Odmena za nákup na ZľavaDňa

streda 28. februára 2018

Sú na Slovensku novinári a blogeri naozaj slobodní?


Vražda investigativneho novinára Jána Kuciaka zo spravodajského portálu Aktuality.sk zasiahla celé Slovensko. Jeden politik cez druhého sa predháňajú vo vyjadrovaní sa k brutálnej vražde dvoch mladých ľudí, jedna strana Matovič a spol. sa snažia z toho vytĺcť politický kapitál a druhá strana Fico a jeho zbor "poslušných psov" sa snažia verejnosti dokázať, ako hlboko sú otrasení z vraždy novinára a urobia všetko preto, aby čo najskôr dolapili vraha...


Z pohľadu mňa ako občana tejto krajiny a blogera mi to všetko pripadá ako smiešno-trápna groteska k tragickému koncu novinára, ktorý veril ako každý kto píše články, venuje sa publicistike a ide z vlastnou kožou na trh, že zmení pohľad ľudí, či prispeje k lepšej a demokratickejšej spoločnosti, spoločnosti kde človek, občan sa dovolá svojho práva nie len na život ale existencie ako takej.

Sledujem vyjadrenia slovenských osobností politického a kultúrneho života k vražde Jana Kuciaka a jeho partnerky. Tie vyjadrenia sú rôzne, plné pochybností ale aj zlosti nad smrťou dvoch mladých ľudí, nad brutalitou akou odišli z toho sveta a nad pretvárkou tých, ktorí zrejme priamo či nepriamo stoja za ich smrťou.


Fico sa ešte do nedávnej minulosti vyjadroval na adresu novinárov ako o "špinavých protislovenských prostitutkách" a dnes verejnosti demonštruje ako mu záleží na slobode slova, slobode novinára a jeho bezpečnosti. Demonštruje silu a odhodlanie pri dolapení vraha novinára Jana Kuciaka a jeho partnerky, a to dokonca do takej miery, že verejnosti ukazuje jeden milión € za pomoc pri dolapení vraha, či objasnení tejto brutálnej vraždy. Spoločnosť je pobúrená a má Fica a jeho politiky plné zuby... Vražda novinára mu určite nepridá na popularite, už aj tak pošramotený morálny charakter Fica, Kaliňaka či generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý za výdatnej pomoci Kaliňaka a policajného prezidenta Tibora Gašpara zamietol tie naviac rezonujúce kauzy v našej spoločnosti pod koberec, sa snažia verejnosti nahovoriť, dokázať že majú v sebe kus človečenstva, morálky a urobia všetko preto aby sa vražda novinára objasnila.

Ľudia neveria, ako by aj mohli veriť ľuďom ako je Kaliňak, ktorý novinárom ale aj občanom klamal, dokonca ironicky sa smial novinárom do tváre keď na povrch vyšli fakty o jeho "kamaráčatstve" s Bašternákom a jeho prilepšením si na svojom bankovom konte o pekných pár miliónov eur. Ako by mohli veriť ľudom, ktorí umlčali spravodlivosť a kauzy, ktoré dodnes nie sú vyriešené...


Prvá Ficova vláda (Smer-SD, SNS a HZDS-ĽS): 2006-2010


Diaľničná výstavba, 2000-doteraz
 • Za ostatných 10 rokov sa pokračovalo v trendoch, ktoré sú charakteristické pre slovenskú diaľničnú výstavbu – tunelovanie financií, nedokončenie stavieb v riadnych termínoch a kvalite.

Tunelovanie eurofondov, (2006 - dodnes)
 • Nehospodárne nakladanie, či dokonca rozkrádanie eurofondov, je téma, ktorá sa na Slovensku objavuje prakticky okamžite od začatia čerpania eurofondov. Odhadované škody sú v miliardách eur.

