Odmena za nákup na ZľavaDňa

pondelok 14. novembra 2016

Rómovia, ktorí parazitujú na vlastných... áno, je toto je realita v našich radoch...


Dni bežia ako voda a ak je človek dostatočne vyťažený nemá čas kontrolovať či je deň, alebo noc. Pridám nejaký ten blog cestou Redakcie 1. a už teraz viem, že nie každému sa budú dané vety páčiť. Skúsenosť, ktorú mi nahral život sám hovorí o tom, že samotní jedinci z našich radov parazitujú na slabších z našich radov. Nie, neuvediem mená, osadu. Vec sa podarilo riešiť a týmto to považujem za uzavreté. 
Základná otázka: Od majority vyžadujeme úctu a rešpekt, práva, no pokiaľ toto nie je medzi nami, rómskou menšinou ako to u majority docieliť? Prejdem k blogu samotnému a priznám, dosť ma to zamrzelo a dlho som premýšľala prečo. Pred časom ma oslovila spoločnosť s ponukou na prácu v možnosti zamestnať viac ľudí. Samozrejme, že ma to potešilo a nakoľko mám iný okruh záujmov dané som posunula ďalej. Jednoduchá ponuka. Demolácie, čistenie pracoviska. Žiadna živnosť nebola potrebná a hodinový zárobok za tieto práce štyri eurá na hodinu. 
Žiadne vzdelanie nebolo potrebné a ak si zoberieme, že niektoré pracovné agentúry dávajú 2,50 Eur na hodinu ide o prijateľnú mzdu. Zákazka bola na svete a niekoľko Rómov získalo prácu, cca. 35 až 50. Oslovila som jedného známeho a tým sa mohol konať nábor. Vyriešil sa autobus a zašlo sa pre pracovníkov. Rómovia z osady, kritických oblastí, do práce nastúpili no po týždni z počtu 35 ostalo len sedem z celého počtu. Nie kvôli firme pre ktorú prácu vykonávali, ale kvôli jedincom z vlastných radov, ktorí im upravili mzdu a to 2 eurá na hodinu. Rómovia, ktorí parazitujú na vlastných, áno, je to realita v našich radoch. Dokážem plne pochopiť, ak si živnostník hľadá zamestnancov alebo ak si niekto vytvorí partiu a nejaký ten cent má z každého zamestnanca, predsa len si dané riadi tak, že ide o zaslúženú odmenu. Ale skrátiť mzdu na polovicu?! Smutné, ale život v kritických miestach je fakt jedna veľká neznáma a pravidlá tzv. džungli sú realitou. Spoločnosť, ktorá prácu zadala samozrejme pohrozila pokutou a tým bolo nutné vykonať radikálne kroky. Je pravdou, druhý krát v živote som bola v osade a priznám bola som dosť smutná. Milióny ročne idú do kritických miest a popritom sa naši umývajú v lavóroch a majú toalety z čias našich pradedov. 
Po rozhovore s Rómami sa vytvorila nová dohoda a platy budú dostávať priamo od sprostredkovateľskej spoločnosti. Viem, poviete si aj tak si jedinci nájdu cestu k peniazom, ktoré iní riadne odmakajú. Rómovia sú pracovití a veľký rešpekt aj keď nie sú dostatočne duševne vyspelí. Niektorí nevedia čítať, písať, ale s lopatou narábajú ako majstri. Sú jednoducho našou súčasťou a potrebou komunity. Tam kde zlyhá technika tam Rómovia nemajú problém. Pracovné príležitosti tu treba zabrať a dosadiť našich na tieto pozície, no ako zabrániť nekalým praktikám jedincov?! Každý dobre vie, že v kritických lokalitách je úžera na dennom poriadku a dokázať ju je priam nemožné. Dôvod??! Slabší Rómovia majú strach a tým vytvorili aj živnú pôdu pre úžerníkov. Poviete si, na čo si požičiavajú? Ale chcú prežiť. Spoločnosť na nich kašle a naši predstavitelia nedosahujú až taký rešpekt a nevytvorili žiadnu koncepciu, aby sa dané eliminovalo. Čo s tým? Ťažká to otázka. Nedôvera Rómov vo vlastných je logická a každý kto sa dal na politickú dráhu by mal mať na pamäti problémy Rómov, ktoré nik dlhodobo nerieši. Je smutné, ak si jedinec z našich radov vyrába otrokov, pričom sleduje hlavne svoj osobný prospech. Moja skúsenosť ma utvrdila v tom, že kritické miesta sú "štáty" v štáte, kde platia tvrdé pravidlá, ktoré sú veľa krát mimo zákon. Naši predstavitelia by mali v tejto veci niečo podniknúť aj keď mi je plne jasné, že ide o dosť zložitú vec.


Evina Heráková

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...