Odmena za nákup na ZľavaDňa

sobota 5. mája 2018

Ján Konček: "Keď traja robia to isté, nie je to isté!" Alebo ako som konečne pochopil vetu: “ Makať ako farebný” .Odkedy zverejnili aktuality.sk  článok Rudolfa Sivého o schvaľovaní projektov na Fonde pre podporu kultúry národnostných menšín rozpútala sa obrovská vlna emócii a debát k téme.   

Nechcel som  reagovať na rôzne emóciami ovplyvnené komentáre a invektívy,  ale nakoniec som sa odhodlal. Nie kvôli sebe ,ale kvôli kolegom z rádia, ktorí sú s ním spojení a robia v ňom veľký kus  poctivej práce .  Hovoriť ľuďom, že dáky podnikateľ robí niečo pre spoločnosť a komunitu len tak, bez zisku? Aj tak by mi nikto neveril,  lebo  všetci už vidia  schválené peniaze a mňa, ako si ich rozdeľujem na kôpky  . Mne hejt nevadí ,ale ostatným trochu áno a  preto sa pokúsim o vysvetlenie.
Rádio robíme už päť rokov. Verte či nie ,ale všetky peniaze, ktoré sme kedy naň získali z grantov sme do neho aj natlačili.  Ináč by nefungovalo, lebo to  čo sme dostali,  nikdy nepostačovalo na riadny chod a rozvoj rádia.  To čo sme urobili sa podarilo len vďaka tomu, že sme z branže, že poznáme ľudí, ktorí boli ochotní urobiť veľa vecí grátis, za náklady,  alebo počkať na úhradu v rámci našich dobrých dlhoročných  vzťahov.
Minulý rok sme získali  prvé terestriálne frekvencie. Rádio sme museli spustiť najneskôr začiatkom júla.  Ak by sa to nepodarilo ,tak by sme automaticky prišli o rozhlasovú licenciu.  Podávali sme žiadosť o dotáciu aj v roku 2017, schválili nám 60.000,- Eur , ale namiesto deklarovanej úhrady “ najneskôr ” do konca mája došla až v októbri. Za tieto peniaze sme mali postaviť 2 vysielače . Jeden v Banskej Bystrici ďalší  v Prešove a vybudovať aj vysielacie štúdio. Z tej istej  dotácie  ďalej  prevádzkovať rádio a vyrábať obsah do konca roku 2017.  Peniaze sa minuli hneď ako došli, lebo sme mali dlhy za techniku, nájom atď. Napodiv stále fungujeme, lebo rádiu Roma pomáhajú aj naši kolegovia z iných projektov a to v rámci ich pracovnej doby , ktorá nie je ich náplňou v rádiu Roma.
Nejdem hovoriť o nás, ktorí projekt riadime ,ale poviem vám o troch úžasných a vzácnych ľuďoch bez ktorých by rádio Roma neexistovalo.  Za mikrofónom sa vám hlási Michaela Zuzelková, absolventka Akadémie umení v BB. Predtým chvíľu praxovala v regionálnom štúdiu RTVS v BB a zaúčala sa bez nároku na honorár v inom  našom rádiu v Martine a trpezlivo čakala, kedy sa spustí štúdio v BB. Bez jej nadšenia, odhodlania a maximálneho nasadenia by sa rádio Roma nerozbehlo! Ďalším pacientom je Róbert Bartoš, rozhlasák, ktorý sa asi už narodil s anténou a mixpultom. Začínal v Slovenskom rozhlase pred 35 rokmi, rozbiehal rádio Koliba.  Následne si vymyslel projekt rádio Expres, ktoré je stále jednotka na trhu. Potom rozbiehal rádio Viva a Kiss. V Čechách postavil na zákazku viacero rádií. Je členom Americkej komory zvukárov. Vyškolil niekoľko úspešných moderátorov. Je to rádiový blázon, ktorý keď začne rozprávať tak mu ani nerozumiete čo hovorí , ale viete, že keď to urobí tak to hrá .  Síce vždy mešká ale dôjde  On tomuto projektu verí a pomáha a za svoju prácu dostáva skôr príspevok na benzín ako zaslúženú odmenu.  A do tretice je tu Maroš Balog, rómska duša, ktorý vždy rieši niekoľko problémov naraz, lebo teraz horelo v Podlaviciach a musí isť vysielať a hneď potom ešte niečo má. On dodáva ten esprit rómstva . Je to človek, ktorý moderuje a dohaduje hostí či otvára témy  z rómskeho sveta . Zatiaľ stále ako dobrovoľník ,lebo ako vraví “ nane love”. Bez tejto trojice by to fakt nešlo a preto im patrí vďaka a uznanie!  A ešte veľká vďaka patrí Vladovi Sendreiovi s manželkou a ich kapele, ktorí nahrali znelky, tiež bez nároku na honorár!
Zaujímavá skúsenosť pre nás je, že najviac nášmu rádiu fandia  “gádžovia”- nerómovia a obyčajní Rómovia.  Rómovia aktivisti  sú 50/50 a “profesionálni Rómovia” nám nefandia vôbec , lebo sme mimo systém, ktorý ovládajú a vôbec sa im  nezdá,  že by niekto mohol niečo urobiť len tak, bez ...