Kauza Veľký Slavkov, 2007
 • Bývalý námestník riaditeľa Slovenského pozemkového podpísal viacero zmlúv s reštituentmi z južného a východného Slovenska, na základe ktorých sa stali vlastníkmi pozemkov vo Vysokých Tatrách. Reštituenti následne lukratívne parcely vo Veľkom Slavkove predali – za zlomok trhovej hodnoty – podnikateľom blízkym vtedajšiemu predsedovi HZDS Vladimírovi Mečiarovi. Štát vtedy prišiel o pozemky za 1,5 miliardy korún (cca 50 miliónov eur).

Tunelovanie Vojenskej spravodajskej služby (2010)
 • Bývalý člen vedenia VSS opísal údajne nezákonné prevody majetku bývalej VSS na iné organizácie a súkromné osoby. Tie zase mali byť v spojení s vedením služby. Štát takto mal prísť o milióny eur, väčšinou tak, že tajní nakúpili majetok, zrekonštruovali ho za prostriedky štátu, potom ho označili za nepotrebný alebo dekonšpirovaný a za výrazne nižšiu cenu ho predali ľuďom, ktorí na tom zarobili. Vyšetrovateľ vyšetrovanie ukončil vo februári 2015 s tým, že skutok nie je trestným činom.

Kauza predaj emisií, 2008
 • Ministerstvo životného prostredia a americká „garážová“ spoločnosť Interblue Group podpísali zmluvu o predaji emisných kvót oxidu uhličitého na 4 roky za cenu 5,05 eura za tonu. Slovensko v zmysle tejto zmluvy predalo spoločnosti Interblue Group 15 miliónov ton emisných limitov za približne 75 miliónov eur. Podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša „na tomto zarobila garážová firma a slovenskí daňoví poplatníci prišli o 47 miliónov eur“. 

Sociálne podniky, 2008
 • Ministerstvo práce pridelilo dotácie z Európskeho sociálneho fondu ôsmim sociálnym podnikom. Ministerka bola obvinená z klientelizmu, pretože sa vyskytli podozrenia, že za podnikmi stoja predstavitelia strany Smer – sociálna demokracia.

Rekonštrukcia Bratislavského hradu, 2008
 • Dodávateľom rekonštrukcie sa stala spoločnosť Váhostav, ktorú vlastní oligarcha Juraj Široký spájaný so SMERom-SD. Z pôvodných 1,2 mld  Sk (cca 39,8 milióna eur) sa cena po doplnení rekonštrukcie aj o parkoviská a ubytovne pre poslancov dvihla o 2,6 mld Sk (cca 86 miliónov eur).

Kauza Tipos, 2008
 • Kauza sa ťahá od roku 2000 a v roku 2008 senát Najvyššieho súdu rozhodol, že Tipos nelegálne využívala know-how firmy Športka. A že má ako odškodnenie zaplatiť cyperskej schránkovej firme spoločnosti Lemikon Limited, ktorá spor za Športku prevzala, takmer dve miliardy slovenských korún (cca 66 miliónov eur). Minister financií Ján Počiatek (SMER-SD) v roku 2008 nevyužil zákonné možnosti, ako to napadnúť, ale potichui sa dohodol s Lemikonom, že peniaze zaplatí. Po prvej splátke cca 16 miliónov eur premiér Fico a minister Počiatek nakoniec po mediálnom tlaku a rozhodnutie súdu spochybnili. Viac im nezaplatili. Zaujímavé je, že firma Lemikon sídli na Cypre na tej istej adrese ako spoločnosť Thunderbite Holdings Limited, za ktorou stála slovenská finančná spoločnosť J&T spájaná so SMERom-SD.

Star EU, 2008
 • V marci 2008 mal vtedajší generálny sekretár SMERu-SD Ján Richter odporučiť starostom na východnom Slovensku, aby využívali služby spoločnosti Star EU. Tá vyhrala 70 tendrov v celkovej sume 1,44 milióna eur. Viaceré zdroje naznačujú, že mohlo dôjsť k machináciám.

