Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Európa práve schválila nové pravidlá týkajúce sa autorských práv, ktoré by mohli zmeniť internet...


Európski zákonodarcovia schválili nové pravidlá, ktoré by mohli prinútiť spoločnosť Google a Facebook, aby zabránili používateľom odovzdávať obsah chránený autorskými právami a zdieľať príjmy so spisovateľmi a hudobníkmi.

Hlasovanie v Európskom parlamente je veľkou prekážkou pre spoločnosť Big Tech, ktorá už bola pod tlakom regulačných orgánov EÚ, ako priemysel spracováva osobné údaje a nevhodný obsah.

Nové pravidlá autorských práv musia získať konečné schválenie od Európskej komisie a členských štátov EÚ, ale prepracovanie sľubuje, že umelcom a vydavateľom bude poskytnutá väčšia moc, zatiaľ čo nové technologické spoločnosti budú hromadiť nové náklady.
"To je dobré znamenie pre kreatívny priemysel v Európe," povedal Axel Voss, nemecký zákonodarca, ktorý návrh zákona sponzoroval.
Podporovatelia tvrdia, že reformy obnovia rovnováhu moci medzi hudobníkmi, tvorcami a vydavateľmi novín na jednej strane a Big Tech na druhej strane. Ale kritici varovali, že pravidlá by mohli znamenať koniec internetových mémov alebo dokonca viesť k zatvoreniu Správ Google.
Eleonora Rosati, expert právnika a autorských práv na University of Southampton, uviedla, že konečný vplyv závisí od toho, ako konkrétna je konečná verzia legislatívy a ako ju interpretujeme.
"Ak zákon nie je jasný, to je skvelá správa pre právnikov, ale je to problematické, pretože vytvára neistotu," povedala. "[Upozornenia] sú správne, ale prehnané."

Smrť memov?

Najhorúcejšou argumentáciou bol článok 13 legislatívy, čo spôsobuje, že platformy na zdieľanie obsahu ako YouTube zodpovedajú za porušovanie autorských práv, ktorého sa dopustili ich používatelia.
Tech spoločnosti by museli vytvoriť filtre, ktoré zabránia používateľom odovzdávať materiál chránený autorskými právami.
Kritici tvrdia, že automatické filtre predstavujú dohľad a mohli by poškodiť slobodu prejavu. Hovorí sa, že ustanovenia, ktoré majú zabrániť šíreniu a zdieľaniu pirátskej hudby a videa, sú príliš široké.
"Všetko, čo chcete publikovať, bude musieť najprv schváliť tieto filtre," povedala Julia Reda, nemecká zákonodarca, ktorá je proti zákonu. "Perfektne legálny obsah, ako sú paródie a memy, budú chytené na kríži."
Náklady na vývoj filtrov by boli podstatné. Služba YouTube uviedla, že strávila viac ako 100 miliónov dolárov na existujúcom systéme ID obsahu, ktorý po uverejnení identifikuje materiál chránený autorskými právami.
Služba YouTube, ktorú vlastní spoločnosť Google, bojovala proti novému zákonu.
"Ľudia chcú mať prístup k kvalitným novinám a tvorivému obsahu online," uviedol vo vyhlásení po hlasovaní. "Vždy sme povedali, že viac inovácií a spolupráce je najlepší spôsob, ako dosiahnuť trvalo udržateľnú budúcnosť pre európske spravodajské a kreatívne odvetvia."
Asociácia počítačov a komunikácií, priemyselná skupina, ktorej členmi sú AmazoneBay a Pandora, tiež bojovali proti zákonu.
Facebook odmietol komentovať.

"Daň zo spojenia"

Druhá kontroverzná časť návrhu, článok 11, vyžaduje, aby stránky ako Google News zaplatili vydavateľom za zobrazenie úryvkov obsahu.
Podporovatelia tvrdia, že pravidlo zabezpečí pluralitu médií v Európe, ale veľké techno lingvistické spoločnosti lobovali proti nej.
Spoločnosť Google varovala, že pravidlo by zabránilo odosielaniu návštevnosti spravodajským spravodajcom prostredníctvom vyhľadávania a správ Google, pretože "platba na zobrazenie úryvkov nie je životaschopnou voľbou pre kohokoľvek".
Reda opísala schválenie článku 11 ako "katastrofické".
Predchádzajúce snahy zabezpečiť, aby sa vydavatelia platili, sa v Európe vrátili späť. Keď sa Španielsko snažilo niečo podobné, služba Google uzavrela svoj produkt Google News.
Iveta Kmeťová
zdroj: CNN/Ivana Kottasová

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…