Odmena za nákup na ZľavaDňa

štvrtok 19. júla 2018

Vzor mnohým Rómom, pani Oľga Fečová...

Oľga Fečová /Foto Khamoro/ 

Pani Oľga Fečová vyrastala v tradičnom rómskom prostredí plnom remesiel. Pochádza z významných rómskych rodov z východného Slovenska, z obce Kochanovce neďaleko Humenného. V rodine jej otca bolo veľmi dôležité vzdelanie, no aj napriek tomu často tvrdo dreli, najviac v tradičných rómskych profesiách a navyše boli ešte aj muzikanti. Cez týždeň tvrdo pracovali a keď prišiel piatok, tak chodievali hrať. Babička pani Fečovej pochádzala z Podkarpatskej Rusi, bola dcérou takzvaného grófa a patrila im celá dedina. Mali veľký dom a na ich hospodárstve pracovali snáď všetci ľudia z dediny.

Po vojne sa rodina pani Fečovej presťahovala do Prahy za prácou. Celá rodina bola vzdelaná, hudobne nadaná, teda hudba a vzdelanie boli v živote pani Fečovej všadeprítomná. No aj napriek tomu mala pani Fečová len základné vzdelanie, pretože jej prioritou bolo starať sa o blaho svojich blízkych, zatiaľ čo oni študovali alebo sa venovali kariére. "Vždy som sa starala o ostatných a na seba som nemala čas", hovorí pani Fečová.

V 60-tke, keď už deti odrástli a samozrejme aj ich deti, si pani Fečová povedala, že by si už mohla urobiť čas aj pre seba. A tak sa aj stalo. Urobila si vodičský preukaz, v 65-tke urobila maturitu, v 70-tke sa naučila hrať na husle, v 75-tke začala maľovať. Sama pani Fečová volá toto obdobie "systém päťročnice".

Popri celoživotnej práci v továrňach a upratovaniu sa s celou rodinou venovala deťom. Aj napriek tomu, že mala len základné vzdelanie si urobila pedagogické minimum a dlhé roky pracovala ako asistentka pedagóga. S manželom Jozefom Fečom, slávnym hudobníkom, viedli niekoľko detských súborov, ktoré vedie ďalej aj napriek nedávnej smrti manžela s pomocou dcér a vnúčat, čím sa snaží deťom ponúknuť zmysluplnú perspektívu do života. Pani Fečová je aj jednou z vodcovských osobností rómskej feministickej skupiny Manushe, ktorej mottom je "edukácia, sebavedomie, emancipácia", ktorá združuje viac než 170 rómskych žien a mužov bez rozdielu veku, či vzdelania v celej Českej republike. Táto skupina je aj členskou organizáciou České ženské lobby a Európskej ženskej lobby.

Ocenenie Roma Spirit 2014 

Nie je toho málo čo dokázala pani Fečová vo svojom živote, a aj preto jej bolo v roku 2014 pridelené
prestížne ocenenie za celoživotné nasadenie a kultúrny prínos Roma Spirit.
V súčasnej dobe pomáha pani Fečová svojim dvom dcéram v dočasnej pestúnskej starostlivosti. "Oni sa narodia, my si ich privedieme z pôrodnice, potom ich rozmazľujeme a milujeme ich", hovorí pani Fečová s úsmevom na tvári a v rukám držiac malinké batoľa. "Potom sa im magistrát snaží nájsť a zatiaľ sa nám to stále darí", pokračuje. Deti môžu mať v starostlivosti maximálne rok, preto prežívajú častokrát s dcérami stresy, aby sa podarilo nájsť vhodnú rodinu dieťatku. Ak sa to podarí všetci sú šťastní a detičky potom aj naďalej navštevujú a sú s nimi v kontakte. Ich práca je týmto úchvatná, takto im podarilo pripraviť už 6 detičiek na adopciu.

Aj napriek tomu, že v poslednom roku prekonala pani Fečová mnoho úrazov, spôsobenými pádmi, má táto úžasná a skvelá žena mnoho plánov do budúcnosti.

My jej ako Redakcia R1 prajeme skoré uzdravenie, aby aj naďalej rozdávala úsmev, radosť, šťastie nielen detičkám, ktorým sa venuje aj so svojimi dcérami, ale všetkým ľuďom okolo seba, tak ako to robila doteraz...

Iveta Kmeťová
/zdroj internet/

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...