Odmena za nákup na ZľavaDňa

nedeľa 8. júla 2018

Vzniknú pracovné tábory pre Rómov na Ukrajine, Balkáne? Kto je vlastne najviac ohrozený z narastajúceho exstrémizmu v Európe?

K fašizmu najviac prepadávajú mladí ľudia /zdroj internet/ 

Každý z nás sleduje situáciu narastajúceho extrémizmu v celej Európe. Najviac však je situácia  vyhrotená na Ukrajine a Balkáne. Tento rok sa vo výraznej miere nesie v znamení narastajúceho nacionalizmu a vyhlásenia vládnych predstaviteľov či už u nás, alebo inde neprispievajú k ukľudneniu situácie či k zmierneniu nacionalistických nálad v spoločnosti.

Mám pocit, že európske orgány viac menej aj keď o situácii vedia, neurobia viac ako by bolo treba a zatiaľ sme iba svedkami rôznych vyhlásení o nesúhlase s pogromami na Ukrajine, či upozorňovaním krajín ako je Slovensko, Česko či Maďarsko o porušovaní ľudských práv smerom k Rómom, čo je dosť málo.

Na Balkáne, konkrétne v Rumunsku či v Bulharsku sa v kuloároch objavili správy, že tamojšie úrady zvažujú zriadiť pracovné tábory pre Rómov.

Na akom princípe by mali tieto pracovné tábory fungovať zatiaľ neviem. Neviem ani či tieto tábory budú slúžiť pre celé rodiny a aký charakter by mali mať tieto tábory. Mali by mať charakter akéhosi regiónu zo samosprávou /rezervácia/, či doslova charakter pracovného tábora?!

Redakcia R1, ako jediný rómsky blog pred rokmi písal o možnosti, že Marián Kotleba vtedy ešte za Slovenskej pospolitosti za pomoci "štekajúcich  psov" sa môže dostať na pôdu parlamentu či vlády. Vtedy mi veľa "významných" Rómov písalo, že robím medvediu službu a bol som na smiech. Dnes je to už realita a to čo som písal pred rokmi zrazu už na smiech nie je!

Rómske deti v Bulharsku /zdroj internet/ 

Pred rokom 1989 na Balkáne najviac trpeli rómske deti v detských domovoch. V  Rumunsku boli rómske deti v takýchto zariadeniach zneužívané, viac hladné ako sýte a veľa detí cez štátne inštitúcie a za pomoci čiernych obchodných praktik boli dávané na adopciu do zahraničia. Dodnes rumunské úrady nevedia zdokladovať koľko detí takýmto spôsobom bolo daných na adopciu a vyvezené z Rumunska do zahraničia. Takýto obchod fungoval od konca roku 1989 až do prvej polovice 90. rokov aj na Slovensku. Dodnes slovenské úrady nevedia a dokonca nemajú ani poznatky koľko detí a kam išli na adopciu, čo potvrdilo aj Ministerstvo sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky. Aj v súčastnosti sa takýmto spôsobom Slovensko zbavuje rómskych deti. Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže tvrdí, že im úrady práce na medzinárodnú adopciu posielajú iba rómske deti, ktoré na Slovensku nechceli. Môžeme v tejto súvislosti hovoriť o otvorenom rasizme a tak isto tu môžeme hovoriť o čistom kapitálovom biznise. 

Najviac sú ohrozené rómske osady 

Pred útokmi fašistických šialencov sú najviac ohrození obyvatelia, ktorí žijú v izolácii od okolitého sveta vo svojich domčekoch v osadách, bez elektriny a vody. Tak ako na Ukrajine sme svedkami vyčíňania neonacistov v osadách a vypaľovania príbytkov tých najchudobnejších, sa skôr či neskôr môže preniesť aj cez hranice Slovenska, či iných krajín predovšetkým v strednej Európe. Pokiaľ úrady, či už naše, ale aj tie európske nepríjmu dostatočné opatrenia na elimináciu nacionalistických nálad, budeme svedkami útokov, ktoré budú predovšetkým smerované na obyvateľov izolovaných a odstrčených osád od spoločnosti. K nárastu extrémizmu si tak trošku môžeme aj my sami a náš život, "rómsky" život...


