Preskočiť na hlavný obsah

Je v našich krajinách bezpečne? Rómovia v Čechách nechápu čo sa stalo... Po bitke zomrel iba 27 ročný Róm

Nevysvetliteľná smrť Mirka  


Posledné udalosti v ČR vyvolali veľa otázok? Je rasizmus, násilie v krajinách EÚ skutočne na vzostupe? Na Slovensku máme Kotlebovcov a iné polovojenské jednotky "Bieleho odboru", práve ich prívrženci sa v lesoch na Slovensku stretávajú a učia sa bojovému umeniu, aby ho mohli použiť pre ich cielené konečné riešenie, o ktorom každý v tichosti hovorí, hlavne teda prívrženci odkazu fašizmu na Slovensku, nebojme sa to napísať. Rahowa je konečné riešenie v rasovej svätej vojny... Minulú sobotu Marián Kotleba verejne na koncerte neonacistov v Nitre vyhlásil : „Chceme, aby Slovensko bolo biele“.  To čo sa stalo 18.10.2016 krátko po 19. hodine večer v Žatci v Čechách, vyvolalo obrovskú emóciu u rómskeho obyvateľstva. Podľa výpovedí svedkov, ktoré oslovil server Romea.cz, mal mladý Róm prísť do pizzerie a mal sa správať veľmi čudne a neštandardne. Podľa niektorých zdrojov mal byť aj agresívny. Údajne mal prísť k jednému zo stolov, kde sedelo niekoľko dievčat a tie mal obťažovať. Podľa jednej verzie mal jeden z hostí mladého Róma kopnúť do krku. Potom na neho mali zaútočiť asi 4 ďalší hostia. Špekuluje sa o tom, že všetci robia bojové umenia. Podľa ďalších informácií mala na miesto potom prísť mestská polícia, ktorá mala mladíka tiež zbiť, následne mal mladík skolabovať. No podľa vysielania rómskeho internetového rádia Krumlov, mladíka následne mali napadnúť aj privolaní mestskí policajti, následkom nevysvetliteľnej bitky mladý chlapec zomrel. Zanechal po sebe dve deti, nedávno sa vrátil z Anglicka, mal iba 27 rokov. Úrady v Čechách sú skeptické na slová, na verejnosť sa dostala najčerstvejšia správa "Podľa prvotných výsledkov súdnej pitvy nebolo zistené cudzie zavinenie pri smrti mladého Roma v Žatci"...

Stanislava Ondava vo svojom článku napísala
"Píšete o tom, že to bol feťák, že to nebol svätec a pod. Dobre, ja som ho osobne nepoznala, vy možno áno, ale z princípu to, že niekto nie je svätec alebo, že je drogovo závislý, predsa neznamená, že je v poriadku, že zomrie za takýchto okolností. Boh nedal človeku právo určovať kto je hoden života a kto života hoden nie je. Žiadny človek toto právo nemá. Alebo sa snáď mýlim? Nalejme si čistého vína a povedzme si na rovinu, že keby v tej reštaurácii zomrel biely 27-ročný mladý muž, tak nikoho ani nenapadne povedať "ale to bol feťák" a tým vlastne ospravedlňovať to, čo sa stalo. A prečo? Pretože to bol Róm?
Prestáva ma baviť, že hodnota ľudského života v našej republike (áno píšem "našej" pretože som česká Rómka, nie som ukrajinská Rómka, ani švédska Rómka, ale som česká Rómka a platím dane v tejto krajine a žijem v tejto krajine a mám volebné právo v tejto krajine) začala deliť na hodnotu života rómskeho a nerómskeho.U Roma sa rieši, či chodil do práce, či nie je drogovo závislý, či náhodou nebral sociálne dávky a pod. U Nerómov sa toto nerieši.
Podľa môjho názoru je hodnota ľudského života len jedna. Čo nie je moje, mi nepatrí a nemôžem o tom rozhodovať a ani policajtom ani tým "kickboxerům" z reštaurácie život toho chlapca nepatril. Žiadny človek nemôže vlastniť život iného človeka. A je úplne jedno, či bol drogovo závislý alebo či chodil do práce. Toho chlapca niekto pripravil o život, alebo mu pomohol k tomu, aby o život prišiel. A ten, kto toto spôsobil, by mal niesť zodpovednosť a nemalo by hrať úlohu to, či je vinník niečí kamarát, alebo príslušník nejakej zložky.
Prestávam sa v našej krajine cítiť bezpečne"....

Bezpečne sa prestávajú Rómovia cítiť nie len v Čechách, ale aj na Slovensku a v krajinách ako je Balkán, Srbsko, Ruská federácia a na Ukrajine. Ak my Rómovia viac nezačneme upozorňovať na fakt rasizmu, ak nebudeme držať pri sebe, nedokážeme spolu spolupracovať, príde deň kedy sa môže zopakovať novodobý holokaust. Ak si myslíte, že v 21. storočí to nie je možné, mýlite sa. Veď sa pozrite okolo seba čo sa deje... 

Záznam, na ktorom je vidieť ako sa snažia mladého Róma oživiť, ale aj stále ešte zasahujúcich mestských policajtov

  Výpoveď otca

PS: Moje poďakovanie patrí rómskemu radiu Krumlov, ktoré ako jediné rómske rádio, urobilo pietnú spomenku a prispôsobilo svoje vysielanie k tejto tragédii

Jozef Kmeťo
Zdroj Romea cz a rómske internetové rádio Krumlov

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Slovenskom sa rozhoreli protesty proti fašizmu a média mlčia

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Doposiaľ najväčší protest proti fašizmu sa vo štvrtok popoludní uskutočnil v Košiciach.
Najviac však o protestoch informujú rómske portáli na sociálnej sieti, naše média ako televízia Joj, Markíza a ďalšie média viac menej mlčia. Je veľmi smutné, že dokážu  Slovenské média v rýchlosti 10-1 priniesť negatívne spravy o Rómoch, ale to že ľudia a hlavne Rómovia povstali proti rasizmu neinformujú vôbec, alebo len okrajovo... 
Sú to spojené nádoby, všetko ako konáme v našej spoločnosti ma vplyv na nás všetkých... To že, fašistická strana ĽSNS Mariána Kotlebu sa teší výborným predvolebným preferenciám, môže nečinnosť politikov, súdov, prokuratúry, ktorí nechali fašizmu narásť do obludných rozmerov a ten sa môže nakoniec stať aj pre benevolentných sudcov a politikov osudným. Netreba totiž zabudnúť, že podobne začínal aj Hitler....  
Posledný protest bol  Piatok vo Fiľakove, kde ľudia kričali aby Kotelba a Mazurek išiel domov... "…