Odmena za nákup na ZľavaDňa

piatok 19. januára 2018

Minister Kaliňák sa opäť vyznamenal, 70 percent všetkej kriminality na Slovensku páchajú Rómovia....Toto tvrdenie ministra vnútra Kaliňáka zdvihlo vlnu nesúhlasu zo strany organizácií pre ľudské práva, ako ja rómskeho obyvateľstva. Tvrdiť, v dobe kedy sme svedkami narastajúceho extrémizmu, že za všetkým zlým stoja Rómovia je nešťastný výrok, ktorý by určite nemal vychádzať z úst vysokého štátneho predstaviteľa zodpovedného za rezort vnútra.

Budú sa trestné činy alebo priestupky evidovať aj podľa toho k akej menšine páchateľ patrí? Minister vnútra Róbert Kaliňák (Smer SD) takto uvažuje v súvislosti s kriminalitou Rómov. V sobotu na programovej konferencii Smeru vyhlásil, že je potrebné robiť štatistiku "rómskych trestných činov", aby sme vedeli, kto skutky pácha, a dokázali tak zabezpečiť lepšiu bezpečnosť občanov. Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz (Most-Híd) týmto nápadom nadšený nie je.

Prirodzene do popredia aktivistov a ochrancov ľudských práv sa dostali otázky zatiaľ bez odpovedí, existuje už teraz evidencia spáchaných trestných skutkov na základne etnickej príslušnosti páchateľa?

Hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov potvrdil, že myšlienka štatistiky rómskej kriminality je v procese riešenia. Kedy a ako bude fungovať, o tom je podľa Lazarova ešte skoro hovoriť. Naše úrady však konkrétne čísla o Rómoch nezbierajú. Boli by totiž v rozpore s antidiskrimi­načným zákonom, ktorý v prípade etník hovorí o rovnakom zaobchádzaní. Rovnaký prístup ku každému prikazuje aj Listina základných práv a slobôd, ktorá je v slovenskej legislatíve uvedená formou ústavného zákona. Rezort vnútra by si tak v tomto smere zapísal prvenstvo. 

Môžeme sa hrať na demokraciu. Môžeme sa hrať na dodržiavanie ľudských práv, ale vôbec to tak nie je, ako sa vždy hovorilo "pod lampou býva najväčšia tma"... A demokracia nie je nič iné ako len tá "lampa"... Evidencia rómskeho obyvateľstva je tu od nepamäti, už za socializmu sa evidovali na základných a osobitných školách rómske deti, nikto o tom nevie a nikto o tom nevedel ani v tom čase. Dokonca sa vie, že učiteľky dostávali príplatky za to, že v triede mali rómskych žiakov. Preto sa nečudujem, že minister vnútra Kaliňák chce na základe páchania trestnej činnosti zaviesť evidenciu páchateľov a evidovať ich či patria tej či onej národnej príslušnosti, či etnickej skupiny obyvateľstva. 

Ľudskoprávny aktivista Peter Weisenbacher zdôraznil, že delenie ľudí na základe etnicity alebo národnosti nemá žiadny význam. „Je úplne jedno, či ide o kriminalitu, alebo o počet nositeľov Nobelovej ceny či filmového Oscara. Je to úplne zbytočné, k ničomu to nemôže prispieť, jediné, čo to môže spôsobiť, je negatívna nálada v spoločnosti a vytváranie napätia, ktoré naozaj nepotrebujeme,“ myslí si Weisenbacher, ktorý si nevie predstaviť žiadne pozitívum, ktoré by takýto krok priniesol.

V našej spoločnosti sme svedkami veľmi silného napätia medzi majoritou a minoritou. Výrok ministra Kaliňáka je o to nebezpečnejší, že ho povedal v dobe kedy na našom území silnie extrémizmus. A myslím si, že jeho slová sú benzínom do ohňa a neprispievajú k upokojeniu situácie medzi majoritou a minoritou. Áno, riešme kriminalitu, nikto predsa nezatvára oči pred rómskou kriminalitou v osadách, ale deliť páchateľov trestných činov podľa toho či patria tej či onej národnosti, či etnickej skupine neprinesie nič iné ako len politický kapitál pre Fica, Kaliňáka a jeho Smer SD a samozrejme ešte väčšiu nevraživosť voči nám Rómom. 

