Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Spoznávame Slovensko. Začnite mestom Žilina

Foto/internet 

Slovensko sa môže pochváliť viacerými krásnymi historickými mestami. Pamiatky viacerých z nich sú zapísané dokonca aj v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Jedným z nich je mesto Bardejov nachádzajúce sa v Prešovskom kraji.

Ak s rodinou plánujete výlet do niektorého zo slovenských miest, začnite mestom Žilina. Týmto mestom prechádzate, ak chcete ísť z Bratislavy do Vysokých Tatier a na východ našej republiky. Čo sa vám oplatí určite pozrieť v meste Žilina?

Mariánske námestie a historické pamiatky na ňom

Azda najznámejším a najvyhľadávanejším námestím v Žiline je nepochybne Mariánske námestie. Domáci ho nazývajú aj Štvorcové námestie vďaka svojmu štvorcovému tvaru. Na námestí nájdete krásne kaviarničky, ktoré majú v lete aj letné terasy priamo na námestí. Kúsok od tohto námestia máte dve obchodné centrá, preto ak radi nakupujete, pokojne zájdite do týchto nákupných centier.

Ak radi pozeráte historické pamiatky, na tomto námestí vás zaujme jedna zvláštnosť, ktorú obdivujú aj zahraniční architekti. Mesto Žilina a konkrétne Mariánske námestie má zachované pôvodné podlubia, ktoré miestni ľudia nazývajú aj laubne. Kedysi sa v týchto priestoroch konali dokonca aj trhy. Miestni to využívali ako strechu v prípade nepriaznivého počasia. Poschodia vysunuté na arkádach by ste hľadali v máloktorom meste na Slovensku.

Na námestí vám odporúčame pozrieť tieto zaujímavosti – sochu Nepoškvrnenej Panny Márie, Radnicu mesta Žilina, Kostol Obrátenia sv. Pavla a Kláštor Jezuitov.

Na tomto námestí sa pravidelne organizujú trhy a mesto Žilina každoročne privíta aj hostí, ktorí si prišli pozrieť Staromestské slávnosti. Každý obyvateľ tohto mesta veľmi dobre vie, aké honosné oslavy v Žiline sa každoročne konajú. Tak, ako každé mesto, aj mesto Žilina ponúka každoročne bohatý program. Výnimkou nie sú ani Vianočné trhy, ktoré vám jednoznačne odporúčame navštíviť práve v tomto meste.

Hotel, kde sa môžete ubytovať


Kúsok od tohto námestia nájdete modernejší hotel v Žiline, ktorý je cenovo prijateľný a zároveň má vynikajúcu polohu. Z hotela priamo na toto námestie prejdete aj peši, ale ak nechcete ísť peši, kúsok od hotela nájdete trolejbusovú zastávku. Tento hotel sa volá Galileo a nachádza sa na Hlinskej ulici, na ktorej sídlia aj internáty Žilinskej univerzity. Nebojte sa, okolie je pokojné, čisté.


Objavte krásne historické mesto na severe Slovenska. Uvidíte, že sa do neho budete chcieť vrátiť. Má množstvo krásnych historických pamiatok a uličiek.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…