Chceme, aby si nás majoritná spoločnosť vážila, mala nás v úcte, ale prečo vlastne?! Keď si my sami nevážime seba?! Máme my Rómovia blízko jeden k druhému? Vieme sa navzájom dohodnúť? Nie! My Rómovia nielen že sa nevieme dohodnúť, ale dokonca jeden druhému podrážame nohy, stačí aby ten jeden bol na vyššej úrovni, ako je druhý, a problém je na svete... "no dyk, pozri sa, aký je z neho veľký gádžo", hovoríme a tíško závidíme... Nie aby sme boli hrdí na to, že jeden z nás niečo dokázal, a tým posunul hranicu všeobecného názoru, že Rómovia nič nedokážu, nie! My ho znenávidíme. Medzi Rómami platí jedno staré porekadlo "gádžo nás nenávidí, ale cigán cigána utopí v lyžičke vody"... Róm Róma poníži, pošpiní, nedopraje lepší život ako má on sám. Róm Róma oklame, do očí sa bude tváriť, že je jeho priateľ, a pritom ho podvedie... V rómskych getách sa rozmáha úžera, alkoholizmus, fet a drogy sú na dennom poriadku, o fetujúcich deťoch, či celých rodinách písať nebudem, lebo je to zbytočné. Incest, slovo ktoré u normálneho človeka vyvolá minimálne zimnicu po tele, je v getách nie tak neznámy pojem. Morálne hodnoty u väčšiny Rómov, predovšetkým však v rómskych osadách, sú na bode úplného mrazu! Tento žalostný stav myslenia, a konania Rómov nie je len na Slovensku, či v Čechách, ale je po celej Európe. My žijeme život urazených, dotknutých, ponížených ľudí, ľudí ponížených majoritnou spoločnosťou! A v tom väčšina z nás vidí naše „rómstvo“. "Som Róm, ublížili mi", hovoríme.... Ale ja hovorím: „Tak nám treba!“ Veď čo vlastne chceme? Nie za všetkým musí byť rasizmus, predsudky. Nehovorím, že v našej spoločnosti tento fenomén nieje, ale nieje v takej miere, aby dospelý jedinec - Róm, sa nemohol v spoločnosti uplatniť, alebo aby nemohol svoje deti viesť k lepšej budúcnosti, ako mal on sám... Nestaráme sa o našu kultúru, my sami robíme málo preto, aby sa naša kultúra rozvíjala, aby rástli jej hodnoty! Dnes sú  Rómovia vnímaní iba cez getá, akoby ani neexistoval iný pohľad, akoby naša kultúra pramenila z giet plných špiny a neúcty človeka k človeku. Som presvedčený, že to prihráva neofašisticky zmýšľajúcim ľuďom, ktorí situáciu v getách majú ako ospravedlnenku pre svoje "čierne" myšlienky. Naučme sa písať pravdu, myslím si, že to je prvý krok k sebaúcte a riešeniu našich problémov.


Bohatstvo niektorých Rómov a chudoba na druhej strane /zdroj internet/  

Napriek všetkým peniazom, ktoré sa pravdepodobne dostali do projektov, ktoré mali pomáhať Rómom a jeho deťom na Slovensku v Čechách, či iných krajinách sa zdá, že vôbec nepomohli a zdá sa že sa dosiahlo veľmi málo na zmiernenie problémov napríklad v osadách. Zdá sa, že peniaze nejako zmizli do piesku nejakej púšte, pretože nič výraznejšie sa nezmenilo, akurát sa zmenil život profesionálnych Rómov.  A zmiznuté love /peniaze/ púštne piesky presypali do vreciek samozvaných "barónov", "kráľov" a "cisárov"...