 Toto ma priviedlo k zamysleniu a spravil som si porovnanie koľko vlastne stojí naše vysielanie? Porovnal som si dostupné verejne informácie a s hrôzou som zistil, že sme prekliato lacný. A v tom bude asi ten problém, že sme zabudli na vatu, na efekt prečo to robiť. Áno, žiadame najviac ,ale aj najviac hodín vysielame .  Asi sa niekto bojí konkurencie alebo o svoje miesta, platy a zisky ...?
V tabuľke sú porovnané  len náklady za výrobu a odvysielanie programu, nie je tam náklad na vysielače, štúdia ... obsah je  rovnako dravý či pre jeden vysielač alebo sto vysielačov, rozdiel je potom v technických nákladoch, takže tabuľka porovnáva porovnatelné :


K tabuľke ešte dodám, že projekt rádia Lumen je obsahovo zaujímavý a aj kvalitný. Chcú predstaviť viacero rómskych osobností a projektov a je to dobrý kanál na šírenie pozitívnej informácie.  Ide o 24 relácií v dĺžke 30 min. vysielania.  Žiadali 11.586 € teda si ocenili hodinu svojho vysielania na 965,50 €.  Ako člen komisie, ktorý sa trocha vyzná do rádia som navrhol znížiť dotáciu na reálnejší stav s prihliadnutím na pokrytie kde vysiela rádio  Lumen a na ceny, ktoré sú obvyklé na výrobu takýchto relácii. 
V tabuľke sa nachádza  vyhodnotenie rádia Patria. Je to len za rozhlasové vysielanie.  Cena ma naozaj prekvapila.  Rádio Patria čerpá aj zo zvukových  podkladov, ktoré boli použité pri televíznom vysielaní. Ide o klasickú recykláciu podkladov, preto je cena trochu skreslená t.j. reálne by bola vyššia, keby sa ešte započítala časť nákladov z výroby televízie, ktoré boli v roku 2017 na rómske vysielanie  73.332 €  na televízny program.
Na rádio Roma bol na Fonde pre podporu kultúry národnostných menšín ešte jeden projekt so  sumou 184.190,- €.  Vysvetlenie je jednoduché.  Na základe platných zákonov v SR môže mať rozhlasovú licenciu  LEN  podnikateľský subjekt nie občianske združenie.  Taký je zákon!  Držiteľ 


