Odmena za nákup na ZľavaDňa

utorok 15. mája 2018

Rudolf Sivý, dobre platený a sýty zo štátnych zákaziek...


Som bloger, roky píšem články a roky upozorňujem na rasizmus a predsudky v našej spoločnosti. Som Róm a som aj človek. Svoju publikačnú činnosť vykonávam zadarmo, lebo nie je nikoho, kto by sa podieľal na spolufinancovaní Redakcie R1 a Rádia R1. Som rómsky bloger. Redakcia R1 a Rádio R1 sú rómske weby a verte, že spoločnosti a firmy si na rómsky web svoju reklamu nedajú. To nie je len problém Redakcie R1 a Rádia R1, to je problém všetkých rómskych médií. Rasizmus a predsudky sú v našej spoločnosti tak hlboko zakorenené, že sa to premieta do činnosti rómskych novinárov, kultúry ako takej a aj preto je veľmi málo finančných podporovateľov zo strany štátu, spoločnosti a firiem. Rómske aktivity sú doslova závislé na dotáciách a podpory rôznych fondov zo strany štátu a Európskej únie. Keby neboli rôzne fondy na podporu menšinovej kultúry, nie je tu ani to čo tu máme. No najhoršie sú na tom naše rómske média, ktoré prakticky neexistujú ak to zoberiem k vzťahu maďarských médií na Slovensku.

Rómska menšina dostala na frak z každej strany, či sa to niekomu bude páčiť alebo nie. Naša spoločnosť nás už dávno preradila na druhú koľaj. U rómskej národnostnej menšiny sa používa dvojitý meter, podľa toho komu čo viac vyhovuje. Keď treba tak sa používa výsledok zo sčítania ľudu z roku 2011 a ked’ to vyhovuje ináč tak výsledky z Atlasu rómskych komunít z roku 2013.
Málokedy sa použije pomer výhodnejší pre rómsku národnostnú menšinu. Túto tému som otvoril a opísal koncom minulého roka 2017. V zmysle info zákona som sa dostal k podkladom o pomere prerozdelenia vysielacieho času v RTVS a v rádiu Pátria, kde je naozaj vidieť nepomer voči rómskej národnosti.

Rozhádajú sa Maďari a Rómovia na Slovensku kvôli peniazom a kultúre? Dá sa to ešte zachrániť?!

Všetko si hradím sám. Vysielanie internetového rádia je pre mňa nie lacná záležitosť, chod Redakcie R1 rómski blogeri ma tiež za tie roky stála nie málo peňazí z vlastného vrecka. Za vyše 25 rokov sa v oblasti rómskych médií nič nezmenilo, skôr zhoršilo. Začiatkom 90. rokov začali vychádzať dva periodiká, časopis Roma a týždenník Romano Nevo Ľil, z ktorého sa postupom času stal občasník a dnes prakticky neexistuje. Mali sme tu RPA /Rómsku tlačovú agentúru/, ktorá mala na začiatku svojho vzniku smelé a krásne plány. Málo kto vie, že jeden z jej plánov bol aj rozvoj a podpora rómskych žurnalistov. Časom sa však z RPA stala rodinná firma MECEM, ktorá zastrešovala národnostné vysielanie. Dnes národnostné vysielanie zabezpečuje Gipsytv po tom, čo s Eduardom Čonkom v pozadí a za asistencie Magdolenovej z hry vyšachovali pani J. Váňovú. Národnostné vysielanie v RTVS a v rádiu Pátria prakticky nikto nepočúva, pretože ich vysielanie ide v čase kedy sú ľudia po väčšine v práci a rádio Pátria? Ruku na srdce. Kto si dnes naladí Rádio Pátria, ktoré oslovuje vekovú skupinu 45 a viac, ale aj táto skupina si dnes naladí iné rádio ako práve spomínané rádio Pátria. Teda podľa môjho úsudku národnostné vysielanie neoslovuje ani minoritu ani majoritu, ale je tu lebo to tak zo zákona musí byť... Máme tu Press TV, ktorú robí Erik Hillar Lakatošovie a sme tu my Redakcia R1 a Rádio R1 a aby som nezabudol aj televíziu Romapožomatar, ktorá sa pokúšala o dotáciu za Petra Polláka a nedostala ju... Nemyslíte si, že na vyše pol miliónovú menšinu je to zúfalo málo?! A aj to málo ledva prežíva... 

