Preskočiť na hlavný obsah

My rómsky národ...

Nikdy v živote som si nemyslel že následujúce riadky budem niekedy písať, no inak nemôžem aj keby som chcel... Svoje blogi píšem už viac ako desať rokov, za ten čas som mal možnosť vnímať zmýšlanie nás Rómov, prostredníctvom mojich článkov som videl neschopnosť mnohých čo i len polemizovať o inom názore, názore ktorý nekorešponduje s názorom väčšiny. Písanie článkov mi prinieslo úžasne spoznanie, pohľad do vnútra nás Rómov, radšej keby som to poznanie nevidel, nepoznal, pretože pravda je niekedy veľmi trpká a ťažko sa s ňou dá vyrovnať. Vždy som si myslel že my Rómovia sme iný ako gádžovia, že sme lepší hlavne k sebe, omyl je pravdou, nie sme lepší, dokonca v niektorých ohľadoch sme horší... Sme tak predajný národ aký snáď na tejto planéte neexistuje, gádže si predali a prešekftovali celé svoje hospodárstvo, dokázali rozkradnúť celú svoju krajinu a keby hovno nebolo hovnom aj to by predali... No myslíte si že my roma sme iný? Prosím Vás zobudte sa, veď my za kúsok uznania zo strany gádžov predávame svoju kultúru, svoje piesne nápady, samých seba...
Dovolíme aby gádže zarábali na našich chrbtoch love o ktorých mnohý nemáte ani zdanie. Vznikajú rôzne projekty na rozvoj našich deti a ľudí, za týmito projektmi stoja gádže ktorí Vám med mažú okolo hubu a vy sa tou sladkosťou necháte opantať a za tých pár strieborných čo Vám gádže hodia ako psom obhryzenú kosť predáte aj svoje srdce... Zrazu nie ste Rómovia ale cigáni, keby Vám toto gádžo povedal niekde na ulici do krvi sa s ním idete byť, ale za tých pár strieborných vo vašom vačku samých seba dehonestujete v jeho očiach, prijmete jeho rétoriku, veď vy ste cigáni hovorí gádžo a vy ako somári, pravdu máš ja som bol vždy cigán aj môj otec a mama, nikdy sme si nehovorili Rómovia u mňa Rómovia sú tam tí v osadách, ja som cigán...
Bože koľko krát som toto počul, hlúposť tých čo takto seba dokážu zhodiť za pár drobných spočíva v tom, že si myslia že gádžo ich tak lepšie prijme, ale on vám sere nato ako sa vy sám nazvete či svoj národ, jemu ste tak dali triumf, pretože keď gádžo by mal použiť slovo Róm dáva tým úctu Vám aj iným ale on Vám tú úctu nechce dať preto tak bazíruje na slove cigán a Vy ako somári mu pritakávate !!! Medzi sebou sa dokážeme ponížiť, pošpiniť, nevieme byť jeden druhému oporou, čo by malo byť medzi nami samozrejmosťou, pretože ak nás gádže majú problém prijať alebo príjmu nás len okrajovo, my samých seba by sme mali vedieť podržať. Chodím dosť často na facebook, častokrát čítam, ale aj počúvam ako my rómovia by sme mali držať pri sebe, navzájom si pomáhať, keď už tá zlá majorita nás tak nenávidí... Žiaľ, čítam len prázdne slová, nič viac, len prázdne slová.

My rómovia nielen že nevieme držať pri sebe, ale ešte aj proti sebe bojujeme, podkopávame mu nohy, nenávidíme sa, a keď je z nás niekto úspešnejší, tak ho rovno ideme utopiť, a toho ktorý sa o niečo snaží, necháme nech sa sám trápi či kopneme si do neho a smejeme sa z neho... Chceme, aby si nás majoritná spoločnosť vážila, mala nás v úcte, ale prečo vlastne?! Keď si my sami nevážime seba? Máme my Rómovia blízko jeden k druhému? Medzi Rómami platí jedno staré porekadlo" gádžo nás nenavidí, ale cigán cigána utopí v lyžičke vody"... Vždy som písal. Naučme sa písať pravdu, myslím si že to je prvý krok k sebaúcte a riešeniu naších problémov. My však nie sme schopný prijať sebakritiku a keď niekto niečo napíše čo sa väčšine nepáči, okamžite je napadnutý, vyčlenený a keby niektorí mohli tak by ho aj zabili...

