Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Vzor mnohým Rómom, pani Oľga Fečová...

Oľga Fečová /Foto Khamoro/ 

Pani Oľga Fečová vyrastala v tradičnom rómskom prostredí plnom remesiel. Pochádza z významných rómskych rodov z východného Slovenska, z obce Kochanovce neďaleko Humenného. V rodine jej otca bolo veľmi dôležité vzdelanie, no aj napriek tomu často tvrdo dreli, najviac v tradičných rómskych profesiách a navyše boli ešte aj muzikanti. Cez týždeň tvrdo pracovali a keď prišiel piatok, tak chodievali hrať. Babička pani Fečovej pochádzala z Podkarpatskej Rusi, bola dcérou takzvaného grófa a patrila im celá dedina. Mali veľký dom a na ich hospodárstve pracovali snáď všetci ľudia z dediny.

Po vojne sa rodina pani Fečovej presťahovala do Prahy za prácou. Celá rodina bola vzdelaná, hudobne nadaná, teda hudba a vzdelanie boli v živote pani Fečovej všadeprítomná. No aj napriek tomu mala pani Fečová len základné vzdelanie, pretože jej prioritou bolo starať sa o blaho svojich blízkych, zatiaľ čo oni študovali alebo sa venovali kariére. "Vždy som sa starala o ostatných a na seba som nemala čas", hovorí pani Fečová.

V 60-tke, keď už deti odrástli a samozrejme aj ich deti, si pani Fečová povedala, že by si už mohla urobiť čas aj pre seba. A tak sa aj stalo. Urobila si vodičský preukaz, v 65-tke urobila maturitu, v 70-tke sa naučila hrať na husle, v 75-tke začala maľovať. Sama pani Fečová volá toto obdobie "systém päťročnice".

Popri celoživotnej práci v továrňach a upratovaniu sa s celou rodinou venovala deťom. Aj napriek tomu, že mala len základné vzdelanie si urobila pedagogické minimum a dlhé roky pracovala ako asistentka pedagóga. S manželom Jozefom Fečom, slávnym hudobníkom, viedli niekoľko detských súborov, ktoré vedie ďalej aj napriek nedávnej smrti manžela s pomocou dcér a vnúčat, čím sa snaží deťom ponúknuť zmysluplnú perspektívu do života. Pani Fečová je aj jednou z vodcovských osobností rómskej feministickej skupiny Manushe, ktorej mottom je "edukácia, sebavedomie, emancipácia", ktorá združuje viac než 170 rómskych žien a mužov bez rozdielu veku, či vzdelania v celej Českej republike. Táto skupina je aj členskou organizáciou České ženské lobby a Európskej ženskej lobby.

Ocenenie Roma Spirit 2014 

Nie je toho málo čo dokázala pani Fečová vo svojom živote, a aj preto jej bolo v roku 2014 pridelené
prestížne ocenenie za celoživotné nasadenie a kultúrny prínos Roma Spirit.
V súčasnej dobe pomáha pani Fečová svojim dvom dcéram v dočasnej pestúnskej starostlivosti. "Oni sa narodia, my si ich privedieme z pôrodnice, potom ich rozmazľujeme a milujeme ich", hovorí pani Fečová s úsmevom na tvári a v rukám držiac malinké batoľa. "Potom sa im magistrát snaží nájsť a zatiaľ sa nám to stále darí", pokračuje. Deti môžu mať v starostlivosti maximálne rok, preto prežívajú častokrát s dcérami stresy, aby sa podarilo nájsť vhodnú rodinu dieťatku. Ak sa to podarí všetci sú šťastní a detičky potom aj naďalej navštevujú a sú s nimi v kontakte. Ich práca je týmto úchvatná, takto im podarilo pripraviť už 6 detičiek na adopciu.

Aj napriek tomu, že v poslednom roku prekonala pani Fečová mnoho úrazov, spôsobenými pádmi, má táto úžasná a skvelá žena mnoho plánov do budúcnosti.

My jej ako Redakcia R1 prajeme skoré uzdravenie, aby aj naďalej rozdávala úsmev, radosť, šťastie nielen detičkám, ktorým sa venuje aj so svojimi dcérami, ale všetkým ľuďom okolo seba, tak ako to robila doteraz...

Iveta Kmeťová
/zdroj internet/

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Rasistická teória, ktorou sa riadi Mazurek, Kotleba a celá ĽSNS

Po tom čo som si vypočul debatu Mazureka a ďalších v relácii Politicky nekorektne s Milanom Mazurekom a Tomášom Jancom (Kulturblog - 20. 12. 2019). Kde Mazurek vysvetľuje rasovú teóriu, vysvetľuje ako sa ľudia navzájom od seba odlišujú na základe rasy. Akú telesnú konštrukciu má napr. biely človek od černocha alebo iného príslušníka etnika, alebo stavbu lebky, alebo dokonca veľkosť mozgu, som si uvedomil, že títo ľudia sú viac nebezpeční ako si vôbec myslíme a zároveň som začal uvažovať, akú hodnotu mám ako človek v našej spoločnosti, som menejcenný pretože som príslušníkom iného etnika s inou stavbou tela, farby pokožky, hnedých očí a čiernych vlasov? Rasizmus vysvetlený v priamom prenose!!! 

Človek sa delí na rasy a to som nikdy ani nepopieral. Delíme sa nielen podľa farby pokožky, ale aj fyzicky, mentálne, kultúrne a samozrejme k nášmu vývoju prispieva aj prostredie, v ktorom žijeme. 

Biologické atribúty – rasy ľudí sa delia podľa biologických znakov ako tvar lebky, rast vlasov, farb…

Som cigán, kto zato môže?

Kde je moje miesto v spoločenstve, prečo ma vylúčili? Som označený ako nežiadúci, teda nepotrebný a v spoločnosti nadbytočný! Uisťujú ma, že všetko je v poriadku... Vieš si len cigán, ja nie som rasista, dokonca mám aj veľa kamarátov cigánov, ale .... 

Ja to však neviem spracovať, neviem to spracovať od chvíle kedy som zistil, že svet robí rozdieli. V hlave mi prevláda jediná myšlienka. Už tu nepatríš, už nepatríš medzi bežných ľudí! Boja sa ťa! Majú k tebe odpor! Síce ma uisťujú, že to tak nie je, no ja si myslím svoje, veď aj židov uisťovali a ako to dopadlo? 

Ľudia a ich historická pamäť hovorí jasne. Nechcených! Označiť, odčleniť a priradiť číslo!

Patríš do inej skupiny, koľko vás je na Slovensku? Sčítavajú nás ako dobytok, načo sú však tieto čísla?, a keďže k nám už nepatríš, nepatríme k nim, tak sa prípadne straty akosi lepšie rátajú. Výčitky svedomia? Kolektívna vina skupiny voči skupine, ja predsa za to nemôžem, čo ja sám zmôžem! Nič! Robil som to čo je správne, to čo ostatní! ž…