Záver 

Môžeme sa vyhovárať na spoločnosť, môžeme sa vyhovárať na to, že ma nezobrali do práce lebo som Róm, môžeme sa vyhovárať, že moje dieťa dali do osobitnej školy preto že je to moje dieťa a je rómske. No čo sme my ako Rómovia urobili preto aby sa to zmenilo? Nič. Ako som písal iba bedákame. Ja som si hľadal prácu, bol som na troch pohovoroch, nezobrali ma. Jedným vadilo, že som tlstý, druhým, že nie som reprezentatívny tip, tretím možno aj to že som Róm. Do očí Vám to nikto nepovie, ale na štvrtý krát ma do práce zobrali. A o tom to je. Je to o našom myslení a konaní. Mohol som sa uchýliť k nadávkam na túto spoločnosti, poukazovať na rasizmus, alebo sa schopiť a isť ďalej. Ja som išiel ďalej a prácu som si našiel. My ako Rómovia by sme mali ísť ďalej, upozorňovať na nedostatky v našej spoločnosti, ale nebáť sa nahlas pomenovať aj naše problémy, bez toho by mi niekto napísal, že som v niektorých názoroch protirómsky. Mali by sme sa vedieť zamyslieť a ísť ďalej, jedine tak prispejeme k eliminácii fašizmu u nás a nielen u nás. Dnes však zo svojím životom mnohí Rómovia prispievajú ku nevraživosti v spoločnosti a prilievajú tak "olej do ohňa" plného nacionalistických nálad. Čo si nakoniec odnesieme my všetci. Žijeme v 21. storočí, je našou povinnosťou v dnešných dňoch upozorňovať na vzrastajúce fašistické nálady v spoločnosti, ale nie za cenu, že dokážeme ospravedlňovať špinu, nezodpovednosť, neschopnosť sa adaptovať v spoločnosti. Pretože práve toto prispieva k tomu, že ľudia sa uchyľujú  k vyriešeniu problémov predovšetkým v osadách k fašistickej ideológie, alebo k ľudom ktorím táto ideológia nie je cudzia, neuvedomujúc si pritom, že násilie nikdy nič nevyriešilo, čo sme sa mali možnosť poučiť aj z histórie... 


Jozef Kmeťo 

23 komentárov:

 1. Pán Kmeťo, vždy ste bol dobrý bloger a tento článok jasne pomenováva problémy ktoré by sme si my Rómovia mali začať riešiť, a nie sa hrať že to nie je pravda! Nedajte sa odradiť p. Kmeťo nenávistnými komentármi či na fb alebo inde... Iba hlupáci napíšu že to nie je pravda a pošpinia vás iba taký ktorí sami si nestoja za svojim názorom, žiaľ aj to je charakter niektorých Rómov

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Članok autora som nepochopil na jednej strane piše o Nacionalizme o pracovny taboroch a na druhej starane piše o romoch že podstate za nacizmus,fašizmus možu romovia. Tento clanok protireči samemu autorovi a jeho presvedčeniu. Alebo žeby autor sa až tak zmenil a naklonil sa na stranu tich ktorych prenasledoval

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Štefan, to že si nepochopil článok, neznamená že si protirečím, v článku popsujem súčasnú situáciu, nikde v článku nepíšem že Rómovia môžu na vzrastajúci fašizmus, píšem však a ja chápem že to nechceš pochopiť, ale dlhodobé neriešenie situácie v rómskych osadách, je jeden z dôvodov prečo ľudia volia napríklad Kotlebu.... Vyprosím si aby si vypisoval že som sa naklonil na stranu tích ktorých som prenasledoval, neviem o čo ti ide, ale rešpektujem tvoj názor. Stúpajúce nacionalistické nálady v spoločnosti majú niekoľko faktorov, faktor priameho rasizmu, ďalej faktor latentného rasizmu, faktor predsudkov na základe niekoľkých ďalších vplyvov... Problém osád tu je, a o tom som písal, pretože napíšem realitu aká je, už som sa naklonil na nejaku zlú stranu ?

   Odstrániť
  2. Štefan ja sa nečudujem, že si nepochopil. Pretože po prvé stále si mal problém chápať akékoľvek diskusné témy. Po druhé som šťastná, že moje slová stáli aspoň za niečo :) konečne si si prečítal celý článok. Predtým keď sme sa ťa pýtali či si si prečítal akýkoľvek nový článok, povedal si "nie, je dlhý, povedz mi o čom všetkom si tam písal". A po tretie nerozoberaj témy Štefan, ty vieš ako to dopadne, pokiaľ nemáš znalosti histórie, atd. tak vieš ako to u Teba skončí :) budeme všetci chcieť ešte príbeh o červenej čiapočke. Ďalšia vec Štefan,nerozumiem, prečo tak brojíš proti nám. V živote ti nebolo z našej strany ublížené na rozdiel od teba!!! Štefan všetci inteligentní ľudia vidia čo robíš. Ty dáš status a potom ho zmeníš, lebo žiadne reakcie proti nám. Štefan to je tak trápne a detinské. Na svoj vek už by si aj mohol dostať rozum a nehrať sa na pajáca! Iveta