Volebné preferencie Smeru-SD klesajú, ľudia majú dosť politiky Roberta Fica a "zlodeja" Kaliňáka a jeho kamaráta Bašternáka. A tak Fico a jeho štekajúci pes Kaliňák vytiahol zaručene dobrú kartu, cigánsku kartu. Koho ľudia nemusia v tejto spoločnosti, no Rómov. Cigánska karta je dobrým nástrojom ako si udržať klesajúce preferencie strany, ktorá viac nasľubovala ako splnila.  

Chudoba sa nerieši represiami a určite nie obuškom. Minister Kaliňák chce dať voľnú ruku policajtom pri riešení "rómskej kriminality". Boli sme už svedkami, kedy polícia bez akýchkoľvek dôvodov zasiahla v niektorých rómskych osadách neprimeranou silou. Po výroku Kaliňáka je zrejmé, že zasahujúci policajti v osade budú mať voľnejšiu ruku a ich manévre v rómskych osadách už nebudú podliehať tak kontrole ako podliehali doteraz.  Stačí malé podozrenie a skupina ťažkoodencov nabehne do osady a začne to mlátiť hlava nehlava, no a aby som nezabudol určite si poznamenajú, že išlo o Rómov, aby to mohli zapísať do štatistiky, ktorú chce zaviesť Kaliňak. 

Od nepamäti ľudstva chudoba so sebou prinášala aj kriminalitu, drobné krádeže. Fúrik dreva je oproti tomu čo Kaliňák a jeho kamarát Bašternák, nehovoriac o iných "slušných ľuďoch v našej vláde", urobili tu na Slovensku, je v podstate malá kvapka v mori. Ďaleko väčšie škody narobil práve Kaliňák a Bašternák a všetci "tí" ostatní, ale to už nikoho nezaujíma. Každého zaujíma fúrik dreva, železa, ale ukradnuté milióny, nepriznané dane už tak nikoho netankuje....  

Drobná kriminalita sa podľa aktivistu viaže najmä k chudobe a k tomu, že nie sú naplnené základné potreby, či už človeka ako jednotlivca, alebo jeho rodiny. „Ak nie je schopný získať normálny zárobok, napríklad v zamestnaní, tak sa ľudia v extrémnej chudobe uchyľujú k takejto drobnej kriminalite. Nikde a nikdy na svete sa neukázalo, že by to malo súvislosť s čímkoľvek iným, než je extrémna chudoba,“ doplnil aktivista. Mieni, že v rámci boja proti drobnej kriminalite bolo potrebné zamerať sa aj na boj s príčinami chudoby, a to najmä v rizikových regiónoch.

„Chudoba postihuje ľudí bez ohľadu na národnosť či etnicitu, koniec koncov, nie je to síce širokej verejnosti známe, ale faktom je, že v tých tzv. osadách žijú nielen Rómovia, ale aj bieli ľudia, ktorí sú na tom tak zle, že si nemôžu dovoliť iné bývanie,“ uzavrel Weisenbacher.

Dnes Kaliňák hovorí, že 70 percent kriminality páchajú v Krompachoch. My však vieme, že to myslel celoslovensky. Mňa by však zaujímalo, existuje už zmienená evidencia, len my o nej nevieme, ako to bolo za socialimu, ŠTB a tak, alebo sa len chystá niečo také urobiť a ústa si otvoril kvôli tomu, aby si urobil "štatistiku" ako budú ľudia reagovať??? Alebo sa dočkáme aj rómskych preukazov, ako to chcel zaviesť za socializmu pán Dubček, len málo kto o tom vie??!


Jozef Kmeťo


3 komentáre:

 1. pan Kmeto to ste prehnali ket ste vytahovali na Erika hilara lakatosovie ze sa v prahe zivil prostitúciou a ze je gej...to bola jeho osobitna vec ako sa zivil a take veci sa nevitahuju

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Milí anonym, ako bez urážky čo má spoločné Váš komentár s obsahom článku pod ktorý ste teraz písal... Ako vy už čo riešite, článok je o niečom inom a vy o inom píšete... Pane bože ... Kmeťo

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. mate pravdu..len mi prislo luto erika..on pomaha kazdemu ako sa len da obetuje aj zivot tak onemu sa tak skaredo nema vravet...

   Odstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...