Vráťme sa k téme. Po vydaní  článku som bol presvedčený, že to už nemá zmysel, lebo okolie bolo naozaj proti. Dal som výzvu na FB nech sa ľudia vyjadria či chcú, alebo nechcú rádio Roma . Obyčajní ľudia ho chcú, “profi  Rómovia ” ho nechcú. Ich komentáre sú niekde až rasistické, čo ma teda naozaj udivuje. Najväčší problém určitej skupiny bol, že moderátorka je “gádži”, málo hovoríme rómsky a čo sme to vlastne za rádio Roma.   Náš cieľ nikdy nebol urobiť rádiové rómske geto. Chceme , aby sa komunity a kultúry navzájom spoznávali a naučili sa komunikovať. Preto aj náš hlavný slogan je : “ Vieme to aj spolu” . Ak by bolo viac peňazí, tak by sme mohli zamestnať ďalších moderátorov. V pláne sme mali vybudovať štúdia v Prešove a v Bratislave. Získať ďalšie frekvencie, o ktoré sme zažiadali  a postupne sa zlepšovať a profesionalizovať. Žiaľ niektoré veci bez peňazí  jednoducho nepôjdu.
Ďalším prekvapením bolo, že sme sa ocitli v pozícii obetného baránka , a zrazu je náš projekt najväčší tunel a podvod pod slnkom a preto sa prejednával na Správnej rade fondu.  Asi niekto nevie čítať s porozumením, lebo v článku sa  viackrát spomínali aj inonárodní “problémoví” prijímatelia dotácií  a iní rómski aktivisti a projekty.
rozhlasovej licencie je zodpovedný za prevádzku vysielačov, šírenie signálu  atď…. Preto sme podali samostatný projekt na technické zabezpečenie rádia Roma, ktorý zahŕňal aj výstavbu nových plánovaných  štúdií,  up date  jestvujúcich  vysielačov, koordináciu nových frekvencií  atď.  Ako člen odbornej rady, ktorý bol v konflikte záujmov som opustil  miestnosť, keď sa dostali na rad tieto dva projekty pre rádio Roma.  Ostatní členovia odbornej rady nie sú asi zbehlí v tejto problematike, lebo sa stalo, že schválili projekt na výrobu programu v 100% výške  , ale nepodporili projekt technického zabezpečenia. Logiku by malo ,keby čiastočne podporili oba projekty, keď už nechceli dať 100% na oba. Teraz defacto vieme  vyrobiť obsah , ale nemáme prostriedky , aby sme ho vedeli distribuovať ďalej na vysielače a ľuďom, aby sme vytvorili nové štúdia. Je to ako vo vtipe o učení sa hry na husliach: “ Husle ti kúpim ,ale slák až keď budeš vedieť hrať “ . Toto je tiež dôkaz , že treba vychytať muchy v systéme  schvaľovania .  Napríklad každý projekt so  sumou nad  20.000 €  nech má aj verejné vypočutie  . Keby som to mohol verejne odprezentovať , tak asi nenastane takáto situácia.
Nech som v tabuľke opomenul hocičo, nech je tam akákoľvek nepresnosť  je zjavné, že rádio Roma aj pri teoretickom započítaní projektu na technické zabezpečenie rádia , by bolo pri sume 43,79 € na hodinu vysielania stále rádovo najlacnejšie.  Zástupca RTVS  tvrdil, že tabuľka je zavádzajúca, lebo uvádza celkový počet hodín vysielania aj s hudbou. OK tak to prepočítajme bez hudby,  len na dnes moderované 4h v pracovné dni a nerátajme zvyšné hodiny, dostaneme za rok 1.056 hodín moderavaného vysielania čo je náklad  188,92 € za hodinu vysielania.  Schválený projekt ale počíta s realizáciou ďalších štúdií a moderatorov, vtedy by sme vysielali moderované vysielanie denne 9hodín, 3x 3hodinové bloky. Spolu by to bolo 3.285 hodín za rok a náklad na hodinu by bol 60,73 €.
Ďalší argument RTVS bol, že ich 30,5h je kvalitné „spravodajstvo“ a Rádio Roma má na základe licencie len 3,7% spravodajských relácii. Inak tento rozsah a obsah vysielacej štruktúry sa dá meniť len formou oznámenia Rade pre vysielanie. A samozrejme, keď budeme mať viac moderátorov budeme mať aj viac spravodajstva.  Našich „porovnatelných“ 3.7% s rádiom Patria je 324,12 hodín vysielania. Náklad na 1hodinu by bol 615,5 €, ale to je stále lacnejšie a viac hodín.  My však už teraz vysielame 1.056 h moderovaného vysielania, nie len spravodajstva ale každá hodina niečo stojí, alebo platíme len za spravodajstvo a moderátori budú zdarma?
Rád by som videl odborný rozklad ceny a nákladov RTVS, chápem, že ich táto tabuľka rozčuľuje a musia ju spochybňovať , ako ináč obhája 45x vyššiu cenu?
Nechám na čitateľov posúdenie, či je naša snaha o prezentáciu rómskej kultúry čestná, spravodlivá a kvalitná,  ale ja sa stále neviem zbaviť pocitu, že “makáme ako farební” a nedostávame spravodlivú plácu.  Nešli sme do projektu kvôli peniazom, ináč by sme ho neťahali päť rokov, len je zvláštne, že mnohým aktivistom a “profesionálnym Rómom “ nevadí, že iné inštitúcie zas a opäť dobre žijú z “rómskych” peňazí. Nevadí im, že pomer vysielacieho času je tiež rádovo v neprospech Rómov, ale vidia len veľkú sumu v tabuľke!  Počas rozhodovania o projektoch v komisii som sa snažil strážiť každé € ,aby bolo minuté efektívne a je jedno či je to projekt za 1.000€ alebo za 1.mil.
Bolo by zaujímavé keby sa spravili obdobné tabuľky aj na ostatné projekty, aká  by bola ich hodnota  za peniaze?
Podcenili sme komunikáciu takéhoto projektu náročného pre tretí sektor. Poučili sme sa a už vieme, že  s verejnosťou treba hovoriť vopred o podrobnostiach a zámeroch, aby sme eliminovali nedorozumenia. Pre nás to bol štandardný projekt ale v biznise je iná optika.
Možno nás obetujú, skončí rozvoj rádia ale vieme, že sme sa pokúsili dať hlas tým, ktorí ho nemajú.

