Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Hollywood dobili aj Rómovia..."Svoju filmovú postavu tuláka Charlieho modeloval na základe vlastného vnímania rómskeho života," uvádzajú autori filmového katalógu.

Herec, režisér a producent Charlie Chaplin sa narodil v roku 1889 v Anglicku v rómskom voze neďaleko Birminghamu. Miesto, kde prišiel na svet sa volalo Čierna záplata a bolo známe tým, že tam žila veľká komunita kočovných Rómov.

Ľútosť nad zaobchádzaním s Rómami v nacistickom Nemecku ho viedla k vytvoreniu postavy Hitlera vo filme Veľký Diktátor z roku 1940.

Narodil sa v Londýne a po strane jeho matky, v jeho žílách kolovala aj rómska krv. Jeho babka patrila k rómskej skupine anglických Rómov, tzv. rommičanov. Sám Chaplin to vo svojom životopisnom diele, nikdy nepoprel a pri každej príležitosti to aj pripomenul. Keď sa k moci dostal Hitler z jeho chorobnou nenávisťou voči Židom a Rómom.
Chaplin sa vyjadril, "som z polovice Róm..."
Preslávil sa v Hollywoode. K herectvu sa dostal už ako 8-ročný, keď pracoval ako javiskový umelec. V roku 1906 začal pracovať v zájazdovom divadle. Jeho prvý nemý film sa objavil v roku 1914 a o tri roky neskôr bol už najlepšie plateným hercom na svete. V roku 1919 založil spoločnosť United Artists. Po vojne sa názorovo rozišiel s Hollywoodom. Pre jeho „neamerickú činnosť“ mu po pobyte v zahraničí neumožnili návrat späť do USA, preto sa usadil vo Švajčiarsku. 
Návrat do štátov mu povolili až v roku 1972, keď dostal čestného Oscara za celoživotné dielo. Patril k najslávnejším svetovým filmovým tvorcom. Napriek tomu, že od vzniku jeho posledného filmu uplynulo už viac než polstoročie, dodnes sa v mysliach divákov spája s nezabudnuteľným milým tulákom s paličkou, úzkym sakom a priveľkými topánkami. Chaplin si dobre uvedomoval svoj pôvod, a to bol aj dôvod, prečo navštívil Indiu... Zomrel 25.12.1977

Yul Brynner

Rusko-americký oskarový herec začal s herectvom v USA. Narodil sa v roku 1920 v ruskom Vladivostoku, spieval, hral na gitaru a vystupoval ako artista. Ovládal sedem cudzích rečí. Známy je z westernu Sedem statočných.


Brynner sa angažoval aj politicky. Zúčastnil sa prvého i druhého svetového kongresu Rómov. V roku 1977 mu udelili titul čestného prezidenta Medzinárodnej rómskej únie.

O jeho skutočnom pôvode, rodine a národnosti sa toho vie pomerne málo, samotný Yul sa o tejto veci prakticky zmieňoval len málo a zriedka, snáď najvýraznejšie sa hlásil k svojmu rómskemu pôvodu.
Jeho matka Marusja Blagovidová bola po svojom otcovi ruska, židovského pôvodu, po matke pravdepodobne rumunská, či maďarská Rómka.
Potom, čo jeho otec svoju rodinu definitívne opustil, Yulova matka so všetkými deťmi presťahovala v roku 1934 z Ruska (cestou cez Čínu) do Francúzska. Yul sa už ako veľmi mladý chlapec musel živiť sám, svoju umeleckú činnosť začínal v roku 1934 v Paríži ako barový spevák, gitarista, hráč na balalajke a akrobat. Tu vystupoval v rôznych parížskych cirkusoch, baroch a kabaretoch s cigánskym folklórnym súborom. Pritom však ešte stihol vyštudovať a obhájiť doktorát filozofie na parížskej Sorbone. Sám Yul, ovládal niekoľko jazykov, jeden z nich bol aj rómsky jazyk.Bob Hoskins


William Robert "Bob" Hoskins Jr. (narodený 26 októbra 1942) je anglický herec. Hoskins sa narodil v Bury St Edmunds, Suffolk, Anglicko. Pochádza z rómskej rodiny. Rodina jeho matky sú Sintovia z Nemecka. Svoj rómsky pôvod niekoľko krát aj verejne priznal.


