Preskočiť na hlavný obsah

BBC informuje... "deti kočovných Rómov sú vystavené šikane a rasizmu na školách"...

...deti kočovných Rómov...

Rómski žiaci zažívajú šikanovanie a rasizmus, povedali poslanci


Šikanovanie, rasizmus a zlé pocity z učebných osnov sú hlavnými faktormi nízkej miery navštevovania rómskych detí a detí kočovných Rómov /GRT -  Gypsy, Roma and traveller/, riešili poslanci...

Chudobná účasť bola ich hlavnou prekážkou v akademickom úspechu, povedali odborníci vo Výbore pre ženy a rovnosť.

Majú najhoršie výsledky v oblasti vzdelávania akejkoľvek etnickej skupiny, pričom v Anglicku sedia  v prvom ročníku iba 21 v roku 2016.

Avšak komisia s viacerých strán počula, že tento obraz bol zložitý.

Sean Harford, národný riaditeľ pre vzdelávanie Forsted, povedal: "Vylúčenia sú veľmi vysoké - vylúčenie, absencia, nedostatok predchádzajúceho vzdelania, určite v prípade rómskych detí prichádzajúcich z východnej Európy a oblasti šikanovania a rasizmu.

"Myslím si, že medzi týmito školami, ktoré tlačia deti preč a nie sú vítané a iné, kde rodiny kočujú, deti prichádzajú súčasne. Je to zložitý obraz, ale tieto faktory budú mať vplyv."

"Nie o nás"

Profesor Kalwant Bhopal z Centra pre výskum rasy a vzdelávania na Birminghamskej univerzite povedal, že vzdelávacie služby pre kočovníkov boli "drasticky znížené", čo ovplyvnilo aj účasť detí.

Výučba rómskych detí "v ohrození"

"Služba výchovy rómskych detí z kočovných rodín zohrala dôležitú úlohu pri poskytovaní úlohy zastupovania rodiny, a to nielen vo vzťahu k vzdelaniu, ale aj vo vzťahu k ubytovaniu, zdravotným a iným potrebám - to je jeden z faktorov.

"Po druhé, učebné osnovy v školách nezodpovedajú potrebám týchto rómskych detí, sú to učebné osnovy, ktoré nepredstavujú adekvátne cikánske a rómske cestovateľské dejiny.

Podozrenie zo sexuálnej výchovy

Rose McCarthyová, ktorá predsedá Poradnému výboru pre vzdelávanie rómskych a ostatných kočovníkov a je dedičstvom Írskych cestovateľov, povedala poslancom, že rodiny Irish Traveller často nedôverujú aspektom učebných osnov, ako je sexuálna výchova.

"Rodiny rómskch kočovníkov sú proti sexuálnej výchove na školách pretože u nich je to tabu a o takýchto veciach sa hovorí len doma, aj to zriedkakedy," a v podstate sa to podáva doma inou formou, nie tak priamou ako na školách.

Pani McCarthyová tiež hovorila o význame škôl, ktoré uznávajú kultúru GRT a hovorí, že je dôležité, aby deti GRT "cítili dobre" v školách.

Povedala, že dieťa môže byť pripravené cítiť sa inak už od útleho veku.

"Už na základnom stupni žiadajú deti, aby kreslili svoj domov"... a väčšina detí kreslí postavy, domy a záhrady a deti kočovných Rómov to akosi ani nedokážu, keďže poriadne ani nevedia odkiaľ pochádzajú, resp. prostredie okolo nich sa často mení, keďže väčšinu života prežijú v karavanoch a kočujú..."


Rodinná zodpovednosť

Philip Davies, konzervatívny poslanec pre Shipley, však povedal, že experti neočakávali dostatočné množstvo samotných rodín.

"Počuli sme mnoho dôvodov, prečo žiaci z rómskych kočovníckych rodín často opúšťajú stredné vzdelanie - že sú obeťami šikanovania a rasizmu, pretože sú sociálne vylúčení kvôli stereotypom, kvôli zníženiu finančných prostriedkov špecializované služby, pretože nemáme správne vyučovanie histórie GRT kvôli sexuálnemu vzdelávaniu, ktoré sa vyučujú v školách kvôli jednotnej politike z dôvodu traumy zadržania.

"Mám na mysli doslova zoznam výhovoriek je nekonečný a všetky tieto príklady majú jednu spoločnú vec - žiadna z nich nenesie zodpovednosť samotnej rómskej a kočovníckej komunity.

"Takže, existuje tu nejaká zodpovednosť voči samotným rodinám, samotným komunitám, je tam niečo, kde sú vinní alebo zodpovední za slabé výsledky vzdelávania alebo s vysadením zo školy, alebo je to vždy niekto iný, kto má toto všetko za vinu? "

Pani McCarthyová odpovedala, že hoci v minulosti rodičia GRT nemuseli povzbudzovať svoje deti, aby chodili do školy, to sa zmenilo.

"Teraz sa zmenili časy, máme mladších rodičov, ktorí sú veľmi vzdelaní, veľmi povzbudzujú ich deti, aby pokračovali v ďalšom vzdelávaní a vysokoškolskom vzdelávaní."

"Áno, samozrejme, existujú rodičia ako ostatní rodičia v širšej komunite, ktorí nepodporujú svoje deti, aby šli do školy - ale tí, ktorí povzbudzujú svoje deti chodiť do školy, sú so školy veľmi sklamaní, z toho čo sa deje v škole, mysliac tým šikanovanie a rasizmus...

"Nie je to o škole. Ide o to čo sa deje v škole, a čo sa deje v škole je šikanovanie, diskriminácia a rasizmus."

Iveta Kmeťová
zdroj: BBC

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Budú Kotlebovci zabíjať ľudí?

Skôr než si odpovieme na túto otázku, mali by sme si vlastne definovať, čo je fašizmus a ako prejavuje v ĽSNS Mariána Kotlebu   

5 dôvodov, prečo sú kotlebovci fašisti.
(podľa Jakuba Drábika)

1. Fašizmus je forma radikálneho nacionalizmu snažiaca sa o „očistu“ národa, ktorý je podľa fašistov v kríze. Takto nám dnešný stav prezentujú aj kotlebovci: „zvrátenosti v médiách“, „degenerovaná spoločnosť“, „paraziti“, „kríza“ a podobne. Svet sa rúti do záhuby a len oni vedia, ako ho zachrániť 

2. Fašizmus potrebuje nepriateľa, ktorého môže obviniť z problémov národa, démonizovať ho a nakoniec národ od neho „očistiť“. Strach zároveň mobilizuje masy – u kotlebovcov sú to ako vnútorní (Rómovia, Židia, Maďari, skorumpovaní politici), tak vonkajší (utečenci, islam) nepriatelia. 
3. Fašisti tvrdia, že moderná kultúra je dekadentná a zvrátená a chcú ju nahradiť tou „pravou“ národnou. Prejavy kotlebovcov i ich program je plný „dekadentného moderného umenia“ a „nízkou úrovňou kultúry“. Preto Kotleba zatvá…