Preskočiť na hlavný obsah

Veľká Británia dala zbohom EÚ. Čo čaká nás Rómov?

Odchod Británie z EÚ spôsobil šok 
Výsledok referenda, ktorý miestni komentátori označujú ako zemetrasenie, bude mať ďalekosiahle dôsledky pre Britániu i pre Európsku úniu. Britskí voliči vo štvrtkovom referende odhlasovali vystúpenie svojej krajiny z Európskej únie. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov.
Sčítanie hlasov zo štvrtkového referenda o členstve Británie v EÚ bolo zavŕšené v piatok ráno v anglickom grófstve Cornwall, kde podobne ako vo väčšine susedných obvodov zvíťazili zástancovia vystúpenia z tohto bloku. Informuje o tom stanica BBC. V celej Británii sa vyslovilo za tzv. brexit 17 410 742 voličov, možnosť zotrvania v EÚ získala 16 141 241 hlasov. Z uvedených čísel vychádza pomer 51,9 k 48,1 percenta. Spojené kráľovstvo opustí EÚ po 43 rokoch. Stane sa prvou krajinou, ktorá z únie odíde.
Britského referenda sa zúčastnilo spolu 72,2 percenta voličov. 
 

Brexit je realitou a toto sa začalo diať so svetom!

Po tomto politickom, ale aj ekonomickom zemetrasení sveta, kedy Britská libra padla na historické minimum za posledných 30 rokov, sa svet spamätáva zo šoku... Európska únia dostala KO a minimálne dva roky potrvá, kým sa svet z tohto kopanca dostane. Na odchod Británie z EÚ okamžite reagovali svetové burzy, svet sa môže dostať do ekonomickej recesie, z ktorej sa budeme všetci ťažko spamätávať... 

Odchod Británie z EÚ potešil nacionalistov 
Nacionalizmus a euroskepticizmus dostali zelenú     

Čo bude zo Slovákmi, ale aj s Rómami, ktorí žijú v Británii sa na teraz ešte celkom nevie. Niektorí hovoria, že Britániu čaká aj zmena čo sa týka ľudí, ktorí prišli do Británie za lepším životom, za prácou a podobne... Môžeme očakávať sprísnené podmienky dostať sa do Británie, ale podľa niektorých politikov môžeme očakávať, že Británia sa rýchlo zbaví tých, ktorí žijú na jej sociálny účet a tak sa môže stať, že sa z Británie vráti domov aj veľký počet našich ľudí, ktorí tam žijú na sociálny režim a teda nie sú žiadnym prínosom ekonomiky Británie. Naopak tí, ktorí tam majú svoju prácu, žijú tam niekoľko rokov, či dokonca tam majú už aj rodinu sa báť nemusia, len ich zrejme čaká byrokratický proces, aby mohli zostať v Británii. Nakoniec aj tak všetko záleží na politických špičkách štátov EÚ aké dohody spolu spíšu. Odchod Británie z EÚ okamžite naštartoval všetky diplomacie k pohotovosti, jedno je však isté, odchodom Británie z EÚ prakticky dostali zelenú nacionalisti a extrémisti... Severné Írsko sa bude snažiť o spojenie s Dublinom, a odporcovia myšlienky jednotnej Európy sa nechali počuť, že podobné referendum by malo prebehnúť aj v ostatných štátoch krajín EÚ. Obrovskou skúškou diplomacie bude musieť prejsť aj Slovensko, ktoré sa na pol roka stane predsedníckou krajinou EÚ. No, ja sa bojím, že nacionalizmus bude silnieť ešte viac v celej EÚ, čo si odnesieme nielen my Rómovia, ale ale aj iné národnosti a kultúry, ktoré žijú v EÚ. Pripravme sa milí priatelia na veľmi ťažký polrok 2016... 


Jozef Kmeťo          

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…

Kto je vlastne Róm, ktorý sa vo videu priznáva, že bude voliť Kotlebu?!

V poslednom čase sa na sociálnej sieti objavili videa malého drobného mužíka v spoločnosti priaznivcov ĽSNS, ktorý odkazuje, že bude voliť Ľudovú stranu Naše Slovensko a hovorí aj o tom, že sa hanbí za asociálov, ktorí aj jemu robia hanbu. Ďalej odkazuje všetkým, aby na ĽSNS neútočili a zobudili sa.

Kto je muž z videa? 

Je to Miroslav Didiaš, skrachovanec, ktorý to nikam v živote nedotiahol, ako k metle a k lopate. V nedávnej minulosti sa snažil na seba upozorniť tým, že pár krát vystúpil v reality show "Čo na to Mojsejovci", v ktorej vystupoval ako ich obdivovateľ a na plné ústa hovoril o sebe, že je gay, má za sebou veľmi pestrý sexuálny život, a že sa za to nehanbí, ani za to, že je cigán. 
Je to človek, ktorý vie využiť každú možnosť ako na seba upozorniť. Predpokladám, že jeho riťka toho hodne aj zažila a jedno obdobie než zaparkoval pri metle a lopate, bola jeho riťka hlavným nástrojom obživy.  Škoda, že tej inteligencie sa mu moc nedostalo, ale ani šarmu, pretože ak by m…

Norbert Hmilansky: Idiot, herec, youtuber, zlodej, alebo onanista na "fejzbuku"?

Sociálne siete sú pre mnohých z nás doslova centrom života. Pomáhajú nám byť v kontakte s priateľmi a známymi, môžu byť nápomocné aj pri našej práci, sledujeme cez ne najnovšie správy. Vďaka sociálnym sietiam sa vieme rýchlo navzájom informovať, ale aj rozhnevať, či dokonca sa navzájom ovplyvniť. 

A teraz dovoľte, budem hovoriť, alebo skôr písať, sám za seba. S mojím názorom nemusíte a môžete súhlasiť, je to môj vlastný pohľad a nikomu ho nevnucujem. Mám 46 rokov a celý môj život robím, a žijem ako väčšina ľudí. Mne nikto nepostavil byt a nikto mi nič nedal zadarmo. Na všetko čo mám som si musel sám zarobiť. Keď nebudem pracovať, nebudem mať na lieky, nájom, či jedlo. 
Sloboda slova, či názoru je tu aj preto, že nám umožňuje nahlas si povedať svoj názor a  "fejzbuk" jeden z prostriedkov kde ten svoj názor môžeme povedať. To je aj prípad Norberta Hmilanského. 
Ja mu jeho názor neberiem, ale pýtam sa, kto mu dal právo hovoriť za všetkých Rómov? Ja som mu ten mandát, aby hovoril z…