Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Ako odpútať deti od smartfónov? Prezradíme vám dva overené spôsoby


Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie, no niekedy to s tou starostlivosťou preháňa. Určite ste počuli o diagnóze helikoptérového rodiča, ktorého charakterizuje chorobná starostlivosť o dieťa. Vznášajú sa nad deťmi a lietajú nad nimi ako vrtuľníky. Sledujú každý jeden ich krok. V roku 2011 bol tento termín dokonca uznaný ako psychologický pojem.
Deti dnešných mileniálov sú ale závislé od smartfónov a techniky, ktorá sa im dostáva do rúk prakticky už v predškolskom veku. Ako ale deti odpútať od smartfónov? Vyskúšajte napríklad takto.


Čítajte si spolu


Lásku ku knihám musíte deťom ukázať vy. V súčasnej internetovej dobe, kedy už malé trojročné deti vedia ovládať smartfóny, sú knihy čoraz vzácnejšie. Najväčšou chybou je, že rodičia frflú na to, že deti trávia čas prilepené ku svojim smartfónom, ale z druhej strany, sami im ponúkajú svoje smartfóny, aby sa na nich zahrali. Dávajú im ich najmä preto, aby mali aspoň na chvíľu pokoj.

Rodičia, zamyslite sa, myslíte si, že toto, čo robíte, je naozaj dobré? Namiesto smartfónov ich už odmalička učte čítať knihy. Ak im každý deň budete čítať z kníh, po čase si vytvoríte rituál, ktorý sa vášmu dieťaťu bude páčiť. Bude ho brať úplne prirodzene a bude si pýtať, aby ste mu čítali rozprávky. Navyše čítaním kníh sa rozvíja detská predstavivosť a aj reč.


Podporte ich v tom, čo ich baví a zaplaťte im krúžky

Ak má dieťa nejakú aktivitu – venuje sa tancu, športuje, hrá na hudobný nástroj, alebo je dobré v matematických olympiádach, podporte ho v tom, čo ho baví a investujte peniaze do záujmových krúžkov. Každé dieťa má na niečo talent, o niečo sa zaujíma, niečo ho baví, tak sa nebojte rozvíjať jeho talent a podporiť ho v tom, aby ho naďalej rozvíjalo. Určite sú to lepšie investované peniaze ako do tabletu a smartfónu, ktorý je požierač času a navyše nemá v rukách malých detí a školopovinných detí čo robiť.


Ak má vaše dieťa talent na jazyky, jednoznačne ho prihláste do jazykovej školy, kde dostane jazykové učebnice, z ktorých sa bude môcť učiť aj doma. Ak jeden rodič vie hovoriť cudzím jazykom, nebolo by zlé, keby dieťa učil cudzí jazyk už od útleho veku. Malé dieťa sa skôr naučí slovíčka a základné frázy ako dospelý človek, ktorý nemal s cudzím jazykom nič spoločné.


Ak chcete svojich potomkov odpútať od smartfónov, vyskúšajte jeden z týchto spôsobov, alebo rovno aj oba. Čím skôr deti začnete motivovať v tom, aby sa venovali niečomu perspektívnemu a budete si s nimi čítať knihy, tým menší problém bude ich odlákať od smartfónov.


Neurobte chybu, čo väčšina rodičov a nechajte dieťa prežiť pekné detstvo bez technológií.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rovnosť nadovšetko

Koľkokrát zbili policajti bezdôvodne Róma? Koľko detí prichádza o šance na únik z osady, kvôli tomu, že ho zaradia do „špeciálnej školy“ len preto, že nevedia po slovensky? Nie, sú tak zaraďované na základne sociálneho aspektu.  Musíme posielať armádu aby robila korona-testy? Prečo ju posielame? Prečo musia ľudia pracujúci na integračných programoch v osadách bojovať o granty, len aby si mohli robiť svoju prácu? Chýba nám empatia. Sme leniví pochopiť kultúrne rozdiely. Vidíme dôsledky, odmietame vidieť dôvody.
V obchode si všetci všímajú iba nekupujúceho Róma, pracoval som v obchode prakticky celý život, a záchyty Rómov som ja osobne nezažil, a to som pracoval vo veľkom hypermarkete. Najviac záchytov bolo u nerómov a to dokonca u takých u ktorých by ste to ani nepovedali. Napriek tomu však sledovaní v obchode sú najviac Rómovia a ich deti! 
A čo prípady kedy boli bité Rómske deti, doteraz tieto prípady neboli riadne vyšetrené, prípad detí v Krompachoch nikto nevie ako dopadol. Z  fackuj…