Odmena za nákup na ZľavaDňa

utorok 15. mája 2018

Punkeri v osadáchČlenovia bratislavskej kapely RozpoR, ktorá odohrala od svojho vzniku v roku 1999 desiatky koncertov na Slovensku, v Čechách a v okolitých krajinách. Už v piatok 11.5.2018.a cez víkend mali svoje prvé radikálne ľudské turné v rómskych osadách na východnom Slovensku. Hrala punkova kapela RozpoR a BATUCADA BOMBA. Cieľom ich vystúpenia bol boj proti rasizmu a ukázať "osadníkom", že nie každý gadžo je rasista.  Bol som na ich koncerte.

Skupina RozpoR len nedávno nahrala pesničku na ochranu lesov. Na svojich koncertoch vyzývajú ľudí, aby netolerovali fašizmus. V roku 2015 na podporu pre migrantov hrali aj vo Viedni na železničnej stanici.

Čo viedlo Maťa Vita prezívaného Datra zo skupiny RozpoR urobiť turné v osadách?

To už bolo dávnejšie ukryté v mojom zadnom mozgu. V podvedomí takým z jedných vplyvov bola Sepultura metalova kapela z Brazílie, ktorá išla ako prvá za Indiánmi do kmeňa Xavante do džungle. Pred tromi rokmi sme hrali vo Viedni pre utečencov a vtedy kamarát povedal prečo nejdeme hrať aj do rómskych osád, veď to máme aj doma. Tohto roku sme buchli do stola a povedali sme si ideme do toho vďaka Barbore Brichtovej a Ingrit Doležalovej z organizácie Sociálny Prešov a tak sme to  zorganizovali a išli do toho.

Aký bol tvoj prvý pocit?

Moj prvý pocit bol ako keby som sa objavil v Indii, v inej krajine, ale cítil som sa ako mega hviezda ako keď Beatles pristal v Paríži. Prvý krát som sa cítil ako rocková hviezda, ktorú zdraví tisícka fanúšikov.

Čo si si všimol ako prvé keď si vstúpil do osady?

Prvé že veľa detí a celú tú osadu v biednom stave.

Je podľa teba rómsky problém neriešiteľný?

Každý problém je riešiteľný. Rómska otázka je riešiteľná. Na svete je veľa príkladov ako sa dá integrovať ľudí. Dám ako príklad, keď cca. pred sto rokmi Slovania utekali z vtedajšieho Uhorska tak Američania dali vyhlášku, že Slovania sú neprispôsobiví a prinášajú negatívne javy preto sa ich treba zbaviť... Tú istú nálepku teraz dáva táto spoločnosť Rómom.

Čo si si všimol ako prvé keď si začal hrať?

Ja si mnohé veci nevšímam, keďže hrám a robím šou, ale čo som si všimol napríklad hneď v Chminianskych Jakubovanoch ako sa ma deti zľakli, že čo to za šašo s gitarou. Mladí zase, že ooo potetovaný gadžo taky obdiv a potom som videl aj taký strach u starších.

Ja ako človek, hovorí jeden pán, by som sa tiež zľakol keď som ich videl. Prišlo mi také, že keby som ich videl na ulici tak by som sa bál, že to sú nejakí náckovia, ktorí ma chcú zmlátit :) Išla z nich taká drsnosť, ale v podstate vo vnútri to boli citliví ľudia.

Odohrali ste koncert v Chminanskych Jakubovanoch, Nižnom Tvarožci a Lenártove kde sa ti hralo najlepšie? 

Najviac sa mi páčilo v Lenártove, tam boli ľudia viac otvorení, aj začali tancovať. Zase v Chminianskych Jakubovanoch bolo viac ľudí, okolo tisíc možno, no ich to tak asi nezaujímalo, tam to bolo opačne, také chladné.

Čo najviac si počul od svojich kolegov keď ste rekapitulovali deň?

