Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Sondra Celli kráľovná lesku a rómskych šiat

Sondra Celli 
Lesk a trblietky znamenali pre Rómov znak prepychu. Samozrejme nesmieme zabudnúť na zlato a drahé šaty, no a o šatách bude aj reč v následujúcom mojom článku. Už dlhšie sledujem televízny dokumentárny seriál televízie TLC My big fat american gypsy wedding - Moja tučná americká cigánska svadba.  Vďaka tomuto seriálu som mala možnosť spoznať zvyky Rómov a zistila som, že zvyky Rómov na Slovensku, už vlastne ani nie sú zvykmi, ale len nejaké asimilované tradície, a to nie som Rómka. Zobrala som si za manžela Róma, ktorý sa ma na začiatku nášho manželstva snažil poučiť o rómskych zvykoch. Žijem s ním už 11 rokov a zatiaľ som zistila len jeden zvyk, že Rómovia majú radi zlato, lesk, dráhe šaty a hoci nebudú mať ani na chleba, budú (barikane) "na veľko"...

Keď chce byť cigán (báro) "veľký pán", Rómovia ma určite pochopia čo tým myslím, tak aj ako báro (veľký pán) musí vedieť žiť, a poviem vám, že niektoré rodiny amerických cigánov tak aj žijú. Svadby, bály, či oslavy narodenín sú takou veľkou udalosťou rodiny a to až takou, že o tom vie široké okolie. No ak sa jedná o svadbu dievčaťa, či oslavu 16. narodenín dievčaťa, tak sa na prepychu vôbec nešetrí a to všetko je puncované silným tradičným prostredím tej či onej kasty amerických Rómov. V Amerike žijú kasty Rómov nazývaných Romičani, ktorí sú pôvodom z Anglicka, vyznačujú sa silným tradičným rodinným zázemím a tradíciou Romičanov. Medzi nich sa ťažko dostane iný Róm z inej kasty, nie to ešte gádžo... Potom sú tu aj iné kasty Gréckych, Rumunských, či iných Rómov a všetci poznajú jedno meno, meno, ktoré má pre všetkých tak silný význam, že by tento význam mohol závidieť nejeden samozvaný rómsky kráľ, je ním Sondra Celli.

Sondra Celli, rómska navrhárka a krajčírka šiat študovala v New Yorku, v rámci medzinárodného programu pre návrhárov získavala skúsenosti vo Francúzku, v Dánsku, v Anglicku, v Taliansku, vo Švédsku a vo Švajčiarsku. Získala niekoľko ocenení ako Harpers Bazaar, New York Magazine a Vogue. To by boli také malinké základné informácie o tejto dáme lesku a šiat...

Prečo píšem o lesku? Pretože Sondra Celli pracuje z trblietavými kamienkami. Na jedny šaty ich minie min. 5 tisíc kusov a to hovoríme o jednoduchých šatách z jej tvorby. Je to mravenčia práca, no so svojím tímom dokáže ušiť dych vyrážajúce šaty. Sondra sa prakticky celý svoj život pohybuje v rómskej kultúre a hoci nie je Rómka, teší sa vážnosti v rómskej komunite. Americká rómska komunita je komunita, ktorá sa riadi silnými tradíciami, do ktorých ťažko prenikne okolitý svet. V tejto komunite je dievča súce na vydaj už v 16. rokoch, no sú aj prípady kedy 14. ročné dievča utečie z domu za svojím vyvoleným. No nech je to už ako chce, keď sa už rodina rozhodne urobiť dievčaťu svadbu, či oslavu jej narodenín, Sondra Celli je tá, ktorá dievčaťu od návrhu jej vysnívaných šiat pripraví všetko až po doplnky.  Pre jedno rómske dievča až po jej doplnky použila 43 tisíc kusov Svarovského kryštálov.

Drahé a bohato vyzdobené spoločenské šaty pre ženy, dievčatá, ale aj pánske obleky zo Sondry Celli urobili uznávanú navrhárku rómskej komunity. Rómske dievčatá kvôli vysnívaným šatám neraz prejdu aj 2 tisíc kilometrov do Bostonu naprieč Amerikou, aby si splnili svoje sny a oslnili svojimi šatami svoje okolie...

Nikdy som nepocítila rómske tradície na vlastnej koži, môj muž je síce Róm, je rómsky bloger, vďaka nemu som spoznala aj mnoho Rómov, ale bez urážky od tradícií, o ktorých všetci hovoria majú asi tak ďaleko ako ja, že sa stanem Rómkou, mám muža Róma, no stále som gádži, nenarodila som sa ako Rómka, môžem Rómov pochopiť, no Rómka nie som... Slovenskí Rómovia za svoju tradíciu považujú pohostinnosť, tú viem dať aj ja, aj moja mama a sme gádže, ďalej svoju hudbu, to je už o kultúre ale budiš, no všetko ostatné čo považujú za akože svoje tradície sú len už asimilované zvyky, ako sú Vianoce, Veľká noc, pohreb, či svadba...

Škoda, že sa Rómovia na Slovensku, ale nie len na Slovensku, prakticky v celej Európe až na Rumunsko a celý Balkán dokázali tak zriecť svojich tradícií, možno by sme boli svedkami výtvorov Sondry Celli aj tu u nás... A kto vie? Možno po mojom článku sa aj tu nájde rómska rodina, ktorá bude chcieť šaty od Sondry Celli :) a tak teda uvádzam aj nejaké kontakty... :)

Sondra Celli Designs
144 Moody Street, Building #24
Waltham, MA 02453
Phone: 781.647-0589
Email: Sondra@sondracelli.com
www.sondrasondracelli.com


Iveta Kmeťová 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…