Najnovšie články
latest

Katolícka cirkev v Nemecku "zúfalá a zahanbená" sexuálnym zneužívaním detí  Nová správa nemeckej katolíckej cirkvi priznáva "najmenej" 3 766 prípadov sexuálneho zneužívania detí duchovným v rokoch 1946 až 2014, podľa miestnych publikácií Die Zeit a Spiegel Online, ktorí videli uniknutú kópiu materíálov. Správa, ktorú si objednala nemecká biskupská konferencia a ktorú uskutočnili univerzity Giessen, Heidelberg a Mannheim, trvala štyri roky, kým sa zhromaždia a 25. septembra ich uvoľní.


  Podľa obidvoch médií štúdia hovorí, že obete boli väčšinou chlapci, z ktorých viac ako polovica bola vo veku 13 rokov alebo mladšia. Každý šiesty prípad zahŕňal znásilnenie a zúčastnilo sa ho najmenej 1 670 duchovných, správa tiež odhaľuje.

  "Poznáme rozsah sexuálneho zneužívania, ktoré sme preukázali v štúdii. Sme z toho vydesení a zahanbení," povedal biskup Stephan Ackermann v písomnom vyhlásení CNN, ktoré odpovedalo na správy o úniku.

  Ackermann vo vyhlásení uviedol, že cieľom štúdie bolo "získať viac jasnosti a transparentnosti o tejto temnej strane našej cirkvi v záujme postihnutých, ale aj sami za seba vidieť nesprávne činy a zabezpečiť, aby to nebolo možné opakovať. "
 • Biskup Stephan Ackermann sa ospravedlnil v mene nemeckej katolíckej cirkvi za zneužívanie malých chlapcov...

 • Toto vyhlásenie pokračovalo: "Ide o zodpovedné a profesionálne vyšetrovanie. Som presvedčený, že štúdia je komplexný a dôkladný prieskum, ktorý poskytuje údaje a analýzy, z ktorých sa budeme ďalej učiť. To platí aj pre zistenia, ktoré poskytujú hlbší pohľad na činy páchateľov a správanie lídrov cirkví v posledných desaťročiach. Opäť zdôrazňujem: Štúdia je opatrenie, ktorým vďačíme nielen Cirkvi, ale predovšetkým všetkým postihnutým. "
 • Biskup tiež povedal, že je poľutovaniahodné, že správa bola zverejnená ", pretože ani členovia nemeckej biskupskej konferencie nepoznajú úplné štúdium."
  Nemecká biskupská konferencia iniciuje horúcu linku pre verejnosť, aby zavolala deň pred plánovaným uverejnením koncom tohto mesiaca.
  Osobne vo štvrtok pápež František vyzval na mimoriadne stretnutie špičkových katolíckych predstaviteľov, aby diskutovali o eskalujúcom škandále so zneužívaním, ktoré sa v posledných týždňoch stalo novinkami.
  Pápež František sa stretne s prezidentmi katolíckych biskupských konferencií z celého sveta vo Vatikáne od 21. do 24. februára podľa vatikánskeho vyhlásenia v stredu.
 • Pápež sa stretol s kritikou, ktorá sa týkala jeho manipulácie s obvineniami z historického duchovného sexuálneho zneužívania. Minulý mesiac bývalý vatikánsky veľvyslanec arcibiskup Carlo Maria Vigano povedal, že informoval pápeža o pohľadávkach týkajúcich sa bývalého amerického kardinála Theodora McCarrika v roku 2013, ale žiadne ďalšie kroky neboli prijaté.
   "Pápež František musí byť prvým, ktorý dal dobrému príkladu kardinálom a biskupom, ktorí pokryli zneužívanie McCarricka a rezignovali spolu so všetkými," povedal Vigano v dlhom vyhlásení z 22. augusta.
   Pápež František má naplánovať stretnutie s kardinálom Danielom DiNardom, predsedom americkej konferencie katolíckych biskupov, vo štvrtok, kde sa očakáva, že budú diskutovať o obvineniach týkajúcich sa McCarricka.
  • Iveta Kmeťová
  • zdroj: CNN
   « PREV
   NEXT »

   Žiadne komentáre

   Váš názor nás zaujíma, ďakujeme