Jednu vec, v ktorej sa všetci zhodli, čo som si ja nevšimol bola tá, že každý z osady sa ti pozeral priamo do očí čo u gadžov nie je tak obvyklé. V osadách ti pozeral každý do očí, či dieťa alebo dospelí pozerali. Chceli vidieť čo v tých očiach je a chceli preniknúť do tvojho vnútra.

Čo ti dalo turné v osadách a čo ti vzalo? 

Nevzalo mi to nič a dalo mi to veľa. Nikdy som nebol v priamom kontakte s Rómami až teraz, a to pre mňa bolo úžasné zažiť. Niečo nové, ale zároveň je to aj smutné v akých podmienkach žijú v 21. storočí a my sa tvárime, že všetko je ok. Do budúcna ma to utvrdilo v tom, že robíme správnu vec a netreba stále veriť tomu čo sa o Rómoch hovorí. Netreba sa nechať "ošaliť" fašistami a ich mudrlantskými rečami po facebooku, ale treba veriť svojmu srdcu a ísť si za svojím cieľom.

Tvoje posolstvo je?

(nastalo ticho a potom smiech)
Snažme sa, aby sa táto krajina viac podobala na Dánsko a menej na Rusko.

Reakcie Rómov?

Reakcia Rómov? Že niekto príde priamo v strede osady hrať bola veľmi zaujímavá. Keď som sa pýtal ľudí, tak mnoho z nich odpovedalo dosť zaujímavo. Pre nich to znamenalo veľa, že gadžovia prišli medzi nich, aj keď punk ich moc neoslovil, ale že im nevadilo že hrajú pre chudobných kde je smrad, špina a vôbec si to nevšímali a že ich brali ako ľudí. Jeden starší pán povedal, že punk sa mu páči ale nikdy ho nepočul na živo, lebo nemal ani možnosť a financie aby si dovolil koncert a RozpoR mu splnil sen. Ďalší si všimol vlajku, kde bol dvojkríž preškrtnutý a povedal, že títo ľudia nemôžu byť zlí, keď je ten kotlebovský kríž preškrtnutý a som rád, že bojujú proti fašizmu, lebo ja sa nechcem schovávať tak ako moja babička a dedko, keď sa museli schovávať po lesoch aby ich nezabili. Najväčší problém Rómov je asi pitná voda v týchto troch lokalitách. Každý z nás ako prvotný problém vníma to, že nie je prístup k pitnej vode čo mňa osobne aj zabolelo, že do kelu ja idem na WC a spláchnem desať litrov a oni pijú niekedy kalnú vodu, s ktorej majú tráviace ťažkosti.

Moje pocity z turné punkovej kapely RozpoR

V podstate pre mnohých ľudí, ak by prešli ulicou, by boli považovaní za čudákov, či "fašistov" a mnoho iných prívlastkov, potetovaní, tunely v ušiach, nadávky a tvrdá reč človeku z prvého pohľadu naženie strach, aj ja som ho mal... :) Keď sme došli do Chminianskych Jakubian tak popri ceste nás čakali deti ale aj dospelí a nevedeli sa dočkať. Tá radosť, že k nim niekto prišiel bola až nenormálna.
Nezabudnuteľný zážitok. Aj napriek strachu som spoznal čo je to punk na živo, mohol som byť s tými ľuďmi a aj napriek revu a silnej hudbe som si uvedomil jednu vec a to je sila textov piesní. Deti, ale aj dospelí nás čakali už popri ceste ako keby sme prišli fakt na Lamborginach a mala by tu mať koncert svetoznáma kapela. Samozrejme mal som obavy aj strach, ale zvládol som to. No taký strach mali zrejme aj vo vedení mesta Moldava nad Bodvou, keďže hadzali polena pod nohy a ohradili sa zákonmi a čo všetko by mali zabezpečiť.

