Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Rozhádajú sa Maďari a Rómovia na Slovensku kvôli peniazom a kultúre? Dá sa to ešte zachrániť?!

Sprivatizovaná národnostná kultúra a politika... pri sviečkach!

Bolo neskoro večer 2. novembra, zapálil som si sviečku a spomínal som si na svojich blízkych, ktorí tu už so mnou nie sú. Nedalo sa mi zaspať, a začal som premýšľať o svojom živote, o mojej mediálnej kariére, čo všetko som zažil za tých ostatných 12 rokov.

Ešte skôr ako budem ďalej písať a vyčítať, chcem vás ubezpečiť, že ďalšie riadky nie sú dôsledkom nejakej mojej neúspešnej snahy získať zamestnanie v RTVS, alebo grant na moju činnosť, nikdy v živote som nemal takéto snahy. Celá moja doterajšia novinárska činnosť, ak to môžem takto nesmelo ale hrdo povedať, bola robená čisto z úprimného presvedčenia a nadšenia. Takže ďalšie riadky nie sú slovami zatrpknutého, neúspešného a neprajného novinára, ale zamyslenie sa človeka, ktorý hľadá spravodlivosť a pravdu!

Pokračujme teda zamyslením tej noci... Spomenul som si na voľbu generálneho riaditeľa RTVS, na prezentácie jednotlivých kandidátov, na to ako každí z nich chcel posilniť a zlepšiť aj národnostné vysielanie. Začal som hľadať na internete ako to vlastne je s národnostným vysielaním v rámci RTVS. Zistil som, že v rámci RTVS funguje Centrum národnostného vysielania, dlhoročným riaditeľom centra je Attila Lovasz, ktorý je zároveň aj riaditeľ rádia Patria. Osobne ho nepoznám, ale podľa dostupných informácii sa javí ako odborník a ako človek, ktorý urobil kus dobrej práce v tejto oblasti a je asi dobré, že pokračuje ďalej aj po zmene vedenia RTVS.

Napriek tomu som sa chcel dozvedieť viac a tak som v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám poslal 8.2.2017 oficiálnu žiadosť RTVS o sprístupnenie informácii k problematike národnostného vysielania, jednoducho ma len zaujímalo ako to asi funguje vo veľkom médiu. Myslel som si, že odpoveď príde a zavalia ma množstvom čísel a informácii. Prvé prekvapenie prišlo keď odpoveď neprichádzala. Asi majú veľa práce, pomyslel som si. Ale aj tak som sa pripomenul zodpovednej pracovníčke, tá ma uistila, že na odpovedi pracujú a pošlú ju čo najskôr. Tento scenár sa opakoval ešte raz až napokon konečne nastalo to vytúžené pípnutie emailovej správy 30.11.2017 o 22.20, netrpezlivo som otvoril prílohy a moje nadšenie vystriedalo sklamanie z mála informácii, ktoré zhromažďovali 3 týždne a nestíhali spracovávať, a nakoniec prišlo toto málo… J

No aj to málo ma naštartovalo ešte viac sa pozrieť veci na zub, a tu je pár faktov k národnostnej kultúre a politike na Slovensku.


Z tabuľky jasne vyplýva, že na Slovensku žije viacero národnostných menšín ale dve sú naozaj výrazné, Maďarská a Rómska, a počtom sú si skoro rovnaké. Takže logicky človek predpokladá, že by mali byť aj rovnako zastúpené v rámci menšinovej kultúry a politiky. Tak som sa dal zas do práce a zrátal som pár čísel.

Pri dodržaní pomeru počtu príslušníkov menšín by mala mať maďarská menšina cca. 2.583 hodín vysielania a rómska menšina cca. 1998 hodín vysielania v rámci vysielacieho času verejnoprávneho rozhlasu a rádia Patria. Rozdiel oproti dnešnému stavu je 1.800 hodín vysielania v neprospech Rómov!!!

Pri dodržaní pomeru počtu príslušníkov menšín by mala mať maďarská menšina cca. 86 hodín vysielania a Rómska menšina cca. 66 hodín vysielania v rámci vysielacieho času verejnoprávneho televízneho národnostného vysielania. Rozdiel oproti dnešnému stavu je 35 hodín vysielania v neprospech Rómov!!!
Moje prekvapenie z čísel pokračovalo, keď som sa prelúskal ďalšou inštitúciou, ktorá má riešiť národnostnú kultúru menšín žijúcich v SR. Tou inštitúciou je Fond na podporu kultúry národnostných menšín, ktorý vznikol len nedávno tento rok a jeho prvým riaditeľom je Norbert Molnár, bývalý šéfredaktor maďarských národnostných novín Új Szó a predsedom správnej rady je už vyššie spomenutý Attila Lóvasz. A tu je výsledok prerozdelenia financií fondu:


Pri dodržaní pomeru počtu príslušníkov menšín by mala mať maďarská menšina cca. 3.382.000€ a rómska menšina cca. 2.650.000€ z rozpočtu fondu. Rozdiel oproti dnešnému stavu je 858.000€ v neprospech Rómov!!!

