Preskočiť na hlavný obsah

Baro frajeris Bertík Girga a "svetový Róm" Honza Johny Čonka... Veľký rešpekt!

Bertík Girga človek s veľkým srdcom 

Dnes som plný hlbokých citov, smútku, ale aj dojatia asi ako každý kto sledoval cez sociálnu sieť priamy prenos rómskeho serveru Romea.cz z pietneho zhromaždenia zo Žatca v Českej republike. Pietne zhromaždenie sa konalo kvôli doposiaľ nevyjasnenému úmrtiu Mirka Demetera, ktorého ubili v Žateckej pizzerii. Na iných portáloch si budete môcť prečítať aj prejavy niektorých prítomných rómskych politikov, či aktivistov.
Ja v mojom blogu chcem písať o niečo inom. O kuse silného človečenstva dvoch ľudí, pred ktorými sa skláňam.

Honza Johny Čonka " svetový Róm" 

Som obyčajný človek, Róm a bloger, poznáte ma cez moje články, som človek, ktorý vie byť ako oheň aj voda zároveň, no vždy sa snažím byť človekom. Honza Johny Čonka, človek, ktorého poznám len cez sociálnu sieť a s ktorým som mal aj zopár nepríjemných vymenených názorov a musím čestne napísať, že sme sa aj pekne cez sociálnu sieť "pokúsali", teda skôr ja som "kúsal", pretože ako som napísal, som oheň aj voda zároveň. No to čo dnes dokázal pán Čonka, to čo som sledoval, ako zvládol celú organizáciu pietneho zhromaždenia, no hlavne tú časť, keď pietne zhromaždenie skončilo a vyvrcholilo to so stretnutím našich Rómov s českými nacionalistami pred pizzeriou kde zomrel Mirko Demeter, ma zrazilo na kolená. Baro Róm, a znovu napíšem Baro Róm. Ukľudniť situáciu pred pizzeriou, kde sme všetci boli svedkami, kedy sa medzi Rómov a neonacistov postavili ťažkoodenci z polície, si naozaj vyžadovalo kus človečenstva a odvahy. Zapôsobilo na mňa, ako pán Čonka rómskym jazykom Rómov ukľudňoval aby išli domov, pretože situácia začala byť neprehľadná, doslova povedal, Romale zapáľte sviečku a choďte domov, na čo polícia reagovala tým, že sa zo začiatku snažila zapaľovaniu sviečok pred pizzeriou zabrániť.  No do toho prišiel Baro frajeris Bertík Girga, ktorý povedal "ja som občan tejto republiky a mne nikto nebude zakazovať páliť sviečky" a prešiel cez policajtov a sviečku za zomrelého Mirka Demetera zapálil. To čo urobil tento človek ma dojalo a dotklo sa hlboko môjho srdca. Zároveň dodal silu aj ostatným romákom a všetci začali postupne zapaľovať sviečky a rozchádzali sa v pokoji domov. Veľký obdiv, úcta pred pánmi ako je pán Čonka a Bertík Girga.
Ešte sa musím vyjadriť k jednej záležitosti, z ktorej som ostal zaskočený. Okrem toho, že na pietnom zhromaždení vystúpila starostka Žatce Mgr. Zdeňka Hamousová a už aj tak emotívne naladenému davu ľudí povedala, že Mirko Demeter zomrel bez zavinenia inej osoby, na čo ju dav vypískal, ma udivilo prečo nebolo uložené, alebo doporučené podnikateľovi a majiteľovi pizzerie kde Mirko Demeter zomrel, aby aspoň dnešný deň aj z bezpečnostných dôvodov zavrel svoju pizzeriu. To sa nestalo, a tu musím napísať, pocítil som tú silnú aroganciu voči českému Rómstvu. Predsa vedela, že do Žatce prídu Rómovia uctiť si pamiatku a musela aj rátať s tým, že po skončení pietneho zhromaždenia sa Rómovia vyberú smerom ku pizzerii, kde zomrel Miroslav.
A teraz ten obraz... Medzi tým kým skončilo pietne zhromaždenie na námestí v Žatci sa pred pizzeriou postavili neonacisti a v pizzerii gádže žrali, pili a smiali sa ľudom, ktorí zapaľovali sviečky za zomrelého Mirka Demetera pred pizzeriou... Ako prepáčte, ale už väčšiu aroganciu voči ľudskému smútku si neviem ani predstaviť... Ostalo mi z toho smutno a zabolelo ma u srdca. Bertík tam kričí tu zomrel chlapec, dav kričí, policajti z "gumipoškami" a v pizzerii sa žralo a pilo...
Neviem ako celú túto situáciu opísať a ako ju ako človek a Róm mám stráviť, ale chcem napísať, narodil som sa ako Róm, žijem ako Róm, zomriem ako Róm a je mi ľúto, že som svedkom toho, že naši ľudia sa musia v zemi, v ktorej sa narodili cítiť ako cudzinci, či je to v Čechách, na Slovensku, ale aj v iných krajinách tohoto sveta.


Rasizmus a neznášanlivosť, či je na tej, alebo onej strane, je to najhoršie čo človeka od nepamäti sprevádza. No dokázať byť človekom, robiť ľudské činy bolo vždy správne, pretože je to ľudské, a takýmto činom ma dnes ohromili Bertík Girga a Honza Johny Čonka. Neviem rómsky, nemal som to šťastie sa rómsky naučiť, ale za pomoci môjho kamaráta Štefana Vám jazykom našich rodičov, prarodičov píšem...


Mangaf le suntnone Devles so hino pro čieri vaš tumare čhave kaj te dživen pro them so pes namušinena te marel predal koter phuv kaj te predživen...
Prosím Boha, ktorý je na nebi za Vaše deti, aby žili na mieste kde sa nebudú musieť biť pre kúsok zeme, aby prežili...Jozef Kmeťo

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Slovenskom sa rozhoreli protesty proti fašizmu a média mlčia

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Doposiaľ najväčší protest proti fašizmu sa vo štvrtok popoludní uskutočnil v Košiciach.
Najviac však o protestoch informujú rómske portáli na sociálnej sieti, naše média ako televízia Joj, Markíza a ďalšie média viac menej mlčia. Je veľmi smutné, že dokážu  Slovenské média v rýchlosti 10-1 priniesť negatívne spravy o Rómoch, ale to že ľudia a hlavne Rómovia povstali proti rasizmu neinformujú vôbec, alebo len okrajovo... 
Sú to spojené nádoby, všetko ako konáme v našej spoločnosti ma vplyv na nás všetkých... To že, fašistická strana ĽSNS Mariána Kotlebu sa teší výborným predvolebným preferenciám, môže nečinnosť politikov, súdov, prokuratúry, ktorí nechali fašizmu narásť do obludných rozmerov a ten sa môže nakoniec stať aj pre benevolentných sudcov a politikov osudným. Netreba totiž zabudnúť, že podobne začínal aj Hitler....  
Posledný protest bol  Piatok vo Fiľakove, kde ľudia kričali aby Kotelba a Mazurek išiel domov... "…