Preskočiť na hlavný obsah

Spoznávame Slovensko. Začnite mestom Žilina

Foto/internet 

Slovensko sa môže pochváliť viacerými krásnymi historickými mestami. Pamiatky viacerých z nich sú zapísané dokonca aj v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Jedným z nich je mesto Bardejov nachádzajúce sa v Prešovskom kraji.

Ak s rodinou plánujete výlet do niektorého zo slovenských miest, začnite mestom Žilina. Týmto mestom prechádzate, ak chcete ísť z Bratislavy do Vysokých Tatier a na východ našej republiky. Čo sa vám oplatí určite pozrieť v meste Žilina?

Mariánske námestie a historické pamiatky na ňom

Azda najznámejším a najvyhľadávanejším námestím v Žiline je nepochybne Mariánske námestie. Domáci ho nazývajú aj Štvorcové námestie vďaka svojmu štvorcovému tvaru. Na námestí nájdete krásne kaviarničky, ktoré majú v lete aj letné terasy priamo na námestí. Kúsok od tohto námestia máte dve obchodné centrá, preto ak radi nakupujete, pokojne zájdite do týchto nákupných centier.

Ak radi pozeráte historické pamiatky, na tomto námestí vás zaujme jedna zvláštnosť, ktorú obdivujú aj zahraniční architekti. Mesto Žilina a konkrétne Mariánske námestie má zachované pôvodné podlubia, ktoré miestni ľudia nazývajú aj laubne. Kedysi sa v týchto priestoroch konali dokonca aj trhy. Miestni to využívali ako strechu v prípade nepriaznivého počasia. Poschodia vysunuté na arkádach by ste hľadali v máloktorom meste na Slovensku.

Na námestí vám odporúčame pozrieť tieto zaujímavosti – sochu Nepoškvrnenej Panny Márie, Radnicu mesta Žilina, Kostol Obrátenia sv. Pavla a Kláštor Jezuitov.

Na tomto námestí sa pravidelne organizujú trhy a mesto Žilina každoročne privíta aj hostí, ktorí si prišli pozrieť Staromestské slávnosti. Každý obyvateľ tohto mesta veľmi dobre vie, aké honosné oslavy v Žiline sa každoročne konajú. Tak, ako každé mesto, aj mesto Žilina ponúka každoročne bohatý program. Výnimkou nie sú ani Vianočné trhy, ktoré vám jednoznačne odporúčame navštíviť práve v tomto meste.

Hotel, kde sa môžete ubytovať


Kúsok od tohto námestia nájdete modernejší hotel v Žiline, ktorý je cenovo prijateľný a zároveň má vynikajúcu polohu. Z hotela priamo na toto námestie prejdete aj peši, ale ak nechcete ísť peši, kúsok od hotela nájdete trolejbusovú zastávku. Tento hotel sa volá Galileo a nachádza sa na Hlinskej ulici, na ktorej sídlia aj internáty Žilinskej univerzity. Nebojte sa, okolie je pokojné, čisté.


Objavte krásne historické mesto na severe Slovenska. Uvidíte, že sa do neho budete chcieť vrátiť. Má množstvo krásnych historických pamiatok a uličiek.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…

Slovenskom sa rozhoreli protesty proti fašizmu a média mlčia

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Doposiaľ najväčší protest proti fašizmu sa vo štvrtok popoludní uskutočnil v Košiciach.
Najviac však o protestoch informujú rómske portáli na sociálnej sieti, naše média ako televízia Joj, Markíza a ďalšie média viac menej mlčia. Je veľmi smutné, že dokážu  Slovenské média v rýchlosti 10-1 priniesť negatívne spravy o Rómoch, ale to že ľudia a hlavne Rómovia povstali proti rasizmu neinformujú vôbec, alebo len okrajovo... 
Sú to spojené nádoby, všetko ako konáme v našej spoločnosti ma vplyv na nás všetkých... To že, fašistická strana ĽSNS Mariána Kotlebu sa teší výborným predvolebným preferenciám, môže nečinnosť politikov, súdov, prokuratúry, ktorí nechali fašizmu narásť do obludných rozmerov a ten sa môže nakoniec stať aj pre benevolentných sudcov a politikov osudným. Netreba totiž zabudnúť, že podobne začínal aj Hitler....  
Posledný protest bol  Piatok vo Fiľakove, kde ľudia kričali aby Kotelba a Mazurek išiel domov... "…

Ivan Hriczko: Prečo som sa rozhodol odstúpiť z kandidatúry strany Vlasť

"Do parlamentných volieb som vstupoval s čistými úmyslami. Mojou ambíciou bolo, aby Rómovia na Slovensku mali svoje zastúpenie v parlamente. Chcel som stáť na strane pravdy a pomáhať občanom v mnohých dôležitých oblastiach nášho života, upozorniť na problémy nás Rómov. Od začiatku som hovoril, že sa zachovám zodpovedne, a nikdy som toto vyhlásenie nemusel korigovať. Dal som svoje slovo ľuďom, ktorí mi verili a ich dôveru som nechcel nikdy sklamať. Urobil som maximum pre tieto parlamentné voľby a bol som ochotný urobiť všetko, aby som Rómov do parlamentu dostal. pretože moje predstavy o riešení rómskej problematiky a postavení rómskej menšiny na Slovensku sú očividne rozdielne so stranou Vlasť. Rozhodol som sa odstúpiť z kandidatúry. Chcem sa poďakovať za podporu všetkým priaznivcom a podporovateľom. V prvom rade svojej manželke a môjmu synovi. Vyjadrujem nahlas, verejne a jednoznačne, že nesúhlasím aby mňa a vás označovali za parazita tejto spoločnosti, nechcem aby nás označovali…