Preskočiť na hlavný obsah

Rómovia, ktorí parazitujú na vlastných... áno, je toto je realita v našich radoch...


Dni bežia ako voda a ak je človek dostatočne vyťažený nemá čas kontrolovať či je deň, alebo noc. Pridám nejaký ten blog cestou Redakcie 1. a už teraz viem, že nie každému sa budú dané vety páčiť. Skúsenosť, ktorú mi nahral život sám hovorí o tom, že samotní jedinci z našich radov parazitujú na slabších z našich radov. Nie, neuvediem mená, osadu. Vec sa podarilo riešiť a týmto to považujem za uzavreté. 
Základná otázka: Od majority vyžadujeme úctu a rešpekt, práva, no pokiaľ toto nie je medzi nami, rómskou menšinou ako to u majority docieliť? Prejdem k blogu samotnému a priznám, dosť ma to zamrzelo a dlho som premýšľala prečo. Pred časom ma oslovila spoločnosť s ponukou na prácu v možnosti zamestnať viac ľudí. Samozrejme, že ma to potešilo a nakoľko mám iný okruh záujmov dané som posunula ďalej. Jednoduchá ponuka. Demolácie, čistenie pracoviska. Žiadna živnosť nebola potrebná a hodinový zárobok za tieto práce štyri eurá na hodinu. 
Žiadne vzdelanie nebolo potrebné a ak si zoberieme, že niektoré pracovné agentúry dávajú 2,50 Eur na hodinu ide o prijateľnú mzdu. Zákazka bola na svete a niekoľko Rómov získalo prácu, cca. 35 až 50. Oslovila som jedného známeho a tým sa mohol konať nábor. Vyriešil sa autobus a zašlo sa pre pracovníkov. Rómovia z osady, kritických oblastí, do práce nastúpili no po týždni z počtu 35 ostalo len sedem z celého počtu. Nie kvôli firme pre ktorú prácu vykonávali, ale kvôli jedincom z vlastných radov, ktorí im upravili mzdu a to 2 eurá na hodinu. Rómovia, ktorí parazitujú na vlastných, áno, je to realita v našich radoch. Dokážem plne pochopiť, ak si živnostník hľadá zamestnancov alebo ak si niekto vytvorí partiu a nejaký ten cent má z každého zamestnanca, predsa len si dané riadi tak, že ide o zaslúženú odmenu. Ale skrátiť mzdu na polovicu?! Smutné, ale život v kritických miestach je fakt jedna veľká neznáma a pravidlá tzv. džungli sú realitou. Spoločnosť, ktorá prácu zadala samozrejme pohrozila pokutou a tým bolo nutné vykonať radikálne kroky. Je pravdou, druhý krát v živote som bola v osade a priznám bola som dosť smutná. Milióny ročne idú do kritických miest a popritom sa naši umývajú v lavóroch a majú toalety z čias našich pradedov. 
Po rozhovore s Rómami sa vytvorila nová dohoda a platy budú dostávať priamo od sprostredkovateľskej spoločnosti. Viem, poviete si aj tak si jedinci nájdu cestu k peniazom, ktoré iní riadne odmakajú. Rómovia sú pracovití a veľký rešpekt aj keď nie sú dostatočne duševne vyspelí. Niektorí nevedia čítať, písať, ale s lopatou narábajú ako majstri. Sú jednoducho našou súčasťou a potrebou komunity. Tam kde zlyhá technika tam Rómovia nemajú problém. Pracovné príležitosti tu treba zabrať a dosadiť našich na tieto pozície, no ako zabrániť nekalým praktikám jedincov?! Každý dobre vie, že v kritických lokalitách je úžera na dennom poriadku a dokázať ju je priam nemožné. Dôvod??! Slabší Rómovia majú strach a tým vytvorili aj živnú pôdu pre úžerníkov. Poviete si, na čo si požičiavajú? Ale chcú prežiť. Spoločnosť na nich kašle a naši predstavitelia nedosahujú až taký rešpekt a nevytvorili žiadnu koncepciu, aby sa dané eliminovalo. Čo s tým? Ťažká to otázka. Nedôvera Rómov vo vlastných je logická a každý kto sa dal na politickú dráhu by mal mať na pamäti problémy Rómov, ktoré nik dlhodobo nerieši. Je smutné, ak si jedinec z našich radov vyrába otrokov, pričom sleduje hlavne svoj osobný prospech. Moja skúsenosť ma utvrdila v tom, že kritické miesta sú "štáty" v štáte, kde platia tvrdé pravidlá, ktoré sú veľa krát mimo zákon. Naši predstavitelia by mali v tejto veci niečo podniknúť aj keď mi je plne jasné, že ide o dosť zložitú vec.


Evina Heráková

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…

Kto je vlastne Róm, ktorý sa vo videu priznáva, že bude voliť Kotlebu?!

V poslednom čase sa na sociálnej sieti objavili videa malého drobného mužíka v spoločnosti priaznivcov ĽSNS, ktorý odkazuje, že bude voliť Ľudovú stranu Naše Slovensko a hovorí aj o tom, že sa hanbí za asociálov, ktorí aj jemu robia hanbu. Ďalej odkazuje všetkým, aby na ĽSNS neútočili a zobudili sa.

Kto je muž z videa? 

Je to Miroslav Didiaš, skrachovanec, ktorý to nikam v živote nedotiahol, ako k metle a k lopate. V nedávnej minulosti sa snažil na seba upozorniť tým, že pár krát vystúpil v reality show "Čo na to Mojsejovci", v ktorej vystupoval ako ich obdivovateľ a na plné ústa hovoril o sebe, že je gay, má za sebou veľmi pestrý sexuálny život, a že sa za to nehanbí, ani za to, že je cigán. 
Je to človek, ktorý vie využiť každú možnosť ako na seba upozorniť. Predpokladám, že jeho riťka toho hodne aj zažila a jedno obdobie než zaparkoval pri metle a lopate, bola jeho riťka hlavným nástrojom obživy.  Škoda, že tej inteligencie sa mu moc nedostalo, ale ani šarmu, pretože ak by m…

Norbert Hmilansky: Idiot, herec, youtuber, zlodej, alebo onanista na "fejzbuku"?

Sociálne siete sú pre mnohých z nás doslova centrom života. Pomáhajú nám byť v kontakte s priateľmi a známymi, môžu byť nápomocné aj pri našej práci, sledujeme cez ne najnovšie správy. Vďaka sociálnym sietiam sa vieme rýchlo navzájom informovať, ale aj rozhnevať, či dokonca sa navzájom ovplyvniť. 

A teraz dovoľte, budem hovoriť, alebo skôr písať, sám za seba. S mojím názorom nemusíte a môžete súhlasiť, je to môj vlastný pohľad a nikomu ho nevnucujem. Mám 46 rokov a celý môj život robím, a žijem ako väčšina ľudí. Mne nikto nepostavil byt a nikto mi nič nedal zadarmo. Na všetko čo mám som si musel sám zarobiť. Keď nebudem pracovať, nebudem mať na lieky, nájom, či jedlo. 
Sloboda slova, či názoru je tu aj preto, že nám umožňuje nahlas si povedať svoj názor a  "fejzbuk" jeden z prostriedkov kde ten svoj názor môžeme povedať. To je aj prípad Norberta Hmilanského. 
Ja mu jeho názor neberiem, ale pýtam sa, kto mu dal právo hovoriť za všetkých Rómov? Ja som mu ten mandát, aby hovoril z…