Ľem vedzeňe mesta sebe neuvedomuje keľo tych problemoch maju Romove. Žadalo aby boli zabezpečene zložky abo vložky ako su hasiči, zachranka keby že omdľe dachto, či policia žeby tych Romoch ešči vecej zbili jak minule, žeby buľi choľem kus čarne, šak idze ľeto.
Organizátori mali zabezpečit samozrejme elektrinu tu kabel, tam kabel čo skupina mala vlastnú, ale sami nemali zabudnúť na vodu, lebo Rómovia majú problém s vodou, keďže tam voda stále nie je a v zime zase studňa primrzne, ale o to vedenie nemá záujem šak naco budze dobra nakaza a to ich netankuje. Ňemaľi zabudnuc i na hovnocuc, lebo zo žumpy vycika šicko tak pankači by še postaraľi, aby hovna nevycikaľi zo žumpy a vedzeňe by malo po probleme. Najhoršie na tom je to, že ak sa ide robiť dobrá vec pre Rómov z Moldavy nad Bodou, vždy sa hádžu ľuďom polená pod nohy ako sa to nedá, namiesto toho ako sa dá. Samozrejme vedenie sa bude ohradzovať, že mali doplniť to čo sa ešte od nich požadovalo, ale reálne sa to nedalo stíhať keďže bol aj štátny sviatok a byrokracia na Slovensku je príliš dlhá a úradníci nemajú teľo času žeby takoj reagovaľi. Treba si uvedomiť jednu vec, že to nebolo verejné zhromaždenie ale koncert pre tých, ktorých táto spoločnosť dáva na druhú koľaj, resp. na okraj spoločnosti. Ale aj napriek takejto situácii mali Rómovia radosť a troška zabudli na starosti a trápenia vďaka skupine RozpoR.

(foto: Daniel Goliaš)

(foto:ŠDreveňák) Obec Nižny Tvarožec

Chminianske Jakubovany 
Nižný Tvarožec

Nižný Tvarožec


Lenartov 


Štefan Dreveňak 


11 komentárov:

 1. Twl porovnat hrdy indiansky narod ktory bol v podstate vyvrazdeny s asocialnymi ciganmi z osad. Nech sa ide liecit

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Čo tam rozdávajú drogy od Sorosa? Čím väčší úpadok, rozvrat a anarchia, tým viac to Soros financuje - nenávidí nás a vie, že cez úchylákov a asociálov nás najviac oslabí, aby nás migranti mohli vyvraždiť. http://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/11340-zakladatel-antifa-soros-isis

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Rómovia tak žijú preto, lebo tak chcú a inak nevedia. Aj moderné sídlisko s bytmi premenili na kopu odpadkov a exkrementov.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. svojimi komentármi ste horší ako by ste si mysleli a článok som písal pre ľudí a nie pre komentujucich idiotov.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Toto je velice pozitivni clanek vubec nerozumim k cemu jsou ty negativni a nesmyslne komenty !

  OdpovedaťOdstrániť
 6. keby ich mal za susedov inak by hovoril chlapec musím ale uznať že Romky majú zvláštnu charizmu, ktorá sa mi páči... avšak nikdy by som týchto sorošovských neobjektívnych antifákov nepodporil vidíme čo robí antifa, keď idú napadnuté a znásilnené ženy v Nemecku protestovať tak ich antifa napadne ako nackov... v 90 r som im fandil, teraz viem, že je to absolutne neobjektívna soroš jugend

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Myslim zeby si s tymi susedmi dobre rozumenal v podstate punkac je iny nazov pre asociala. Co sa tejto kapely tyka zialbohu moc rozumu nepobrali spolu s vacsinou fanusikou.po ich koncertoch ostava akurat spúšť

   Odstrániť
 7. romove radim vam ak mate moznost utikejte ze slovenska pokud se ještě da...na slovensku je bida tam neni zadna buducnost..v západní europe je více peněz tam se žije na urovni..slovensko??? nikdy!!!

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Já jen doufám, že ti, co sem píší tyhle komentáře, si neříkají pankáči.

  OdpovedaťOdstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...