Hon na čarodejnice
 
Po rokoch mojej publikačnej činnosti, po rokoch môjho úsilia som využil príležitosť a na základe výzvy Fondu na podporu kultúry národnostných menšín som si podal projekt na Redakciu R1 rómski blogeri a internetové rádio Rádio R1. Roky píšem, roky sa snažím vybudovať rómske internetové rádio, tak som si povedal prečo by som to neskúsil. Ani ja sám som tomu neveril, že by to mohlo vyjsť. Projekt som písal tak, aby som pokryl technické vybavenie rádia a redakcie a do projektu som zahrnul aj odmeny pre moderátorov rádia a blogerov, pretože nikto vám dnes zadarmo v rádiu robiť nebude, či písať články. Iba taký blázon ako som ja a pár priateľov, ktorí v tento projekt veria a ďalej sa snažia pre tento projekt urobiť maximum. Požadoval som vyššiu čiastku ako mi bola na obe projekty odklepnutá, ale aj tak som sa potešil. Už som si predstavoval ako investujem do nových webov, do techniky a samozrejme myslel som aj na odmeny pre spolupracovníkov... To všetko sa ale dnes zdá byť preč. Vďaka aktivite "profesionálnych" Rómov sa toho chytil Rudol Sivý z Aktuality.sk a začal doslova "hon na čarodejnice". Ako som sa do tohoto honu dostal ja, ani sám neviem. Ale keď už som sa doň dostal, tak som si povedal, dobre idem do toho hlava nehlava, nemám čo stratiť iba získať a keď nič nezískam nič nestratím...

"Profesionálni" Rómovia"

Je to nemalá skupina ľudí, ktorá si spravila z pomoci biednym spôsob svojej živnosti a podnikania. Sú to „profesionálni aktivisti“. Vedia urobiť akýkoľvek projekt na hocičo. Nerobia nič iné! Nemajú iné príjmy z iných aktivít.

Robia to už skoro 27 rokov a nevidieť po nich žiadnu reálnu zmenu a pomoc pre tých, ktorým „akože pomáhajú“. Oni keď nedostanú podporu na svoj projekt, tak to vnímajú ako útok na seba, na svoju existenciu! Áno, je to tak! Pretože ak ich projekt neprejde, tak nemajú na svoj život, nemajú na prevádzku auta, hypotéku, atď…. Sú to "úžerníci" s ľudskými dušami!

Kam sa dostala situácia marginalizovaných rómskych komunít po 27 rokoch od nežnej revolúcie? Je tu viac osád ako bolo, máme vysokú nezamestnanosť, biedu, choroby… Ako človek sa pýtam, aká je kvalita a výsledok práce „profesionálnych aktivistov“?! V "normálnom" svete by už boli prepustení zo zamestnania, alebo by skrachovali, ale oni sa stále držia, lebo vedia plávať v systéme.

Práve z týchto radov prišiel popud a signál k Rudovy Sivému z Aktuality.sk na netransparentné prerozdeľovanie dotácii. 


Netransparentné dotácie  

Nezazlievam a nezhadzujem prácu Ruda Sivého. Napokon ja sám som v predchádzajúcich rokoch na niečo podobné upozorňoval, moje články vychádzali aj v Sme.sk, kde Rudolf Sivý pôsobil ako redaktor v projekte Rómovia.sme. Prečo sa mojich upozornení v článkoch nechytil a to som ho priamo neoslovil, ako niektorí Rómovia a nezačal prešetrovať prepojenia Eduarda Čonku, Petra Polláka či Adriany Drafiovej a zákazky, ktoré dostával na svoje neziskovky prostredníctvom štátnych zákaziek, napríklad komunitních centier??! Jeho články v Rómovia.sme vtedy de facto ospevovali prácu Petra Poláka, toho Poláka za ktorého priam netransparentné dotácie kričali. Ak teda som spravodlivý, tak som spravodlivý nie len dnes, ale som spravodlivý stále... 