Kauza popolček, 2009
 • Tender na odvoz a likvidáciu popolčeka a škvary z troch slovenských teplární za 83 miliónov eur vyhrala firma Esco Krupina. Išlo o kauzu ministra za SNS. Ten musel odstúpiť. Jeho nástupca za SMER-SD potvrdil, že išlo o nevýhodnú zmluvu. Konkurečné firmy totiž ponúkali to isté o 27 miliónov eur lacnejšie. 

Mýtny tender, 2010
 • Víťazom sporného tendra sa stalo konzorcium francúzskej firmy Sanef a cyperskej firmy Ibertax. Vysúťažili to za 852 miliónov eur, pričom najlacnejšia ponuka bola nižšia o 221 miliónov eur. V roku 2008 zistili, že za firmou Ibertax stoja dve cyperské firmy. A v jednej z nich boli podľa oficiálnych cyperských zdrojov zamestnanci finančnej skupiny J&T. Finančná skupina vyhlásila, že v čase tendra už v spoločnosti nefigurovali. Na nezrovnalosti v tendri reagovala aj Európska komisia (2008). Na konci roka Komisia druhým listom upozornila vládu na „diskriminačný postup“ voči neúspešným kandidátom.  Národná diaľničná spoločnosť podpísala v januári 2009 zmluvu o dodávaní elektronického mýta s firmou SkyToll. Tú vytvorili SanToll a Ibertax.

Hlas podobný Ficovi, 2010
 • Pred voľbami v roku 2010 sa objavila nahrávka roku 2002 „s hlasom podobným Ficovi“, ktorý hovoril o utajených sponzoroch SMERu-SD, ktorí strane poskytli 75 miliónov korún (cca 2,48 milióna eur). Doslova tam nahratá osoba hovorí: „Zabezpečil som a to tu môžem povedať, dúfam, že to nikto nepočúva, zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40 plus teda ďalšie veci. Zabezpečil som ich vlastnou hlavou.“ Fico poprel, že išlo o jeho hlas. Kauzu preverovali aj vyšetrovatelia, ale  prokuratúra dospela k názoru, že „skutok sa nestal“.

Druhá Ficova vláda (Smer-SD): 2012 -2016Budamar, 2013
 • Podľa vyšetrovateľov založili traja muži v roku 2012 organizovanú skupinu, ktorá cez sieť viac ako štyridsiatich firiem zo Slovenska, Českej republiky a Maďarska formálne obchodovala s potravinárskym tovarom. Na krátení daní a DPH spôsobili škodu takmer 21 miliónov eur. Za Budamarom majú stáť ľudia blízki SMERu-SD.

Kauza CT/Medical Group, 2014
 • Nemocnica v Piešťanoch vysúťažila CT prístroj za 1,6 milióna eur, pričom ten istý typ kúpila česká nemocnica za 540 000 eur. Kauza viedla k firme Medical Group SK, kde bol v minulosti spoluvlastník podpredseda parlamentu Pavol Paška (SMER-SD). Ten tvrdil, že vo firme skončil pred 13 rokmi. Okrem neho tam figurovalo aj meno košického župana Zdenka Trebuľu. Obaja sú členmi Smeru-SD. Neskôr sa ukázalo, že Medical získaval rôzne lukratívne štátne zákazky. Krátko po kauze abdikovala ministerka zdravotníáctva, neskôr oznámil odchod z funkcie aj predseda parlamentu.

Dotácie pre Duslo Šaľa Babišovi, 2014-2015
 • Andrej Babiš získal obrovskú dotáciu. Vláda Roberta Fica mu odklepla takmer 60 milión eur pre Duslo Šaľa. Bolo to ešte za ministra hospodárstva Tomáša Malatinského. Premiér Robert Fico najprv tvrdil, že o podpore dotácie pre Babišov podnik nič nevie. Kauza prerástla hranice Slovenska. Slovenskí europoslanci Richard Sulík a Ivan Štefanec u eurokomisára pre hospodársku súťaž tvrdili, že Malatinského nástupca, v čase odklepnutia dotácie štátny tajomník, Pavlis, podnikal s Babišovými firmami. Brusel nakoniec 6. januára schválil dotáciu pre Duslo. 