   Odstrániť
 3. Nechcela som sa nejak zúčastniť tejto debaty, ale plne súhlasím s článkom Kmeťa. Na adresu p. Drevenaka, prepáčte ale všimla som si, vaše komentáre, ako aj statusy v Nevipene, bola som iba chvíľočku členkou vašej podarenej skupiny a radšej som odišla. Je chrapunske a priam bez charakterne že teraz tak sa snažíte zhodiť Kmeťa, všetci sme vedeli že ste spolu spolupracovali a nikoho nezaujímajú vaše verejne spory. Ale ako vidím, tak provokácie ide zo strany Drevenaka a to považujem za čiste chrapunstvo. Prepáčte p. Drevenak ale nie ste v pozícii napadať Kmeta. Ste polo negramotný vôl, ktorý sa vo všetko vyjadruje, no často krát som nepochopila čo ste chcel napísat. Ani jeden váš prispevok nebol na takej urovni aby ste sa tu obtieral o Kmeta ci zhadozoval jeho pracu ktoru ste bol aj vy sučastou a teraz tu posledne dni predvádzate divadlo s ktoreho mi je zle... Ked sa s Kmetom pohádal dobre beriem, ale to už je ako spinave zrazu spinit jeho dôstojnot či srant do hniezda s ktoreho ste vyšli. Clanok na rozdiel od vas som pochopila a na sociálnej sieti veľa ludi tiez len vy nie aj to o niecom svedči. Je to uplne cestne neustale proti Kmetovi ist a tie statusy vo vasej skupine čo som videla, mala som dost a to este Kmeto sa drzal... Teraz pisem cez mobil ale prepáčte Drevenak ste negramotný hlupak ktorý tvrde Y da aj do slova isť... Ja sa cudujem prečo Kmeto to s vami tolko tahal, nikto normalny by to s vami netahal, ako kde sa chcete z vasimi znalostami uplatnit? Ste koktavy, ked som vas počula v radiu vyppínala som ho, ste hlupak, vyjadrujete sa veciam ktorím ani nerozumiete a neraz ste tresol taku hlupost, ze som nevedela ci sa smiat alebo plakat. Plagirujte Kmeta a inym a pouzivate naučene frazy na mieste Kmeta by som vas uz davno vyhodila. Vdaka vam ale cela fb vie preco ste akoze odisiel z blogu a to ze za vas kmeto pisal clanky ako ste pisal, no co mal roibit aby nemal hanbu na svojom blogu. Viem si predstavit ako vyzeral vas clanok, takze ano je kurva dobry bloger ze vam pomahal a vy ho teraz z vzdacnosti zhadzujete a vypisujete... Alica

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Autor zabudol na pointu, napísať riešenie... S predchádzajúcim komentárom p. Alici súhlasím p. ŠD skutočne sa vyjadruje k veciam ktorým často nerozumie a hoci to možno myslí dobre, nakoniec to vyjde ako totálny blábol. To čo pani Alica napísala o roztržke medzi Kmeťom a Dreveňakom nebudem riešiť, no ja sa chcem opýtať, prečo Kmeťo p. Dreveňaka tak dlho držal u seba? Ak bol tak zlý, čo bolo dôvodom spolupráce? S Kmeťom sa ťažko spolupracuje, bolo to preto, že s ním nikto nechcel spolupracovať? Urážať Dreveňaka nie je na mieste, myslím si ak Kmeto písal za neho články či inak upravoval, robil predovšetkým zle Dreveňakovi, pretože mal ho učiť písať a nie za neho robiť prácu, neviem... Nevidím do toho celého... Palo

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Ja zase súhlasím s Alicou, tiež som bol v jeho skupine a odišiel som! Drevo mi nikdy nemal čo povedať, je to degeš ktorý sa na niečo hrá, načo nikdy nenal a nebude mať. Kmeťo aspoň na tvrdo povedal svoj názor na plnú hubu. Ja serem degešov z osád, mi normálni cigani za nich trpíme Nech ide do riti degeš

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Pridávam sa pointa riešenia mi chýba. Inak dobrý článok, na adresu Dreveňaka sa vyjadrovať nebudem, myslím si že to nieje vhodne tu riešiť práve tento problém. Skôr by sme sa mali vyjadrovať k článku, autor svojským spôsobom opísal stal a skutočnosť, len ako to riešiť ?

