Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Rómovia a polícia... ako to vidím ja...

Niekedy si kladiem otázku v akej spoločnosti to vlastne žijeme. Naša menšina, rómska menšina, je dostatočne početná no aj napriek tomu sme len súčasťou plánov majoritných politikov a tým je určená hranica kam až môžme zájsť v našich životoch. Každý dobre vie, že chyba je i v nás Rómoch a tým ostávame ľahkým terčom pre jedincov ako napr. Marián Kotleba. Dokedy? Jednou z možností a ako takého kroku k zmenám je i možnosť v rešpektovaní zákonov a viac dbať o spoločenskú bezpečnosť, eliminovať strety majority s minoritou, ale i lepšie vzťahy s PZ SR. Áno, tento blog budem venovať opätovne veci Rómovia a polícia. Pán Ravasz taktiež otvára otázku rómskych hliadok, čo na jednej strane vítam na druhej strane, pokiaľ dané hliadky nemajú byť povýšené prichádza len slabá dočasná náplasť formou nejakého projektu a po vyčerpaní prostriedkov budú hliadky len spomienkou. Za cca. 26 rokov sme v tejto veci v podstate nedosiahli nič a to je reálna pravda. Nezáujem majority, MV SR, ale aj nedostatočný lobing zo strany našich údajných politikov a rôznych zástupcov. Takže čo s tým? Prečo nemáme viac ľudí v PZ, MP? Všade vo vyspelej civilizácií sa kladie dôraz, aby ak v nejakej krajine žije nadpočetná väčšina, poriadok zriaďujú aj ľudia z menšín. Slovensko, tak tu je to problém a ja osobne neverím, že v našich radoch nie sú mladí ľudia, ktorí by zvládli prácu či už štátneho, alebo mestského policajta. Toľko na úvod vážení a prejdem k alternatívam, ktoré ak by hlavne predstavitelia majority pochopili, by zaistili dlhodobý poriadok a zákonnosť v kritických miestach, no i mimo nich.

Rómska menšina, treba objektívne priznať, že práve v kritických miestach sa nie len zastavil čas, ale aj absentuje zákon. Nezáujem spoločnosti tu má svoj podpis aj keď sa politici tvária, že oni nenesú zodpovednosť. Raz za čas sa tam vyšle policajné komando, ktoré v rámci cvičenia prevráti tieto miesta hore nohami a to, že Rómovia dostanú bitku od mužov zákona, koho to trápi?! Vždy sa nájdu rôzne bla, bla, bla a vec uzavretá. Je toto akože zlepšovanie vzťahov? Toto má byť prostriedok pre osvojenie si zákona? Nie. Pred časom začali vznikať rómske hliadky a tie priniesli aj svoje ovocie, no podľa mňa sme zaspali na vavrínoch a nevykonalo sa nič čo by tieto hliadky povýšilo. V každej kritickej oblasti vyrastá komunitné centrum a tu by som hľadala možné riešenie. Priestor pre vytvorenie samotnej služobne. V rómskych hliadkach nájdeme niekoľko správnych chlapov a bolo chybou, že popri tomto výkone sa nekládol dôraz na doplnenie potrebných vzdelaní, čo by neskôr bolo možné využiť pre prechod do radov jak mestskej, tak štátnej polície. Je každému zrejmé, že tým pádom by boli zamestnanci štátu a nejaké projekty by boli minulosťou. Štátny zamestnanec, štátny plat. Takže miestnosť v centre a štátny zamestnanec by riešilo stav a verím, že by dané bolo prínosom. Nech mi nik netvrdí, že dané je nemožné, len nie je vôľa kompetentných. V týchto lokalitách by jednoducho slúžili Rómovia a v prípade väčšieho incidentu by predseda nebol problém privolať posily aj s majoritných radov. Dôvera Rómov v PZ SR je malá a každý dobre vie ako PZ SR v kritických miestach rieši veci. Prepadovkou v ranných hodinách.
Rómske hliadky sú potrebné pretože tvrdiť, že Rómovia sú bez viny by bolo klamstvom. Pristúpi niekto k takýmto krokom? Chce niekto aby sa zlepšovali vzťahy majorita, minorita, ale i s PZ SR? Pri vyšších právomociach by sa darilo likvidovať úžeru, ktorá je rozsiahla len sa každý tvári, že všetko je o.k. Možnosť slúžiť aj v samotných školách, ktoré sú rizikové, takže určite by to malo osoh.
Rómovia a polícia, tu zlyháva komunikácia. MV SR samotné absentuje a okrem futbalového zápasu neprichádza k aktivitám, ktoré by vzťahy zlepšovali. Prevenčné sedenia s mládežou nie typ zavrieť ich na oddelení a tu sa budete fackovať. Sedenia s ľuďmi z kritických miest a vytvárať spoločne poriadok a dbať o spolužitie Rómovia verzus majorita. Vystavať ploty? Tie sa dajú kedykoľvek preliezť, ale vybudovať rovnoprávnosť a tým zaistiť zákonnosť na oboch stranách je niečo čo ploty nenahradí. Prečo nerobiť veci lepšie ak proste sú možnosti? Úrad splnomocnenca hľadá cestu v hliadkach, ale čo ďalej? Čo bude po vyčerpaní peňazí z projektov? Opätovne sa nedokážeme poučiť s chýb a opätovne sa to otočí proti nám a s tým ja osobne nesúhlasím. Uvidíme s čím príde pán Ravasz, či dokáže chápať, že projekt je len polovičné riešenie a tým budúcnosť nejasná. Vzťahy sa musia zlepšiť a zákon rešpektovať a preto treba hľadať cesty priame. Štát sa nesmie zbaviť zodpovednosti, a dať priestor ľuďom z našich radov by mal mať ako prioritu.

