Preskočiť na hlavný obsah

Ako odpútať deti od smartfónov? Prezradíme vám dva overené spôsoby


Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie, no niekedy to s tou starostlivosťou preháňa. Určite ste počuli o diagnóze helikoptérového rodiča, ktorého charakterizuje chorobná starostlivosť o dieťa. Vznášajú sa nad deťmi a lietajú nad nimi ako vrtuľníky. Sledujú každý jeden ich krok. V roku 2011 bol tento termín dokonca uznaný ako psychologický pojem.
Deti dnešných mileniálov sú ale závislé od smartfónov a techniky, ktorá sa im dostáva do rúk prakticky už v predškolskom veku. Ako ale deti odpútať od smartfónov? Vyskúšajte napríklad takto.


Čítajte si spolu


Lásku ku knihám musíte deťom ukázať vy. V súčasnej internetovej dobe, kedy už malé trojročné deti vedia ovládať smartfóny, sú knihy čoraz vzácnejšie. Najväčšou chybou je, že rodičia frflú na to, že deti trávia čas prilepené ku svojim smartfónom, ale z druhej strany, sami im ponúkajú svoje smartfóny, aby sa na nich zahrali. Dávajú im ich najmä preto, aby mali aspoň na chvíľu pokoj.

Rodičia, zamyslite sa, myslíte si, že toto, čo robíte, je naozaj dobré? Namiesto smartfónov ich už odmalička učte čítať knihy. Ak im každý deň budete čítať z kníh, po čase si vytvoríte rituál, ktorý sa vášmu dieťaťu bude páčiť. Bude ho brať úplne prirodzene a bude si pýtať, aby ste mu čítali rozprávky. Navyše čítaním kníh sa rozvíja detská predstavivosť a aj reč.


Podporte ich v tom, čo ich baví a zaplaťte im krúžky

Ak má dieťa nejakú aktivitu – venuje sa tancu, športuje, hrá na hudobný nástroj, alebo je dobré v matematických olympiádach, podporte ho v tom, čo ho baví a investujte peniaze do záujmových krúžkov. Každé dieťa má na niečo talent, o niečo sa zaujíma, niečo ho baví, tak sa nebojte rozvíjať jeho talent a podporiť ho v tom, aby ho naďalej rozvíjalo. Určite sú to lepšie investované peniaze ako do tabletu a smartfónu, ktorý je požierač času a navyše nemá v rukách malých detí a školopovinných detí čo robiť.


Ak má vaše dieťa talent na jazyky, jednoznačne ho prihláste do jazykovej školy, kde dostane jazykové učebnice, z ktorých sa bude môcť učiť aj doma. Ak jeden rodič vie hovoriť cudzím jazykom, nebolo by zlé, keby dieťa učil cudzí jazyk už od útleho veku. Malé dieťa sa skôr naučí slovíčka a základné frázy ako dospelý človek, ktorý nemal s cudzím jazykom nič spoločné.


Ak chcete svojich potomkov odpútať od smartfónov, vyskúšajte jeden z týchto spôsobov, alebo rovno aj oba. Čím skôr deti začnete motivovať v tom, aby sa venovali niečomu perspektívnemu a budete si s nimi čítať knihy, tým menší problém bude ich odlákať od smartfónov.


Neurobte chybu, čo väčšina rodičov a nechajte dieťa prežiť pekné detstvo bez technológií.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…

Kto je vlastne Róm, ktorý sa vo videu priznáva, že bude voliť Kotlebu?!

V poslednom čase sa na sociálnej sieti objavili videa malého drobného mužíka v spoločnosti priaznivcov ĽSNS, ktorý odkazuje, že bude voliť Ľudovú stranu Naše Slovensko a hovorí aj o tom, že sa hanbí za asociálov, ktorí aj jemu robia hanbu. Ďalej odkazuje všetkým, aby na ĽSNS neútočili a zobudili sa.

Kto je muž z videa? 

Je to Miroslav Didiaš, skrachovanec, ktorý to nikam v živote nedotiahol, ako k metle a k lopate. V nedávnej minulosti sa snažil na seba upozorniť tým, že pár krát vystúpil v reality show "Čo na to Mojsejovci", v ktorej vystupoval ako ich obdivovateľ a na plné ústa hovoril o sebe, že je gay, má za sebou veľmi pestrý sexuálny život, a že sa za to nehanbí, ani za to, že je cigán. 
Je to človek, ktorý vie využiť každú možnosť ako na seba upozorniť. Predpokladám, že jeho riťka toho hodne aj zažila a jedno obdobie než zaparkoval pri metle a lopate, bola jeho riťka hlavným nástrojom obživy.  Škoda, že tej inteligencie sa mu moc nedostalo, ale ani šarmu, pretože ak by m…

Norbert Hmilansky: Idiot, herec, youtuber, zlodej, alebo onanista na "fejzbuku"?

Sociálne siete sú pre mnohých z nás doslova centrom života. Pomáhajú nám byť v kontakte s priateľmi a známymi, môžu byť nápomocné aj pri našej práci, sledujeme cez ne najnovšie správy. Vďaka sociálnym sietiam sa vieme rýchlo navzájom informovať, ale aj rozhnevať, či dokonca sa navzájom ovplyvniť. 

A teraz dovoľte, budem hovoriť, alebo skôr písať, sám za seba. S mojím názorom nemusíte a môžete súhlasiť, je to môj vlastný pohľad a nikomu ho nevnucujem. Mám 46 rokov a celý môj život robím, a žijem ako väčšina ľudí. Mne nikto nepostavil byt a nikto mi nič nedal zadarmo. Na všetko čo mám som si musel sám zarobiť. Keď nebudem pracovať, nebudem mať na lieky, nájom, či jedlo. 
Sloboda slova, či názoru je tu aj preto, že nám umožňuje nahlas si povedať svoj názor a  "fejzbuk" jeden z prostriedkov kde ten svoj názor môžeme povedať. To je aj prípad Norberta Hmilanského. 
Ja mu jeho názor neberiem, ale pýtam sa, kto mu dal právo hovoriť za všetkých Rómov? Ja som mu ten mandát, aby hovoril z…