  OdpovedaťOdstrániť
 7. presne tak, dobre hovoríš, žiadne debilné socialistické kecy. Je potrebné prerozdeliť, viac Romov do BA, pod Slavín aspon 4 bytovky neprispôsobivých postaviť z EU fondov, ku vile Počiatka aj prezidentovho syna, aby boli v realite. Aspon 100 tis. Romale je potrebné presťahovať do BA. Statisticky sa nám hned vyrovnajú regionálne rozdiely, ceny nehnuteľností v BA sa "zreálnia" a socialisti prestanú konečne drístať a čosi štát a politici začnú s týmto problémom robiť Neviem o čo ide Dreveňakovi, ale Kmeťo jasne napísal, pokiaľ samy Rómovia si nebudú vedieť sebakriticky pozrieť do vlastných radov, tak to urobí niekto iný.... Ani jeden slušne žijúci Róm by nechcel mať pri sebe neprispôsobivého...

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Ja som zažila Dreveňaka v jednej diskusii, ako poviem vám, že takého debila treba hľadať a keď ho nájdete, vykopať ho do zadku a vyhodiť niekde do psychiatrie. Ako skutočne sa čudujem že sa s ním niekto zapodieva, veď jeho kurací mozoček nestojí zato... Je to hlúpe, nevzdelané, negramotne, nevedela som po ňom nič prečítať, iba jeho vulgarizmy

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Já jsem toho debila nemusel, když vysílal v rádiu já mu nerozuměl. Koktal, nesouvislé věty do rádia mluvil a hlouposti takové říkal že jsem ho po několika vteřin vypnul. Sám se divím že pan Kmeťo mu dal šanci aby se zviditelnilo jeho ego. Capa zahradníkem neuděláš a on to je řádný cap. Mně hned nešlo do hlavy jak mohl psát tak dobré články, když jeho statusy na fb neměly hlavu ani patu. No mě by nenapadlo že až tak se snažil pan Kmeťo pomáhat tomuto člověku. Udělal chybuja kdybych viděl že jeho práce nestojí za nic, neztrácel bych s ním čas. Pan Dreveňak by se měl zamyslet ale jak jsem četl jeho vyjádření, nemá se asi čím zamyslet ...

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Ja sa musím len toľko napísať, článok nemá hlavu ani pätu Drveňak a Kmeťo na jedno kopyto

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Kde si som čítal European Roma Rights Centre (Centrum pre práva Rómov) práva rómov? Vám načisto jebe??? a čo najprv povinnosti voči spoločnosti? pracovať! žiť slušne a v čistote! dodržiavať zákon! platiť dane! vzdelávať sa! dodržovať zákony spoločnosti! Kmeťo má absolútne pravdu, treba začať najprv od seba... Drevenaka nepoznám ale to musí byť podľa toho čo čítam zakomplexovaný osadník ktorý nikdy nič nedokázal, zrejme mal možnosť niečo dokázať a asi zachoval ako typicky osadník... Potom že Rómovia sa majú niekam posunúť, keď v radoch majú žiaľ takýchto Drevenakov stovky a na nich doplácajú... Atilla Pál

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Bože téma Dreveňak ? Odchádzam :D To je čistý zúfalec

  OdpovedaťOdstrániť
 13. Ja by som Vás chcela veľmi pekne poprosiť, článok nie je o Štefanovi, prosím zdržte sa akýchkoľvek urážok na jeho adresu. Štefan je svojprávny človek, on sám vie najlepšie čo a ako robí, on sám sa rozhodol ako sa rozhodol, my nechceme viesť "žabomyšie vojny" pre hlúposti. On odišiel, my to rešpektujeme, to čo o nás píše a ako sa vyjadruje na našu adresu je len jeho vec /aj keď nás to samozrejme mrzí, pretože nie je žiaden dôvod z jeho strany ísť proti nám/ a svedčí to o niečom... Takže prosím naozaj nie je potrebné sa urážať... Ďakujem Vám veľmi pekne za pochopenie.

  OdpovedaťOdstrániť
 14. Já to chápu paní Iveta no kdybyste viděla co všechno se na vaši adresu psalo nebylo by vám to jedno. Od urážek až po zesměšňování. Byla jsem v jeho skupině a nemohla jsem to číst. Jak já bych nikdy nedokázala se zády k příteli postavit, hlavně pokud vím jaký je to člověk. Kde by byl Štefan kdyby nebylo toho špatného Kmeťa, nikdo netvrdí že Redakce 1 je světové médium ale Jožka udělal hodně práce snažil se aby v konečném důsledku Redakce 1 byla webem kde najdeme různé články na různá témata a snažil se s lidmi pracovat. Nesouhlasím že Jožka je komplykovanej člověk se kterým nikdo nechce spolupracovat, spíše si myslím že nechtějí s ním spolupracovat neboť ne každému pravda voní. Otázku si můžeme položit i jinak, proč Stefan se tak dlouho držel u Jožky, když byl tak špatný? Přece mohl Odejít kdy chtěl, ale on neodešel, protože věděl že bez Redakce by byl nikdo. Ale pak se otevírá otázka, když teď tak dokáže psát o Vás to celou dobu se přetvařoval a přesvědčoval Vás o svém přátelství? Já když někoho tak dlouho znám, byla jsem u něj, znám ho několik let a vím že mi nikdy neublížil, nedokázala bych to co Stefan. Je to velka ostuda a jen se potvrdilo že není Rom jako Rom...