Reštrukturalizácia Váhostavu, 2014/2015
 • Spoločnosť Váhostav vyhlásila v septembri 2014, že pôjde do reštrukturalizácie. Súd rozhodol, že stovky slovenských firiem a živnostníkov, ktorí pre Váhostav pracovali na diaľničenj výstravbe, prídu o 85 % peňazí, ktoré im mal vyplatiť Váhostav-SK za odvedenú prác. Robert Fico sa od začiatku od kauzy dištancoval a snažil sa presvedčiť verejnosť, že ide o kauzu bývalej vlády. Majiteľ Váhostavu, Juraj Široký, je pritom dlhodobo považovaný za vplyvného muža v pozadí SMERu-SD.

Teta Anka, 2015
 • Šéf štátnej zdravotnej poisťovne musel vysvetľovať, prečo má poisťovňa zmluvy s firmou jeho 77-ročnej tety v celkovom objeme 14 miliónov eur. Zmluvy pritom vznikli za jeho pôsobenia na čele poisťovne. Kauza ho stála miesto. Tým sa prípad skončil.

Predražené IT služby pre štát/Slovensko.sk, 2015
 • Plytvanie štátynmi peniazmi, či eurodotáciami v IT biznise často diskutovaniu témou. Slovensko totiž od roku 2007 minulo na informatizáciu 900 miliónov eur, ale aktuálny stav ani zďaleka nezodpoveddá stavu, ktorý by mal byť po racionálnom investovaní spomínaných peňazí. V tomto biznise sa pritom objavujú firmy, v ktorých pozadí majú stáť prepojenia na politické strany.

Peniaze v alobale, 2015
 • Manželka exposlanca Smeru Vladimíra Jánoša vo videu porozprávala, ako nosil domov veľké finančné obnosy. Tie mal neskôr baliť do alobalu, aby „ich chránil v prípade požiaru domu“. Jánošová bývalá manželka vo videu okrem iného tvrdí: „Myslím, že spolupracoval s pánom Čičmancom (riaditeľom a hlavným spolumajiteľom Hornonitrianskych baní Prievidza) aj s pánom premiérom Ficom. Hovoril mi to tak. Stretávali sa v baniach a vždy sa niečo dohodlo a potom prišiel s takým balíkom peňazí. Robil to takto pravidelne.“

Kauza Kaliňák, Počiatek a DPH, 2016
 • Kauza daňových podvodov za 75 miliónov eur, ktoré údajne kryli aj politické špičky Smeru - ministri Kaliňák a Počiatek reagovali trestným oznámením, avizovali aj žalobu na ochranu osobnosti.


Masér za 3 milióny eur, 2016
 • Štátna zdravotná poisťovňa mala zmluvu s masérom, ktorej objem plnenia dosiahol 3,2 milióna eur. Odborníci na zdravotníctvo tvrdia, že ide o typický príklad politického klientelizmu a zvýhodňovania.  

Tretia Ficova vláda (Smer-SD, Most-Híd, SNS): 2016-doteraz)


Kauza Bašternák, 2016
 • Podnikateľ Ladislav Bašternák má dokázané prepojenia na politické elity. V jeho byte v komplexe Bonaparte býva Robert Fico, byt tam má Ján Počiatek, robil biznis s Robertom Kaliňákom. Bašternák je podozrivý z nadmerných odpočtov DPH.


Je toho azda málo? V každej vyspelej demokratickej spoločnosti by to malo fungovať a v niektorých západných krajinách funguje, že ak členovia vládneho kabinetu figurujú v takýchto kauzách, už dávno by odstúpili, či padla by dokonca celá vláda, u nás sa to však nedeje, u nás nie... Tento národ si týchto zlodejov ešte nanovo zvolí a vytešuje sa sľubom istoty z úst Fica.

