Preskočiť na hlavný obsah

Rómsky svet prišiel o divu rómskych piesní... zomrela Esma Redžepová


S hlbokým žiaľom som si prečítal, že vo veku 73 rokov zomrela legendárna rómska speváčka z Macedónie z bývalej Juhoslávie,  Esma Redžepová. Narodila sa 8.8.1943 a Zomrela 11.12.2016
Spievať začala už ako 12 ročné dievča. Bola druhá najmladšia zo šiestich detí v tradičnej rómskej rodine. Jej otec a dedo boli Rómovia zo Skopje, jej mama bola moslimská Rómka, tiež zo Skopje. Keď v roku 1941 nemecké vojská bombardovali Skopju, otec Esmy utiekol do cirkusu, zrejme tak si zachránil život. Hrával po svadbách, zábavách a tak niet divu, že sa Esma veľmi rýchlo naučila vnímať rómske rytmy. Napriek tomu, že už v roku 1950 Esma dokázala spievať zložité rómske piesne a matka ju podporovala, aj so súrodencami dokonca tvorili jedno obdobie folklórnu rómsku skupinu, matke v prvom rade záležalo, aby Esma dokončila základnú školu. Avšak tradície rómskej rodiny a Rómov z tej oblasti predzvestovali, že Esma sa vo veľmi mladom veku vydá, no nestalo sa tak. Esma, už ako dievča bola veľmi emancipovaná, túžila sa obliekať a nosiť sa ako iné dievčatá v jej veku. Prelom, ako aj to, že Esma sa bude živiť spevom nastal v roku 1956, keď riaditeľ školy ktorú navštevovala, ju ako 12 ročnú prihlásil do talentovej súťaže rádia Skopja. Bez vedomia rodičov sa tejto súťaže zúčastnila a porazila 57 škôl potom, čo v rómskom jazyku zaspievala tradičnú rómsku pieseň. Keď sa rodičia dozvedeli o jej úspechu v rádiu a že vyhrala 9 tisíc dinárov, čo bolo na tú dobu dosť peňazí, nechali Esmu ísť svojou cestou. V rádiu si ju všimol Stevo Teodosievski, ktorý sa neskôr stal aj jej manželom. Ponúkol jej vystupovať v jeho hudobnej skupine. Stevo v nej videl veľký talent, ktorý však nemohla naplno rozvinúť, kedže rasizmus a zlá povesť Rómov v bývalej Juhoslávii, konkrétne Macedónsku ale aj na iných miestach, preto často krát spievali zo začiatku len po baroch a kaviarňach. Esma mala 17 rokov, bola ešte slobodná, takže to nemala ľahké ani vo svojej rómskej komunite, ktorá jej zazlievala, že sa vzoprela rómskym tradíciám, no ona sa nedala zlomiť a išla svojou cestou. Keď sa náhodou podarilo Stevovi Teodosievskemu dostať sa do televízie alebo rádia, museli zatajiť rómsky pôvod Esmy a tak väčšiu časť ich repertoáru tvoril macedónsky folklór. Esma bola obdarená talentom a keď mala príležitosť spievať rómske piesne, bolo Teodosievskemu jasné, že musí študovať hudbu, preto Esminých rodičov presvedčil aby ju pustili na štúdia a pripojila sa k jeho súboru. Esma študovala v Belehrade na akadémii múzických umení, po skončení školy spolu s Teodosievskim a jeho súborom precestovali celú bývalú Juhosláviu aj Balkán.
V roku 1968 si aj napriek protestom jej rodiny, pretože bol gádžo, si Esma Steva Teodosievskeho zobrala za manžela. Esma sa rýchlo dostala do povedomia širokej verejnosti, prišli aj prvé úspechy aj neúspechy, kvôli rasovým dôvodom neraz musela svoj pôvod zaprieť, alebo počas konfliktu v bývalej Juhoslávii aj utiecť. V roku 1991 Macedónia vyhlásila nezávislosť, Esma prežívala ťažké roky, jej manžel zomrel, nemohla určitý čas vystupovať, pretože rasizmus a etnické napätie v krajine bolo veľké. Začala cestovať po Európe a Spojených štátoch amerických. Po návrate z ciest jej meno a sláva bola tak veľká, že začala vystupovať aj v rodom Macedónsku, Skopje, ale aj ďalších mestách bývalej Juhoslávie. Vydala niekoľko albumov, zahrala si aj vo filmoch, no pre mňa Esma ostane jedna z najvýraznejších rómskych osobností, ktorá dokázala každú rómsku pieseň z oblasti Macedónie, ale aj Balkánu zaspievať tak citlivo, ako máloktorá rómska speváčka. Pre mňa je aj výraznou predstaviteľkou rómskej hymny, ktorá bola inými umelcami zaspievaná a prespievaná tak, že sa stratila v širokej škále rómskych piesní, no Esma dala Rómskej hymne nezabudnuteľný nádych života a v jej podaní je Gelem Gelem najviac vyhľadávaná nielen na internete...  
Rómsky svet v Esme Redžepovej stratil kus duše, ktorú dávala do svojich piesní... 


