Odmena za nákup na ZľavaDňa

utorok 2. októbra 2018

Európske centrum pre práva Rómov adresovalo protestný list M. Zemanovi

Organizácia pripomenula minulotýždňové vystúpenie najvyššieho českého predstaviteľa v Kojetíne v Olomouckom kraji.


Budapešť/Praha 1. októbra (TASR) - Voči "rasistickým výrokom" českého prezidenta Miloša Zemana protestuje v otvorenom liste zverejnenom v pondelok Európske centrum pre práva Rómov (ERRC) so sídlom v Budapešti.

Organizácia pripomenula minulotýždňové vystúpenie najvyššieho českého predstaviteľa v Kojetíne v Olomouckom kraji. Zeman tam okrem iného podľa českých médií vyhlásil, že "rozhodne nie je priateľom komunizmu, ale za komunizmu Rómovia museli pracovať".

"A väčšinou pracovali ako kopáči, a keď odmietli pracovať, boli označení za osobu štítiacu sa práce a šli do väzenia... Navyše tam bol taký systém, že tie rómske pracovné čaty viedli opäť Rómovia, ktorí mali prirodzenú autoritu, takže keď v ich tíme niekto nepracoval, tak ho vyfackali. Je to veľmi humánna metóda a spravidla sa osvedčuje," uviedol v Kojetíne český prezident.

"Nie je to po prvý raz, čo ste urobil takéto znevažujúce vyhlásenie o Rómoch," tvrdia autori otvoreného listu a pripomínajú českému prezidentovi jeho slová o 90-percentnom podiele Rómov medzi neprispôsobivými občanmi Česka, ako aj kritiku jeho xenofóbnych a netolerantných postojov zo zahraničia.

Prezidentove slová označuje ERRC za prejav nenávisti a rasizmu, za rétoriku, ktorá nemá miesto v Európskej únii a pre ktorú by mal odstúpiť z funkcie.

Hovorca českého prezidenta Jiří Ovčáček v reakcii uviedol, že "výroky pána prezidenta nie sú v žiadnom prípade rasistické".


Autor TASR 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...