Doteraz kultúru národnostných menšín zastrešoval Úrad vlády SR prostredníctvom  splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre národnostné menšiny, ktorým je aktuálne Lászlo Bukovszký. Financie vyčlenené na národnostnú kultúru boli objemovo nižšie, ale pomer prerozdelenia zhruba rovnaký. Tohto roku navyše úrad splnomocnenca absolútne nezvládol túto agendu, zmluvy a granty expedoval neskoro a tak sa stalo, že veľa žiadateľov nepodpísalo zmluvy, lebo už nevedeli zrealizovať zámery, ktoré žiadali financovať a tak dosť peňazí ostalo. Úrad splnomocnenca neurobil opravu, nevyhlásil ďalšiu výzvu na dočerpanie zdrojov a tak s najväčšou pravdepodobnosťou aj tá trocha financií, ktorá je na národnostnú kultúru ostane nevyužitá a bude presunutá do rezervy predsedu vlády SR a tam sa transparentne použije na iné bohumilé účely J

Ďalší článok v riešení národnostnej kultúry a priamo rómskej je Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, jemu šéfuje Ábel Ravasz, ambiciózny mladý politik Most-Híd.


Keď sa pozriete na vyššie uvedené grafy a informácie aj laickým okom, teda nemusíte byť žiaden odborník, zistíte že je tu vidieť jasný nepomer čo sa týka mediálneho priestoru, financií a personálneho zastúpenia.


Ako to vidím ja?

Či chcem alebo nie, musím uznať, že maďarská menšina si to vie zariadiť, a ako vidíte, perfektne. Je to ich šikovnosť, majú svojich ľudí na tých správnych miestach. Neviem posúdiť ich kvality a odbornosť, ale pre svoj národ robia maximum a mali by im byť Maďari žijúci na Slovensku naozaj vďační, že sa takto snažia pre nich získavať maximum možných výhod, otázka znie, či je to aj spravodlivé a morálne voči druhej najväčšej menšine .
My Rómovia sa nevieme zjednotiť v ničom a zabojovať o naše miesto v našej spoločnosti.  Rómovia nemajú relevantnú politickú podporu ako Maďari cez  Most-hid, alebo cez SMK, takže ich kultúrno národné potreby nemá kto obhájiť. Róbert Fico to neurobí hoc drvivá väčšina Rómov sú voličmi Smer-SD. Ako tak dal hlas Rómom prezident SR Andrej Kiska, keď párkrát vo svojich prejavoch upozornil na situáciu. Ďalší hlas je v poslancovi NR SR Ondrejovi Dostálovi, ktorý si zapísal ako svoju národnosť rómsku, aby takto symbolicky podporil náš národ, keďže aktuálne nemáme zástupcu v parlamente a verím, že ak sa mu dostane táto informácia nebude jeho konanie len symbolické, ale urobí zo svojej pozície maximum na spravodlivú zmenu.

V rámci Úradu splnomocnenca pre národnostné menšiny je zriadený Výbor pre národnostné menšiny a etnické skupiny, kde máme štyroch zástupcov rómskej menšiny, ktorý by mali hájiť a zastupovať naše záujmy, pýtať sa a upozorňovať, či vyvinúť patričný tlak na zlepšovanie podmienok aj kultúry menšiny. Páni Alexader Daško, Vladimír Sendrei, Ivan Mako, Viktor Teru, chcem sa opýtať či ste si vôbec všimli tento nepomer v neprospech nás Rómov??! Urobíte zo svojej pozície tlak na vedenie RTVS, Fond na podporu kultúry národnostných menšín, či Ministerstvo kultúry, ministra Mareka Maďariča, aby sa tento nepomer výrazne zmenil? Jaroslav Rezník, je novým generálnym riaditeľom RTVS, prostredníctvom môjho článku sa ho verejne pýtam ako chce riešiť v národnostnom vysielaní tento problém v neprospech druhej najväčšej menšiny na Slovensku nás Rómov a čo plánuje urobiť, aby v spravodajstve ale aj v iných funkciách televíznych pracovníkov sa objavili aj Rómovia. Tu by som možno privítal aj pozitívnu diskrimináciu, veď v našich radoch a tým nemyslím seba je veľa talentovaných a potencionálnych televíznych pracovníkov, či už na pôde spravodajstva či tvorby programov.

