Odmena za nákup na ZľavaDňa

pondelok 2. januára 2017

Novoročný prejav prezidenta republiky Andreja Kisku nahneval veľa Slovákov


Novoročný prejav prezidenta republiky nahneval veľa Slovákov a na sociálnej sieti to doslova vrie, pretože slová pána prezidenta hovorili o tolerancii... keď čítam tie útoky na hlavu našej krajiny, je mi s toho smutne, hlavne ak vezmem do úvahy, že konečne na poste prezidenta republiky máme človeka, nie "hovorcu" nacionalizmu ako to bolo po minulé roky. Národnú hrdosť akceptujem ale nacionalizmus v 21 storočí? Nie !!! No napriek tomu nezdravý nacionalizmus naberá na sile, som toho názoru, že medzi hrdosťou a nenávisťou je tenký ľad a od hrdosti k svojmu národu a k nenávisti k ostatným je len krok, krok ktorý prispieva k zbytočnému napätiu v spoločnosti..."Dnes urobím výnimku a začnem trochu inak, lebo je pravda, že udalosti minulého roku boli silné
doma aj vo svete. Prakticky celý rok. Vlastne až do jeho posledných dní. A predchádzajúci rok naplno otvoril otázky, ktoré už nebudeme môcť obísť alebo zahovoriť, budeme na ne musieť odpovedať. Doma, v Európe, aj v širšom svete.

Chcem hovoriť o niečom, čo bude mať vplyv na nás všetkých, na budúcnosť krajiny, ktorú spoločne spravujeme a rozvíjame... naše Slovensko. Nech sa budeme zhovárať a rozhodovať o ktorejkoľvek ďalšej téme.

Krátko pred koncom minulého roku bol zverejnený prieskum o správaní sa mladých ľudí na internete. Výrazne veľká väčšina priznala, že sa na internete stretáva s prejavmi nenávisti, urážkami a vulgárnosťou. A viac než dve tretiny uviedli, že to považujú za závažný spoločenský problém. Na otázku, čo proti tomu robia, ale vyše 70 percent odpovedalo: „Akceptujem to – neurobím nič, aj tak by to nemalo význam – nevšímam si to.“

Každý z nás, kto sa pohybuje na internete a sociálnych sieťach tomuto postoju rozumie. Ale čo tým v skutočnosti hovoríme? Hovoríme, že to, čo by väčšina z nás nepripustila doma, na pracovisku, medzi priateľmi, známymi alebo aj cudzími ani verejne na ulici, to, čo by drvivá väčšina z nás nechcela, aby sa takto správali naše deti… tak nad tým na internete a sociálnych sieťach mávneme rukou a na to rezignujeme.

Žijeme časy, kedy sú mnohí ľudia zneistení. Akoby sa vytrácali pocity istoty, stability, bezpečia. Je úplne normálne, že máme z mnohých vecí strach. Ale nesmieme dovoliť, aby boli pocity strachu prekonávané hnevom a nenávisťou. Je úplne normálne a máme veľa dôvodov hnevať sa, aj na mnohé javy a veci okolo seba, na iných ľudí, na politikov. Ale svoje rozhorčenie nesmieme ventilovať v agresivite.

Nielen demokracia, ale spoločnosť ako taká, a naša schopnosť občianskeho spolužitia sa nám rozpadne, ak sa prestaneme navzájom rešpektovať. Majme úctu k sebe aj k inému názoru. Dôležité je si uvedomiť, že prehráme všetci, ak si neuchránime spoločné hranice a kultúrne pravidlá nášho spolužitia. Posielať ľudí do plynu, hoci len na internete, je jednoducho neprípustné. Vyvolávať nenávisť a zlobu voči celým skupinám ľudí, národom, národnostiam, náboženstvám… alebo o nich tvrdiť, že sú menejcenné, to sa musí stať pre každého slušného človeka neprípustné a netolerovateľné. A to aj na internete. Želať hocikomu, vrátane politického oponenta smrť – hoci „len“ na internete – je jednoducho neprípustné. Tvrdiť, že každý Róm je príživník alebo že každý Moslim potenciálny terorista, je hlúpe a nepravdivé. Nesmieme tolerovať ako týmito a ďalšími spôsobmi niekto šíri hnev a zlobu. Pretože každé zlo a každé nešťastie, ktoré si dokážu ľudia spôsobiť, sa začína slovom. Slovo má obrovskú silu a slovo nenávisti stálo na začiatku najväčších tragédií ľudstva.

Nepozorovane sa nám stierajú hranice. Čo sa ešte pred desaťročím - dvoma schovávalo v kúte, postupne sa presunulo na internet a sociálne siete a odtiaľ už krátkou cestou aj do reálneho života. Obráťme tento trend. Nakreslime znovu jasnejšie hranice – a dôsledne ich dodržiavajme. Dajme najavo, že za slušnosťou nie je strach. Dajme najavo, že slušnosť nie je slabosť. Slušnosť musí byť znova počuť. Ukážme silu slušnosti medzi sebou, v každodennom živote, aj na internete a sociálnych sieťach.

Rozosievanie hnevu medzi ľuďmi je totiž hriechom." povedal prezident republiky Andrej Kiska

Najviac sú prezidentovi republiky Andrejovi Kiskovi vyčítané tieto slová "hoci „len“ na internete – je jednoducho neprípustné. Tvrdiť, že každý Róm je príživník, alebo že každý Moslim potenciálny terorista, je hlúpe a nepravdivé."  Týmito slovami Andrej Kiska kopol do osieho hniezda a mám pocit, že svojím človečím postojom spáchal Andrej Kiska politickú sebevraždu ... Ak vezmem do úvahy populistické slová premiéra Roberta Fica, tak slová Andreja Kisku sú pravým opakom a mohol by som kľudne napísať "svojím človečenským postojom Andrej Kiska nakopal Ficovi zadok.." A tak sa sám seba pýtam v akej spoločnosti žijem? Po človeku je dupané len preto, že preukáže človečenstvo vo všetkých aspektoch našej spoločnosti, že prezident republiky poukáže na radikalizáciu našej spoločnosti, tak ho spoločnosť ide zahrabať pod čiernu zem, je to normálne? Je mi z toho fakt smutne a môžem len konštatovať, že asi už takého prezidenta republiky akým je Andrej Kiska nebudeme mať, a že ďalšie volebné obdobie prezidenta bude naklonené kandidátom, ktorí budú hladkať choré sebavedomie ľudí, ktorí si myslia že majú rovnejšie chrbáty ako iní... Na záver len napíšem, ďakujem Bohu, že sa som dožil, že hlavou našej krajiny je človek a bodaj by sme takých politikov ako je Andrej Kiska mali viac, pretože je veľmi dôležité aby v týchto dňoch bol pozitívny odkaz človečenstva vysielaný do všetkých kútov našej spoločnosti... Ak dopustíme radikalizáciu našej spoločnosti, ak dopustíme aby ľudia plní predsudkov nemali možnosť svoj názor zmeniť, tak budeme svedkami takýchto názorov akým sa na sociálnej sieti prejavila táto neplnoletá dievčina...Jedno čínske príslovie hovorí "Kto vidí pravdu len svojím očami, je často krát oklamaný"... Nenechajte sa klamať očami... Niektorí ľudia sú plný predsudkov, pretože sa nechali oklamať... Jozef Kmeťo


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...