Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Novodobí kati sa už zhlukujú...


Nemôžem si pomôcť, ale táto doba mi strašne pripomína dobu krátko predtým než sa v roku 1934 dostal k moci Adolf Hitler. Určite Vám teraz preletelo hlavou, Jožko zase... Áno, zase!!! Poviete si ale prečo a čím? Takže pekne poporiadku... 
Nacionalizmus prudko stúpa po celej Európe a nie je tomu inak ani u nás. Rétorika našich politikov sa síce vždy pred voľbami opakuje a už nejak by sme si na to mali zvyknúť. Píšem pred voľbami? A prečo nie?! Je evidentné, že sa niečo v slovenskej politickej kuchyni "varí", no či to bude aj na zjedenie ukáže čas. Prečo si myslíte, že premiér Fico je v poslednej dobe tak podráždený? Že by ho otázky novinárov tak vyvádzali z miery, že už zabudol ako sa má chovať človek v jeho postavení? Nie, bez vánku sa ani lístok na strome nepohne... Takže meno pána prezidenta Adreja Kisku sa spomína v súvislosti zo vstupom do politiky, no už nie ako nezávislý prezident... Líder opozičnej strany Sloboda a solidarita Richard Sulík sa nedávno stretol s predsedom parlamentu a koaličnej strany SNS Andrejom Dankom, aby hovorili o možnosti predčasných volieb, ako aj o možnosti vzniku nového politického subjektu pod vedením súčasného prezidenta Andreja Kisku. Sulík to prezradil s tým, že ide o plány založiť stranu Progresívne Slovensko. No na založenie nového politického subjektu treba vôľu a tú zatiaľ nevidím na strane predsedu NR SR Danka, Danko má zrejme svoje politické ambície a jeho ambície mieria rovno na premiérske kreslo. Otázkou je, či Danka a jeho stranu v prípade predčasných volieb ľudia podporia, pretože strana SNS v podstate s tým, že išla do koalície so Smerom spáchala podvod na svojich voličoch, a preto som ostal prekvapený, že Sulík opätovne po tom čo sa Danko aj voči nemu prakticky zachoval ako politický podvodník, ho znovu oslovil. Veľmi dobre si pamätám slová pána Sulíka, ktoré smerovali tesne po voľbách a oznámení Danka, že ide do politiky so Smerom, že týmto krokom spáchal politickú sebevraždu. Ale to ukáže čas kto bude "odstrel" a kto naopak zamieša kartami... Ja osobne by som zrejme taký Sulíkov politický subjekt podporil, jeho politika je mi sympatická ako osobnosť pána prezidenta Kisku. Mám taký dojem že sa tu stratila politická kultúra a slušnosť a je potrebné ju vrátiť do parlamentu aj vlády.


No novodobí kati sa zhlukujú a tým myslím doslova. Mladí ľudia do 35 rokov sú otrávení súčasnou politikou, ktorá je plná korupčných škandálov a tak do hry ako nikdy pred tým sa dostavajú nacionalistické strany, ktoré sa netaja sympatiami zašlej "slávy" prvého fašistického Slovenska. Marián Kotleba a jeho ľudová strana Naše Slovensko stúpa v očiach mladých ľudí a prvovoličov. Nie je verejným tajomstvom, že strana Mariána Kotlebu spolupracuje aj s inými nacionalistickými stranami ako je napríklad Slovenská ľudová strana, ktorej sympatizanti boli v takzvaných Kotlebových hliadkach, no nie len tam, žiaľ z tohoto kruhu sympatizantov prevažne mladých ľudí do 25 rokov, sa zúčastnili v lesoch v okolí Banskej Bystrici bojového výcviku hnutia odporu.

Populistický Smer Róberta Fica, k tejto strane nie je čo dodať. Je to strana, ktorá mi silno pripomína časy "mečiarizmu". Najnovšou jeho rétorikou, aby zrejme tak zakryl tie hrubé politické prešľapy, je téma Rómovia, v podstate ako som nedávno čítal veľmi trefný článok "Rómovia môžu za všetko". Jeho politika, korupčné škandály, a nemiestne správanie otvára dvere nacionalistickým stranám.

Martin Jakubec 
Na scénu prichádza aj "trápny šašo", aspoň zatiaľ takto verejnosť vníma Martina Jakubca z Národnej koalície. No títo šašovia, ktorým sa celá spoločnosť vysmievala, boli neskôr najväčší tyrani a diktátori a neraz nám to aj história potvrdila, či už tá z dávno zabudnutých čias, alebo tá nedávna.. Väčšina z nás hovorí, bože to je trapko a to jeho vystupovanie na verejnosti, no už trápnejšie vystupovanie som nevidel... No tento "riťkolezec" sa cez svoje neuveriteľné trápnosti dokázal strčiť v pravej chvíli tam kde potreboval. A teraz kto je trápnejší?! My, ktorí sme ho takto ponižovali, alebo Martin Jakubec, ktorý sa evidentne niekam strčil. V koho rukách bude dobrá bábka, ak sa nechajú ľudia jeho trápnosťami oklamať... Aby som nezabudol, Jakubec nevylučuje politickú spoluprácu s Kotlebom, je mu sympatická zašlá politická sláva Mečiara s tým, že malé odchýlky jeho vlády ospravedlňuje tým, že sa obklopil zlými ľuďmi. Poznáte to príslovie "psy, ktorí štekajú nehryzú"? Martin Jakubec, ale nešteká a preto sa z neho môže stať väčšia šelma ako z tých, na ktorých upozorňujem. Smutné je, že médiá mu dávajú až príliš veľa priestoru a prečo, pretože jeho politické ambície nikto neberie vážne a v tom je to nebezpečenstvo... 

Sulíkov politický subjekt. Ak pán Sulík nedokáže vytvoriť stabilný politický subjekt, dvere v prípadných predčasných voľbách má otvorené populizmus, nacionalizmus s fašistickým nádychom. 

Nejak by som mal článok zakončiť a nič iné po tom čo sa v poslednej dobe deje v našej spoločnosti a po vyhlásení Róberta Fica nenapadá, ako slová rómskej novinárky, ktoré uverejnila vo svojom statuse: "Milí moji gadžovskí -majoritní priatelia. Viem, že mnohí ste vzácni ľudia, vážim si vaše postoje a názory. Som vďačná za mnohých z vás, ktorí ste mi či už osobne alebo virtuálne vstúpili do života. Po vyjadreniach politikov zo strany Smer na Rómov - ktoré sú zavádzajúce a jediným cieľom je odpútať pozornosť od iných veľkých problémov, či dvihnúť strane klesajúce preferencie, verím, že vy to dvíhať nijako teda nebudete, pretože priateľov si nevyberám podľa farby pleti, ale podľa toho, čo kto má v hlave a čo nás ako ľudí spája..neverte, že my sme na vine, neverte, že my sme zlí ako celok, pretože ani vy nie ste všetci inklinujúci k fašizmu...za to vám ďakujem" Jozef Kmeťo 
           

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…