Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Známy spevák Bertík Girga a Black Boys svojou novou pesničkou zaskočil aj gádžov...

Bertik Girga z Česka, ktorého všetci dobre poznáme ako skvelého speváka prekvapil nás všetkých... Nedávno sa spojil s rómskou kapelou zo Strakonic s Ferry & F. K. F a z tohto spojenia vznikla nová kapela Black Boys. František Bartoš, Ján Sivák, Ján Dávid spolu s Bertíkom na svoj úspech z novej hudobnej formácie Black Boys dlho čakať nemuseli, a s piesňou Gejza prekvapili všetkých svojich fanúšikov. Pieseň, ako aj hudobný klip Gejza s nadsádzkou a urobením si srandy zo samých seba, prekvapil Rómov aj nerómov. Pesnička sa okamžite stala hitom a začalo sa o nej hovoriť predovšetkým na sociálnej sieti...

No čo si budeme hovoriť, sociálna sieť to je život náš každodenný :)) takže je jasné a celkom prirodzené, že pesnička obletela facebook rýchlosťou blesku. Aj mňa táto pieseň zaujala a preto som sa spojil s Bertíkom.

Bertík mi povedal, že ako Black Boys fungujú spolu trištvrte roku. Pieseň Gejza je naša taká prvá nazval by som lastovička, chceme sa samozrejme venovať aj iným hudobným štýlom, teraz máme pripravený regeton, ale nebojíme sa ani funky, džesu, rapu, jednoducho všetko sa snažíme robiť inak, s novým nádychom a naším fanúšikom priniesť niečo nové, čo ich dúfam poteší. Začiatkom septembra výjde prvý album pod názvom Back Boys, bude možné si ho kúpiť v predajniach v Česku aj u nás na Slovensku, ale taktiež si ho budú môcť naši fanúšikovia kúpiť cez internet. Okrem toho, že pracujeme na novom albume, chodíme teraz po festivaloch a hoci je ešte leto my už teraz pripravujeme predvianočný koncert v Zlíne a ďalej s týmto koncertom budeme navštevovať aj iné mestá v Českej republike. Mojim fanúšikom na Slovensku odkazujem, že aj na nich myslím, povedal Bertík a pripravuje sa navštíviť so skupinou Back Boys aj Slovensko.

"Text piesne Gejza ako aj videoklip k tejto pesničke nahnevala niektorých Rómov aj nerómov a my sme to svojím spôsobom aj očakávali", povedal Bertik, ale tí ktorých text a videoklip nahneval si neuvedomili jedno, že je to iba sranda, žart a s týmto sme aj k tvorbe tejto pesničky pristupovali, urobiť si srandu zo seba samých, koniec koncov my všetci z kapely Black Boys pracujeme... "Mimochodom ja som ešte 59 tisícovú podporu nevidel, vy áno?" dodal a zasmial sa Bertík.Ja osobne som Bertíka Girgu po prvý krát zaregistroval v dobe tragickej smrti mladého Róma v Žateckej pizzerii. Pri napätej situácii, kedy sa stretli dva tábory Rómovia zo Žatca a český rasisti a medzi týmito znepriatelenými tábormi pred Žateckou pizzeriu sa postavila polícia... Rómovia chceli zapáliť sviečku za Miroslava Demetera ale báli sa, no Bertík povedal "ja som občan tejto republiky a mne nikto nebude zakazovať páliť sviečky" a prešiel cez policajtov a sviečku za zomrelého Mirka Demetera zapálil. To čo urobil tento človek ma dojalo a dotklo sa hlboko môjho srdca.  Odvtedy Bertíka vnímam a sledujem jeho tvorbu. Jeho nádherne zafarbený hlas mi zasahuje priamo do môjho srdca a viem, že v osobe Bertíka Girgu sa skrýva úžasný spevák, ktorý má čo povedať nám Rómom... Bertík Girga je v Čechách a u českých Rómov veľmi známy, jeho tvorbu aj názory pozná asi každý a tak sa nečudujem, že o ňom vznikol aj dokument... 
Black Boys nám ešte určite prinesie veľa zábavy a ako povedal Bertík Girga chystá sa spolupráca s Vladimírom Sendreiom ml. a nedávno som Bertík dokončil duet s Tomášom Botlom, rysujú sa aj iné spolupráce a tak sa necháme prekvapiť a určite Vás budeme informovať... 
Black Boys 
Jozef Kmeťo 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Neslávne slávny "krutý" exekútor si vymáha peniaze od buka do buka, ako sa mu zachce... Robí to roky a nikto voči nemu nezakročí. Prečo??!

Polícia vyšetruje, či exekútor Rudolf Krutý neprekročil svoje právomoci a nezneužil právomoc verejného činiteľa.

Telefonáty z jeho čísel, resp. automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého, otravuje ľuďom niekoľkokrát dennodenne život, aj keď napr. svoj dlh už máte dávno splatený.

To je aj prípad pani Jany. Približne v polovici februára tohto roku pani Jane začal niekto vyvolávať z neznámych čísel. Na niektoré nestačila zareagovať a nedvihla ich. V iných jej zas automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého oznamoval, že má uhradiť exekúciu.

Keďže si bola vedomá toho, že žiadne dlžoby nikdy nemala a vždy všetko uhradila, tak tomu nevenovala pozornosť. Telefonáty od Krutého ale neprestávali.

„Neustále ma vyzývali k zaplateniu. Nikdy v živote som neprišla do styku s exekútormi, pretože vždy všetko platím načas. Na tomto si dávam záležať. Preto ma to najskôr začalo urážať, potom ma to začalo otravovať a postupom času som telefonáty začala vnímať ako hrubý nátlak,“ vysvetľuje Jana.

P…