Tak teda , možno do počutia!


Ján Konček  17 komentárov:

 1. Konečne Redakcia 1 sa začína vyjadrovať. Je dobre že ste dali priestor aj J. Končekovi Očakávam ale od Redakcie 1 viac, vždy ste bolo tí ktorí išli tvrdo do jadra, nedajte sa držíme vám palce blogeri, lebo len tu sa dočítam názor, nikde inde...

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ja očakávam že Kmeťo spustí lavinu tvrdého útoku, toto nieje Kmeťo ako ho poznám, a kedže ho poznam, viem že sa niečo chysta a Kmeto v utuku úkaže co sa deje a kto stoji za touto hrou.. Boha redakcia zobdite sa už kurva čo sa deje

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Váš Kmeťo dostal dotáciu a preto drží hubu

  OdpovedaťOdstrániť
 4. No a to že dostal dotáciu je zle, poznám Jožka dlho a takú žurnalistiku ako robí on tu nikto nerobí... Verim že to čo sa deje sa vysvetlí

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. aku zrunalistiku robi? psycho? to mu ide velmi dobre

   Odstrániť
 5. Kmaťa znám už dlouho a vím že i když dostal dotaci tak zareaguje nekompromisně a tvrdě jen já si myslim že čeká na vhodnou chvíli jinak to já nevidim. Redakce 1 byla vždy na naší straně a když i dostal dotaci tak si ji zaslouží.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Boha Kurva cigani to toto je čo za hru a Kmeto a Drevenak sú ticho ja som v piči boh kurva čo sa deje tak čo spite blogeri velki

  OdpovedaťOdstrániť
 7. No ako prepáčte, ako sa tu vyjadrujete, veď počkajme na všetko je čas... Verím že sa vysvetli čo sa deje.

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Ja už tomu nerozumiem ale držím palce p. Končekovi a aj Kmeťovi

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Myslím si že k tomu by sa mali vyjadriť aj iný ludia kde sú naši politici

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Môže mi nieto vysvetliť prečo sa neriešia aj iné skupiny fondu? Prečo sa rieši mediálna časť? Nerozumiem, alebo to ja zle chápem?

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Koncek schvalil peniaze Kmetovi, tak predsa nebude Kmeto proti Koncekovi.

  OdpovedaťOdstrániť
 12. a keby aj schválil tak kmeto si to zasluži ved už konečne že dostal aj to poserete vy vsetci čo ste brali doteraz. svinska zavisť!!!!