Titul kráľovná rómskej hudby získla v roku 1976 v Indii na medzinárodnom rómskom festivale, na ktorom sa podieľalo 24 krajín sveta. Esma Redžepova bola okrem toho dvakrát nominovaná aj na Nobelovu cenu za mier za svoje charitatívne iniciatívy: "Rada pomáham ľuďom. S manželom sme nikdy nemali vlastné deti, ale tento handicap sme si dostatočne vynahradili - za celý doterajší život sme adoptovali 47 detí. Dávame jednu pätinu zárobku z každého koncertu na charitu. Podporujeme finančne chudobné mladých ľudí na štúdiách, "dodala k tomu Esma.
V priebehu občianskej vojny v Kosove bol ich dom otvorený všetkým ľuďom, ktorí v núdzi potrebovali jedlo a ďalšie základné veci. Teraz sa Esma zameriava na dostavbu domu v Skopje, v ktorom bude aj museum hudby Esmy and Steva Teodosievski.

Esma Redžepova si nemôže vynachváliť postavenie Rómov v Macedónsku: "Myslím si, že Macedónsko je najlepším miestom na zemi pre život Rómov. Rómovia tu majú svoju vlastnú obec so samosprávou. Jedným z ministrov vlády je Róm. Stretnete tu mnoho vzdelaných Rómov - doktorov, učiteľov, právnikov. Predovšetkým vďaka týmto ľuďom je rómska komunita maximálne začlenená do chodu celej spoločnosti. Každé rómske dieťa musí chodiť do školy, čo je možno najlepší vec, pretože vzdelanie je najdôležitejšia zložka rastu kvality života. Takže, rada by som poslala správu všetkým vládam na svete: nasledujte príklade Macedónskej vlády, urobte čo najviac pre svoje Rómov. "     


Jozef Kmeťo
Iveta Kmeťová

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Slovenskom sa rozhoreli protesty proti fašizmu a média mlčia

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Doposiaľ najväčší protest proti fašizmu sa vo štvrtok popoludní uskutočnil v Košiciach.
Najviac však o protestoch informujú rómske portáli na sociálnej sieti, naše média ako televízia Joj, Markíza a ďalšie média viac menej mlčia. Je veľmi smutné, že dokážu  Slovenské média v rýchlosti 10-1 priniesť negatívne spravy o Rómoch, ale to že ľudia a hlavne Rómovia povstali proti rasizmu neinformujú vôbec, alebo len okrajovo... 
Sú to spojené nádoby, všetko ako konáme v našej spoločnosti ma vplyv na nás všetkých... To že, fašistická strana ĽSNS Mariána Kotlebu sa teší výborným predvolebným preferenciám, môže nečinnosť politikov, súdov, prokuratúry, ktorí nechali fašizmu narásť do obludných rozmerov a ten sa môže nakoniec stať aj pre benevolentných sudcov a politikov osudným. Netreba totiž zabudnúť, že podobne začínal aj Hitler....  
Posledný protest bol  Piatok vo Fiľakove, kde ľudia kričali aby Kotelba a Mazurek išiel domov... "…