj.

   Odstrániť
  2. 1, podľa tvojich doterajších článkov za všetko čo sa deje ohľadom rómov môžu GADŽOVIA
   spamätaj sa treba byť aj sebakriticky si zatvrdnutý cigán ,ktorý na všetko šomre a nič nerobí
   2, áno robíš všetko kritizuješ prácu soc.pracovníkov ,lekárov , učiteľov rómskeho splnomocnenca kňazov . V písaní petícií proti kňazom si najlepší .ty si proste problém aj sám pre seba ale neboj sa sú lekári ktorý ti pomôžu psychiatri

   Odstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...