  OdpovedaťOdstrániť
 13. Vážený pán Konček, milý kolega!
  Čudujem sa.
  Čudujem sa, lebo neviem, ako si mám vysvetliť tento Váš príspevok. Príspevok je reakciou na článok, ktorý som nepísal, na problém, na ktorý som nezačal poukazovať ja, a predsa sa musím ozvať.
  V prvom rade jedno malé zhrnutie. Po uverejnení výsledkov rozhodovania v rómskych odborných radách sa ozvali niektoré rómske organizácie a žiadali „pozastavenie výziev“ – áno, doslova, a to argumentami, ktoré ste si prečítali aj v článku. Upozornili sme ich, že Fond je organizácia, v ktorej sú 3/5 rozhodujúcich členov volení. Má teda čiastočne samosprávny charakter. Na pozastavenie akejkoľvek výzvy má riaditeľ možnosť len ak má zákonný dôvod. A že správna rada – na rozdiel od jej ponímania napríklad v obchodných spoločnostiach – nie je orgán, nadriadený odborným radám, nie je orgán, ktorý by mal akúkoľvek právomoc zasahovať do rozhodovacieho procesu. Všetci v správnej rade sme buď volení alebo menovaní členovia odborných rád, naša práca v správnej rade spočíva v schvaľovaní základných dokumentov PRED výzvami, ale nie sme odvolací orgán ani orgán, ktorý by akokoľvek mohol pozmeniť rozhodnutia členov rád. Jednoducho, najdôležitejšie sú odborné rady a bodka.
  Po zverejnení článku som bol ako predseda Správnej rady FPKNM oslovený riadnym členom Správnej rady, aby sme zvolali mimoriadne zasadnutie a vyjadrili sa k tvrdeniam z článku, zaujali k nemu postoj. Mohol to iniciovať ktorýkoľvek člen Správnej rady, aby som bol presný, ak by ste to iniciovali Vy v súvislosti s ktoroukoľvek národnosťou, oslovím členov Správnej rady tiež.
  Prerokovali sme. Možno sme si tam povedali ostrejšie aj menej ostré veci, ale predpokladám, že všetci sme vychádzali z nasledujúceho:
  - Fond je nová inštitúcia, vôbec nie je jedno, aký obraz bude mať v spoločnosti, horribile dictu, v médiach
  - vždy bude existovať časť nespokojných uchádzačov, kto preto, lebo bol jeho projekt odmietnutý, kto preto, lebo nedostal všetky peniaze o ktoré žiadal.
  - Fond bude ostro sledovaný politikmi aj verejnosťou, vznikol po dlhých debatách a nie práve v najprajnejšom prostredí politickej elity
  - Fond je správne a dobré riešenie, nesmieme dovoliť, aby inštitúcia, ktorá má zmysel, bola spochybňovaná sama o sebe.
  To, čo sme si povedali, čo sme navrhovali a čo sme nakoniec prijali, bolo súčasťou tlačového vyhlásenia. (ak by bol zverejnený hoci celý prepis, nemal by som problém, stojím si za tým, čo som povedal Vám aj ostatným členom Spr.rady). Už na zasadnutí som upozornil, že ak chceme byť akceptovaní a nenapadnuteľní, máme sa držať toho, čo sme si povedali na začiatku: striedmosti a zdržanlivosti. A áno, mám pocit, že striedmosť a zdržanlivosť chýbali pri rozhodovaniach v niektorých projektoch. To nie je kritika a ani postavenie „na koberčeku“ na to nemám žiadne oprávnenie – len som si dovolil formulovať názor, a naďalej som presvedčený, že je to názor podložený. Dodávam, že som zástancom priameho a veľmi jednoznačného rozhodovania o verejných prostriedkoch v oblasti kultúry národností. Nie, nemám problém s dvestotisícovými projektmi, pretože sú veci, ktoré naozaj toľko stoja, musia sa však vyargumentovať, musí sa odborná komisia zhodnúť na tom, aké má priority, a prioritou môže byť národnostné rádio, ktoré sa nerobí nízkonákladovo a lacno. Veď prečo nie? Rusíni rozhodli o tom, že Radio Rusin je pre nich dôležitá platforma, vyčlenili naň v porovnaní s ostatnými projektmi viac peňazí, a nikto nekritizuje. je tam zhoda v cieľoch, a bola vôľa projekt podporiť. Prečo by rómska komisia nemohla mať podobný cieľ, podobné priority? Ale k tomu je treba mať aspoň nejakú zhodu v komunite – a tú môžete dosiahnuť hoci s členmi rómskej koordinačnej komisie alebo aj u širšieho rómskeho publika.

