Preskočiť na hlavný obsah

Vzor mnohým Rómom, pani Oľga Fečová...

Oľga Fečová /Foto Khamoro/ 

Pani Oľga Fečová vyrastala v tradičnom rómskom prostredí plnom remesiel. Pochádza z významných rómskych rodov z východného Slovenska, z obce Kochanovce neďaleko Humenného. V rodine jej otca bolo veľmi dôležité vzdelanie, no aj napriek tomu často tvrdo dreli, najviac v tradičných rómskych profesiách a navyše boli ešte aj muzikanti. Cez týždeň tvrdo pracovali a keď prišiel piatok, tak chodievali hrať. Babička pani Fečovej pochádzala z Podkarpatskej Rusi, bola dcérou takzvaného grófa a patrila im celá dedina. Mali veľký dom a na ich hospodárstve pracovali snáď všetci ľudia z dediny.

Po vojne sa rodina pani Fečovej presťahovala do Prahy za prácou. Celá rodina bola vzdelaná, hudobne nadaná, teda hudba a vzdelanie boli v živote pani Fečovej všadeprítomná. No aj napriek tomu mala pani Fečová len základné vzdelanie, pretože jej prioritou bolo starať sa o blaho svojich blízkych, zatiaľ čo oni študovali alebo sa venovali kariére. "Vždy som sa starala o ostatných a na seba som nemala čas", hovorí pani Fečová.

V 60-tke, keď už deti odrástli a samozrejme aj ich deti, si pani Fečová povedala, že by si už mohla urobiť čas aj pre seba. A tak sa aj stalo. Urobila si vodičský preukaz, v 65-tke urobila maturitu, v 70-tke sa naučila hrať na husle, v 75-tke začala maľovať. Sama pani Fečová volá toto obdobie "systém päťročnice".

Popri celoživotnej práci v továrňach a upratovaniu sa s celou rodinou venovala deťom. Aj napriek tomu, že mala len základné vzdelanie si urobila pedagogické minimum a dlhé roky pracovala ako asistentka pedagóga. S manželom Jozefom Fečom, slávnym hudobníkom, viedli niekoľko detských súborov, ktoré vedie ďalej aj napriek nedávnej smrti manžela s pomocou dcér a vnúčat, čím sa snaží deťom ponúknuť zmysluplnú perspektívu do života. Pani Fečová je aj jednou z vodcovských osobností rómskej feministickej skupiny Manushe, ktorej mottom je "edukácia, sebavedomie, emancipácia", ktorá združuje viac než 170 rómskych žien a mužov bez rozdielu veku, či vzdelania v celej Českej republike. Táto skupina je aj členskou organizáciou České ženské lobby a Európskej ženskej lobby.

Ocenenie Roma Spirit 2014 

Nie je toho málo čo dokázala pani Fečová vo svojom živote, a aj preto jej bolo v roku 2014 pridelené
prestížne ocenenie za celoživotné nasadenie a kultúrny prínos Roma Spirit.
V súčasnej dobe pomáha pani Fečová svojim dvom dcéram v dočasnej pestúnskej starostlivosti. "Oni sa narodia, my si ich privedieme z pôrodnice, potom ich rozmazľujeme a milujeme ich", hovorí pani Fečová s úsmevom na tvári a v rukám držiac malinké batoľa. "Potom sa im magistrát snaží nájsť a zatiaľ sa nám to stále darí", pokračuje. Deti môžu mať v starostlivosti maximálne rok, preto prežívajú častokrát s dcérami stresy, aby sa podarilo nájsť vhodnú rodinu dieťatku. Ak sa to podarí všetci sú šťastní a detičky potom aj naďalej navštevujú a sú s nimi v kontakte. Ich práca je týmto úchvatná, takto im podarilo pripraviť už 6 detičiek na adopciu.

Aj napriek tomu, že v poslednom roku prekonala pani Fečová mnoho úrazov, spôsobenými pádmi, má táto úžasná a skvelá žena mnoho plánov do budúcnosti.

My jej ako Redakcia R1 prajeme skoré uzdravenie, aby aj naďalej rozdávala úsmev, radosť, šťastie nielen detičkám, ktorým sa venuje aj so svojimi dcérami, ale všetkým ľuďom okolo seba, tak ako to robila doteraz...

Iveta Kmeťová
/zdroj internet/

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Budú Kotlebovci zabíjať ľudí?

Skôr než si odpovieme na túto otázku, mali by sme si vlastne definovať, čo je fašizmus a ako prejavuje v ĽSNS Mariána Kotlebu   

5 dôvodov, prečo sú kotlebovci fašisti.
(podľa Jakuba Drábika)

1. Fašizmus je forma radikálneho nacionalizmu snažiaca sa o „očistu“ národa, ktorý je podľa fašistov v kríze. Takto nám dnešný stav prezentujú aj kotlebovci: „zvrátenosti v médiách“, „degenerovaná spoločnosť“, „paraziti“, „kríza“ a podobne. Svet sa rúti do záhuby a len oni vedia, ako ho zachrániť 

2. Fašizmus potrebuje nepriateľa, ktorého môže obviniť z problémov národa, démonizovať ho a nakoniec národ od neho „očistiť“. Strach zároveň mobilizuje masy – u kotlebovcov sú to ako vnútorní (Rómovia, Židia, Maďari, skorumpovaní politici), tak vonkajší (utečenci, islam) nepriatelia. 
3. Fašisti tvrdia, že moderná kultúra je dekadentná a zvrátená a chcú ju nahradiť tou „pravou“ národnou. Prejavy kotlebovcov i ich program je plný „dekadentného moderného umenia“ a „nízkou úrovňou kultúry“. Preto Kotleba zatvá…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…