Kto ste a vďaka komu ste tým, kým ste? Ste tým kým ste, vďaka najbližším? Vďaka známym, priateľom, alebo... Každý z nás je tým, čím je, vďaka niekomu... rodičia, rodina, priatelia, ale aj obyčajná náhoda, nám dopomohla tomu, čím sme dnes. Ani jeden z nás nie je tým čím je vďaka svojej vlastnej sile, či inteligencii, alebo vďaka svojej vlastnej húževnatosti, ako niektorí tvrdia.... U rómov to platí dvakrát! Samozrejme, vlastná chuť niečo dokázať, sebazaprenie, a sila ktorá nás tlačí dopredu, nám dopomáha stať sa tým, čím chceme byť, alebo čím už sme. Kto tvrdí, že tým, čím je, je len vďaka samému seba, klame! V živote je veľmi dôležité akých ľudí stretneš.  Vždy je niekto, kto vás postrčí dopredu, samého seba chuť niečo dokázať, ešte nikoho dopredu nepostrčila. Vždy je niekto, kto vás postrčí, podá pomocnú ruku, tak prečo to nefunguje u rómov? Keď róm dostane šancu profesionálne sa uplatniť, a tým šancu na lepší život, veľmi rýchlo zabudne, že tak ako on dostal šancu sa uplatniť, mal by takú istú šancu dať inému... To sa však u nás rómov nedeje, nastáva opačný efekt, žial. Róm ktorý v živote, hlavne v tom profesnom dostal šancu sa uplatniť, tu musím podotknúť že šanca profesionálne sa uplatniť zvädša neprišla od iného róma, ale od neróma, "gádža", sa zabarikáduje do vlastného sebavedomia... Nastáva narcizmus - prejavuje sa úspešne, kompetetívne, sebaisto, k tomu sa pridruží, elitárny narcismus ktorý sa prejavuje zvýšenou sebadôverou, vystatovačný chovaním, zameriavajúci sa len na seba, bažiaci po sociálnom úspechu a obdive. Začne iných rómov ponižovať, pozerať akoby na nich zvýšky, a keby mohol umyl by zo seba rómsku kožu, ktorá na všetký strany kričí, že je róm... Náš rómsky rod po celej európe sa nachádza v žalostnom stave, také chovanie o ktorom som písal, je veľkým luxusom, ktorý nás ako celok nikam neposúva, naopak, zahrabáva nás do bahna beznádeje.

Tak mi niekto napíšte v čom sme my Rómovia lepší, lebo ja to nevidím, nedokáže nič spoločne vybudovať a necháme aby to budovali gádže ktorí sa na tom dobre nabalia a nám hodia len omrvinky za ktoré sú niektorí roma  schopný aj riť gádžovi vylízať a svojich ušliapať !!!
Ešte že nemáme svoj štát, bože ten by vyzeral cudzí by v ňom vládli, tých čo by písali inak ako väčšina by chcela by sme prenasledovali, všetko čo je naše by sme za pár šupiek predali, mafiáni a zločinci by boli našimi pánmi a my navzájom by sme sa pobili, ale keď to tak píšem uvedomujem si, že ono sa tu deje aj teraz len v inej podobe no výsledok je ten istý... 


Jozef KmeťoKomentáre

 1. vsade vo svete sme cigani ale to nevadi ked sa k nam chovaji slusne

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Pre ľudí vo svete nie rómskeho pôvodu pomenovanie Cigan existuje už niekoľko storočí ale Róm problizne 40 rokov. Pomenovanie Cigan patri k nasej histórii a nedá sa jednoducho ho ignorovať. Mozme si zobral príklad Rómov žijúcich v Portugalsku a v Brazílii, ktorí sa označujú za Ciganov hovoriacich po rómsky číže romanes. Osobne si myslím že Róm ako pomenovanie nášho národa je správne i keď by sme mali rešpektovať iné pomenovania nášho národa ktoré si zvolili samotný Rómovia v iných štátoch napr. Manouche, Kalo, Gitanos, Gypsy a iné. Je veľmi dôležité aby naše deti študovali rómsku históriu(história ktorá je podložená dôkazmi, perióda keď sme prišli do Európy), aby si mohli urobiť svoj vlastný názor. Avšak mali by sme si položiť otázku my Rómovia prečo naši predkovia nechceli aby ti ktorí k nám nepatria nevedeli ako sa naozaj voláme.

  Ďakujem

  OdpovedaťOdstrániť
 3. MISLITE KED POVIETE NEROMOVI GADZO ZE SA PONIEKTORý NEURAZI? NETREBA TOMU DAVAT VELKU VáHU NECH SI NáS OSLOVUJú AKO CHCU TREBA IM UKAZAT DO NAšíCH žIVOTOV AKY SME
  LUDIA NIE AKO NAS NAZýVAJU NEMOžE NAS URAžAT AKO NáS VOLAJU UKAžME IM AKO SA žIJE A DRží PO KOPE TO JE PODSTATNE NIE čI SOM ROM ALEBO CIGAN


  OdpovedaťOdstrániť
 4. pane Kmeťo - super článek,zvláště ten poslední odstavec !

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Slovenskom sa rozhoreli protesty proti fašizmu a média mlčia

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Doposiaľ najväčší protest proti fašizmu sa vo štvrtok popoludní uskutočnil v Košiciach.
Najviac však o protestoch informujú rómske portáli na sociálnej sieti, naše média ako televízia Joj, Markíza a ďalšie média viac menej mlčia. Je veľmi smutné, že dokážu  Slovenské média v rýchlosti 10-1 priniesť negatívne spravy o Rómoch, ale to že ľudia a hlavne Rómovia povstali proti rasizmu neinformujú vôbec, alebo len okrajovo... 
Sú to spojené nádoby, všetko ako konáme v našej spoločnosti ma vplyv na nás všetkých... To že, fašistická strana ĽSNS Mariána Kotlebu sa teší výborným predvolebným preferenciám, môže nečinnosť politikov, súdov, prokuratúry, ktorí nechali fašizmu narásť do obludných rozmerov a ten sa môže nakoniec stať aj pre benevolentných sudcov a politikov osudným. Netreba totiž zabudnúť, že podobne začínal aj Hitler....  
Posledný protest bol  Piatok vo Fiľakove, kde ľudia kričali aby Kotelba a Mazurek išiel domov... "…