Rudolf Sivý o mne napísal: "Dve organizácie blízke rómskemu blogerovi Jozefovi Kmeťovi vznikli v novembri a decembri minulého roka. Obom schválili od fondu po 10-tisíc eur. Na blogy o Rómoch a internetové rádio." Samozrejme som okamžite reagoval, napísal som mu pár šťavnatých emailov, volal do redakcie Aktuality.sk, pretože ak už aj o mne píše, tak nech mi dá priestor. Napokon mi ho dal a ja som sa vyjadril. 

Samozrejme ma to urazilo, ako by som bol zlodej, špinavec, či podvodník. Na margo mojich protestov mi Rudolf Sivý povedal, že "pán Kmeťo ja nemám nič proti Vám, ja len chcem upozorniť na zlý systém pri samotnom postavení Fondu na podporu kultúry národnostných menšín." Tak potom sa pýtam prečo Rudko nepíše o systéme ale píše o mne? Píše len preto, lebo som ho nazval idiotom po tom čo sme si vymenili pár myšlienok v komentároch na jeho profile??! Ale aj tu musím podotknúť, že všetky komentáre mám screen-ované a keby sa jeho reakcie nepribližovali k osobným urážkam, tak určite by som ho nenazval arogantným idiotom. To som však evidentne urazil ego pána Rudka, no a tak som sa do jeho článkov o netransparentných dotáciách dostal aj ja. Hoci neviem v čom je moja dotácia netransparentná...  Rudol Sivý vo svojom článku píše : "Situáciu prirovnal k prípadu z minulosti, kedy vznikol Protidrogový fond za prvej vlády Roberta Fica. Ten mal rozdeľovať peniaze na prevenciu proti drogám. V skutočnosti však dotoval koncerty a športové podujatia neziskoviek, ktoré vznikli len dva mesiace pred rozdeľovaním dotácií.Podobnosť nie je náhodná. Aj kultúrny fond rozdeľoval peniaze novovzniknutým mimovládkam. Dve organizácie blízke rómskemu blogerovi Jozefovi Kmeťovi vznikli v novembri a decembri minulého roka. Obom schválili od fondu po 10-tisíc eur. Na blogy o Rómoch a internetové rádio."

Neviem kedy som mal si založiť OZ, mal som si ju založiť pred 13 rokmi, aby som náhodou nepôsobil podozrivo?! Samotné založenie neziskovky si vyžaduje administratívne úkony ako by ste si zakladali podnikanie, nemal som dôvod skôr založiť neziskovku kedže moja práca nebola ešte na takej úrovni, aby som premýšľal o dotáciách čo som aj Rudovi Sivému do telefónu povedal, pretože sa ma pýtal, prečo som skôr nepožiadal o dotácie.

Dnes, kedy samotná Redakcia R1 rómski blogeri disponuje cez jeden tísic článkami a Rádio R1 ide nonstop 24 hodín denne, som si povedal je čas skúsiť dotáciu. A keďže som vedel o výzve, a aby som vôbec mohol dostať dotáciu je nevyhnutné si založiť neziskovku, tak som ju založil. Čo je na tom netransparentné, keď projekt ktorý som predkladal má svoju históriu a teda mal som sa čím prezentovať a uchádzať sa o dotáciu?!!

Podobnosť nie je náhodná. 

Takto Rudolf Sivý začínal vetu o mne, ja nie som profesionál som bloger, som človek, ktorý urobí ešte veľa chýb vo vyjadrovaní sa, pretože človek sa učí stále, ale toto je cieľavedomá snaha o pošpinenie môjho mena v jednej vete a to by som u profesionála akým Rudolf Sivý je nečakal. Toto je mylná a zavádzajúca, resp. navádzajúca veta na to, aby si ľudia mysleli, domýšľali, dedukovali, fabulovali...  Nečakal by som, že sa zníži vo svojej snahe ma diskreditovať k "tretej cenovej skupine"! Stále premýšľam a nedá mi to pochopiť zdravým rozumom, prečo sa zmieňuje vo svojom článku zrovna o mne a mojom projekte, keď viem, že v rámci fondu je tam viac projektov, ktoré sú "nové". Je evidentné, že cez stránky Aktuality.sk si Rudko vybavuje so mnou svoje účty, čo je neetické hlavne voči jeho samotnému zamestnávateľovi. Ak jeho dotknuté ego chce riešiť moju osobu, bolo by správne založiť svoj vlastný blog, kde si na konto svojho zamestnávateľa nebude so mnou vyrovnávať svoje účty.  


