Odmena za nákup na ZľavaDňa

štvrtok 13. septembra 2018

Európa práve schválila nové pravidlá týkajúce sa autorských práv, ktoré by mohli zmeniť internet...


Európski zákonodarcovia schválili nové pravidlá, ktoré by mohli prinútiť spoločnosť Google a Facebook, aby zabránili používateľom odovzdávať obsah chránený autorskými právami a zdieľať príjmy so spisovateľmi a hudobníkmi.

Hlasovanie v Európskom parlamente je veľkou prekážkou pre spoločnosť Big Tech, ktorá už bola pod tlakom regulačných orgánov EÚ, ako priemysel spracováva osobné údaje a nevhodný obsah.

Nové pravidlá autorských práv musia získať konečné schválenie od Európskej komisie a členských štátov EÚ, ale prepracovanie sľubuje, že umelcom a vydavateľom bude poskytnutá väčšia moc, zatiaľ čo nové technologické spoločnosti budú hromadiť nové náklady.
"To je dobré znamenie pre kreatívny priemysel v Európe," povedal Axel Voss, nemecký zákonodarca, ktorý návrh zákona sponzoroval.
Podporovatelia tvrdia, že reformy obnovia rovnováhu moci medzi hudobníkmi, tvorcami a vydavateľmi novín na jednej strane a Big Tech na druhej strane. Ale kritici varovali, že pravidlá by mohli znamenať koniec internetových mémov alebo dokonca viesť k zatvoreniu Správ Google.
Eleonora Rosati, expert právnika a autorských práv na University of Southampton, uviedla, že konečný vplyv závisí od toho, ako konkrétna je konečná verzia legislatívy a ako ju interpretujeme.
"Ak zákon nie je jasný, to je skvelá správa pre právnikov, ale je to problematické, pretože vytvára neistotu," povedala. "[Upozornenia] sú správne, ale prehnané."

Smrť memov?

Najhorúcejšou argumentáciou bol článok 13 legislatívy, čo spôsobuje, že platformy na zdieľanie obsahu ako YouTube zodpovedajú za porušovanie autorských práv, ktorého sa dopustili ich používatelia.
Tech spoločnosti by museli vytvoriť filtre, ktoré zabránia používateľom odovzdávať materiál chránený autorskými právami.
Kritici tvrdia, že automatické filtre predstavujú dohľad a mohli by poškodiť slobodu prejavu. Hovorí sa, že ustanovenia, ktoré majú zabrániť šíreniu a zdieľaniu pirátskej hudby a videa, sú príliš široké.
"Všetko, čo chcete publikovať, bude musieť najprv schváliť tieto filtre," povedala Julia Reda, nemecká zákonodarca, ktorá je proti zákonu. "Perfektne legálny obsah, ako sú paródie a memy, budú chytené na kríži."
Náklady na vývoj filtrov by boli podstatné. Služba YouTube uviedla, že strávila viac ako 100 miliónov dolárov na existujúcom systéme ID obsahu, ktorý po uverejnení identifikuje materiál chránený autorskými právami.
Služba YouTube, ktorú vlastní spoločnosť Google, bojovala proti novému zákonu.
"Ľudia chcú mať prístup k kvalitným novinám a tvorivému obsahu online," uviedol vo vyhlásení po hlasovaní. "Vždy sme povedali, že viac inovácií a spolupráce je najlepší spôsob, ako dosiahnuť trvalo udržateľnú budúcnosť pre európske spravodajské a kreatívne odvetvia."
Asociácia počítačov a komunikácií, priemyselná skupina, ktorej členmi sú AmazoneBay a Pandora, tiež bojovali proti zákonu.
Facebook odmietol komentovať.

"Daň zo spojenia"

Druhá kontroverzná časť návrhu, článok 11, vyžaduje, aby stránky ako Google News zaplatili vydavateľom za zobrazenie úryvkov obsahu.
Podporovatelia tvrdia, že pravidlo zabezpečí pluralitu médií v Európe, ale veľké techno lingvistické spoločnosti lobovali proti nej.
Spoločnosť Google varovala, že pravidlo by zabránilo odosielaniu návštevnosti spravodajským spravodajcom prostredníctvom vyhľadávania a správ Google, pretože "platba na zobrazenie úryvkov nie je životaschopnou voľbou pre kohokoľvek".
Reda opísala schválenie článku 11 ako "katastrofické".
Predchádzajúce snahy zabezpečiť, aby sa vydavatelia platili, sa v Európe vrátili späť. Keď sa Španielsko snažilo niečo podobné, služba Google uzavrela svoj produkt Google News.
Iveta Kmeťová
zdroj: CNN/Ivana Kottasová

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...