Čo dodať na záver. Efektívne vynaložiť finančné prostriedky určené pre vyššie uvedenú oblasť. Vyškoliť ľudí z našich radov počas tzv. projektu rómske hliadky pričom títo absolventi prejdú neskôr pod samotný štát čím financovanie je priamo štátom a tým nehrozí zánik. V komunitnom centre zaistiť, vytvoriť miestnosť pre výkon služby a následne rozvíjať aktivity pre zlepšenie vzťahov cestou prevenčných sedení. Pán Pollák tu jednoducho vec nedotiahol do konca a to i jeho predchodcovia. Kamerové záznamy, videozáznam sa dá kedykoľvek stratiť, vymazať, ale priama prítomnosť našich pri zásahoch polície a v radoch polície zaistí, že zákonnosť bude dodržaná. Na Slovensku žijeme stáročia, veľa z nás platí dane, rešpektuje zákony tak prečo nehľadať cesty a nedostať podporu od majority. Nie, neviním našich doterajších splnomocnencov v plnom rozsahu, pretože kto vie pokiaľ dostali priestor v týchto veciach a čo im bolo dovolené.

Evina Heráková

Komentáre

 1. Veĺmi dobre napísaný blog.Mám iba jednu otázku: Píšete,že prítomnosť naších pri policajných zákrokoch zaistí,že bude zákonnosť dodržaná?Môžete doložiť,kedy sa tak stalo,že iba prítomnosť našich zabránila bezpráviu,alebo je to iba dohad?

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Mala som možnosť raz vidieť dve hliadky mestskej polície. V jednej s hliadok bol Róm. Pokiaľ prvá hliadka mala vo veci jasno v hliadke kde bol práve Róm až tak jasno nebolo a nakoniec sa aj pravda ukázala. Išlo o incident na námestí kde majoritný chalan osočil rómsku dievčinu. Chlapec dievčaťa sa ozval. Prišli urážky s oboch strán a tým privolaná mestská polícia. Na šťastie všetko dobre dopadlo a napomenutie a poriadkovu pokutu dostal práve chalan s majoritných radov. Určite by sa našlo viac prípadov a preto pán Ferenc vidím v danom možnosť ako zabrániť jednotlivcom z radov polície stavať sa nad zákon. Ak má Róm dodržiavať zákony mali by aj tí ktorí ich aplikujú v praxi resp. sú priamo viazaný na základe výkonu služby.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Len aby som v tom mal jasno:obidve hliadky zasahovali súčasne?So všetkým sa dá súhlasiť a tak by to malo byť.Vy však staviate Rómov do polohy strážcov dodržiavania zákonnosti pri gadžovi.Myslíte si,že v prípade výkonnej činnosti dvoch policajtov Rómov ,pri riešeni priestupku Rómov by sa strikne dodržiaval zákon?