...Rudko objavuje svet.../zdroj fb Rudko Sivý/


Kto je Rudolf /Rudko/ Sivý? 

Rudolf Sivý vyštudoval politológiu na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka v Trenčíne. Počas štúdia sa venoval najmä témam nacionalizmu a politickému extrémizmu. Po skončení štúdia v roku 2010 začal pracovať v tlačovej agentúre SITA na portáli Webnoviny.sk, od augusta 2011 ako zástupca šéfredaktora. Medzitým absolvoval stáž na projekte Demagog.sk pre Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť – SGI. 
V denníku SME pracoval od mája 2013 do januára 2015 a venoval sa problematike Rómov.
Od januára 2015 do 25.novembra pôsobil v Denníku N
Súčasne v tom istom období pôsobil v projekte Zdravé komunity
A od októbra 2015 pôsobí v Aktuality.sk

Ako som na začiatku článku písal, rómske média sú doslova závislé na dotáciách, pretože vďaka rasizmu a predsudkom spoločnosti a firmy majú problém si dať reklamu na rómsky web, z ktorých by rómske média mohli žiť. Je tu aj ďalšia možnosť zárobkov, ako sú sponzorované články, či lukratívne zákazky inzercie, či PR propagácie, ale to nehrozí rómskym mediám. Za to spoločnosť, v ktorej pracuje pán Sivý o takéto zárobky núdzu nemá. 

Len za posledné 2 roky, čo pôsobí Rudolf Sivý v redakcii Aktuality.sk jej majiteľ, vydaveteľstvo Ringier získalo od ministerstiev a štátnych inštitúcií viacero lukratívnych zákaziek na inzerciu! 

Keby rómske média mali takúto možnosť zárobkov, nie sme závislí na dotáciách a Rudko si mohol ušetriť prácu a venovať sa napríklad téme ako sa jeho zamestnávateľ dostal k takýmto lukratívnym zákazkám??! To by bolo určite zaujímavejšie čítanie. Tu sa vynára otázka, ako môže byť denník, v tomto prípade web, médium nezávislé voči štátnym inštitúciám, keď sú závislí od ich financií??! Môže nám takýto web priniesť skutočne nezávislé informácie??? A do akej miery??? Kým to "Tí" ostatní dovolia...??! 


...Slušné Slovensko... 

Rudolf Sivý mal poznámku po tom čo som vyslovil svoj názor na jeho články, že či som ochotný prehliadať "nespravodlivosť" pre vyšší cieľ. Áno, som. Ak ten vyšší cieľ má poslúžiť vyššiemu princípu prežitia, tak ako je to v prípade vydavateľstva Ringier Axel Springer a.s.  My sa tu môžeme dohadovať či to je "netransparentné",  alebo "transparentné".  Určite vydavateľstvo by odpovedalo pri získavaní týchto lukratívnych zákaziek, že sme "neporušili žiaden zákon", a je to určite pravda ale všetci vieme, že po morálnej stránke to tak nie je... Čo nie je zákonom zakázané to je povolené!!!  Ale to je už vyšší princíp prežitia, ak by vydavateľstvo Ringier Axel Springer a.s. nemalo tieto lukratívne obchody, Rudko Sivý by bol na úrovni napríklad Štefana Dreveňaka nášho blogera, ktorý keď ide urobiť reportáž má vo vrecku len 2 eura a cigarety... Rudkovi sa dobre hrá na spravodlivého, keď má čo do huby, kde spať, kde kakať, kde sa milovať, kde ísť za oddychom a kde si čo kúpiť... 

