Odmena za nákup na ZľavaDňa

piatok 14. septembra 2018

Ako odpútať deti od smartfónov? Prezradíme vám dva overené spôsoby


Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie, no niekedy to s tou starostlivosťou preháňa. Určite ste počuli o diagnóze helikoptérového rodiča, ktorého charakterizuje chorobná starostlivosť o dieťa. Vznášajú sa nad deťmi a lietajú nad nimi ako vrtuľníky. Sledujú každý jeden ich krok. V roku 2011 bol tento termín dokonca uznaný ako psychologický pojem.
Deti dnešných mileniálov sú ale závislé od smartfónov a techniky, ktorá sa im dostáva do rúk prakticky už v predškolskom veku. Ako ale deti odpútať od smartfónov? Vyskúšajte napríklad takto.


Čítajte si spolu


Lásku ku knihám musíte deťom ukázať vy. V súčasnej internetovej dobe, kedy už malé trojročné deti vedia ovládať smartfóny, sú knihy čoraz vzácnejšie. Najväčšou chybou je, že rodičia frflú na to, že deti trávia čas prilepené ku svojim smartfónom, ale z druhej strany, sami im ponúkajú svoje smartfóny, aby sa na nich zahrali. Dávajú im ich najmä preto, aby mali aspoň na chvíľu pokoj.

Rodičia, zamyslite sa, myslíte si, že toto, čo robíte, je naozaj dobré? Namiesto smartfónov ich už odmalička učte čítať knihy. Ak im každý deň budete čítať z kníh, po čase si vytvoríte rituál, ktorý sa vášmu dieťaťu bude páčiť. Bude ho brať úplne prirodzene a bude si pýtať, aby ste mu čítali rozprávky. Navyše čítaním kníh sa rozvíja detská predstavivosť a aj reč.


Podporte ich v tom, čo ich baví a zaplaťte im krúžky

Ak má dieťa nejakú aktivitu – venuje sa tancu, športuje, hrá na hudobný nástroj, alebo je dobré v matematických olympiádach, podporte ho v tom, čo ho baví a investujte peniaze do záujmových krúžkov. Každé dieťa má na niečo talent, o niečo sa zaujíma, niečo ho baví, tak sa nebojte rozvíjať jeho talent a podporiť ho v tom, aby ho naďalej rozvíjalo. Určite sú to lepšie investované peniaze ako do tabletu a smartfónu, ktorý je požierač času a navyše nemá v rukách malých detí a školopovinných detí čo robiť.


Ak má vaše dieťa talent na jazyky, jednoznačne ho prihláste do jazykovej školy, kde dostane jazykové učebnice, z ktorých sa bude môcť učiť aj doma. Ak jeden rodič vie hovoriť cudzím jazykom, nebolo by zlé, keby dieťa učil cudzí jazyk už od útleho veku. Malé dieťa sa skôr naučí slovíčka a základné frázy ako dospelý človek, ktorý nemal s cudzím jazykom nič spoločné.


Ak chcete svojich potomkov odpútať od smartfónov, vyskúšajte jeden z týchto spôsobov, alebo rovno aj oba. Čím skôr deti začnete motivovať v tom, aby sa venovali niečomu perspektívnemu a budete si s nimi čítať knihy, tým menší problém bude ich odlákať od smartfónov.


Neurobte chybu, čo väčšina rodičov a nechajte dieťa prežiť pekné detstvo bez technológií.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...