Preskočiť na hlavný obsah

Translate

BBC informuje... "deti kočovných Rómov sú vystavené šikane a rasizmu na školách"...

...deti kočovných Rómov...

Rómski žiaci zažívajú šikanovanie a rasizmus, povedali poslanci


Šikanovanie, rasizmus a zlé pocity z učebných osnov sú hlavnými faktormi nízkej miery navštevovania rómskych detí a detí kočovných Rómov /GRT -  Gypsy, Roma and traveller/, riešili poslanci...

Chudobná účasť bola ich hlavnou prekážkou v akademickom úspechu, povedali odborníci vo Výbore pre ženy a rovnosť.

Majú najhoršie výsledky v oblasti vzdelávania akejkoľvek etnickej skupiny, pričom v Anglicku sedia  v prvom ročníku iba 21 v roku 2016.

Avšak komisia s viacerých strán počula, že tento obraz bol zložitý.

Sean Harford, národný riaditeľ pre vzdelávanie Forsted, povedal: "Vylúčenia sú veľmi vysoké - vylúčenie, absencia, nedostatok predchádzajúceho vzdelania, určite v prípade rómskych detí prichádzajúcich z východnej Európy a oblasti šikanovania a rasizmu.

"Myslím si, že medzi týmito školami, ktoré tlačia deti preč a nie sú vítané a iné, kde rodiny kočujú, deti prichádzajú súčasne. Je to zložitý obraz, ale tieto faktory budú mať vplyv."

"Nie o nás"

Profesor Kalwant Bhopal z Centra pre výskum rasy a vzdelávania na Birminghamskej univerzite povedal, že vzdelávacie služby pre kočovníkov boli "drasticky znížené", čo ovplyvnilo aj účasť detí.

Výučba rómskych detí "v ohrození"

"Služba výchovy rómskych detí z kočovných rodín zohrala dôležitú úlohu pri poskytovaní úlohy zastupovania rodiny, a to nielen vo vzťahu k vzdelaniu, ale aj vo vzťahu k ubytovaniu, zdravotným a iným potrebám - to je jeden z faktorov.

"Po druhé, učebné osnovy v školách nezodpovedajú potrebám týchto rómskych detí, sú to učebné osnovy, ktoré nepredstavujú adekvátne cikánske a rómske cestovateľské dejiny.

Podozrenie zo sexuálnej výchovy

Rose McCarthyová, ktorá predsedá Poradnému výboru pre vzdelávanie rómskych a ostatných kočovníkov a je dedičstvom Írskych cestovateľov, povedala poslancom, že rodiny Irish Traveller často nedôverujú aspektom učebných osnov, ako je sexuálna výchova.

"Rodiny rómskch kočovníkov sú proti sexuálnej výchove na školách pretože u nich je to tabu a o takýchto veciach sa hovorí len doma, aj to zriedkakedy," a v podstate sa to podáva doma inou formou, nie tak priamou ako na školách.

Pani McCarthyová tiež hovorila o význame škôl, ktoré uznávajú kultúru GRT a hovorí, že je dôležité, aby deti GRT "cítili dobre" v školách.

Povedala, že dieťa môže byť pripravené cítiť sa inak už od útleho veku.

"Už na základnom stupni žiadajú deti, aby kreslili svoj domov"... a väčšina detí kreslí postavy, domy a záhrady a deti kočovných Rómov to akosi ani nedokážu, keďže poriadne ani nevedia odkiaľ pochádzajú, resp. prostredie okolo nich sa často mení, keďže väčšinu života prežijú v karavanoch a kočujú..."


Rodinná zodpovednosť

Philip Davies, konzervatívny poslanec pre Shipley, však povedal, že experti neočakávali dostatočné množstvo samotných rodín.

"Počuli sme mnoho dôvodov, prečo žiaci z rómskych kočovníckych rodín často opúšťajú stredné vzdelanie - že sú obeťami šikanovania a rasizmu, pretože sú sociálne vylúčení kvôli stereotypom, kvôli zníženiu finančných prostriedkov špecializované služby, pretože nemáme správne vyučovanie histórie GRT kvôli sexuálnemu vzdelávaniu, ktoré sa vyučujú v školách kvôli jednotnej politike z dôvodu traumy zadržania.

"Mám na mysli doslova zoznam výhovoriek je nekonečný a všetky tieto príklady majú jednu spoločnú vec - žiadna z nich nenesie zodpovednosť samotnej rómskej a kočovníckej komunity.

"Takže, existuje tu nejaká zodpovednosť voči samotným rodinám, samotným komunitám, je tam niečo, kde sú vinní alebo zodpovední za slabé výsledky vzdelávania alebo s vysadením zo školy, alebo je to vždy niekto iný, kto má toto všetko za vinu? "

Pani McCarthyová odpovedala, že hoci v minulosti rodičia GRT nemuseli povzbudzovať svoje deti, aby chodili do školy, to sa zmenilo.

"Teraz sa zmenili časy, máme mladších rodičov, ktorí sú veľmi vzdelaní, veľmi povzbudzujú ich deti, aby pokračovali v ďalšom vzdelávaní a vysokoškolskom vzdelávaní."

"Áno, samozrejme, existujú rodičia ako ostatní rodičia v širšej komunite, ktorí nepodporujú svoje deti, aby šli do školy - ale tí, ktorí povzbudzujú svoje deti chodiť do školy, sú so školy veľmi sklamaní, z toho čo sa deje v škole, mysliac tým šikanovanie a rasizmus...

"Nie je to o škole. Ide o to čo sa deje v škole, a čo sa deje v škole je šikanovanie, diskriminácia a rasizmus."

Iveta Kmeťová
zdroj: BBC

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…