  OdpovedaťOdstrániť
 15. Dobrý článok pán Kmeťo, len ozaj keby sme sa vedeli spojiť pre naše dobro, dobro rómov a boli by sme k sebe viac kritický,aj majorita by nás viac rešpektovala, ale v článku ste všetko uviedol,

  OdpovedaťOdstrániť
 16. Ja mám otázku čo vlastne drevenak vie? Písať nevie čítat tiež nevie plynule bez koktania hovoriť čo moze ponuknut tie jeho blbosti čo hovorí to je dosť málo a keby aspoň vedel a rozumel veciam ktorim sa vyjadruje Kmeťo ale aj iní čo robia v médiách sa o niečo snaží o čo sa snažil Drevenak ? Ja nechápem prečo a z akeho dovodu by mal ešte prilezitost pracovať v médiách je to deges a jeho obzor degesa mu nedovolí aby bol objektivno spravodlivý nech radsej redakcia 1 rádio R1 Erik hillar Lakatoš či iné médiá dajú sancu ľuďom čo naozaj na to majú veď Drevenak je ako papagáj a opakuje iba to čo kde čítal či počul a aj to pokazí pri Kmeťovi sa iba zviezol a teraz si našiel iného pri ktorom sa bude viesť pretože on sám je o ničom Alex

  OdpovedaťOdstrániť
 17. o vsechno, co je o tom napsany, je PRAVDA,,, konecne nekdo napsal pravdu o tom, ze si nase lidi delaj hodne problemu sami,,, a hlavne je pravda to, ze nedrzej spolu,, naopak jdou proti sobe,, coz je hodne zvlastni ,, vsechny narody drzej spolu, nedaj na sebe dopustit, pomahaji si,,, docela to nechapu, proc to je u nasich lidi jinak...doufam, ze se to jednou zmeni a vsechno bude pak jinak. Helena Dunova

  OdpovedaťOdstrániť
 18. A čo teraz....pomenovali ste správne všetky problémy... peniaze dotácie čo končia niekde inde....závisť....nevraživosť....ale čo je riešenie?existuje vôbec....?osady už dávno nemali existovať...už dávno rómovia mali žiť ako ľudia...integrácia do spoločnosti zlihala ...každá snaha je zbytočná integrovať niektorých Rómov.... Feri

  OdpovedaťOdstrániť
 19. Prečítal som si celý článok, a musím len súhlasiť, som cigán, nie Róm, obyčajný cigán, žijem a pracujem. Mám dve deti keď chcem aby sme mali všetko, čo papať, a čo si obliesť, stávam o 3:40 ráno domov sa vraciam až neskoro poobede alebo večer. Kmeťo to dobre napísal, dokedy budeme čakať kým nás degeši z Osád nedostanú do rezervácii ? Sú aj čisté osady, ale boha väčšina je sami smrad, alkohol, sex, drogy... My cigáni by sme sa mali konečne postaviť na stranu pravdy a jasne si povedať kde je problém a ten problém začať riešiť... Boha keď čítam alebo pozerám televízne noviny a vidím tie opičky, lebo niektorí už ani nevyzerajú ako ľudia ale čisté opičky tak som fakt nahnevaný... Nestarajú sa o svoje deti, serú nato, väčšina z nich je na úrovni debility, ako dokedy sa budeme klamať, kým nás všetkých nepobijú za tých smradov? Treba nahlas o tom začať hovoriť a tlačiť aby sa to začalo riešiť. Len by naťahovali ruky, do roboty nejdú a kto by ich aj zobral, keď náne godi!!! Vajco

  OdpovedaťOdstrániť
 20. Tento komentár bol odstránený správcom blogu.

  OdpovedaťOdstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...