Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Lekár z FNsP v Banskej Bystrici neodborne viedol pôrod, mladá mamička bojuje s infekciou krvi a s vysokými teplotami...

Zdravý chlapec Marcelko 
Mladé 17 ročné rómske dievča Romana bojuje po pôrode s infekciou krvi a vysokými teplotami, zanedbali lekári na pôrodníckom oddelení primára Doc. Mudr. Tibora Bielika Phd. pôrod?! Na to už odpovie Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Náš blog Redakcia 1 kontaktovala mama Romany Iveta, aby nám povedala čo sa stalo. 
23.10.2016 v nedeľu Romanke odtiekla plodová voda a dostala pôrodné kontrakcie, preto bola prevezená do nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, kde bola prijatá na gynekologicko-pôrodnické oddelenie, kde je primárom Doc. Mudr. Tibora Bielika. Phd.  Celé dva dni mala Romana silné pôrodné bolesti. Dostala infúzie, ktoré mali tieto bolesti zmierniť, ako aj utišujúci liek, po ktorom Romana aj na chvíľku zaspala. Ako nám povedala mama Iveta "volala som jednému známemu lekárovi u ktorého som rodila staršiu dcéru, aby zavolala do nemocnice a aby Romanke dali niečo proti bolestiam..."  
25.10.2016 v utorok o 11. hod. dopoludnia Romana začala rodiť. Pri pôrode spočiatku bola iba pôrodná asistentka, ktorá volala na službukonajúceho lekára až po tom, čo už v rukách držala hlavičku dieťaťa. Mudr. Kurasov, mladý lekár po chvíli začal volať na primára pôrodného oddelenia, pretože zrejme nastali komplikácie, s ktorými si nevedel rady. Primár Doc. Mudr. Bielik. Phd. pribehol a podľa slov mamy Romany vynadal lekárovi "že keby tam nebol, ako by si poradil?" Okolo 16:00 hod. Romana porodila zdravého syna Marcelka, dieťatko malo 4 kg a 58 cm, teda taký malý "valibuk". 
Romana pri pôrode stratila veľa krvi, pôrod bol pre 17 ročné dievča namáhavý a vyčerpávajúci, prečo nebol použitý iný spôsob pôrodu, lekári predsa museli na ultrazvuku vidieť že ide o dosť veľké dieťatko a pre útle 17 ročné dievča môže byť pôrod namáhavý, napríklad cisársky rez , na to by už mal dať odpoveď Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Po samotnom pôrode podľa slov mamy Ivety, primár Bielik poveril mladého lekára Mudr. Kurasova aby pôrod dokončil, pacientku vyčistil a zašil... Napriek tomu, že Romana sa po pôrode cítila veľmi slabá a dvakrát im na oddelení aj odpadla, jej stav lekári pripisovali k tomu, že mala ťažký pôrod a stratila veľa krvi, ju 29. 10.2016 v sobotu pustili domov. 

Romana vytlačila doma do záchodovej misy, kus zrejme placenty... 
Doma Romana dostala štyridsiatky teploty, utorok 1.11.2016 išla na WC a do záchodovej misy vytlačila zostávajúci kus, zrejme placenty... S teplotami bola prevezená opäť do nemocine F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici, kde si ju okamžite nechali so zaujímavými závermi ako aj slovami službukonajúceho lekára Mudr. Počarovského. Romana dostala silnú infekciu krvi, bola jej nasadená transfúzia krvi, ktorá však kvôli pretrvávajúcim vysokým teplotám bola prerušená. Mudr. Počarovský pri príjmaní Romany na gynekologicko-pôrodnické oddelenie Romane povedal, že infekciu krvi dostala preto, lebo nedodržala osobnú hygienu, a "štichy" sa jej potrhali preto, lebo údajne chcela pohlavný styk, čo samozrejme nebola pravda. Matka Romany začala voči takémuto jednaniu protestovať, lekár nezabudol ešte dodať, že nie "keď ju teraz prijmeme tak o dva dni utečie domov..."  O tento prípad sa už začali zaujímať aj iné média a tak záver je už len na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou kam sa chcú rodičia mladej mamičky Romany obrátiť. 


Jozef Kmeťo

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Opatrovateľka, či parazit?

V takmer každej rodine to príde, nastane dilema, čo so svojimi zostarnutými rodičmi, ktorí sa už sotva vládzu o seba postarať. A stalo sa to aj mne. Som najmladšia, slobodná, tak akosi automaticky táto povinnosť postarať sa o svojich rodičov pripadla mne. Teda vlastne iba o mamu, lebo otec zomrel pred takmer desiatimi rokmi. Odvtedy som sa vlastne snažila všemožne nejako to vykryť, len aby som nemusela ostať doma z práce. 
Každý deň som dochádzala do práce 45km, čo znamenalo byť z domu celý deň, no bola som rada, že vôbec nejakú prácu mám a hlavne mi tolerovali to, že keď náhodou bolo mame zle, to znamená, že som v noci musela volať záchranku a keď ju nevzali do nemocnice, musela som ostať pri nej a v práci som si musela vziať voľno. Neskôr cez deň mi s mamou pomáhala sestra, bola aspoň pri nej a ja som mohla ako – tak pokojne byť v práci, aj keď som niekedy prebdela celú noc, keď sa mama necítila dobre. Zo stresov som bola aj ja často chorá, minimálne dvakrát do roka ma trápil zápal…

Rasistická teória, ktorou sa riadi Mazurek, Kotleba a celá ĽSNS

Po tom čo som si vypočul debatu Mazureka a ďalších v relácii Politicky nekorektne s Milanom Mazurekom a Tomášom Jancom (Kulturblog - 20. 12. 2019). Kde Mazurek vysvetľuje rasovú teóriu, vysvetľuje ako sa ľudia navzájom od seba odlišujú na základe rasy. Akú telesnú konštrukciu má napr. biely človek od černocha alebo iného príslušníka etnika, alebo stavbu lebky, alebo dokonca veľkosť mozgu, som si uvedomil, že títo ľudia sú viac nebezpeční ako si vôbec myslíme a zároveň som začal uvažovať, akú hodnotu mám ako človek v našej spoločnosti, som menejcenný pretože som príslušníkom iného etnika s inou stavbou tela, farby pokožky, hnedých očí a čiernych vlasov? Rasizmus vysvetlený v priamom prenose!!! 

Človek sa delí na rasy a to som nikdy ani nepopieral. Delíme sa nielen podľa farby pokožky, ale aj fyzicky, mentálne, kultúrne a samozrejme k nášmu vývoju prispieva aj prostredie, v ktorom žijeme. 

Biologické atribúty – rasy ľudí sa delia podľa biologických znakov ako tvar lebky, rast vlasov, farb…