  OdpovedaťOdstrániť
 14. Pokr.:
  Prosím Vás ale, aby ste pri argumentácii nepovažovali mňa alebo nebodaj RTVS za nepriateľa. Nepotrebujete to.
  Po prvé, nikdy nikde nebudem spochybňovať potrebu akéhokoľvek národnostného média, nech sa mi už páči alebo nie. Každý národnostný mediálny obsah považujem za prínos. Viem však, ako trh funguje a viem tiež, čo je na tomto trhu relevantná informácia a čo nie, viem, čo koľko stojí a viem odhadnúť náklady na výrobu a vysielanie aj podľa obsahu daného rádia. Počuli ste niekde, že by som sa verejne vyjadril o rádiu, ktoré napĺňate obsahom, ako o rádiu, ktoré je nepotrebné? Alebo že je zle urobené? Pre potreby fondu som síce spísal svoje poznatky, ale pre potrebu Fondu a nie pre verejnosť!
  Po druhé, v Správnej rade nezastupujem RTVS. Som síce riaditeľom jej Sekcie národnostného vysielania, ale do Fondu ma menoval jeho riaditeľ ako dlhoročného novinára a mediálneho manažéra. Zatupujem v ňom seba, nie som volený, môj mandát sa ničím nelíši od Vášho. A nepotrebujem sa vymedzovať voči iným médiám.
  Po tretie, o tých teplých miestečkách, ktoré používate v naratíve pri obhajobe Vášho rádia, niečo viem, A viem, aké horúce stoličky to vedia byť. Nevytvárajte prosím vo verejnosti naratívu, že si hovieme v RTVS pričom vy robíte, lebo moji podriadení v národnostnej sekcii si to nezaslúžia. Makajú, nemajú pritom ani len nadštandardné platy, ani nijak nadštandardné podmienky. Neznevažujte ich prácu.
  A ak už porovnávate a pripravujete tabuľky pre verejnosť (neverejne, na Správnej rade som Vás upozornil, že tabuľka nie je korektná), tak aspoň porovnávajte porovnateľné a používajte správne údaje.
  - Presnosť: RTVS nevysielala v roku 2017 rozhlasový program pre Rómov v rozsahu 30,5 hodiny, ale vyše 200
  - Korektnosť: aký vysielací čas a aké náklady porovnávame. Čo je programový náklad? a čo je vysielací čas? Vykazujeme to isté?
  - Rozvaha: súhlasím, že projekt Rádia Lumen, v ktorom predstavuje rómske osobnosti svojim poslucháčom, je prínos. Lenže v RTVS tieto programy ako rómske nevykazujeme. Sú to publicistické programy, ktorých cieľovou skupinou je univerzálny divák – poslucháč. Ani sa nepokúsim vyhľadať všetky tie programy, ktoré sú tematicky „zaraditeľné“ do rómskych, ale my vykazujeme ako národnostné vysielanie len prvoplánové (pre národnosť, v jazyku národnosti, o národnosti). Ak by som vykazoval všetky súvisiace programy, asi by to číslo bolo trochu iné.
  Píšem to len preto, že počnúc titulkom Vášho príspevku (makaj, ako farebný? to naozaj musíme v diskusii o niečom inom nadhodiť rasistický kontext, ktorého objavenie sa zo strany väčšiny zničí akúkoľvek diskusiu?), pokračujúc argumentáciou, ktorá by mala poukázaním na (okrem iného) RTVS legitimovať čokoľvek čo robíte, nech je to akokoľvek vznešené, dávajúc do kontextu to, čo tam nepatrí – ako by akékoľvek dianie v RTVS malo akýkoľvek dosah na rozhodovanie komisií vo Fonde alebo na kritiku rozhodovacieho procesu, nuž teda musím sa ozvať.
  Pán Konček,
  nehľadajte nepriateľa a neprajníka tam, kde nie je. Môže sa stať, že ho nezbadáte tam, kde napokon naozaj bude. Ani ja, ani RTVS, ani programoví pracovníci národnostného vysielania RTVS nie sú Vaši nepriatelia ani neprajníci Vašich projektov. A tú tabuľku, ktorá naozaj nie je korektná a ktorej údaje neslúžia inému, len rozdúchavaniu Vášní, prosím, nepoužívajte. Respektíve: je na Vás, či ju budete používať a zverejňovať, ale niekoľko takýchto verejných informácií, a čitatelia Vás zaradia do kastlíka „fake news“ a budú považovať za nedôveryhodného. Ja Vám to neprajem. A tiež radšej skončím pozdravom: Do počutia!
  Attila Lovász

  OdpovedaťOdstrániť
 15. Ten článok ma pobavil, hlavne čast o Bartošovi.

  OdpovedaťOdstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...