Ja sa určite nezastavím a budem sa ďalej pýtať podrobne všetkých zodpovedných na konkrétne riešenia a nápravu.
Určite podám odvolanie voči odpovedi zo strany RTVS, lebo táto odpoveď viac tají ako objasňuje, požiadam o súčinnosť aj Via Iuris a Transparency Slovensko.
Nemám krv v očiach voči Maďarom, naopak vážim si ich kultúru a obdivujem a závidím ich reprezentáciu, ale chcem aj pre nás Rómov rovnaký prístup a možnosti, lebo je to morálne a demokratické!
Verím, že to takto pochopia aj oni a ostatní občania Slovenska. Nechcem nič navyše, čo by nám nepatrilo, ale nechcem sa len tak nechať ukrátiť o to čo nám náleží, lebo ak si sami nevybojujeme vlastné právo tak iní nám ho nedajú a vlastne si ho ani nezaslúžime! 
Na článku pracovali
Jozef Kmeťo a Jozef Cipár
Komentáre

 1. Ponúkajú nám súkromné, komerčné a osobné pôžičky s veľmi nízkymi ročnými úrokovými sadzbami, ktoré dosahujú až 2% v rokoch až 50 rokov splatnosti kdekoľvek na svete. Ponúkame úvery vo výške od 5 000 do 100 miliónov EUR. Naše pôžičky sú dobre poistené pre maximálnu bezpečnosť je našou prioritou. Strácate v noci spánok, ktorý sa obáva, ako získať oprávneného veriteľa? Kousúš svoje nechty rýchlo? Namiesto toho, aby ste zasiahli, kontaktujte značku úverov (úverové služby), špecialistov, ktorí pomáhajú zastaviť zlú úverovú históriu, nájsť riešenie, ktoré víťazstvo je naším poslaním. E-mail: Info.newspring.kredit@gmail.com
  Žiadatelia musia vyplniť formulár žiadosti po úvere:
  FORMULÁR ŽIADOSTI O ÚVERY
  Vaše meno a priezvisko *
  Tvoj email *
  Vaše telefónne číslo *
  Vaša adresa *
  Tvoje mesto *
  Štát / provincia *
  krajina *
  Sex *
  Dátum narodenia *
  Máte účet? *
  Žiadali ste už predtým? *
  Výška požadovaného úveru *
  Trvanie úveru *
  Účel úveru *
  Aplikovali ste v akejkoľvek úverovej spoločnosti pred *
  Pošlite mi naskenovanú kópiu svojho ID: *
  Pôžička E-mail: Info.newspring.kredit@gamail.com
  S pozdravom,
  Pán Mark Moel.
  Info.newspring.kredit@gmail.com

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Sheffield: Bitka Rómov si vyžiadal troch hospitalizovaných

Situácia s nezvládnuteľnými Rómami zo Slovenska je obzvlášť neznesiteľná v štvrti Page Hall anglického mesta Sheffield. Takto som písali o Sheffielde v roku 2018 na stránke môjho blogu Redakcie R1. A zdá sa, že sa nič za tie dva roky v tomto meste nezmenilo. 25 Júla v sobotu vo štvrti Page Hall sa strhla bitka dvoch znepriatelených rodín, lietali stoličky, tyče, nadávky a krik sa ozýval celou štvrťou. Zasahovali záchranári a Polícia ktorá do neskorej noci celú štvrť aj monitorovala. Prečo sa bitka strhla nieje celkom známe, sú rôzne teórie a verzie ale nie sú potvrdené.... Udajne malo isť o bicykel s ktorým sa hrali deti, a iná verzia zase hovorí, že to bol stred medzi rómami zo Slovenska a z Rumunska.  Spôsobom akým sa však bitka odohrala je aj vecou vyšetrovania polície....  
Hoci mnohí z Rómov, ktorí prišli za lepším životom do Británie sa normálne zaradili do miestnej komunity, našli si prácu a deti poslali do škôl, veľká časť prišelcov zo segregovaných osád východného Slovenska te…

Som cigán, kto zato môže?

Kde je moje miesto v spoločenstve, prečo ma vylúčili? Som označený ako nežiadúci, teda nepotrebný a v spoločnosti nadbytočný! Uisťujú ma, že všetko je v poriadku... Vieš si len cigán, ja nie som rasista, dokonca mám aj veľa kamarátov cigánov, ale .... 

Ja to však neviem spracovať, neviem to spracovať od chvíle kedy som zistil, že svet robí rozdieli. V hlave mi prevláda jediná myšlienka. Už tu nepatríš, už nepatríš medzi bežných ľudí! Boja sa ťa! Majú k tebe odpor! Síce ma uisťujú, že to tak nie je, no ja si myslím svoje, veď aj židov uisťovali a ako to dopadlo? 

Ľudia a ich historická pamäť hovorí jasne. Nechcených! Označiť, odčleniť a priradiť číslo!

Patríš do inej skupiny, koľko vás je na Slovensku? Sčítavajú nás ako dobytok, načo sú však tieto čísla?, a keďže k nám už nepatríš, nepatríme k nim, tak sa prípadne straty akosi lepšie rátajú. Výčitky svedomia? Kolektívna vina skupiny voči skupine, ja predsa za to nemôžem, čo ja sám zmôžem! Nič! Robil som to čo je správne, to čo ostatní! ž…