Odmena za nákup na ZľavaDňa

utorok 25. októbra 2016

Na sociálnej sieti koluje video, ktoré si Rómovia v Čechách zle vysvetľujú a myslia si, že ich nabáda k násiliu... Nie je to pravda!!!

Stop násiliu, všetci sme ľudia !!!! 

Milí Rómovia, rád by som Vás upozornil na skutočnosti videa, ktoré koluje sociálnou sieťou. Mnohí z Vás aj zdieľali toto video. Mnohí si to vysvetľovali tak, že toto video je na podporu Rómov v Čechách, aby sa nebáli a podobne. Výpoveď podľa amatérskych jazykovedcov by mala byť podporou pre Rómov, ale zároveň výzvou k radikalizácii. Mnoho Rómov sa toho chytilo a začalo sa toto video šíriť sociálnou sieťou. Český Rómovia ho začali spájať so štvrtkovým pietnym protestom, ktorý má byť v Žadci. Obsah videa nemá v skutočnosti nič spoločné so smrťou Miroslava Demetera, ktorý zomrel za podivuhodných okolností.

Výpoveď videa je doslovná: 

"Odkaz od Kristiána pre Laca a Fera ide o konflikt medzi dvoma rodinami, kde jedna z rodín napadla tú druhú a vo videu ide priam o vyhrážky Kristiána voči Lacovi a Ferovi za to, že mu znepríjemňujú život za pomoci gádžov ktorých si privolali. V posteli ste nás napadli a nebolo Vám ľúto dievčatka, ktoré bolo skrvavené. Vás ovládli diabli, ste posadnutí diablami, aj sa tak chováte ako diabli, naša krv na Vás, tak ako ste skrvavili nás tak bude tiecť krv z Vás. Rado mám k tebe prosbu, Ty si šiel povedať Lacovi a Ferovi, že oni sú šéfovia? Prepáč, ty nepamätáš čo urobili tvojmu bratovi, tebe to nie je ľúto, prepáč ale musel som ti to povedať. Kevin brat môj, ty čo žiješ v Maďarsku aj tebe chcem povedať, daj pozor na syna Kevina, Fero a Laco ti chcú ho zabiť, chcú tvoje nešťastie, aby si plakal. Jeko chcem k tebe prehovoriť, urobím to, že budeš plakať aj za pomoci týchto gadžov.
Zakuklení muž hovor v nemeckom jazyku, sme zabijácka skupina akú ste ešte nevideli, vyhlásime Vám vojnu."

Tu je preklad, ale nie kompletný, keďže niektorým slovám som nerozumel, ale podstata tam je, že nikde sa nespomínajú československí Rómovia, či smrť Miroslava Demetera. Obsah je celkom iný a touto cestou prosím a vyzývam všetkých, ktorí toto video zdieľali a komentovali, aby ho stiahli, či vymazali. Toto video vnáša ešte väčšie napätie a nenávisť medzi majoritou a Rómami.
Video nie je nijakou morálnou podporou od Olašských Rómov!!!

Násilie plodí iba násilie, nenávisť iba nenávisť a takto by sa  dalo pokračovať. Viem že mnoho romov je od smrti Miroslava emociálne rozrušená ale malo by sa aj troška viac rozmiešať keď už bojova, tak vziať do rúk právne nástroje a nie silu.

Preklad na ktorom som pracoval sme sa z obsahom zhodli aj s odborníkmi rómskeho jazyka ktorí nechcú byť menovaný...


Štefan Dreveňak


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...