Vražda novinára Jána Kuciaka, to je už ale o celkom inej káve... Novinári, blogeri či spisovatelia sú v každej demokratickej spoločnosti akousi zárukou najvyššieho princípu demokracie o slobode slova, myšlienky, necenzurovaných informácií a sú základom demokratických hodnôt spoločnosti. Aspoň tak tomu verí obyčajný človek, aspoň tomu tak verím aj ja sám a každý kto verí vyššiemu princípu a posolstvu myšlienky demokracie. Vyhasli dva mladé životy ľudí, ktorí tomuto principu verili a chceli v tomto princípe viery žiť, pracovať a vychovávať svoje deti. V máji mali svoju lásku spečatiť sľubom manželstva v kostole, no všetko to zmarili dve guľky vypálené zo zbrane vraha, ktorý ich ranou do srdca a hlavy navždy umlčal a ich sny zhasol raz a navždy.

Ján Kuciak vo svojom poslednom článku ukázal jednu z najväčších kauz Ficovho kabinetu a to je prepojenie Talianskej mafie a jej chápadlá siahajúce do najvyšších kruhov politiky. Z tejto kauzy by Fico a jeho kabinet asi ťažko vykorčuľoval a tí ktorí sú priamo do chápadiel mafie zamotaní zrejme nemali inú možnosť ako... Ján Kuciak už svoju reportáž nedopíše, musia to za neho dokončiť jeho kolegovia ak naberú dostatok odvahy... A tak sa pýtam sú novinári a blogeri na Slovensku naozaj slobodní?

Nie som profesionálny novinár, som len bloger, no jedno viem na betón o slobode novinára tu nemôže byť ani reč. Ja sa riadim heslom, že bloger si môže dovoliť napísať to čo si novinár môže len  myslieť. Novinár tu na Slovensku má zviazané ruky. Či už priamo vydavateľom pre ktorého pracuje, pretože vydavateľa vlastní zväčša spoločnosť, ktorá je prepojená na istú finančnú skupinu a tá rozhoduje čo pôjde von a čo nie... Cez vydavateľa novinár len do takej miery môže svoju prácu vykonávať do akej mu vydavateľ respektíve majiteľ povolí uzdu. No a ak už novinár na niečom predsa len začne pracovať a vydavateľ a jeho kolegovia mu v tom dokonca pomáhajú, no majiteľovi sa to nepáči v najlepšom prípade je novinár vyhodený a v tom najhoršom ako sme v týchto dňoch svedkami zastrelený... No a ak sa jedná o blogera? Tam je to predsa len jednoduchšie, zablokujeme blogera na stránke vydavateľa, najlepšie za porušenie pravidiel a je s ním pokoj...

Nemyslím si, že existuje naozaj sloboda novinára tak ako sa deklaruje v rôznych náučných slovníkoch. Jeho sloboda existuje len do takej miery ako mu to iní dovolia. Ešte asi veľa vody v Dunaji pretečie kým v tejto spoločnosti dokážeme tolerovať slobodu novinára, tolerovať jeho prácu a chrániť jeho život, pretože novinár ale aj bloger je takým veľvyslancom nás ľudí...

Ako dopadne vyšetrovanie vraždy novinára a jeho partnerky si na teraz nedovolím predpovedať, no jedno viem milí novinári, ak skutočne máte v srdci smútok, ak sa skutočne Vašou mysľou preháňajú myšlienky ako ďalej, či dokonca máte pocit, že do najvyššieho princípu demokracie bol vpálený pomyselný klinec do truhly, tak zodvihnite svoje hlavy vzoprite sa svojím vazalom, ktorí Vám zväzujú ruky a urobte ten krok dopredu a spomeňte si prečo ste sa stali novinármi, prečo ste sa nimi chceli stať a obhájte česť a miesto Vašich povolaní v tejto spoločnosti a my ľudia sa za Vás postavíme. Za seba ako blogera píšem, že mi bude cťou stáť za Vás a Váš boj, za právo žiť, za právo písať a informovať a myslím si, že nepíšem len za seba, ale aj za iných blogerov... 


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...