Preskočiť na hlavný obsah

Európa práve schválila nové pravidlá týkajúce sa autorských práv, ktoré by mohli zmeniť internet...


Európski zákonodarcovia schválili nové pravidlá, ktoré by mohli prinútiť spoločnosť Google a Facebook, aby zabránili používateľom odovzdávať obsah chránený autorskými právami a zdieľať príjmy so spisovateľmi a hudobníkmi.

Hlasovanie v Európskom parlamente je veľkou prekážkou pre spoločnosť Big Tech, ktorá už bola pod tlakom regulačných orgánov EÚ, ako priemysel spracováva osobné údaje a nevhodný obsah.

Nové pravidlá autorských práv musia získať konečné schválenie od Európskej komisie a členských štátov EÚ, ale prepracovanie sľubuje, že umelcom a vydavateľom bude poskytnutá väčšia moc, zatiaľ čo nové technologické spoločnosti budú hromadiť nové náklady.
"To je dobré znamenie pre kreatívny priemysel v Európe," povedal Axel Voss, nemecký zákonodarca, ktorý návrh zákona sponzoroval.
Podporovatelia tvrdia, že reformy obnovia rovnováhu moci medzi hudobníkmi, tvorcami a vydavateľmi novín na jednej strane a Big Tech na druhej strane. Ale kritici varovali, že pravidlá by mohli znamenať koniec internetových mémov alebo dokonca viesť k zatvoreniu Správ Google.
Eleonora Rosati, expert právnika a autorských práv na University of Southampton, uviedla, že konečný vplyv závisí od toho, ako konkrétna je konečná verzia legislatívy a ako ju interpretujeme.
"Ak zákon nie je jasný, to je skvelá správa pre právnikov, ale je to problematické, pretože vytvára neistotu," povedala. "[Upozornenia] sú správne, ale prehnané."

Smrť memov?

Najhorúcejšou argumentáciou bol článok 13 legislatívy, čo spôsobuje, že platformy na zdieľanie obsahu ako YouTube zodpovedajú za porušovanie autorských práv, ktorého sa dopustili ich používatelia.
Tech spoločnosti by museli vytvoriť filtre, ktoré zabránia používateľom odovzdávať materiál chránený autorskými právami.
Kritici tvrdia, že automatické filtre predstavujú dohľad a mohli by poškodiť slobodu prejavu. Hovorí sa, že ustanovenia, ktoré majú zabrániť šíreniu a zdieľaniu pirátskej hudby a videa, sú príliš široké.
"Všetko, čo chcete publikovať, bude musieť najprv schváliť tieto filtre," povedala Julia Reda, nemecká zákonodarca, ktorá je proti zákonu. "Perfektne legálny obsah, ako sú paródie a memy, budú chytené na kríži."
Náklady na vývoj filtrov by boli podstatné. Služba YouTube uviedla, že strávila viac ako 100 miliónov dolárov na existujúcom systéme ID obsahu, ktorý po uverejnení identifikuje materiál chránený autorskými právami.
Služba YouTube, ktorú vlastní spoločnosť Google, bojovala proti novému zákonu.
"Ľudia chcú mať prístup k kvalitným novinám a tvorivému obsahu online," uviedol vo vyhlásení po hlasovaní. "Vždy sme povedali, že viac inovácií a spolupráce je najlepší spôsob, ako dosiahnuť trvalo udržateľnú budúcnosť pre európske spravodajské a kreatívne odvetvia."
Asociácia počítačov a komunikácií, priemyselná skupina, ktorej členmi sú AmazoneBay a Pandora, tiež bojovali proti zákonu.
Facebook odmietol komentovať.

"Daň zo spojenia"

Druhá kontroverzná časť návrhu, článok 11, vyžaduje, aby stránky ako Google News zaplatili vydavateľom za zobrazenie úryvkov obsahu.
Podporovatelia tvrdia, že pravidlo zabezpečí pluralitu médií v Európe, ale veľké techno lingvistické spoločnosti lobovali proti nej.
Spoločnosť Google varovala, že pravidlo by zabránilo odosielaniu návštevnosti spravodajským spravodajcom prostredníctvom vyhľadávania a správ Google, pretože "platba na zobrazenie úryvkov nie je životaschopnou voľbou pre kohokoľvek".
Reda opísala schválenie článku 11 ako "katastrofické".
Predchádzajúce snahy zabezpečiť, aby sa vydavatelia platili, sa v Európe vrátili späť. Keď sa Španielsko snažilo niečo podobné, služba Google uzavrela svoj produkt Google News.
Iveta Kmeťová
zdroj: CNN/Ivana Kottasová

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Budú Kotlebovci zabíjať ľudí?

Skôr než si odpovieme na túto otázku, mali by sme si vlastne definovať, čo je fašizmus a ako prejavuje v ĽSNS Mariána Kotlebu   

5 dôvodov, prečo sú kotlebovci fašisti.
(podľa Jakuba Drábika)

1. Fašizmus je forma radikálneho nacionalizmu snažiaca sa o „očistu“ národa, ktorý je podľa fašistov v kríze. Takto nám dnešný stav prezentujú aj kotlebovci: „zvrátenosti v médiách“, „degenerovaná spoločnosť“, „paraziti“, „kríza“ a podobne. Svet sa rúti do záhuby a len oni vedia, ako ho zachrániť 

2. Fašizmus potrebuje nepriateľa, ktorého môže obviniť z problémov národa, démonizovať ho a nakoniec národ od neho „očistiť“. Strach zároveň mobilizuje masy – u kotlebovcov sú to ako vnútorní (Rómovia, Židia, Maďari, skorumpovaní politici), tak vonkajší (utečenci, islam) nepriatelia. 
3. Fašisti tvrdia, že moderná kultúra je dekadentná a zvrátená a chcú ju nahradiť tou „pravou“ národnou. Prejavy kotlebovcov i ich program je plný „dekadentného moderného umenia“ a „nízkou úrovňou kultúry“. Preto Kotleba zatvá…