Odmena za nákup na ZľavaDňa

nedeľa 26. marca 2017

Rómske rádio už v máji na FM vlnách!

Po dlhšej dobe si opäť sadám za počítač a píšem tento blog. Vás, čo čítate pravidelne príspevky nášho a dúfam aj Vášho blogu Redakcie 1 určite napadla otázka čo bolo so mnou... Nič nebolo so mnou, len som si povedal, že si dám menšiu pauzu, nie že by som nemal o čom písať, ale jednoducho som na chvíľku stratil zmysel písať. Poznáte to, niekedy príde čas, že všetko chcete hodiť za hlavu... To bol aj môj prípad, nebolo nič o čom by som chcel písať a tie žabomyšie vojny medzi nami romákmi ma fakt už prestali baviť... Až dnes som si povedal, že predsa len niečo napíšem o niečom čo ma zaujalo a čo stojí za to sa o tom zmieniť.

Dobré správy dnes hľadáte ako zrnká piesku v mori, zo všetkých strán sme bombardovaní správami, ktoré nás už dusia a nedovolia sa nám nadýchnuť, aj keď by sme to už moc potrebovali. Tam toho zabili, hen tam ten mal dopravnú nehodu a do toho všetko sme každý deň vtiahnutý do hrátok našich politikov. To už aby človek dostal infarkt, aby si niečo zaujímavé či povzbudivé prečítal...

No ja som si predsa len niečo povzbudivé prečítal a dokonca aj pozrel a vypočul. Rómske rádio, po prvýkrát v slovenskej histórii budeme mať možnosť počúvať nie len cez internet, ale dokonca si ho dokážeme naladiť na našich rádiách doma, alebo v aute. Po takmer minimálne 10 ročnom úsilí jednotlivcov, ktorí sa snažili vybudovať dobre Rómske rádio cez internet je toto naozaj dobrá správa... Keď píšem o jednotlivcoch, tak myslím aj seba, ale aj iných mojich kamarátov s ktorými sme sa snažili rozbehnúť prostredníctvom internetu Rómske rádio. Určite si pamätáte na slávne a krásne časy rádia Iroma.cz.  Toto rádio rozbehol Rosťo Novák a spolu s ním aj jeden z najlepších moderátorov rádia Martin Bárta. Rádio malo obrovský potenciál, ľudia ako Ladislav Péter zvaný Bobík, Peter Gujda a ďalší tomuto rádiu dali sviežosť, nadhľad, humor vlastný nám Romákom. Nie je sa preto ani čomu čudovať, že rádio Iroma.cz malo obrovský fan klub poslucháčov, ktorí deň čo deň rádio ladili cez internet. No žiaľ, to je už minulosť a signál rádia Iroma.cz v éteri internetu navždy zhasol.Škoda že Iroma nevsadila na svoj úspech a ďalej nenapredovala.

Slávne časy Redakcie 1 a rádia R1 
Potom prišiel čas Rádia R1. Rádio R1 malo od začiatku zlú technickú kvalitu a nie každý poslucháč si dokázal toto rádio naladiť na svojom internete. Toto rádio po odchode z Iromy som založil ja a moja Ivetka. Na rovinu napíšem, keď nane love nane muziky. Nemohli sme si dovoliť, aby sme rádio po technickej stránke lepšie vybavili a odstránili tak nedostatky, napríklad pri ladení rádia cez internet. Napriek tomu rádio sa dostalo do povedomia ľudí možno aj tým, že sám som rádio prezentoval a postavil na úroveň interaktívnej diskusie, čo pred tým tu ešte nebolo. Na rádiu R1 ste mohli počúvať rozhovory a vyjadrenia ľudí na aktuálne dianie v rómskej komunite čo samozrejme malo za následok, že rádio bolo pod ostrým uhlom sledovania a rôznych názorov na našu činnosť. Vždy som hovoril, že rádio R1 je najmenšie rádio na svete, bolo to malé rádio no z veľkými ľuďmi. Nechcem a nemôžem zabudnúť na ľudí, ktorí mi verili a stali pri mne Jarmila Dzurková, Štefan Dreveňák, potom sa k nám pridali aj Martin Bárta, Bobík, či rómska speváčka Eva Paradi a ďalší a jeden čas rádio R1 počúvalo viac ako 5 tisíc ľudí. Nikdy nezabudnem na Vianočné sviatky, ktoré som v rádiu moderoval, boli to veľmi krásne chvíle. No a ako by to bolo keby som zabudol na skalných a úžasných poslucháčov ako bolo Štefka Kováčova a Marek Grundza, či Olinka Maznavá ale aj iní, bez nich by rádio nebolo rádiom...  Nedostatok financií a času signál rádia R1 definitívne v sieti internetu zhasol pred pol rokom. Dnes v sieti internetu máme ešte jedno malé rómske rádio, rádio Krumlov. Rádio Krumlov robí partia ľudí svojím spôsob ako vedia. Počúvanosť tohoto rádia je na úrovni technického vybavenia rádia R1 a tak veľa ľudí ma problém si toto rádio naladiť, napriek tejto technickej nedokonalosti a svojím vlastným spôsobom moderovania toto rádio pozná veľa ľudí... Musím ešte spomenúť mŕtve rádio Janka Čonku - Gipsy rádio, ktoré síce vysiela iba hudbu no nikto ho nepočúva. Gipsy rádio je jedno z prvých a najstarších rómskych internetových rádií. Vzniklo pred viac ako desiatimi rokmi avšak Janko Čonka toto rádio nedokázal naplno rozbehnúť čo má za následok, že jeho rádio je v podstate mŕtve.Rádio Roma vzniklo ako internetové rádio v roku 2014 a za týmto projektom je Milan Nemeček z občianskeho združenia INICIATÍVA. O rádiu Roma by som mohol napísať, že je to malý braček žilinského rádia Rebeca, čo málo ľudí vie. Hoci rádio funguje na internete od roku 2014, až v posledom období je o tomto rádiu viac počuť. O to viac sa o rádiu začína hovoriť, čo sa na jeho stránke objavila správa, že rádio z internetového sveta vychádza do terestrálneho, čo znamená, že si ho poslucháči zatiaľ na stredom a východom Slovensku môžu naladiť aj na svojich rádio prijímačoch. Už v máji sa na FM vlnách budete môcť naladiť. Toto rómske rádio Rádio Roma si budú môcť poslucháči naladiť na frekvenciách 99,4 MHz v Banskej Bystrici a 97,2 MHz v Prešove. Aké toto rádio bude, sa nechám sám prekvapiť...Jozef Kmeťo1 komentár:

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...