Hovoríme tu o slušnom Slovensku??!  Pýtam sa, je slušné Slovensko plné rasizmu a predsudkov?! Je slušné Slovensko, keď rómske deti chodia hladné spať?! Je slušné Slovensko, keď naša komunita je odklonená od spoločenského života?! 

Ako človek, ktorý má vo fonde dva projekty Rádia R1 a blogerského webu Redakcie R1, som bol pozvaný p. Bartošovou, aby som sa zúčastnil mimoriadnej koordinačnej rady, ktorá sa konala 8. mája.

Po prvý krát som mal možnosť pozrieť sa do kuchyne dotácií. Mňa zaujímajú projekty. Projekty hoci v očiach niektorých sa môžu zdať sporné, alebo inak povedané bolo na tieto projekty priklepnuté veľa peňazí, mňa zaujíma aký by mali dopad na rómsku komunitu, no to sme sa nedozvedeli.  Pán Rychter poznamenal "nikto sa nepýta o čom vlastne naše projekty sú, len nám je vyčítané, že sme si schválili veľa peňazí..."   Ja som sa pána riaditeľa Molnára opýtal či boli pri schvaľovaní projektov porušené zákony, či predpisy. Odpovedal NIE!!! Tak isto za svoje projekty nehlasovali pán Rychter, Marta Rychterová ani pán Daško, či Konček, keď sa hlasovalo za predložené projekty, vyšli za dvere a o medializovanom konflikte záujmov bol riaditeľ p. Molnár informovaný, takže aj po právnej stránke boli predpisy dodržané. 

My môžeme polemizovať či to bolo morálne, lebo po zákonnej stránke to bolo v súlade so zákonom. Čo nie je zákonom zakázané to je povolené!!! Poznáte ma ako blogera, viete dobre ako sme monitorovali Eda Čonka, myslíte prečo "prdí" na to? Lebo vie, že nič neporušil, pretože čo nie je zákonom zakázané, to je povolené. Preto aj v relácii TA3 poslankyňa Viera Dubačová povedala na margo údajne netransparentného prerozdeľovania peňazí, že treba prijať takú legislatívu, aby k takýmto podozreniam neprichádzalo.  

Neviem ako dopadnú moje projekty Rádia R1 a Redakcie R1, či budú posúdené k mojej spokojnosti a po 14. rokoch dostanem financie na moju činnosť, no jedno viem, vždy by sme mali na konci vidieť nášho človeka, Róma. Mám pocit, že niektorým hlavne tým čo sa podpísali pod petíciu za prešetrenie údajne netransparentného prerozdeľovania financií išlo len o... Pretože roky boli každoročne zvyknutí na prídel peňazí a to ich živilo.

Ale taký je život povedal klaun a zo slzami v očiach si na tvár namaľoval úsmev... Áno úsmev :) Rudko mi do telefónu povedal, že kedy budeme slušná spoločnosť, keď budeme prehliadať nespravodlivosť? A ja mu odpovedám "vtedy, keď všetci vymrieme". Lebo dnes dom, cestu, novú železničnú trať, či stanicu nepostavíte v tejto spoločnosti, keď "ruka ruku nebude myť" na čo Rudko upozorňuje vo svojich článkoch. "Ruka ruku myje", že Aktuality.sk fungujú, "ruka ruku myje", že nezávislá iniciatíva za slušné Slovensko sa postupne "spolitizováva" a pamiatka Janka Kuciaka a Martinky, ktorý verili v "slušné Slovensko" sa stáva len akou si "súťažou", kto bude lepší investigatívny reportér, vyšetrovateľ a spravodlivejší než spravodlivý Boh. Preto píšem "slušné Slovensko"???? Áno, ale min. o 100 rokov neskôr aj to vyznieva ako sci-fi...Jozef Kmeťo 

15 komentárov:

 1. Vedel som že to začne! tento článok je logicky žiaľ tak to funguje všade

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Jozef zabil si ale bojim sa že ten gádžo ta viac a vica bude špiniť Milan