Hoskins hral v britských filmoch, ako je Long Good Friday (1980) a Mona Lisa (1986) za tieto filmy získal širší súhlas kritikov a v prípade druhom, Cannes, cenu, za najlepší mužský herecký výkon. Zlatý glóbus a cenu BAFTA a ocenenia Academy Award za nominácie na najlepšieho herca. Super Mario Bros (1993) Film, ktorý asi mnohí poznáte. Hoskins si spočiatku nebol vedomý toho, že Super Mario Bros bol založený na populárnej video hre s rovnakým názvom. Film sa nakoniec aj vďaka jeho hereckému podaniu stal hitom kín. Natočil aj film s rómskou tematikou Otrhaná Rawney (1990) rawney, znamená žena v dialekte Romaničalov.

Michael Caine

Sir Michael Caine (narodený Maurice Joseph Micklewhite Jr. 14. marca 1933) je anglický filmový herec. Caine sa objavil vo viac ako 100 filmov,

Caine sa narodil v Rotherhithe, juhovýchodne od Londýna. Syn, Frances Ellen Marie (rodená Burchell), kuchárky a upratovačky, a Maurice Joseph Micklewhite. Caine otec bol Romani (Gypsy) svojích predkov, patril do rómskej skupiny ( anglických rómov- romičanov)
Caine bol na Oscara nominovaný šesťkrát. Svojho prvého Oscara dostal v roku 1986 za film Hana a jej sestry, a druhého v roku 1999 za film Pravidlá muštárne, v oboch prípadoch za vedľajšiu úlohu.
Bol menovaný veliteľom Rádu britského impéria v 1992 kráľovnou Alžbetou II. a v roku 2000 mu bol udelený šľachtický titul Sir Maurice Micklewhite.
V roku 2008 získal cenu za mimoriadny prínos v oblasti showbiznisu na Variety Club Awards.Tony Gatlif 


Gatlif, ktorý sa narodil v Alžírsku, pochádza z rodiny berberského otca a andalúzskej Rómky. Vo Francúzsku žil od roku 1960, pričom sa venoval nielen svojej hereckej kariére, ale aj nakrúcaniu filmov s rómskou témou.

Medzi známe filmy z jeho tvorby patrí hudobno obrazový film Latcho drom. Šťastnú cestu, film Corre Gitano, Gadjo dilo a ďalšie...."Krv nie je voda" hovorí jedno staré príslovie... Môžete o tom polemizovať, ale títo slávny ľudia nikdy nezapreli svoj rómsky pôvod. Naopak, vždy dali svetu najavo, odkiaľ ich jedná časť človečenstva pochádza.... "A začalo to na rómskom koči..."
Na záver môjho článku Vám prinášam rómsky film režiséra Tonyho Gatlifa Latcho drom Šťastnú cestu...  Ďakujem za pozornosť a krásne chvíle pri pozeraní tohto krásneho filmu...

Jozef Kmeťo  

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Neslávne slávny "krutý" exekútor si vymáha peniaze od buka do buka, ako sa mu zachce... Robí to roky a nikto voči nemu nezakročí. Prečo??!

Polícia vyšetruje, či exekútor Rudolf Krutý neprekročil svoje právomoci a nezneužil právomoc verejného činiteľa.

Telefonáty z jeho čísel, resp. automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého, otravuje ľuďom niekoľkokrát dennodenne život, aj keď napr. svoj dlh už máte dávno splatený.

To je aj prípad pani Jany. Približne v polovici februára tohto roku pani Jane začal niekto vyvolávať z neznámych čísel. Na niektoré nestačila zareagovať a nedvihla ich. V iných jej zas automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého oznamoval, že má uhradiť exekúciu.

Keďže si bola vedomá toho, že žiadne dlžoby nikdy nemala a vždy všetko uhradila, tak tomu nevenovala pozornosť. Telefonáty od Krutého ale neprestávali.

„Neustále ma vyzývali k zaplateniu. Nikdy v živote som neprišla do styku s exekútormi, pretože vždy všetko platím načas. Na tomto si dávam záležať. Preto ma to najskôr začalo urážať, potom ma to začalo otravovať a postupom času som telefonáty začala vnímať ako hrubý nátlak,“ vysvetľuje Jana.

P…