   Odstrániť
 3. Správne obe prišli za sebou na miesto incidentu. Správna pripomienka a priznám určite by mohlo prísť k prižmúreniu oka aj Róm je len človek a zlyhanie ľudského faktoru sa vylúčiť nedá. Taktiež by mohlo prísť k rovnakému stavu ako pri dvoch majoritných policajtoch a slepota pán Ferenc dokonalosť nám predsa len chýba aj mne samotnej. Tak ale opätovne sú nadriadený a možnosť podať sťažnosť, žiadosť ak by potencionálny subjekt mal podozrenie a dôkaz že dvaja rómsky policajti jednali na základe predsudkov alebo nenávisti.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Tento komentár bol odstránený autorom.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. V radoch polície by malo pracovať cca 10% Rómov.No myslím si,že by sa tam nemali dostať spôsobom,aký navrhujete.Stádovitosť je najväčšia brzda v napredovaní Rómov.Nemôžeme organizovať Rómov‚poďte na školenie budete robiť policajtov.‘‘Poznám troch policajtov a jednu policajtku,ktorí pracujú v PZ v našom regióne.Dostali sa tam preto ,lebo chceli,pracovali na sebe a splnili podmienky pre prijatie.Individuálne a nezávisle na sebe.Toto je normálna cesta.Pracujú v služobni s ostatnými kolegami z majority a pôsobia v teréne obývanom Rómami aj majoritou.Vy chcete usadiť rómskych policajtov do komunitného centra v strede osady a majú strážiť Rómov.Naozaj to myslíte vážne?

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Stádovitosť, stráženie hm vytvoril si obraz poľnohospodárstva. Sám dobre viete že s potencionálnych uchádzačov by nie každý splnil kritériá tým stádovitosť nehrozí. Strážiť, pokiaľ majoritná polícia stráži majoritných občanov nakoľko podľa zákona je nato určená nieje dôvod sa takto nato pozrieť aj pri Rómoch a policajtov z radov Rómov. Rómovia okrem povinností majú aj práva a tým ak máme xxx prípadov kedy práva boli porušené práve majoritnou políciou prečo nemať v týchto kritických miestach policajtov z radov Rómov? Nesedeli by len v centre a vykonávali úkony v týchto miestach ale to všetko som uviedla vyššie. Tu netreba miešať hrušky s jablkami a vkladať zložitosť. Rešpektujem pán Ferenc a nemám problém chápať vaše obavy ale môj pohľad je už taký.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Ja nemám žiadne obavy a nehovorím,že v radoch PZ nemajú byť Rómovia.Naopak píšem,že by ich tam malo byť minimálne 10%.Z polície odchádza ročne cca 500 policajtov.Požiadavka na uchádzača o prácu v PZ je maturita a dobrá fyzická kondícia.Prijatý uchádzač potom musí absolvovať SOŠ v Pezinku.Taká je realita.Poďme teraz po tých kritických miestach a hľadajme vhodných adeptov.Majme v PZ Rómov,aby kontrolovali prácu majority a poukazovali na pochybenia .No musia to byť vyškolení ,kompetentne zdatní toto vyargumentovať.No musíme byť pripravení,že to bude platiť aj opačne.Preto hovorím,že do PZ sa majú hlásiť Rómovia na základe záujmu o túto prácu,spĺňajúci podmienky.Takí nech trebárs sedia v komunitných centrách a nie tie náhražky,o ktorých hovoríte vy.A aby ste pochopila čo som myslel pod ‚‚stádovitosťou‘‘by ste musela pobudnúť istý čas na východe a pozorovala život a správanie Rómov z osád.

  OdpovedaťOdstrániť
 8. S tým plne súhlasím, na základe záujmu nie vidím istý plat, žiadna manuálna práca hop a idem tam. Tiež súhlas že kritické miesta to nieje len tak zvládnuť a odhadnúť mentalitu, spôsoby na všetko je bič ako sa hovorí resp. trpezlivosť ruže prináša.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Pani Heráková. Ešte som nepočul, aby bol zo štúdia vyhodený študent, ktorý študoval s dobrými výsledkami bez morálnych problémov. A je jedno, či to bol Róm, alebo biely. Ani tí Kotlebovci nezasiahnu vo vlaku proti slušne sediacej rómskej rodinke. Tak ako môžu byť rómovia na koncertných pódiách, tak môžu byť aj v radoch polície, či v armáde, alebo sudcami. Čítajte pozorne p. Ferenca. Plne s ním súhlasím........

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…