Odmena za nákup na ZľavaDňa

utorok 6. decembra 2016

Milan Art a jeho svet


Na jeho kresby ma upozornila moja manželka. Neveril som vlastným očiam. Je toto vôbec možné? Je vôbec možné tak dokonale vytvoriť portréty ľudí podľa ich fotografií? Jeho diela sú úžasné, dych vyrážajúce a pre mňa v dokonalej súhre tých najmenších detailov jeho kresieb emotívny zážitok. Už dávnejšie som chcel o Milanovi napísať, no nejak sa nechcel príliš ukazovať na svetlo. Vždy mi odpísal, že jeho práca je nie len koníčkom, ale aj výpoveďou jeho vnútra a nepotrebuje príliš slávy okolo seba... Medzi tým na oslovili ľudia, ktorí kreslia podobnou technikou ako Milan Art, ale priznám sa, ich tvorba ma neoslovila tak ako tvorba Milana. Nakoniec slovo dalo slovo a Milan Art, vlastným menom Milan Berky, mi emailom predsa len niečo o sebe napísal. Bol som zvedavý kto sa skrýva za týmito úžasnými kresbami...

Milan Art s vnučkou 
"Narodil som sa pred 55 rokmi vo viacpočetnej rodine otca uznávaného železničiara, ktorý prácu pomocníka rušňovodiča vykonával až do svojho odchodu do dôchodku. Bolo nás šesť súrodencov, žili sme v novopostavenom rodinnom dome v obci na juhu Slovenska v Mýtnej v okrese Lučenec. Základnú školu, ktorá asi najviac pomohla tomu, že ma začalo baviť kreslenie, som absolvoval v Divíne a kreslenie ma učil nezabudnuteľný dobrý učiteľ František Šimo. Ten ako prvý vo mne objavil dáky zárodok talentu a podporoval ma v tom až tak, že osobne navštívil mojich rodičov a prosil ich, aby ma dali po skončení školy študovať aspoň na umeleckú priemyslovku. Mama ho odbila tým, že som ako najstarší syn už schopný pomáhať rodine a tak som nešiel študovať umelca, ale železničiara ako môj otec. Chodil som do železničného učilišťa vo Zvolene, vyučil som sa ako prevádzkový zámočník. Po vojenskej službe som si urobil kurz vozmajstra v Strečne a od r.1983 som vykonával zamestnanie vozmajstra vo Zvolene. Po dlhých rokoch turnusovej práce som začal mať zdravotné problémy s častými práceneschopnosťami, a preto ma v roku 2011 pre znižovanie stavov prepustili. Bolo to ťažké obdobie. Nevedel som čo bude, nikde ma do práce nechceli napriek tomu, že v roku 2010 som si urobil dvojročné štúdium s maturitou. Bol som skrátka starý.
No a potom ma napadlo... Čo tak začať venovať sa tomu čo ma niekedy v detstve bavilo? Času som mal dosť a tak som skúšal. Začiatky neboli bohviečo, ale časom som sa do toho dostal a začal som sa zdokonaľovať. V dnešnej dobe internetu som sa pochválil tým čo dokážem a zistil som, že sa to ľuďom páči a majú dokonca záujem dať si niečo nakresliť. To je asi tak priebeh a dôvod môjho kreslenia.
Kreslím len čiernobiele obrázky. Veľmi ma to baví. Najmilšie sú mi kresby a portréty detí. Mám vnúčatá, ktoré som kreslil a detský portrét mi je najbližší. Musím ešte podotknúť, že zo začiatku boli negatívne postoje, keď som svoje kresby zdieľal na internete z dôvodu môjho rómskeho pôvodu. Zmenil som si meno na fb a problém bol vyriešený. Zrazu nikomu nevadilo kto je Milan Art. Odstránil som aj svoju fotku a je po probléme. Bol by som veľmi rád keby to tak nemuselo byť. Mám sen učiť deti tomuto umeniu. Keby bola možnosť...Veľa rómskych detí je v tomto nadaných.
Svoje kresby som ešte nikde nevystavoval, až na jednu výnimku v Novohradskej galérii v Lučenci, kde sme ako amatérski umelci mali prezentáciu s troma dielami. To bolo asi všetko. Mám samozrejme svoje vzory, a to realistických umelcov, ktorých je veľmi veľa. Chcem kresliť obrazy čo sa podobajú realite, sú ako fotka. To ma láka vniesť do portrétu život. Je veľa ľudí čo kreslia a aj na objednávky, týmto ich nechcem posudzovať, no majú jemné tieňovanie, krásnu techniku, ale práve ten život v tých portrétoch chýba..."


Oslovil Vás Milan Art? Oslovil Vás ako mňa? Tak mu napíšte...

Redakcia 1 urobila z jeho prác reprezentačné video, čo iné by som Vám mohol priniesť z jeho práce, ako jeho vlastné diela v podmanivej hudbe. Myslím len tak môžem ukázať prezentovať jeho dokonale úžasnú tvorbu. A za mňa a za moju manželku sa chcem poďakovať Milanovi, že nakoniec súhlasil s rozhovorom a som veľmi rád, že medzi nami Rómami sú takí ľudia ako je Milan Art. Ja som len bloger, ale ak Vás tento článok oslovil, pomôžte sa tomuto človeku dostať na "svetlo", pretože poznám iných, ktorí na tom "svetle" sú a nezaslúžia si to, resp. každý si niečo zaslúži, ale ani zďaleka ich tvorba nie je taká, ako tvorba Milana Arta. 


Jozef Kmeťo 
editor: Iveta Kmeťová 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...