Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Zoznámte sa s argentínskym kráľom cigánskeho jazzu /King of Gypsy Jazz/ Gonzalo Bergara

Gonzalo Bergara... King of Gypsy Jazz /kráľ cigánskeho jazzu/

Keď mal 11 rokov, dostal Gonzalo Bergara gitaru ako darček k narodeninám. V tom momente sa zamiloval do hudby a venoval mu svoj život.

Gonzalo Bergara sa stal virtuóznym skladateľom a vedúcim gitaristom, ktorý miešal kaskádu arpeggií so zvukom Paríža a jeho pôvodnej Argentíny, aby si vytvoril svoj vlastný štýl progresívneho cigánskeho jazzu.

Gonzalo začal hrať profesionálne vo veku 16 rokov v Buenos Aires. Do 17 rokov sa už stretol s vlastným bluesovým triom na Národnej televízii. V roku 2000, vo veku 19 rokov, prišiel do Ameriky. Len 30 ročný Gonzalo cestoval po celom svete s Johnom Jorgensonom Quintetom, rovnako ako vystupoval a nahrával so stovkami umelcov vrátane Tim Hausser z Manhattan Transfer, Sylvie Vartan, Dan Hicks a The Hot Licks, Howard Alden a ďalšie. Jeho turné pokračuje v Chorvátsku, Kanade, Taliansku, Francúzsku, Nemecku, Maďarsku, Argentíne, Brazílii, Anglicku, Škótsku a USA s pozoruhodnými vystúpeniami na Playboy Jazz Fest, Sweet and Hot Jazz Fest, Montreal Jazz Fest, Django Reinhardt Fest ), Suev Guitar Fest (Taliansko), Merle Fest, Strawberry Fest, väčšina festivale v Django v USA a nespočetné množstvo ďalších.

Gonzalo Bergara Quartet (GBQ) skúma modernú variantu zvuku inšpirovaného Djangom Reinhardtom z tridsiatych rokov. Prvé CD Quarteta, Porteña Soledad, bolo vydavateľom Pick in Guitar Player Magazine a časopis Vintage Guitar Magazine ho nazval "majstrovským dielom". Hudba je silne ovplyvnená Djangom Reinhardtom a Francúzskym horkým klubom, rovnako ako tradičný jazz a hudba Bergara je pravý domov, Buenos Aires. "Hudba Gonzalo Bergara existuje takým spôsobom, že veľmi málo hudobníkov to robí tak, že dáva dôraz na každú frázu, postavil každé usporiadanie s takou lapidárnou precíznosťou a oddelil niečo iné, hudba sa stala sochou, má váhu, hustotu, gravitáciu. je vážna ... a má hĺbku pohybu"...

Gonzalo Bergara Quartet


Dokonca svetoví hudobníci sa o ňom skvelo vyjadrujú... tu je pár z nich:

Charlie Baty - blues-ový gitarista: "Jeden z najlepších gitaristov vo vesmíre."

Janiva Magness - blues-ová speváčka a hviezda, ocenená siedmimi Blues Music a 26 podobnými nomináciami: "Gonzalo Bergara je fenoménom v pravom slova zmysle. Dokazuje to bez akýchkoľvek pochybností, že pravda o blues je v duši. Je vkusný, hmatateľný a hlboko sa pohybuje v jeho gytarovej práci."

Festival Django Reinhart - Gypsy Jazz hudobný festival, ktorý sa koná posledný júnový týždeň v Samois-sur-Seine vo Francúzku. Začalo to ako jediný večerný festival v roku 1968, ale v roku 1983 sa stal každoročným týdenným podujatím pripomínajúcim Djanga Reinhart a jeho hudbu. Tento festival spája hudobný program s tvorivými, voľnočasovými a umeleckými aktivitami v oblasti jazzu, gitár a Rómov. Usporiadatelia tohto fetivalu povedali o Gonzalovi: "Najlepšie vec, ktorá sa stala cigánskemu jazzu za posledných 20 rokov."


Je kvelé dozvedieť sa, že existujú ľudia rómskeho pôvodu, a prezentujú Rómov aj v tých najväčších miestach sveta... 

Iveta Kmeťová
zdroj: internet

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…