Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Mladík, ktorý šíril syfilis, už pozná trest. Sudca bol k nemu zhovievavý...

Martin, ktorý šíril syfilis na súde. /foto: TV Markíza/

Jasmínku, ako mladíka miestny prezývajú, ešte vo februári predviedla k lekárovi polícia. Syfilisom mal nakaziť šesť ľudí, z toho tri boli maloleté deti. Ochorela aj ani nie trinásťročná dcéra Mareka Ráca. „Chytal ju medzi nohami, a ja som nevedel o ničom. Keby mi to povedal, tak by som ho zabil," tvrdí otec tínedžerky.
Dievča sa vyliečilo. Mladík skončil ešte v marci za mrežami. Polícia spracovala podnet na izoláciu osoby, pretože tu bolo riziko ďalšieho šírenia choroby.
Pred súd sa postavil vo štvrtok (6. 9.). Za šírenie pohlavnej choroby a zneužívanie maloletých mu hrozilo 7 až 12 rokov. Sudca bol ale zhovievavejší a za mreže ho poslal na štyri roky. „Obžalovaný sa dopustil trestnej činnosti v stave zníženej príčetnosti," povedal na margo mladíka sudca.
Absolvovať bude musieť sexuálne liečenie v ústave a súd mu zakázal pobyt v trebišovskej rómskej osade. „Poľahčujúcou okolnosťou bolo priznanie a úprimné oľutovanie, priťažujúcou bolo spáchanie viacerých trestných činov," zdôraznil sudca.
Rozsudok nie je právoplatný. Martin má 15 dní na to, aby si rozmyslel, či sa proti nemu odvolá. Obhajca nám však povedal, že trest považujú s klientom za zákonný.
Od začiatku roka sa v Trebišove syfilisom nakazilo viac ako 100 ľudí. Prispel k tomu aj promiskuitný spôsob života v tamojšej rómskej komunite a tiež nedostatočná hygiena. Detská prostitúcia sa podľa polície v okrese nepotvrdila.
Iveta Kmeťová
zdroj:tvnoviny.sk

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…