Odmena za nákup na ZľavaDňa

štvrtok 13. septembra 2018

Zoznámte sa s argentínskym kráľom cigánskeho jazzu /King of Gypsy Jazz/ Gonzalo Bergara

Gonzalo Bergara... King of Gypsy Jazz /kráľ cigánskeho jazzu/

Keď mal 11 rokov, dostal Gonzalo Bergara gitaru ako darček k narodeninám. V tom momente sa zamiloval do hudby a venoval mu svoj život.

Gonzalo Bergara sa stal virtuóznym skladateľom a vedúcim gitaristom, ktorý miešal kaskádu arpeggií so zvukom Paríža a jeho pôvodnej Argentíny, aby si vytvoril svoj vlastný štýl progresívneho cigánskeho jazzu.

Gonzalo začal hrať profesionálne vo veku 16 rokov v Buenos Aires. Do 17 rokov sa už stretol s vlastným bluesovým triom na Národnej televízii. V roku 2000, vo veku 19 rokov, prišiel do Ameriky. Len 30 ročný Gonzalo cestoval po celom svete s Johnom Jorgensonom Quintetom, rovnako ako vystupoval a nahrával so stovkami umelcov vrátane Tim Hausser z Manhattan Transfer, Sylvie Vartan, Dan Hicks a The Hot Licks, Howard Alden a ďalšie. Jeho turné pokračuje v Chorvátsku, Kanade, Taliansku, Francúzsku, Nemecku, Maďarsku, Argentíne, Brazílii, Anglicku, Škótsku a USA s pozoruhodnými vystúpeniami na Playboy Jazz Fest, Sweet and Hot Jazz Fest, Montreal Jazz Fest, Django Reinhardt Fest ), Suev Guitar Fest (Taliansko), Merle Fest, Strawberry Fest, väčšina festivale v Django v USA a nespočetné množstvo ďalších.

Gonzalo Bergara Quartet (GBQ) skúma modernú variantu zvuku inšpirovaného Djangom Reinhardtom z tridsiatych rokov. Prvé CD Quarteta, Porteña Soledad, bolo vydavateľom Pick in Guitar Player Magazine a časopis Vintage Guitar Magazine ho nazval "majstrovským dielom". Hudba je silne ovplyvnená Djangom Reinhardtom a Francúzskym horkým klubom, rovnako ako tradičný jazz a hudba Bergara je pravý domov, Buenos Aires. "Hudba Gonzalo Bergara existuje takým spôsobom, že veľmi málo hudobníkov to robí tak, že dáva dôraz na každú frázu, postavil každé usporiadanie s takou lapidárnou precíznosťou a oddelil niečo iné, hudba sa stala sochou, má váhu, hustotu, gravitáciu. je vážna ... a má hĺbku pohybu"...

Gonzalo Bergara Quartet


Dokonca svetoví hudobníci sa o ňom skvelo vyjadrujú... tu je pár z nich:

Charlie Baty - blues-ový gitarista: "Jeden z najlepších gitaristov vo vesmíre."

Janiva Magness - blues-ová speváčka a hviezda, ocenená siedmimi Blues Music a 26 podobnými nomináciami: "Gonzalo Bergara je fenoménom v pravom slova zmysle. Dokazuje to bez akýchkoľvek pochybností, že pravda o blues je v duši. Je vkusný, hmatateľný a hlboko sa pohybuje v jeho gytarovej práci."

Festival Django Reinhart - Gypsy Jazz hudobný festival, ktorý sa koná posledný júnový týždeň v Samois-sur-Seine vo Francúzku. Začalo to ako jediný večerný festival v roku 1968, ale v roku 1983 sa stal každoročným týdenným podujatím pripomínajúcim Djanga Reinhart a jeho hudbu. Tento festival spája hudobný program s tvorivými, voľnočasovými a umeleckými aktivitami v oblasti jazzu, gitár a Rómov. Usporiadatelia tohto fetivalu povedali o Gonzalovi: "Najlepšie vec, ktorá sa stala cigánskemu jazzu za posledných 20 rokov."


Je kvelé dozvedieť sa, že existujú ľudia rómskeho pôvodu, a prezentujú Rómov aj v tých najväčších miestach sveta... 

Iveta Kmeťová
zdroj: internet

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...