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Pán kmetK pekné ste to napísal ale mám jednu výhradu ,poznám plno romou ktorý keď xhcu robia ale práva je aj iná zo 100 ak bude jeden čo chce robiť tak to nemá žiadnu ucinnost ale keď aspoň polovica tak to už môžeme hovoriť o zmene.prajem vám veľa úspechou

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ja sa nepredstavím ale Sivého poznám ako svoje boty... Dobrý článok

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Pán Kmeťo, absolútne súhlasím, ano takto svet funguje, a slušná spoločnosť, ani samotný novinári nie sú slušný... Pozrite si takú reláciu Smotánka, na jednej strane píšu o politikoch a na druhej s nimi pijú, zabávajú sa, či dokonca chodia s ich dcérami. Nemyslím si že niečo vyhráte, článok je živý bič a oni Vám môžu ublížiť, budú na Vás hľadať špinu a podobne... Niekde chyba je, je chyba že niektorí novinári sa predajú za pár drobných... Držte sa Juraj B

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Veľmi objektívny článok čo sa týka toho ako to tu chodí, netreba sa hrať na akéhosi nositela svetla keď všade je tma

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Pán Kmeťo, každý Vás pozná ako blogera, viem že ste písal pre Sme, aj tu, ja nechápem kde je chyba no hlavou múr neprerazíte. Ak som dobre pochopil pán Sivý si robí len svoju prácu a Vás len nahnevalo že Vás nejak zhadzuje. Asi každý by rovnako postupoval ako vy, ale myslím si že riešiť to prostredníctvom médii nie je profesionálne ani z Vašej strany ani zo strany pána Sivého. Čítal som jeho posledný článok a mám rovnaký pocit z časti kde píše o Vás že tam išlo o viac než len o ukázanie zlého ako vy píšete systému. No čo povedať kde sa dvaja hádajú tretí zvíťazí. Fero

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Čo nie je zákonom zakázané :))) ako silne slová ale právnicky je to žiaľ pravda, ak neexistuje legislatíva ktorá by to priamo prikazovala, či inak konala je to "povolené" v súdnej sieni sa na tomto princípe vyhrávajú spory!!!

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Ak legislatíva nehovorí inak musíme aj keď sa mi to nepáči prijať tvrdenie čo nieje zákonom zakázané je povolené

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Nedá mi nedoplnit zrejme je to len o naťahovanie sa čítal som článok p.Siveho a ak zoberieme fakt o legislatíve a zlého nastavenia legislatívy vo fonde musíme prijať aj pohlap p.Kmeta že článok v podtextom hovorí o p.Kmetovi ako o podvodníkovi čo môže byť aj právne definované a riesene p. Sivý ak chcel a snažil sa upozorniť na zlú legislativu a nastavenie fondu mal zbolit inú formu publikovania to by som od profesionala očakával takto je to postavené aj v stadiu žalovaná dotknutých osôb alebo naťahovanie sa o slovicka po právnej stránke ak je legislatívne v danej veci a súčastnosti veci právne poriadku je to len vec otvorenia a upozornenia na zle nastavenu legislatívu. A bolo len na dobrej vôle dotknutých osôb ako dalej jednali ako som sa dočítal v článkoch Sivého zial preto sme aj svedkami mnohých káuz že su riešené ako sú lebo legislatíva teda ako Kmeťo napísal čo nieje zákonom zakázané je povolené

  OdpovedaťOdstrániť
 11. ha ha ha to sami právcnici :G

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Viete ja som si prečítala tento článok, a s niečím súhlasím a s niečím nie, je škoda že tak dobrý novinári si nevedia prísť na meno Martina

  OdpovedaťOdstrániť
 13. Rudko Sivy je slovensky sedliak ako vecsina slovakov...kradnu paniaze romom a ked aj mi nieco chceme tak nam zavidia

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. len sa prizivuje.. bez romov by bol gadzo Sivy na urade prace

   Odstrániť
 14. pán Sivý, robil pre Zdravé komunity PR, táto organizácia tunelovala vo veľkom financie, ktoré dostala!!! Neplatili pracovníkom v teréne!!! Keď je taký spravodlivý prečo nepísal o tomto? Asi preto, že sám z toho slušne profitoval???

  OdpovedaťOdstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...